Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 79
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Familja Engjelli ishte me origjine bizantine, lidhje gjaku me fronin perandorak ne Bizant. Lexo materialin me poshte ne forum postuar 12 vjet me pare:

  http://www.forumishqiptar.com/thread...jak-perandorak

  Albo
  T kam br dy pyetje, asnjrs nuk ju prgjigje. Ke nevoj q ti prsris pyetjet?
  P. S.
  Po t them nj sekret t vogl. Pyetja e dyt n lidhje me formuln e pagzimit sht me hile. Po qe se merr vesh nga historia, do ta kuptosh.

 2. #42
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Komb ne arabisht- Dawra
  Komb ne turqisht -ulus
  Pra fjala Komb eshte shqip.
  Pra ja ke fut kot i nderuar e per pasoje te gjitha argumentet e tjera jane pa baze.
  Le te ndalemi pak ketu pasi ne kete pike beheni te lezetshem. Ne diskutim jane dy gjera:

  - Vete origjina e fjales "komb" qe gjen perdorim ne gjuhen shqipe sot.
  - Perceptimi i shqiptareve per nacionalizmin e kombin.

  Per piken e pare, nje nga muslimanet e devotshem ne forum, do te ta shpjegonte origjinen e fjales "komb" qe shqiptaret perdorin sot nga Kurani.

  Nocioni “komb” vjen nga arabishtja “kavm” prmendet n shum vende n Kur’an, e q nnkupton se islami e njeh fenomenin komb pasi q vet dshira e Krijuesit t gjithsis ishte q njerzit t jen t ndar n popuj, n raca e n fise t ndryshme . Kshtu n Kur’an thuhet: “Dhe n mesin e argumenteve t Tij, q dshmojn pr ekzistencn e All-llahut, jan edhe krijimi i qiejve dhe i toks si dhe llojllojshmria e gjuhve dhe e ngjyrave tuaja. N kto pa dyshim se ka fakte pr dietart”.(Kur’an, 30: 22).

  Kjo nuk eshte fjala e vetme me origjine arabe ne fjalorin e gjuhes shqipe. Ka plot te tilla. Por arsyeja perse eshte e lezetshme per mua reagimi juaj kur hasni ne te tilla konstantime eshte se ne mendjet tuaja: "shqiptaret jane nacionaliste te medhenj", ose thene me bukur: "ne e shpikem kombin". E verteta eshte qe gjuha shqipe nuk ka nje fjale per "nacion" apo "komb" pasi vete koncepti i kombit eshte jo vetem i ri ne moshe por edhe i huaj per kulturen e traditen shqiptare. Arberit kishin vetem identitetin fetar/kishtar, fisnor dhe ate politik perandorak. Kombi per ta ishte i huaj. Dhe jo vetem per ta, por edhe per pasardhesit e tyre ne dy shekujt e fundit. Kombi eshte i huaj per shqiptaret edhe sot. Identiteti krahinor eshte me i prekshem e me i dukshem se ai kombetar.

  Nese shqiptaret do te kuptonin e perqafonin nacionalizmin, ata nuk do te ishin populli i fundit osman te fitonte pavaresine, nuk do te ishin populli qe per nje gjysem shekulli perqafoi ideologjine komuniste qe fshiu e manipuloi cdo ndjenje kombetare, aqsa sot Pirro dhe shoket e tij te lindur e rritur nen komunizem ngaterrojne nostalgjine e besnikerine ndaj rregjimit komunist te Enver Hoxhes me nacionalizmin shqiptar.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2018 m 00:41

 3. #43
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Main article: Formula e pagzimit
  The sentence was the baptismal formula (Albanian: Formula e pagzimit): Un'te paghesont' pr'emenit t'Atit e t'Birit e t'Spirit Senit. (English: "I baptize thee in the name of the Father and the Son and the Holy Spirit" and modern Albanian: "'Un t pagzoj n emr t Atit, t Birit, e t Shpirtit t Shenjt").[6]

  The formula was found in a pastoral letter written in Latin by Engjlli after his visit to the Church of Holy Trinity in Mat. The letter is dated 8 November 1462. The formula was meant to be used by Albanian priests to render the ritual understandable for people ignorant of Latin. Probably it was meant also to be used by Albanian people in the countryside, unable to take their children to be baptized to a church. The formula was approved by a synod in Mat, Albania, in 1462.[7]

  The document containing the baptismal formula is held in the Biblioteca Medicea Laurenziana, Florence, Italy. It was discovered in 1915 by the Romanian scholar Nicolae Iorga.[8].
  Cfare lidhje ka Formula e Pagezimit e Pal Engjellit me temen ne diskutim? Dhe cila eshte pyetja ne kete mes?

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Cfare lidhje ka Formula e Pagezimit e Pal Engjellit me temen ne diskutim? Dhe cila eshte pyetja ne kete mes?
  Po t shkosh nj faqe mbas do t lexosh se si un i krkova antarit tjetr q t bj nj koment n lidhje me citimin tim. Megjithat kushdo q ka nj prgjigje sht i lir q ta shprehi mendimin e tij, prfshir dhe ju. Pyetja sht, far kupton ti Albo kur e lexon at pjes t cituar?
  Dhe e dyta, n prgjigjen ndaj jush, ju krkova q t shpjegosh m mir pjesn e nnvizuar.
  Besoj se jam i qart.

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Albo e ke gabim,kombi-nacionalizmi ka egzisuar gjithmone,ne do kohe dhe periudhe. Me motive te ndryshme... here fetare,here krahinore,here jane mare pasardhesit...por ka egzistuar gjithmone. Egziston ne kohe paqeje e jo me ne kohe lufte qe kryesisht eshte i vetmi motiv.

  Te gjithe librat e historise ne pergjithsi jane nacionalist,vet libri i Barletit eshte nacionalist. I fillon nga fillimi e deri ne fund,epirioti-epirioti. Te thote edhe "qe ai filani" eshte epiriot turk a myslyman... pra do te tregoje nacionalitetin ose te pakten perktasine e nje kombi qe flasin te njejten gjuhe.

  Lidhjet martesore nuk tregojne asgje,sepse jane thjeshte lidhje aleancash.Nuk ndryshojne asgje. Kemi shtete qe kane vendosur dhe mbreter te huaj dhe prap llogjika trashgmitare e nacionalizmit ka vazhduar.

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Mbreti Bardhyl ka te drejte. Nuk ka patur asnje etni greke deri ne 1831.
  Persa i perket Vojasaves nga Pollogu une i kam sqaruar disa elemente te pasqaruar bazuar ne analizen llogjike te fakteve. E jema e Vojsave quhej Maria Muzaka dhe i jati mbetet me emrin Gergur ose Grigor Pollogu-Tribalda. Emri Tribalda mund te jete edhe nga fjala shqip DRI BALLA.

 7. Anetart m posht kan falenderuar pirro10 pr postimin:

  King Bardhyl (19-02-2018)

 8. #47
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Po t shkosh nj faqe mbas do t lexosh se si un i krkova antarit tjetr q t bj nj koment n lidhje me citimin tim. Megjithat kushdo q ka nj prgjigje sht i lir q ta shprehi mendimin e tij, prfshir dhe ju. Pyetja sht, far kupton ti Albo kur e lexon at pjes t cituar?
  Dhe e dyta, n prgjigjen ndaj jush, ju krkova q t shpjegosh m mir pjesn e nnvizuar.
  Besoj se jam i qart.
  Ne mendjen tende, kur lexon copeza te tilla historike, ti kujton se "kjo eshte prove se shqiptaret e zones kane qene romano-katolike qe ne kohen e Gjergj Kastriotit". Ne fakt, ai eshte interpretimi i gabuar qe nje njohes jo fort i mire i historise se mesjetes, dhe historise kishtare, do te bente.

  Se pari, te duhet te kuptosh qe me renien e Konstandinopojes ne duart e osmanllinjve, te gjithe te krishteret orthodhokse qe ishin pjese e Perandorise Otomane humben jo vetem identitetin e tyre politik e kulturor qe trashegonin nga Perandoria Bizantine, por humben edhe qendren e tyre kishtare shpirterore: Fronin e Shen Ndreut ne Konstandinopoje qe per plot 1100 vjet (11 shekuj) ishte qendra kryesore e Krishterimit ne bote. Peshkopi Ekumenik i Konstandinopojes e gjeti veten nen diktatin e tiranine e Sulltanit dhe nje dinamike e re lindi si ne raportet Sulltan-Peshkopate, por edhe ne rradhet e vete besimtareve te thjeshte ne gjithe dioqezat e krishtera ne mbare territorin e Perandorise Bizantine. Dinamika tjeter qe lindi 2 shekuj para pushtimit te Konstandinopojes nga osmanllinjte, ishte sulmi i franko-latineve mbi Konstandinopojen, duke e plackitur e perdhosur, edhe pse u thirren per ndihme. Pak shqiptare te sotem e njohin kete fakt, se sulmi i pare mbi Konstandinopojen nuk erdhi nga osmanet, erdhi nga latinet me bekimin e vete Vatikanit e Papes, te cilet u munduan ta shfrytezojne situaten e krijuar per te kthyer me hir apo pa hir te gjithe te krishteret orthodhokse te Perandorise ne romano-katolike. Dhe Konstandinopoja ngeli ne duart e latineve per gati 1 shekull.

  Se dyti, duhet te kuptosh qe Pal Engjelli vete, ishte i krishtere orthodhoks para se te behej romano-katolik, sic e njeh ti sot. Familja Engjelli ka lidhje gjaku me familjen perandorake ne bizant. Ai mendohet te kete bere pjese ne rradhet e gjithe fisnikerise se kohes ne bizant, qe me renien e Perandorise Bizantine ne duart e osmanllinjve, i kthyen syte nga Roma e Vatikani per ndihme. Ne sot supozojme deri ne spekullim se keta ishin "konvertuar" ne romano-katolike, pa pasur asnje prove historike per kete gje, pasi sic ta bera te qarte me lart, keta ishin refugjate te shpernguljes se madhe nga Lindja drejt Perendimit per ti shpetuar pushtimit osman.

  Se treti, pjesa me domethenese e atij dokumenti qe njihen si "formula e pagezimit e Pal Engjellit" nga studiuesit shqiptare, nuk eshte perdorimi i fjaleve shqipe te vjetra ne te, por fakti qe banoret e zones nuk e njihnin latinishten. Qe do te thote, ne rradhet e popullsise autoktone te ketyre zonave, nuk ekzistonte as nje tradite fetare latine, e as nje ndikim i madh i kultures se pergjithshme latine. Qe te ben te kuptosh, qe nese keta besimtare te thjeshte nuk njihnin traditen latine, cilen tradite kishtare njihnin, ate greke epirote, apo ate sllave? Kete e perforcojne jo vetem lidhjet e vete Gjergj Kastriotit me murgjit e prifterinjte orthodhokse te kohes, por edhe raportet e Jovan Kastriotit me vete Vatikanin e Papen. Ekziston nje dokument/leter ku i ati i Gjergjit, Jovani i kerkon Papes emerimin e prifterinjve te krishtere orthodhokse e jo latine ne zonat e tij. Qe verteton jo thjeshte perkatesine e tij fetare, por edhe perkatesine fetare te banoreve te zonave te tij.

  Dhe se fundi, historia e kultura shqiptare vuan nga sindroma e "kolonizimit kulturor latin". 500 vjetet e pushtimit osman fshine kujtesen kolektive te shqiptareve mbi te paret e tyre. Osmanllinjte e bene kete gje per ti numeruar shqiptaret si turq. Por ne te njejten kohe, fqinjet tane, italia, austro-hungaria kane ushtruar nje ndikim te madh kulturor e politik mes shqiptareve me qellim per t'iu shitur shqiptareve nje version historik kryekeput latin. Nuk eshte rastesi qe te gjitha "dokumentat me te vjetra te shqipes" jane prej prelatesh romano-katolike ashtu sic nuk eshte rastesi qe ne kete cerek shekullin e fundit studiuesit po bejne zbulime te reja qe po permbysin shume prej ketyre supozimeve. Kur ne pretendojme se jemi pasardhes se epiroteve, ne pretendojme se jemi njerez me histori e kulture te trasheguar ne shekuj e ne breza. Nese kjo eshte e vertete, atehere natyrshem kushdo mund te dali ne perfundimin llogjik se gjuha e epiroteve shqiptare eshte folur e shkruar me heret se shekulli i XIV, apo jo? Eshte vetem ceshtje kohe qe keto mite te rrezohen dhe e verteteta historike te dali ne drite.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 19-02-2018 m 15:12

 9. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ne mendjen tende, kur lexon copeza te tilla historike, ti kujton se "kjo eshte prove se shqiptaret e zones kane qene romano-katolike qe ne kohen e Gjergj Kastriotit". Ne fakt, ai eshte interpretimi i gabuar qe nje njohes jo fort i mire i historise se mesjetes, dhe historise kishtare, do te bente.

  Se pari, te duhet te kuptosh qe me renien e Konstandinopojes ne duart e osmanllinjve, te gjithe te krishteret orthodhokse qe ishin pjese e Perandorise Otomane humben jo vetem identitetin e tyre politik e kulturor qe trashegonin nga Perandoria Bizantine, por humben edhe qendren e tyre kishtare shpirterore: Fronin e Shen Ndreut ne Konstandinopoje qe per plot 1100 vjet (11 shekuj) ishte qendra kryesore e Krishterimit ne bote. Peshkopi Ekumenik i Konstandinopojes e gjeti veten nen diktatin e tiranine e Sulltanit dhe nje dinamike e re lindi si ne raportet Sulltan-Peshkopate, por edhe ne rradhet e vete besimtareve te thjeshte ne gjithe dioqezat e krishtera ne mbare territorin e Perandorise Bizantine. Dinamika tjeter qe lindi 2 shekuj para pushtimit te Konstandinopojes nga osmanllinjte, ishte sulmi i franko-latineve mbi Konstandinopojen, duke e plackitur e perdhosur, edhe pse u thirren per ndihme. Pak shqiptare te sotem e njohin kete fakt, se sulmi i pare mbi Konstandinopojen nuk erdhi nga osmanet, erdhi nga latinet me bekimin e vete Vatikanit e Papes, te cilet u munduan ta shfrytezojne situaten e krijuar per te kthyer me hir apo pa hir te gjithe te krishteret orthodhokse te Perandorise ne romano-katolike. Dhe Konstandinopoja ngeli ne duart e latineve per gati 1 shekull.

  Se dyti, duhet te kuptosh qe Pal Engjelli vete, ishte i krishtere orthodhoks para se te behej romano-katolik, sic e njeh ti sot. Familja Engjelli ka lidhje gjaku me familjen perandorake ne bizant. Ai mendohet te kete bere pjese ne rradhet e gjithe fisnikerise se kohes ne bizant, qe me renien e Perandorise Bizantine ne duart e osmanllinjve, i kthyen syte nga Roma e Vatikani per ndihme. Ne sot supozojme deri ne spekullim se keta ishin "konvertuar" ne romano-katolike, pa pasur asnje prove historike per kete gje, pasi sic ta bera te qarte me lart, keta ishin refugjate te shpernguljes se madhe nga Lindja drejt Perendimit per ti shpetuar pushtimit osman.

  Se treti, pjesa me domethenese e atij dokumenti qe njihen si "formula e pagezimit e Pal Engjellit" nga studiuesit shqiptare, nuk eshte perdorimi i fjaleve shqipe te vjetra ne te, por fakti qe banoret e zones nuk e njihnin latinishten. Qe do te thote, ne rradhet e popullsise autoktone te ketyre zonave, nuk ekzistonte as nje tradite fetare latine, e as nje ndikim i madh i kultures se pergjithshme latine. Qe te ben te kuptosh, qe nese keta besimtare te thjeshte nuk njihnin traditen latine, cilen tradite kishtare njihnin, ate greke epirote, apo ate sllave? Kete e perforcojne jo vetem lidhjet e vete Gjergj Kastriotit me murgjit e prifterinjte orthodhokse te kohes, por edhe raportet e Jovan Kastriotit me vete Vatikanin e Papen. Ekziston nje dokument/leter ku i ati i Gjergjit, Jovani i kerkon Papes emerimin e prifterinjve te krishtere orthodhokse e jo latine ne zonat e tij. Qe verteton jo thjeshte perkatesine e tij fetare, por edhe perkatesine fetare te banoreve te zonave te tij.

  Dhe se fundi, historia e kultura shqiptare vuan nga sindroma e "kolonizimit kulturor latin". 500 vjetet e pushtimit osman fshine kujtesen kolektive te shqiptareve mbi te paret e tyre. Osmanllinjte e bene kete gje per ti numeruar shqiptaret si turq. Por ne te njejten kohe, fqinjet tane, italia, austro-hungaria kane ushtruar nje ndikim te madh kulturor e politik mes shqiptareve me qellim per t'iu shitur shqiptareve nje version historik kryekeput latin. Nuk eshte rastesi qe te gjitha "dokumentat me te vjetra te shqipes" jane prej prelatesh romano-katolike ashtu sic nuk eshte rastesi qe ne kete cerek shekullin e fundit studiuesit po bejne zbulime te reja qe po permbysin shume prej ketyre supozimeve. Kur ne pretendojme se jemi pasardhes se epiroteve, ne pretendojme se jemi njerez me histori e kulture te trasheguar ne shekuj e ne breza. Nese kjo eshte e vertete, atehere natyrshem kushdo mund te dali ne perfundimin llogjik se gjuha e epiroteve shqiptare eshte folur e shkruar me heret se shekulli i XIV, apo jo? Eshte vetem ceshtje kohe qe keto mite te rrezohen dhe e verteteta historike te dali ne drite.

  Albo
  Une i di shume mire te gjitha ato qe thua ti. Dhe mund te shpjegoj shume lehte se je gabim ne shume nga gjerat qe thua. Megjithate interesi im nuk eshte qe shperndahem ne shume tema por te perqendrohem te ajo qe te pyeta.
  Sipas Wiki:
  Pal Engjlli (Latin: Paulus Angelus; 1416 – 1470) was an Albanian Roman Catholic cardinal, clergyman, scholar, and Archbishop of Durrs[3] who in 1462 wrote the first known sentence retrieved so far in Albanian. Pal Engjlli is reported to have been a friend, co-worker and close counselor of Skanderbeg. As his envoy, he frequently traveled abroad, seeking for aid in the war against the Ottoman Empire.[4] Pal is the Northern Albanian version of Paul, and Engjlli is the Albanian form of angel.

  Engjlli managed to convince Lek Dukagjini to leave Ottomans and later reconcile with Skanderbeg, and also to convince Skanderbeg to violate an armistice signed with the Ottomans.[5]
  Pra kemi te bejme me nje klerik te larte katolik i cili eshte edhe nje nga njerezit e afert te Skenderbeut.
  Cfare ben ky klerik:
  The sentence was the baptismal formula (Albanian: Formula e pagzimit): Un'te paghesont' pr'emenit t'Atit e t'Birit e t'Spirit Senit. (English: "I baptize thee in the name of the Father and the Son and the Holy Spirit" and modern Albanian: "'Un t pagzoj n emr t Atit, t Birit, e t Shpirtit t Shenjt").[6]

  The formula was found in a pastoral letter written in Latin by Engjlli after his visit to the Church of Holy Trinity in Mat. The letter is dated 8 November 1462. The formula was meant to be used by Albanian priests to render the ritual understandable for people ignorant of Latin. Probably it was meant also to be used by Albanian people in the countryside, unable to take their children to be baptized to a church. The formula was approved by a synod in Mat, Albania, in 1462.[7]

  The document containing the baptismal formula is held in the Biblioteca Medicea Laurenziana, Florence, Italy. It was discovered in 1915 by the Romanian scholar Nicolae Iorga.[8]
  Pra mbas nje vizite ne Mat, ky shperndan nje udhezim per prifterinjte katolike ku i udhezon se ata duhet qe ti pagezojne femijet duke perdorur nje formule ne shqip dhe jo latinisht. Kjo formule miratohet edhe nga sinodi i Matit. Pra po flasim per zemren e territorit te kontrolluar historikisht nga familja e Kastriotit. Po flasim per nje autoritet te larte te kishes katolike i cili i autorizon prifterinjte per perdorimin e nje procedure te caktuar. Dhe kjo procedure miratohet edhe nga nje institucion sic eshte sinodi, i cili perseri eshte mbledhur ne Mat. Tani po flasim per dicka legale dhe jo te bere ne sekret. Po flasim per nje nga njerezit e besuar te Skenderbeut dhe per nje ngjarje te ndodhur, po ta perseris, ne zemer te zoterimeve historike te familjes Kastrioti. Llogjika ta do qe Skenderbeu ka qene ne dijeni te gjithe kesaj dhe ka dhene miratimin e tij, sepse ndryshe do te ishte e pamundur. Eshte maredhenia klasike ndermjet sundimtarit te nje rajoni dhe autoritetit me te larte kishtar ne kete rajon. Perseri llogjika ta do se ne kete moment Skenderbeu ishte nje katolik, sepse ndryshe e gjithe kjo nuk ka kuptim. Kaq per kete ceshtje, megjithese hilen nuk ta kam treguar ende. Si ekspert ne ceshtjet e fese duhet qe ta kuptosh dhe te na e thuash.

 10. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Sipas mendimit tim nuk ka fare rendesi se cfare kombesie ishte Vojsava pasi, rendesi per ka orgjina e babait.
  psh nuk ka rendesi per askend orgjina e mamase se Aleksandrit te Madh, edhe pse ne na vjen mire qe ishte ilire.
  por hajde le te fasim per kombesine e saj. perqindja qe ajo te jete joshqiptare eshte e vogel
  pasi marin barleti nuk e permend fare kombesine e saj qe deri duku kjo ne vetvete nenkupton qe ishte arbane
  sepse nese do ishte sllave nuk do kishte arsye per te mos shtuar nje fjali dhe ta permendte, pasi me serbet beheshim
  dhe kishim krushqira te ketij lloji, keshtuqe ideja qe do e fshihte qellimisht bie poshte.
  megjithate eeeeeeeeeeeedhe sikur te jete sllave
  edhe sikuuuuuur te jete sllave nuk ka asnje problem fare.

 11. Anetart m posht kan falenderuar aimilius pr postimin:

  King Bardhyl (19-02-2018)

 12. #50
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Pra kemi te bejme me nje klerik te larte katolik i cili eshte edhe nje nga njerezit e afert te Skenderbeut.
  Nese Gjergj Kastrioti ka qene romano-katolik, beni mire te njoftoni edhe vete Vatikanin, pasi as Vatikani e as Kisha Romano-Katolike ne Shqiperi nuk pretendon se Gjergj Kastrioti ka qene romano-katolik. Te thuash se Gjergj Kastrioti ishte romano-katolik, mjafton per te dale ne perfundimin se ti nuk e ke idene se kush ishte Gjergj Kastrioti. Nuk ka ndonje gje te keqe qe nuk di, ajo qe eshte e keqe eshte kembengulja apo vetegenjimi se di.

  1. Pal Engjelli nuk ishte njeri i afert i Gjergj Kastriotit, dokumentat historike flasin per nje "rol diplomatik" qe ai ka luajtur ne raportet me Venedikun, Vatikanin dhe gjithe boten latine. Po do te mesosh se me cilin murg Gjergj Kastrioti ishte shpirterisht i afert: http://www.forumishqiptar.com/thread...rgj-Kastriotit Babai dhe vellai i tij mendohet qe edhe sot e kesaj dite te jene varrosur ne manastirin orthodhoks serb te Hilandarit ne Malin e Shenjte Athos ne Greqi. http://www.forumishqiptar.com/thread...jt%C3%AB-Athos

  2. Historiani zvicerian Schmidt ne vepren e tij per Gjergj Kastriotin, nxjerr ne dukje nje fakt qe eshte lene ne harrese me dashje: ata qe i shkuan pas ne lufte Gjergj Kastriotit nuk ishin romano-katolike, ishte popullsia lokale orthodhokse, epirote, rumune, greke, serbe, bullgare... Schmidt nxjerr edhe nje fakt tjeter ne drite: romano-katoliket ne rradhet e shqiptareve, dera e Dukagjineve, nuk e ndihmoi por e sabotoi luften e Gjergj Kastriotit, si ne raportet e tyre me Venedikun, si ne raportet me Osmanllinjte: Leke Dukagjini lejoi ushtrite osmane te kalonin qafat e maleve pa rezistence.

  3. Po do te lexosh mbi fene e Gjergj Kastriotit, lexo faktet e para historike te botuara ne Internet 15 vjet me pare: http://www.forumishqiptar.com/thread...%C3%ABnderbeut

  Lexo faqet e forumit shqiptar ne vite para se te lexosh faqet e wiki ne anglisht.

  Albo

 13. #51
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Nese Gjergj Kastrioti ka qene romano-katolik, beni mire te njoftoni edhe vete Vatikanin, pasi as Vatikani e as Kisha Romano-Katolike ne Shqiperi nuk pretendon se Gjergj Kastrioti ka qene romano-katolik. Te thuash se Gjergj Kastrioti ishte romano-katolik, mjafton per te dale ne perfundimin se ti nuk e ke idene se kush ishte Gjergj Kastrioti. Nuk ka ndonje gje te keqe qe nuk di, ajo qe eshte e keqe eshte kembengulja apo vetegenjimi se di.

  1. Pal Engjelli nuk ishte njeri i afert i Gjergj Kastriotit, dokumentat historike flasin per nje "rol diplomatik" qe ai ka luajtur ne raportet me Venedikun, Vatikanin dhe gjithe boten latine. Po do te mesosh se me cilin murg Gjergj Kastrioti ishte shpirterisht i afert: http://www.forumishqiptar.com/thread...rgj-Kastriotit Babai dhe vellai i tij mendohet qe edhe sot e kesaj dite te jene varrosur ne manastirin orthodhoks serb te Hilandarit ne Malin e Shenjte Athos ne Greqi. http://www.forumishqiptar.com/thread...jt%C3%AB-Athos

  2. Historiani zvicerian Schmidt ne vepren e tij per Gjergj Kastriotin, nxjerr ne dukje nje fakt qe eshte lene ne harrese me dashje: ata qe i shkuan pas ne lufte Gjergj Kastriotit nuk ishin romano-katolike, ishte popullsia lokale orthodhokse, epirote, rumune, greke, serbe, bullgare... Schmidt nxjerr edhe nje fakt tjeter ne drite: romano-katoliket ne rradhet e shqiptareve, dera e Dukagjineve, nuk e ndihmoi por e sabotoi luften e Gjergj Kastriotit, si ne raportet e tyre me Venedikun, si ne raportet me Osmanllinjte: Leke Dukagjini lejoi ushtrite osmane te kalonin qafat e maleve pa rezistence.

  3. Po do te lexosh mbi fene e Gjergj Kastriotit, lexo faktet e para historike te botuara ne Internet 15 vjet me pare: http://www.forumishqiptar.com/thread...%C3%ABnderbeut

  Lexo faqet e forumit shqiptar ne vite para se te lexosh faqet e wiki ne anglisht.

  Albo
  Interpreto dokumentin qe te postova. Si e kupton ti ate?
  P.S.
  Na ler rehat megjithe Schmidt. Une nuk kam informacion ne lidhje me rumune, greke, serbe, bullgare qe bashkepunuan me Skenderbeun. Kush ishin keta njerez? Kush ishin lideret e tyre? Ata qe i shkuan pas Skenderbeut ishin Shqiptaret. Dhe Shqiptaret e paguan shume shtrenjte kete gje.
  Albo, cfare kupton ti me epirot?

 14. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Skederbeu ishte ortodoks, nga familje ortodokse, me emra ortodokse, vellai i tij ishte u be murg ortodoks ne malin e shenjte ne greqi
  u martua me nje ortodokse ne manastirin ortodoks te ardenices.
  (hahaha sa here u perdor fjala ortodoks - per te hequr cdo fije dyshimi)
  biles edhe ca greke apo serbe te bazuar ne keto fakte duan ta pervetesojne Gjergjin apo Jorgon si grek...

  ndikimi i kishes katolike ende nuk ishte i forte ne veri pasi elementi turk nuk kishte hyre ende dhe islamizimi skishte filluar mire
  por kur u keputen lidhjet me kishen e stambollit apo ato serbe pas pushtimit te serbise
  ortodokset shqiptare te veriut me hir e me pahir u konvertuan ne myslymane dhe kush pati mundesi u kthye ne katolik.

  http://shqiptarja.com/m/home/martesa-e-skenderbeut-deshmite-e-rralla-te-marin-barletit-172264.html

 15. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin

  ndikimi i kishes katolike ende nuk ishte i forte ne veri pasi elementi turk nuk kishte hyre ende dhe islamizimi skishte filluar mire
  por kur u keputen lidhjet me kishen e stambollit apo ato serbe pas pushtimit te serbise
  ortodokset shqiptare te veriut me hir e me pahir u konvertuan ne myslymane dhe kush pati mundesi u kthye ne katolik.
  Ka nje pasaktesi ne postimin tend. Katoliket e veriut ishin nen presionin e kishes ortodokse serbe ne nje ane dhe turqve ne anen tjeter. Konvertimi ne ortodoks do te thoshte automatikisht ne asimilim ne serb. Katoliket ishin armiqte me te medhenj te Perandorise Otomane. Kisha ortodokse serbe ruajti me Otomanet nje maredhenie preferenciale deri ne momentin e luftes Austro-Turke kur fronti arriti ne Kosove. Arsyet pse kisha ortodokse serbe bashkepunoi me austriaket nuk kane te bejne me ndonje pakenaqesi te saj me Otomanet por kane te bejne me presionin e Patriarkanes se Stambollit ndaj kishes serbe te cilen e konsideronte si nje kundershtare per pushtet absolut ndermjet ortodokseve te Ballkanit. Per kete arsye, mbas terheqjes se Austriakeve, kisha serbe dhe jo serbet, emigroi ne territoret austriake ku Perandori i njohu me mareveshje, pak a shume te njejtin status qe kishte Patriarkana ne Stamboll. Nga ana tjeter gjate qendrimit ne keto territore kjo kishe perfitoi dhe nga ndihma e madhe e ruseve. Dhe kjo u dha dore serbeve qe te asimilonin popullsi te ndryshme, duke nisur me vllehet te paret. Serbet e Bosnjes jane vllehe te serbizuar.

 16. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Ka nje pasaktesi ne postimin tend. Katoliket e veriut ishin nen presionin e kishes ortodokse serbe ne nje ane dhe turqve ne anen tjeter. Konvertimi ne ortodoks do te thoshte automatikisht ne asimilim ne serb. Katoliket ishin armiqte me te medhenj te Perandorise Otomane. Kisha ortodokse serbe ruajti me Otomanet nje maredhenie preferenciale deri ne momentin e luftes Austro-Turke kur fronti arriti ne Kosove. Arsyet pse kisha ortodokse serbe bashkepunoi me austriaket nuk kane te bejne me ndonje pakenaqesi te saj me Otomanet por kane te bejne me presionin e Patriarkanes se Stambollit ndaj kishes serbe te cilen e konsideronte si nje kundershtare per pushtet absolut ndermjet ortodokseve te Ballkanit. Per kete arsye, mbas terheqjes se Austriakeve, kisha serbe dhe jo serbet, emigroi ne territoret austriake ku Perandori i njohu me mareveshje, pak a shume te njejtin status qe kishte Patriarkana ne Stamboll. Nga ana tjeter gjate qendrimit ne keto territore kjo kishe perfitoi dhe nga ndihma e madhe e ruseve. Dhe kjo u dha dore serbeve qe te asimilonin popullsi te ndryshme, duke nisur me vllehet te paret. Serbet e Bosnjes jane vllehe te serbizuar.
  Po eshte e vertete qe ekzitonte lufte midis, qarqeve fetare. dmth edhe pa ardhur fare feja myslymane ne shqiperi. kishte nje rivalitet se ku ishte kufiri, ku ishte kisha me ndikim grek dhe kisha me ndikim serb dhe ajo katolik. Te gjithe ishin ne presion nga pala tjeter. normale qe kisha serbe duke qene me afer do e kishte ndikimin me te madh se ajo greke, qe jo vetem ishte me larg por edhe perandoria bizantine po rrenohej.
  per ate kohe nuk mund te flasim per asimilime kombetare, por normalisht qe asimilimi fetar me kalimin e kohes mund te coje tek ai kombetar.
  Asimilimi me i madh ishte ai turk nese ne turqi jane 5 milione shqiptare, i bie te jene dy shqiperi te tjera atje. Plus te pakten 0,5 - 1 milione shqiptare, nga shqiperia kosova & maqedonia te cilet jane ende me baba sulltanit, ca te themi me

  Personalisht ne gjithe kete gyrgyle - rremuje qe eshte krijuar une nuk ja ve fajin as serbeve, as greke dhe as turqeve. Pasi sejcili "qe te do te miren" dhe te ben si vetja. Ideja e hedhur se myslymanzmi shpetoi Shqiperine eshte sa qesharak aq edhe gretesk. Eshte nje ide per te konservuar islamizmin ne shqiperi.
  Shqiptaret e shpetuan Shqiperine, ortodokse, katolike, bektashi dhe myslymane, dhe asnjeri nga keta nuk kishte aspirata orientale.

  Per mendimin tim arsyeja numer nje e deshtimit tone ishte mosshkrimi i gjuhes shqipe ne kohen e duhur dhe mospatjen e kishes ortodokse arberore ne te njejten kohe kur serbet bene te tyren

 17. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Nuk eshte ashtu i nderuar Albo. Gjuha Vojsaves ishte epirotisht apo arberisht sepse nena e saj ishte Maria Muzaka. Njihet se familja Kastrioti eshte pranuar dhe nga kundershtaret sllave se ishin arber.
  Kete e tregon Arbanaki Pirg ne Hilandar. Ndryshe serbet nuk do ta quanin ashtu nese Kadtriotet do te ishin sllave.
  Tjeter gjeshte gjuha e shkeuar dhe tjeter gjuha e folur.
  Atehere sot sipas idese tuaj ne duhet te jemi angleze. Api jo? Se shkruajme komunikojme me te huajt keyesisht anglisht.. por ne fakt nuk jemi te tille.

 18. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  Po eshte e vertete qe ekzitonte lufte midis, qarqeve fetare. dmth edhe pa ardhur fare feja myslymane ne shqiperi. kishte nje rivalitet se ku ishte kufiri, ku ishte kisha me ndikim grek dhe kisha me ndikim serb dhe ajo katolik. Te gjithe ishin ne presion nga pala tjeter. normale qe kisha serbe duke qene me afer do e kishte ndikimin me te madh se ajo greke, qe jo vetem ishte me larg por edhe perandoria bizantine po rrenohej.
  per ate kohe nuk mund te flasim per asimilime kombetare, por normalisht qe asimilimi fetar me kalimin e kohes mund te coje tek ai kombetar.
  Asimilimi me i madh ishte ai turk nese ne turqi jane 5 milione shqiptare, i bie te jene dy shqiperi te tjera atje. Plus te pakten 0,5 - 1 milione shqiptare, nga shqiperia kosova & maqedonia te cilet jane ende me baba sulltanit, ca te themi me

  Personalisht ne gjithe kete gyrgyle - rremuje qe eshte krijuar une nuk ja ve fajin as serbeve, as greke dhe as turqeve. Pasi sejcili "qe te do te miren" dhe te ben si vetja. Ideja e hedhur se myslymanzmi shpetoi Shqiperine eshte sa qesharak aq edhe gretesk. Eshte nje ide per te konservuar islamizmin ne shqiperi.
  Shqiptaret e shpetuan Shqiperine, ortodokse, katolike, bektashi dhe myslymane, dhe asnjeri nga keta nuk kishte aspirata orientale.

  Per mendimin tim arsyeja numer nje e deshtimit tone ishte mosshkrimi i gjuhes shqipe ne kohen e duhur dhe mospatjen e kishes ortodokse arberore ne te njejten kohe kur serbet bene te tyren
  Ne Turqi thuhet se jane 7 milione Shqiptare. Pjesa me e madhe e tyre jane Shqiptare te Shperngulur nga trojet e tyre ne ish-Jugosllavi dhe Greqi. Nuk duhet te harrosh se Konstantinopoja/Stambolli ka qene qendra e botes per Ballkanasit per gati dy mijevjecare. Ka nje emigracion te shtresezuar ne shekuj ne drejtim te atij Qyteti.

 19. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Nuk eshte ashtu i nderuar Albo. Gjuha Vojsaves ishte epirotisht apo arberisht sepse nena e saj ishte Maria Muzaka. Njihet se familja Kastrioti eshte pranuar dhe nga kundershtaret sllave se ishin arber.
  Kete e tregon Arbanaki Pirg ne Hilandar. Ndryshe serbet nuk do ta quanin ashtu nese Kadtriotet do te ishin sllave.
  Tjeter gjeshte gjuha e shkeuar dhe tjeter gjuha e folur.
  Atehere sot sipas idese tuaj ne duhet te jemi angleze. Api jo? Se shkruajme komunikojme me te huajt keyesisht anglisht.. por ne fakt nuk jemi te tille.
  Kane qene edhe disa manastire Shqiptare ne Malin e Shenjte gjate mesjetes. Ca behet me to sepse nuk kam ndonje informacion. Apo na i kane marre edhe ato si shume gjera te tjera?

 20. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Ne Turqi thuhet se jane 7 milione Shqiptare. Pjesa me e madhe e tyre jane Shqiptare te Shperngulur nga trojet e tyre ne ish-Jugosllavi dhe Greqi. Nuk duhet te harrosh se Konstantinopoja/Stambolli ka qene qendra e botes per Ballkanasit per gati dy mijevjecare. Ka nje emigracion te shtresezuar ne shekuj ne drejtim te atij Qyteti.
  Keto shifra duhet te thuhen me rezerva pasi te them te drejten me duket te fryra ca. megjithate nuk ka rendesi ajo. cberi 7, 5 apo 2 milione. Ata njerez qe jetonin atje jo vetem qe nuk kishin ndjenje shqiptare, por ishin bere me turq nga vete turqit prandaj ndenjen atje, dhe prandaj turku nuk i deboi sic deboi greket, pasi "jemi vellezer pra". Gjithashtu nga greqia dhe serbia pervec popullsite turke kane qene shume shqiptare qe "i pagezuan" turq dhe i derguan ne stamboll, gjate kembimit te popullsise. Une besoj se ata mund ta kene patur mundesine te vinin ne shqiperi, nese do te donin.
  Por si ne greqi dhe turqi ka patur emigracion ne vazhdueshem, madje ne stamboll duhet te kete patur ndonje komunitet qe pa rene kostandinopoja...

 21. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  Keto shifra duhet te thuhen me rezerva pasi te them te drejten me duket te fryra ca. megjithate nuk ka rendesi ajo. cberi 7, 5 apo 2 milione. Ata njerez qe jetonin atje jo vetem qe nuk kishin ndjenje shqiptare, por ishin bere me turq nga vete turqit prandaj ndenjen atje, dhe prandaj turku nuk i deboi sic deboi greket, pasi "jemi vellezer pra". Gjithashtu nga greqia dhe serbia pervec popullsite turke kane qene shume shqiptare qe "i pagezuan" turq dhe i derguan ne stamboll, gjate kembimit te popullsise. Une besoj se ata mund ta kene patur mundesine te vinin ne shqiperi, nese do te donin.
  Por si ne greqi dhe turqi ka patur emigracion ne vazhdueshem, madje ne stamboll duhet te kete patur ndonje komunitet qe pa rene kostandinopoja...
  Ta kam thene njehere, lagjia e famshme e Fanarit ne Stamboll ku banonin Fanariotet nje kaste princash kristiane, ishte lagje Shqiptare. Elita fanariote ishte e perziere etnikisht. Por pershembull nder familjet me te famshme ishin Gjikat. Ndersa banoret ishin shqiptare ortodokse, e pranojne greket vete. Ne Stamboll ka qene edhe nje kishe shqiptare ortodokse qe ne mos gaboj quhesh kisha e Shene Premtes. Mbreti Zog luftoi shume qe ta merrte ate kishe por greket na e moren. Ka nje histori edhe ajo. Keto gjera duhet qe te na i thoje Albo dhe jo te merret me terroriste si Elder Paisios dhe profecite e cmendura te te tija, apo me Shen Kozmain qe i helenizoi Shqiptaret e Jugut.

 22. #60
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Persa i perket historise greket jane te "lezeem",edhe me shume se serbet. Jane te llahtarshem kur ja fusin kot.


  Emri: scan396.jpg

Shikime: 46

Madhsia: 80.5 KB
  Emri: scan397.jpg

Shikime: 43

Madhsia: 78.8 KB

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •