Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Marrveshja e Izraelit, q trondit Greqin!

  E vrtet apo spekulim gazetaresk-gjykoni vet!

  Published On: 21 Korrik, 2017
  Lajme / Lajmi Kryesor 2 |
  Marrveshja e Izraelit, q trondit Greqin! amria (Epiri) fillimisht mund t qeveriset nga Bashkimi Europian

  Delegacioni i Republiks s amris u kthye nga Izraeli ditn e djeshme me nj fitore mbreslnse. Presidenti i amris Festim Lato mori elsat e amris.

  Por, kjo marrveshje pati edhe disa kontradikta t vogla. David Friedman Ambasadori i SHBA-s n Izrael krkoi t ishte i pranishm gjat nnshkrimit t marrveshjes midis dy qeverive asaj Izraelite dhe Republikes ame.

  Dhe msohet se pas disa ditsh delegacioni i Republiks s amris do t kryej nj vizit n shtpin e bardh.

  Chris Baraniuk gazetar i BBC-s shkruan se marrveshja e firmosur midis qeveris s Izraelit dhe Kompanis SAMSON sht nj lvizje pas krahve t Britanis s Madhe. Ai mes t tjerash shkruan se Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara kan krijuar infrastrukturn pr nnshkrimin e ksaj marrveshje, duke e ln Britanin jasht bisedimeve.

  Ndrsa Peter Mller gazetar i Das Spiegel shkruan se- Nuk sht e nevojshme pjesmarrja e Britanis n bisedime pasi si e dim Britania tani sht jasht Bashkimit Europian dhe nuk ka arsye t marr pjes pasi Epiri sht nj territor, i cili me shum gjasa do t menaxhohet nga Bashkimi Europian.

  Ai mes t tjerash flet se Britania e Madhe ka krkuar nga SHBA-t q t ndrhyj, dhe si duket SHBA drgoi Ambasadorin e saj n Izrael pr ti krkuar Qeveris s amris t shkoj n SHBA. Ai thot se frika e Britanis sht Korfuzi, msohet se kjo e fundit sht dakord q Epiri ti kaloj Kompanis SAMSON, por pa Korfuzin pasi sipas mendimeve t britanikve, Prince Philip duka i Edinburgut dhe njhersh burri i mbretreshs Elizabeth II ka lindur n Mon Repos Korfuz dhe ky territor sht n protektoriatin Britanik. Por, e e gjitha kjo ka t bj me gjeopolitikn shprehet Peter Mller pasi Korfuzi sht nj pik strategjike pr kontrollin e Mesdheut.

  Un ditn e sotme pata nj bised telefonike me Zotin Lato dhe e pyeta nse Korfuzi bn pjes n marrveshjen q nnshkroi? Dhe ai mu prgjigj se, Ne e duam t gjith Epirin q na takon s bashku me Korfuzin, dhe do ta gjejm nj zgjidhje me ndrmjetsimin e SHBA -ve pr shtjen e ngritur, pasi si Bashkimi Europian, SHBA-t dhe Britania e Madhe jan aleatt tan, dhe ne do ta gjejm nj rrug t mesme.

  Marrur nga Reuters

  Prshtati n Shqip Aleksander Shkreli
  http://www.shqiptari.eu/marreveshja-...mi-europian-2/

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979

  Pr: Marrveshja e Izraelit, q trondit Greqin!

  toka ka qene e Izraeliteve me pare. me pas Zoti ndermori reforma ku solli greke apo Profete te tij qe ishin shume me te fuqishem se tokesoret. me pas, sepse u terhoq, dhe ndane grekeve zune apo linden rraca te vogla, lagje arixhinjsh te bardhe si fjala vjen camet apo edhe arabet kurse shqiptaret dhe jemeni jane formuar me vone si popuj them.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Marrveshja e Izraelit, q trondit Greqin!

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  toka ka qene e Izraeliteve me pare. me pas Zoti ndermori reforma ku solli greke apo Profete te tij qe ishin shume me te fuqishem se tokesoret. me pas, sepse u terhoq, dhe ndane grekeve zune apo linden rraca te vogla, lagje arixhinjsh te bardhe si fjala vjen camet apo edhe arabet kurse shqiptaret dhe jemeni jane formuar me vone si popuj them.
  N vnd t debatit t postoj nj faqe, kto jan dshmit materiale, q tregojn e kujt ka qen dhe sht toka e amris dhe i gjith gadishulli Ilirik-shikoji me kujdes jo me mri/inat:
  http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3830568

 4. #4

  Pr: Marrveshja e Izraelit, q trondit Greqin!

  Ku e kan mendjet kurvat israelite Israeli e njef sepse jane muslimane dhe kan politika te tilla dhe i perdor kto kunder shteve ku duan pushtet dhe kundra shumices, po tishte se ishte humasimit ka dekada qe nuk e njeh shfarosjen gjenocidin e krishterve te armenise nga turqia qe njef gjith evropa . Israeli dhe turqi kan pas mardhenje dhe kane.

  https://www.google.com/amp/s/www.was...nian-genocide/

  Israelitet vet aleate apo humanista squhen, bythqira qe e dredhin dhe interesaxhi po.
  Ndryshuar pr her t fundit nga HFTengineer : 24-07-2017 m 10:31

 5. #5

  Pr: Marrveshja e Izraelit, q trondit Greqin!

  Ironik eshte dhe fakti tjeter qe israeli bejne si humainste kur eshte duke kryer gjenocid ndaj palestinesve dhe po i xhvat tokat. Ky eshte kulmi i ironise.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •