Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Ngrihet Instituti abej n viln e trashguar t familjes  sht themeluar mbrmjen e s shtuns n nj vil t veant n rrugn Qemal Stafa n Tiran Instituti abej.

  Briken abej, vajza e gjuhtarit t shquar sht trashgimtarja e ksaj vile t vjetr me nj oborr t vogl e kopsht t bukur.

  Ajo e ka rijetzuar viln duke i ruajtur identitetin dhe i dha vuln prfundimtare Instituti abej.

  Ne po themelojm Institutin me shpresn q t gjith ju edhe pasaardhsit dhe bashkpuntort do ta cojn prpara dhe shpresojm q kjo do t marr rrug t mbar dhe do t mbijetoj - u shpreh Brikena Cabej.

  Studiues, gjuhtar, historian dhe personalitete t njohura t historis kan qen t pranishm n promovim.

  Pothuajse t gjith jan n nj mendje e t emocionuar. Moikom Zeqo e konsideroi ngritjen e ktij instituti me rndsi t jashtzakonshme.

  Ky institut edhe pa patur atkin juridik sht nj institut sepse sht me instrumente t brendshme mendore, sht i vetmi institut referencial q ka kultura shqiptare n t gjitha aspektet e saj dhe pr shum koh do t jet i pazvendsueshm sepse emri sht i patjetrsueshm," u shpreh Zeqo.

  Nuk kan munguar emocionet e studiuesve arbresh Matteo Mandala e Francesco Altimari, q kan prshndetur ngritjen e ktij instituti.

  "sht nj gur tjetr mbi t cilt t rinjt t rejat jan t nxitur t ndjekin gjurmt e tij sepse gjuha sht thesari m i madh q ka nj popull"., u shpreh Mandala

  Historiani i njohur, Pllumb Xhufi, tha se me ngritjen e institutit do t hidhet m shum drit n veprn e Eqerem abejt.

  "Profesor Cabej ishte nj gjuhtar i madh i paprsritshm mishrimi i Shkencave Albanologjike", shtoi Xhufi.

  Nuk kan munguar n ditn e prurimit edhe studiues nga Kosova. Drejtuesit Brikena abej dhe bashkshorti i saj Gjergj Shiko, deklarojn se ky institut sht i pavarur nga administrata shtetrore dhe partit politike.

  Instituti abej ka si qllim t bj t njohur, t botoj e t prhap trashgimin shkencore, kulturore e didaktike t Eqrem abejt dhe figurave t tjera t shquara t albanistiks e kulturs shqiptare. sht themeluar mbrmjen e s shtuns n nj vil t veant n rrugn Qemal Stafa n Tiran Instituti abej. Briken abej, vajza e gjuhtarit t shquar sht trashgimtarja e ksaj vile t vjetr me nj oborr t vogl e kopsht t bukur. Ajo e ka rijetzuar viln duke i ruajtur identitetin dhe i dha vuln prfundimtare Instituti abej. Ne po themelojm Institutin me shpresn q t gjith ju edhe pasaardhsit dhe bashkpuntort do ta cojn prpara dhe shpresojm q kjo do t marr rrug t mbar dhe do t mbijetoj - u shpreh Brikena Cabej. Studiues, gjuhtar, historian dhe personalitete t njohura t historis kan qen t pranishm n promovim. Pothuajse t gjith jan n nj mendje e t emocionuar. Moikom Zeqo e konsideroi ngritjen e ktij instituti me rndsi t jashtzakonshme. Ky institut edhe pa patur atkin juridik sht nj institut sepse sht me instrumente t brendshme mendore, sht i vetmi institut referencial q ka kultura shqiptare n t gjitha aspektet e saj dhe pr shum koh do t jet i pazvendsueshm sepse emri sht i patjetrsueshm," u shpreh Zeqo. Nuk kan munguar emocionet e studiuesve arbresh Matteo Mandala e Francesco Altimari, q kan prshndetur ngritjen e ktij instituti. "sht nj gur tjetr mbi t cilt t rinjt t rejat jan t nxitur t ndjekin gjurmt e tij sepse gjuha sht thesari m i madh q ka nj popull"., u shpreh Mandala Historiani i njohur, Pllumb Xhufi, tha se me ngritjen e institutit do t hidhet m shum drit n veprn e Eqerem abejt. "Profesr Cabej ishte nj gjuhtar i madh i paprsritshm mishrimi i Shkencave Albanologjike", shtoi Xhufi. Nuk kan munguar n ditn e prurimit edhe studiues nga Kosova. Drejtuesit Brikena abej dhe bashkshorti i saj Gjergj Shiko, deklarojn se ky institut sht i pavarur nga administrata shtetrore dhe partit politike. Instituti abej ka si qllim t bj t njohur, t botoj e t prhap trashgimin shkencore, kulturore e didaktike t Eqrem abejt dhe figurave t tjera t shquara t albanistiks e kulturs shqiptare.

  Emri: 229011.jpg

Shikime: 239

Madhsia: 34.9 KB

  Shqiptarja

 2. 2 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  murik (06-07-2017),SERAFIM DILO (07-07-2017)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Ngrihet Instituti abej n viln e trashguar t familjes

  Nje lajm i mire per dy arsye. Arsyeja e pare eshte se instituti mban emrin e albanologut dhe gjuhetarit me te shquar shqiptar te shekullit te XX dhe do te ruaje e trashegoje punen e vepren e tij tek brezi i gjuhetareve e albanologeve te rinj sot e neser. Arsyeja e dyte, une do te thosha po aq e rendesishme sa e para, ka te beje me faktin se kjo eshte nje sipermarrje private jo shteterore. Familja abej e ka ngritur kete institut modest ne pronen e familjes. Perse do te thoni ju kjo arsyeja e dyte eshte po aq e rendesishme se e para? Kur isha heren e fundit ne Shqiperi, 6 vjet me pare, takova nje njeri me emer te kultures shqiptare, i cili po perpiqej te hapte nje muze privat me objekte te vjetra kulturore e historike shqiptare qe ai vete kishte arritur te gjurmonte e grumbullonte ne vite. E inkurajova qe t'i shkonte deri ne fund kesaj nisme pasi ishte nje sherbim qe do t'iu bente jo vetem shqiptareve por edhe atyre miliona turisteve te huaj qe do vizitojne ate vend qe nuk vine te pijne kafe e pije freskuese ne qindra kafenete e restorantet e vendit, por vijne qe te njihen me kulturen dhe traditen e ketij populli. Kur e pyeta mikun se perse nuk e kish ndermarre kete nisme private edhe pse kish vite qe e kish menduar, ai me tha: "Nuk do gruaja pasi me duhet te investoj nga te ardhurat e mia familjare." Gruaja qelloi qe te ishte prezente, dhe une nga kurioziteti e pyeta: "Perse nuk e lejon burrin qe ta hapi muzeun qe ka ne mendje?" Ajo u shfajesua me fjalet: "Muzeumet duhet ti hapi shteti e jo ne se nuk na dalin leket per hallet tona e jo me per muzeume!"

  Ajo qe me beri pershtypje nga ajo bisede ishte se: a) te gjithe vazhdojne te presin nga shteti qe te investoje per kulturen e artin b) akoma nuk e kane kuptuar qe investimi ne art e kulture nuk eshte humbjeprurer por fitimprures.

  Kur lexova kete lajm, mu kujtua ai bashkebisedim.

  Albo

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •