Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Shn Danakti, shenjtori shqiptar n Itali

  Shn Danakti, shenjtori shqiptar n Itali

  Emri: Shen-Dana1.jpg

Shikime: 262

Madhsia: 34.4 KB

  Nga Antonio Biasco

  Shn Danakti sht nj shenjt martir me​ ​origjin nga qyteti i Vlors, n Shqipri. Por, nse n atdheun e tij duket se sht​ ​e vshtir t gjenden referime t historis s tij dhe t kultit t tij, kto t fundit​ ​zbulohen mjaft t gjalla dhe t rrnjosura n bregun tjetr t Kanalit t Otrantos, n Salento. Ktu, nj vend i vogl, pak m shum se​ ​dyqind banor, i sht dedikuar Shenjtit​ ​t Vlors. Si nj mision pr tu kryer: t jet dshmitar dhe rojtar i prkujtimit t Shenjtit.​ ​Emri i vendit t vogl sht ai i Shenjtit, q sht edhe pajtori. N emr t Shenjtit titullohen​ ​famullia, kisha, nj altar, sheshi i vendit. M 16 janar Shenjti prkujtohet me festn​ ​vjetore si mbrojts, e kremtuar gjithnj me devotshmri t madhe dhe e prsritur n ver,​ ​t dieln e par t gushtit, me nj program m t pasur qytetar. Festa, e paraprir nga nj​ ​nntditsh me prgatitje, pas kremtimit t Meshs kremtore me nj panegjirik mbi jetn​ ​e Shenjtit, e arrin kulmin me proesionin e shtatores s Shn Danaktit npr udht e vendit,​ ​me pjesmarrjen e autoriteteve civile dhe fetare.

  Kortezhi shoqrohet nga banda muzikore dhe​ ​prfundon me spektaklin e fishekzjarreve. Organizimi veror i fests pasurohet nga prania​ ​e dritave, me atmosfern e tyre ndriuese dhe plot ngjyra, dhe me nj spektakl muzike t leht​ ​q e gzon mbrmjen, n sheshin e vendit, deri pas mesnate. Rasti i fests sjell edhe kthimin​ ​dhe pjesmarrjen e shum bashkqytetarve emigrant n lokalitete t ndryshme t veriut t​ ​Italis apo jasht shtetit.​ ​Ndr banort e vendit sht i prhapur emri​ ​Dana (Danakt), n nder t Shenjtit pajtor.​ ​Gjeografikisht, fshati Shn Dana gjendet n​ ​jug t provincs s Lees, pika m ekstreme e​ ​Salentos, e njohur si Kapo di Leuka, ose FinibusTerrae (Fundi i Bots).​ ​Prball, n bregun tjetr, qyteti i Vlors!

  sht nj pjes e detit q ktu bhet akoma​ ​m e ngusht. Dhe malet Ceraunian, q n​ ​ditt m t bukura t ers s veriut, ngrihen​ ​lart me majat e tyre t bardha dhe t fuqishme,​ ​prtej detit blu.

  San Dana (Shn Danakti) sht fraksion i​ ​Komuns s Gagliano del Capo, pak m shum​ ​se 5000 banor, pron e vjetr e familjes​ ​Kastrioti Sknderbeg, i dhuruar n vitin 1489​ ​Andronika Arianitit, vejushs s trimit Gjergj​ ​Sknderbeut, at dhe hero i kombit shqiptar. Danakti i prkiste si lektor Kishs s Vlors. U​ ​prpoq t shptoj ent e shenjta t Kishs gjat nj​ ​persekutimi t dhunshm n nj epok jo t sigurt,​ ​e treguar nga disa burime mes fundit t shekullit​ ​III dhe fillimeve t shekullit n vijim si periudha​ ​e persekutimeve romake. Disa grupe pagansh,​ ​banor t fshatrave afr, ku m shum rezistonin​ ​besimet idhujtarike, ishin shtyr deri n qytetin e​ ​Vlors me aksione plakitjeje t vendeve t shenjta​ ​dhe me persekutime kundr t t krishterve.​ ​Danakti krkoi strehim n nj vend t sigurt​ ​pes milje larg nga qyteti i Vlors, drejt detit.​ ​Pamja e Gadishullit Karaburun nga qyteti Otranto​ ​San Dana un santo martire originario della citt di Valona, in Albania Shn Danakti sht nj shenjt martir me​​origjin nga qyteti i Vlors, n Shqipri​ ​Me tu mbrritur nga pagant, i qe krkuar ti​ ​flijoj perndis Bako, krijues i pijes s vers.​ ​Danakti, pa hezitim, i forcuar nga besimi i​ ​tij, e prballoi flin e martirizimit si formn m t lart t dshmis n Krishtin. Trupi i tij qe​ ​shqyer dhe hedhur n det.​ ​Dana n Shqipri quhet Danakt. N Greqi​ ​Danax. N disa lokalitete t Greqis Shenjti sht i nderuar si pajtor i lektorve dhe i​ ​ministrantve.​ ​N traditn salentine, martirizimi i Shenjtit gjendet n rrethin lokal dhe i atribuohet​ ​pushtimeve saraine t shekujve IX X. Danakti nga Vlora, i zbritur n Salento, ka gjas se ka​ ​zhvilluar shrbimin si diakon tek Shenjtrorja e​ ​famshme e Shenjtes Maria t Leuka-s. U prpoq​ ​ti shmangej nj sulmi t Sarainve dhe t mbroj ent e shenjta t Kishs duke shkuar n​ ​drejtim t Montesardo-s, q n at koh ishte seli e fortifikuar. Gjat rrugtimit, Danakti u kap dhe​ ​u vra nga Saraint q t mos mohoj Krishtin.

  Pran atij vendi, n prkujtim t Shenjtit dhe t​ ​martirizimit t tij, sht ngritur nj fshat i vogl​ ​q akoma sot mban emrin e tij.​ ​Ktu Shenjti, prkujtohet si Shenjti i​ ​Eukaristis, pr faktin se ka flijuar vetveten q t​ ​shmang profanimin e osteve t shuguruara. N​ ​ikonografin e vendit ai mban me devotshmri​ ​enn me ostet e shuguruara.Versioni vendas i historis s Shenjtit prpiqet kshtu t shpjegoj arsyet e kultit dhe t lidhjes​ ​s fort t komunitetit t vogl salentin me

  Shenjtin e Vlors, duke pretenduar se ai sht​ ​martirizuar n kt tok.​ ​N realitet, sht nj shenjt i qytetit t Vlors, e​ ​q i prket Kishs s Lindjes. Prej saj, s bashku​ ​me Shqiprin, varej edhe Salento, territor antik​ ​i Perandoris Bizantine. Dioqezat e Salentos​ ​vareshin nga Patriarkati i Kostandinopojs.​ ​Do t ken qen disa komunitete me origjin​ ​nga Epiri q e kan sjell ktu kultin e Shenjtit​ ​ton. N koh t largta. Kur shkmbimet mes​ ​dy brigjeve duket sikur kan qen m t dendura​ ​dhe domethnse.​ ​Kur afrsia mes dy popujve ka munguar,​ ​dhe kan filluar t ken prparsi muret dhe​ ​mbylljet, duke shtuar ndjenjn e shkputjes dhe​ ​largimit nga t dyja ant, ka qen m e vshtir t​ ​mund t bashkndahet nj Shenjt i prbashkt, t mund t mbahet nj vetdije pr nj pasuri feje​ ​dhe kulture, q shpesh her ka bashkuar.​ ​Shn Danakti, vendi i vogl salentin, vazhdon​ ​akoma edhe sot t prfaqsoj nj jehon t largt t asaj historie antike dhe t lavdishme.​ ​Dhe, mbi t gjitha, vazhdon t konfirmohet si dshmitar besnik dhe rojtar i devotshm i​ ​kujtimit t Shenjtit t Vlors.​ ​Na takon neve t rizbulojm historin ton.​ ​Shn Danakti ka qen dhe sht nj Shenjt i​ ​prbashkt, q mund t bashkoj pavarsisht​ ​largsive dhe dallimeve. Ai mund t prforcoj​ ​arsyet e ekumenizmit dhe t takimit. Nj ur​ ​mes dy brigjeve.

  Koha Jone

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Shn Danakti, shenjtori shqiptar n Itali

  Interesante. Ka shume gjera per te zbuluar.Por historianet tane meren akoma me Mehmet Shehun e vrane a po vrau veten,e nuk kane kohe per tjera gjera. Bako,ose Bacchus eshte versioni romak i Dionizit helen.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shn Danakti, shenjtori shqiptar n Itali

  Emri: danax.JPG

Shikime: 123

Madhsia: 76.4 KB

  Emri: FotoFlexer_Photo.jpg

Shikime: 128

Madhsia: 104.9 KB


  Tropari — Toni 4

  Martiri yt i shenjt Danakt, O Zot,
  Me ann e vuajtjeve t tij mori nje kuror q nuk prishet kurr prej Teje, o Zot.
  Duke patur fuqin Tuaj, ai i mundi kundrshtart,
  Dhe e shkatrroi guximin e pafuqishm t demonve.
  Me ndrmjetimin e tij, shptoi shpirtrat tan!


  Kisha e kujton n 16 janar.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-07-2017 m 21:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •