Ndrsa pak muaj m par, niveli i Fierzs qe ndr m t lartit n histori dhe prodhimi qe i bollshm, menjher pas zgjedhjeve t 25 qershorit, kompanit e sektorit kan hapur procedura pr importe t larta ndrkoh q t dhnat financiare e teknike kan muaj q nuk publikohen.

Emri:  Diga-e-liqenit-te-Fierzes-pare-nga-pontili-i-trageteve.jpg

Shikime: 158

Madhsia:  52.1 KB

Viti 2016 qe nga m t suksesshmit pr prodhimin e energjis elektrike n Shqipri, pr shkak se reshjet qen t bollshme. Niveli i Fierzs qe gjat t gjith vitit shum m lart se sa mesatarja historike dhe n disa momente gjat muajit nntor, shqetsimi kryesor qe rreziku i prmbytjeve dhe jo rreziku i thatsirs.

Megjithat, gjasht muaj m von, Operatori i Shprndarjes s Energjis elektrike dhe Korporata Elektroenergjetike deklarojn se vendi sht n prag t nj krize energjetike e cila duhet t zgjidhet prmes importit t energjis. M 21 qershor, drejtori teknik i OSHEE Haki Musfata porositi hapjen e procedurave pr importimin e 285.6 GWh energji me vler t prgjithshme prej 16.4 milion euro si dhe me mim mesatar prej 57.4 euro pr MWh. Periudha e importimit qe nga data 28 qershor deri m 31 korrik.

Nj jav m von, drejtori joteknik i OSHEE, Adrian ela urdhroi hapjen e procedurave t reja t prokurimit pr import shtes nga data 7 deri m 31 korrik. N kt tender, OSHEE bleu 105 GWh energji me vler 7.2 milion euro dhe me mim mesatar 68.2 euro pr MWh. Si shihet, mimi i blerjes sht rritur nga 57.4 n 68.2, por shifrat nuk jan trsisht t krahasueshme pr shkak se tenderi i fundit sht me profilin e furnizimit n pik 14 or ndrsa tenderi i mparshm qe me profil 24 orsh.

N total, vetm pr t siguruar furnizimin e korrikut, OSHEE do t shpenzoj 23.6 milion euro.

Prodhimi i energjis elektrike n Shqipri sht n masn 100 pr qind me burim nga hidrocentralet dhe hidrocentralet varen nga niveli i reshjeve dhe i prurjeve npr lumenj, veanrisht n kaskadn e Drinit.

Prgjat dekads s fundit, Shqipria ka importuar mesatarisht rreh 25 pr qind t nevojave t saj, por niveli i importeve ka variuar nga 49 pr qind e konsumit n vitin 2009 n 13 pr qind eksporte neto n vitin 2010. N vitin 2016, prodhimi vends i energjis mjaftoi pr t mbuluar t gjith konsumin si dhe realizoi nj eksport neto modest, por n rast se viti 2017 do t jet i that, ather Shqipris mund ti duhet t shpenzoj dhjetramilion euro vetm pr import.

OSHEE ka prfituar prgjat tre viteve t fundit nga prodhimi i lart i energjis elektrike n vend, si dhe nga ulja e mimit t blerjes s energjis nga prodhuesit e vegjl, gj q ka mundsuar uljen e kostos s blerjeve t energjis s importuar dhe fuqizimin e bilancit t korporats. Shpenzimet pr blerjen e energjis qen 30 miliard lek n vitin 2013 por ran n 26.4 miliard lek m 2015. OSHEE ka detyrimin t publikoj bilancin e vet tremujor si pjes e programit t Banks Botrore pr rimkmbjen e sektorit t energjis elektrike, por ka ndrprer publikimin e ktyre bilanceve n shtator 2016. T dhnat e nntmujorit 2016 gjithsesi tregojn pr rnie t mtejshme t kostos s blerjes s energjis nga 22.6 miliard n nntmujorin respektiv 2015 n 19 miliard n nntmujorin 2016. Por kushtet e thatsirs pritet ta prmbysin kt situat. N rast se prodhimi vends mbetet i ult edhe pr disa muaj me radh, bilanci i OSHEE pritet t goditet. Korporata sakaq ka njoftuar se ka n plan t shkurtoj investimet pr t rialokuar fondet te blerja e energjis.

Pr momentin qeveria nuk duket se ka munges parash pr t prballuar importet e dritave. Programi i Banks Botrore pr Rimkmbjen e Energjis ka planifkuar nj shum prej deri n 30 milion euro n vit pr t financuar importet, ndrsa qeveria ka planifikuar n buxhetin e shtetit nj rezerv me prmasa t ngjashme pr tu prdorur n rast nevoje.

Gjergj Erebara
BIRN