Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Jeta001
    Anėtarėsuar
    07-12-2010
    Postime
    106

    A egzistojne Shpirterat binjak, dhe ēka esht puna tyre?

    Se pari ju pershendes dhe ju falenderoj te gjith ju qe lexoni kete tekst, qe jepni mendime apo edhe pyetje lidhur me kete teme!

    Termi Shipterat Binjak egziston pasi qe ndodh ta permendim, por a egzistojn vertet Shpirterat Binjak?
    U interesova per kete teme pas nje histori dashurie te pa mundur qe perjetova vet, dhe kur interesohesh per nje pune heret a von merr dijen qe te esht nevojitur per qeshtjen qe te interesonte dhe un kam lexuar shum tekste te huaj lidhje me kete, por para nja 2 javeve rash ne nje video te nje personi qe mund ta quaj ekspert te qeshtjes. Nuk e di a ishte francez apo zvicerran, por frengjisht fliste ne videot e tija ne Facebook YouTube, dhe ky personi i kishte studiuar sjelljet e qifteve shpirtera binjak nga afer sa qe kur fliste per sjelljet e tyre me dukej sikur fliste personalisht per mua dhe shpirtin binjak timin.
    Te gjith keni ndegjuar apo pare shenjen Yin/Yang, per tu mbajtur nje ballancim i gjerave ne bote duhet te jene 2 energji te kunderta me njera tjetren dhe keshtu kompletohet e tera. Pra ata 2 persona duhet te jen te ndryshem njeri nga tjetri ne te gjitha aspektet, ne sjellje, ne mendime, ne raport me te tjeret, ne ditur ie keshtu me radhe.
    Te gjith e dime se trupi dhe shpirti jan 2 gjera te ndryshme. Trupi esht tokesor ndersa shpirti vjen nga qjelli dhe nga aty ku vjen shpirti vin tė gjith shpirterat, dhe ne ate boten qjellore 2 shpirtera lidhen ne ate bote, pastaj e kerkojn njeri tjetrin ne kete bote per ta jetuar nje jete fizike ne kete bote!
    Kur ata 2 persona(shpirterat) e gjejn njeri tjetrin esht nje dashuri aq e madhe sa qe mendon se zemra po rrezaton me driten e saj kilometra larg, ndersa nese bashkimi tyre behet i pa mundur dhimbja duket se nuk ka fund, dhe zemra te behet guri.

    A ka raste te ngjajshme ne forum dhe si i erdhi fundi lidhjev tuaja?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jeta001 : 21-07-2017 mė 05:19

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Jeta001
    Anėtarėsuar
    07-12-2010
    Postime
    106

    Pėr: A egzistojne Shpirterat binjak, dhe ēka esht puna tyre?

    Shpirterat ne pergjesi misherohen qe te shijojne jeten mbi toke dhe per te ber pervoja fizike, dhe kur vin ne kete botė, vin me qellime te caktuara, dikush deshiron te eksperimentoj vuajtjen, dikush dashurin, dikush bamirsin e keshtu me radhe.
    Prandej shpirterat binjak esht mir te bejn pervoja te ndryshme para se ta gjejn njeri tjetrin.
    Qeshtja esht problematike ateher kur njeri nga 2 shpirterat esht i martuar dhe ka nje familje.
    Une nuk mun te them ta lerni familjen dhe te shkoni pas shpirtit binjak, sepse nje gje te till nuk kam mund ta bej as vet.
    Edhe pse do te vuani per tjetrin, dhe tjetri do te vuaj per ju!
    Une personalish kam nderprer ēdo kontakt me te, qe 1 e gjysem, jam munduar ta largoj nga koka, jam munduar ta urrej per faktin se ka ber te madhe lidhjen ton e cila ne fakt ishte vetem virtuale, por qe te me ndaj nga burri, e ka ber mizen buall!
    Une nuk e di a do mund ta harroj nje dit sepse ne koke me sillet perdit.
    Ndersa ai ka vuajtur aq shum keto 6 vite qe njihemi, kam mendu mos valle isht i ēmendur, si mund te jet jeta me nje njeri qe te don marrezisht, sjellje te tilla te frigesojne.

    Dhe vetem tani para pak muajsh e kam kuptuar se nese nuk mund ta largoj nga koka dhe ai nuk heq dore nga une esht sepse jemi shpirtera binjak!
    Dhe fundi ardhet i mir per tegjith!
    Emri:  IMG_3292.JPG

Shikime: 1478

Madhėsia:  33.3 KB

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Jeta001
    Anėtarėsuar
    07-12-2010
    Postime
    106

    Pėr: A egzistojne Shpirterat binjak, dhe ēka esht puna tyre?

    Po mir aman me pysni diēka, se me duket vetja palidhje!
    Vetem une flas ketu!

  4. #4

    Pėr: A egzistojne Shpirterat binjak, dhe ēka esht puna tyre?

    Si e kuptove qe edhe aj mendon per ty,dhe si e kuptove qe eshte shpirti yt binjak
    Nė botėn e tė verbėrve ai me njė sy osht mbret :D

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Jeta001
    Anėtarėsuar
    07-12-2010
    Postime
    106

    Pėr: A egzistojne Shpirterat binjak, dhe ēka esht puna tyre?

    Ne 2011 me dergoj ftes ne fb, dhe mu lut ta pranoj. I thash se njerzet qe pranoj ne FB ose i kam te familjes ose i njoh ne jeten reale. Por ai insistoj. Dhe i tregova se isha e martuar dhe kisha nje femi dhe qe nuk isha e lire per dashuriqka! Dhe me tha du vetem mike te kem as gje me shum, te premtoj, me tha!
    Un i besova dhe pranova, dhe me dergonte poezi, pastaj poezi dashurie, pastaj me kerkoj te flisnim ne msengjer! Dhe kur mendoj sot them gjerat ndodhen ashtu pa kontroll, dhe filloj te me fliste me nje gjendje nuk di si ta shpjegoj. Sikur vuante shum nga dashuria dhe kerkonte qe te takoheshim edhe pse ishim shum larg. Ndersa un kisha mjaft probleme ne jeten time qe tani ti mbaja mbi supe vuajtet e dashuris dikujt tjeter. Dhe ja dhash lamtumiren. Kjo zgjati 2-3 muaj.


    Une ju ktheva jetes time e cila qe nga fillimi ishte e veshtir, me njerz te veshtir, kalova depresione nga dhuna psikologjike... Dhe ndesa dikush vuante per mua, une vuaja nga dikush tjeter, isha loder per te, isha martuar me shkues, msit, dhe jeta qe beja nuk ishte jeta qe kisha deshiruar. Ne 2015 shkoj ne faqen FB te ati djalit nga kurioziteti, dhe lexoj nje poezi, ishte aq e dhimshme dhe e dija qe ishte per mua sepse fjalet e mia i kishe sjell aty, me dukej sikur u hap toka dhe une rash brenda. Ndjehesha fajtore pse i kisha shkatu gjith kete vuajtje, por nuk e kuptoja si mund te vuash aq shum per diken qe nuk e ke takuar kurr! Pas disa muajsh mora guximin dhe i shkrova per ti kerkuar falje (ky ishte gabimi me i madh qe bera) me fjal te para me tha me premto diēka ne qoft se don qe une te fal. Me premto qe nuk do ma japesh lamtumiren si qe ma ke dhen, dhe e humbur nga i gjith kjo, e humbur nga fakti qe perpara e kisha nje shanc te jetoja jeten me diken qe me adhuronte. Ndersa une jetoja me diken qe me nenqmonte dhe me bente ta qaja si femia. Dhe i dhash premtimin, me tha je e imja dhe as kujt tjeter... me kerkoj qe te takohem, po ku ta merrja une guximin qe te takohem?? I thash une nese takohem me ty do jetoj me ty sepse te dashur nuk kam pas kurr as nuk dua te kem, do vi dhe te jetoj me ty, por nuk kisha guxim, sepse ne kete menyr do japja lamtumiren prindeve dhe familjes time per gjithmon, nuk mund te paramendoja te mos e shof nenen me, dhe vuajtjet qe do ja shkaktoja, keshtu qe deshiren te shkoj e kisha por guximi mungonte.

    Pas 1 apo 2 muajsh burri me zuri mesazhet, dhe e mori vesh ēdo gje, me tha pse ke fol me te! I thash sepse ti nuk flisje me mua, ti flisje vetem kur grindeshim, kur me nenqmoje... ja bera te ditur se nese isha ty ku isha fajtor ishte vet!

    Nderkoh burri permirsoj sjelljet, tek e fundit kjo ishte ajo qe duhet te benim, sepse kemi femi se bashku!
    Nderkohe djali qe takova ne internet kishte ber te madhe lidhjen ton virtuale e kishte prezantuar kah kishte mundur, te gjith ata qe me njohin e din kete lidhje ne perjashtim te prindeve dhe familjes se aferm. Dhe nga aty kam nderprere ēdo kontakt me te! E gjith ajo ēka ka ndodh me sillet ne koke shpesh.

    E dija se ishim shpirtera binjak pasi qe pashe te videon ne youtube ku eksperti prezatoj sjelljet e shpirterave binjak kur takohen si sillen njeri me tjetrin, prandaj njeri mendon vetem te tanishmen, ky ishte rastini tij. Tjetri ka frik se si do te jet e ardhmja, ishte rasti im. Njeri ka miq plot por kur i duhet dikush nga miqet, as nje nuk i del ne ndihem thoshte eksperti, ndrrsa ai kishte miq shum, se a i kan dal ne ndihme nuk e di, ndersa tjetri ka miq aq pak sa i ngjeh ne gishta te dores por kur ka nevoj per ta jan gjithmon prezent! Domethen jan gjera te tilla qe shpjegonte eksperti dhe qe perputheshin plotesisht me jeten dhe sjelljet tona! Pastaj te duash diken qe nuk e ke takuar kurr me nje intensitet kaq te madh deri sa te vuash, nuk ka shpjegim tjeter veq dashuri shpirterash, jo e trupit fizik por e shpirtit.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •