Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Raporti i cilsis s ajrit: 2120 njerz vdiqn n Shqipri n 2016 nga ajri i ndotur

  Emri: auto_vdekjet-e-shkaktuara-nga-ndotja1500294479.jpg

Shikime: 164

Madhsia: 33.0 KB

  Sipas raportit t Cilsis s ajrit n Europ 2016, n Shqipri vdiqn prej ndotjes s ajrit 2120 persona. Pjesa me e madhe e tyre, 2010, jan shkaktuar prej pranis s lart t grimcave n ajr, 10 prej tyre prej dioksidit t nitrogjenit dhe 100 prej ozonit. N vitin 2013 numri i vdekjeve t shkaktuara nga ndotja ishte 776.

  N rajon numrin m t lart t vdekjeve e ka Serbia, ku prej ndotjes s ajrit n 2016 humbn jetn 10,730 persona, ndrsa numrin m t ult t vdekjeve t shkaktuara nga ndotja e ka Mali i Zi, ku ndotja shkaktoi 660 vdekje sipas Raportit t Cilsis s Ajrit n 2016.

  N Ballkanin Perndimor, ndotja e ajrit po shndrrohet n nj problem fatal, veanrisht prej politikave energjetike t ktyre vendeve, shkruan Euractive.

  BE, e cila po punon vazhdimisht me qeverit e Ballkanit Perndimor pr t prditsuar politikat e tyre mjedisore dhe energjetike, ka nj rol t rndsishm.

  N vendet fqinje, Maqedoni, Malin e Zi dhe Bosnje, njerzit kan nisur protestat pr cilsin e ajrit q thithin.

  BIRN

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-07-2017
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Niveli i ndotjes Ne Shqiperi ne shifra alarmante, pse nuk ngrihemi te protestojme?

  Sipas raportit t Cilsis s ajrit n Europ 2016, n Shqipri vdiqn nga ndotja e ajrit 2120 persona. Pjesa me e madhe e tyre, 2010, jan shkaktuar prej pranis s lart t grimcave n ajr, 10 prej tyre prej dioksidit t nitrogjenit dhe 100 prej ozonit. N vitin 2013 numri i vdekjeve t shkaktuara nga ndotja ishte 776, shkruan monitor

  N rajon numrin m t lart t vdekjeve e ka Serbia, ku prej ndotjes s arjrit n 2016 humbn jetn 10,730 persona, ndrsa numrin m t ult t vdekjeve t shkaktuara nga ndotja e ka Mali i Zi, ku ndotja shkaktoi 660 vdekje sipas Raportit t Cilsis s Ajrit n 2016.
  Cfare mendoni ju se mund te bejme ne si popull, te rrime duarkryq?!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-07-2017 m 10:53

 3. #3
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Niveli i ndotjes Ne Shqiperi ne shifra alarmante, pse nuk ngrihemi te protestojme?

  Citim Postuar m par nga jona1995 Lexo Postimin
  Cfare mendoni ju se mund te bejme ne si popull, te rrime duarkryq?!
  Un mendoj t djeg nj gom dhe ta hedh te kazani i plehrave q sht i strmbushur ktu te lagjja ime. Nuk besoj se do ja kaloj tymit ku riciklohen plehrat e Tirans po gjithsesi.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 4. #4
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,707
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime

  Pr: Raporti i cilsis s ajrit: 2120 njerz vdiqn n Shqipri n 2016 nga ajri i ndotur

  Shteti me Ministrine e ambjentit
  Duhet Te monitorizoje
  Ndotesit me Te medhenj Te ambjentit
  Qe padyshim Jane firmat industriale
  Procesori I djegjes se plerave,makinat dhe
  Mirembajtjen e rrugeve.
  Ataku I zemres mind Te vije
  Nga tymrat e zjarreve me perqendrim Te larte.
  vdekjet ne fakt Jane rezultat me teper
  Nga ushqime Te keqia me shume yndyre dhe kolesterol,qe influencojne direkt
  Be kolapsin e trupit dhe vdekje Te papritur.
  shancet per Te vdekur nga grim a pluhuri Jane Te vogla
  Vetem po ta vesh fytyren Te oxhaku qe nxjerr tymin
  Avullin me kimikate ashtu ngordh menjehere jam dakort.
  Vdekjet qe Jane statistika nuk vijne direkt nga ndotja pot
  Ushqimi I keq I ngopur saturuar ne vajra dhe sheqer industrial
  Qe eshte I demshem shume per zemren dhe sistemin imunitar.
  hidhi nje sy restoranteve klubeve ne Shqiperi se cfare gatuajne dhe
  Servirin?
  Te gjitha Kane menu me artikuj
  Mishi,rralle sheh sallata Te gjelbra,ushqime
  Te shendetshme.
  jy eshte problem I mash aepae Te gjithe
  Shkojne ne restorant dhe gjithmone
  Porositin ate qe I pelqen syri,pjata me mish.
  tek doktori shkojne 1 here ne 4 vjet,
  Sepse doktoret Jane Te shtrenjte.
  dietat e keqia ushqimore dhe mungesa e vizitave ne doktore,mos
  Berja e analizave Te gjakut
  I ka lene shume shqiptare
  Be meshire Te fatit.
  per fat Te keq pastertia e ambjentit nuk
  eshte bere edukate akoma,ka shume kafshe dhe idiote
  Qe leshojne mbeturina ne rruge trotuare,kudo.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •