Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3

  amt: "Ja videoja e vjedhjes s mandatit ton n Tiran nga Rilindja Socialiste"

  Rilindja dogji Shptim Idrizin

  Emri: screenshot-12_1496692617-1838723.jpg

Shikime: 230

Madhsia: 26.8 KB

  Prve humbjes s thell t Partis Demokratike, zgjedhjet e 25 qershorit kan prodhuar edhe disa rezultate t tjera q ngren shum pikpyetje. Partia pr Drejtsi Integrim dhe Unitet (PDIU) u rendit e katrta n vota, pas PS, PD dhe LSI. N gjith vendin PDIU ka marr rreth 75 mij vota dhe ka arritur t nxjerr vetm 3 deputet n sigln e saj, dy n Elbasan dhe nj n Dibr. Ajo q bie n sy sht fakti se n Tiran, PDIU renditet po parti e katrt me 12 347 vota dhe nuk ka arritur t nxjerr fitues kryetarin e saj, Shptim Idrizi. Pr shkak t sistemit, PD dhe PS, kan marr mandate me nga 11 mij vota, ndrsa PDIU edhe pse me m shum vota nuk mori dot as mandatin e kryetarit. Por ve ktij problemi q ka sistemi proporcional rajonal q tregon nj munges t thekuar prfaqsimi t vots, n rastin e Shptim Idrizit kemi t bjm dhe me nj skem manipulimi t votash nga Rilindja.

  Deputetja aktuale e PDIU, Mesila Doda foli dy dit m par pr manipulime. Ajo prmendi t paktn 40 vota q nuk jan prfshir n rezultat. Ndrkoh q n total, sipas vzhguesve t PDIU, jan rreth 20 raste ku votat e PDIU nuk jan numruar, ose jan shpallur t pavlefshme. Numruesit e PS-s dhe ekspertt e KQZ-s jan justifikuar se kemi t bjm me gabime n sistemin elektronik t hedhjes s t dhnave, q n fund nuk ndikojn n rezultatin final.

  Ajo q kuptohet nga kto manovra sht se vetm ndaj Shptim Idrizit ka pasur parregullsi n numrim. Dhe kjo ka ndodhur vetm n Tiran. Sepse n Dibr dhe n Elbasan ku kandidatt pr deputet jan shpallur hapur q n fillim se do ishin me Edi Ramn dhe PS, numruesit dhe komisionart e Partis Socialiste kan qen shum t sakt numrimin e votave dhe nuk kan br asnj gabim. Po pse vetm n Tiran u bn gabime ndaj PDIU? Apo nuk duhej n salln e Kuvendit kreu i saj Shptim Idrizi dhe e orientuan numrimin n kahun e kundrt, njerzit e Rilindjes. I prishn votat, ia zhgarravitn gjat numrimit q t dilnin t pavlefshme,etj tregojn burime pran PDIU, por jo vetm. Edhe nga shtabi I Rilindjes flasin pr kto veprime. E kishim frik se mos kalonte me LSI n koalicion dhe na digjte, thon burimet rilandase. Dhe e sakatuan n vota Shptim Idrizin.

  Nse ndiqet gjith procesi i numrimit t votave n Tiran shihet se ka pasur projekt pr t nxjerr nga Parlamenti kryetarin e PDIU. Me parregullsit n numrim dhe qndrimin e PS-s ndaj ktij manipulimi kuptohet se Rilindja dhe Edi Rama e kan pasur strategji eliminimin politik t Shptim Idrizit. Dhe mund t thuhet se ja arritn, pasi edhe pse mori vota u gjet mekanizimi pr ta ln jasht Kuvendit.

  Por prse Rilindja e donte Shptim Idrizin jasht Kuvendi? Shptim Idrizi sht prfaqsuesi i vetm nj partie politike q n programin e saj ka shtjen kombtare dhe konkretisht shtjen ame si pik kryesore. Si drejtues i ksaj partie, Idrizi sht i vetmi q e vendosi problemin am n axhendn e politiks s Tirans. Interesi i PDIU dhe i Shptim Idrizit, q sht dhe interes kombtar dhe detyrim kushtetues i Shqipris, ishte kthyer n nj problem pr Rilindjen dhe Kryeministrin Edi Rama. Kryeministri nuk e do shtjen ame n rendin e dits t politiks s tij me Greqin. Mjafton t kujtojm se edhe n postet q i dha ksaj partie, asnj nuk kishte lidhje me diplomacin apo prfaqsimin e ksaj shtje n institucionet ndrkombtare. Edi Rama kto vite ka pasur marrdhnie t tensionuar me Athinn. Kjo ka ndodhur, kryesisht pr shkak t ndryshimeve politike n skenn greke, ku PASOK-u dhe ish-miqt socialist t PS n Greqi nuk jan m n pushtet. Retorika pr minoritetin grek dhe daljen e Vangjel Dules nga koalicioni me PS e thelloi dhe m tej problemin e Edi Rams me Athinn. N Greqi politikant nacionalist shpesh her kan akuzuar Edi Ramn se me futjen e PDIU (amve) n qeveri ka dmtuar marrdhniet mes dy vendeve. N kto zgjedhje Edi Rama vendosi tu bindet kshillave t partive nacionaliste greke. N rastin m t par dogji Shptim Idrizin duke e nxjerr nga Kuvendi. Parregullsit n numrimin e votave n Tiran tregojn se nuk ishte rastsi. Politika e jashtme e Rams do orientohet me shum pas ktyre zgjedhjeve drejt Greqis pr t krijuar nj trekendsh Beograd-Tiran-Athin. Natyrisht pr interesa rajonale, por kryesisht pr interesa pragmatiste personale pasi e dijn shum se BE krkon stabilitet rajonal, paka se shkelet demokracia n vendet prkatse. N kt Europ t rrmujshme duan qetsi n Ballkan.

  Ndaj pasi rregulloi marrdhniet me Serbin, sidomos n planin personal me Aleksandr Vui, Edi Rama ka marr prsipr q n mandatin e dyt t jet nj Lider Rajonal dhe me Greqin. Kryeministri q bri fushat me flamurin kuqezi, ka tradhtuar t parn shtjen ame pr t rregulluar marrdhniet personale me kryeministrin grek, Aleksis Cipras. Kreu i PDIU ishte autoriteti politik q ja bnte t pamundur vizitn e tij n Athin, sepse do ti duhej t fliste pr shtjen ame. Me djegien e Idirizit nga Kuvendi, mbetn vetm amt e rinj Dibrs q duhet t shqetsohen pr shtjen ame.

  Natyrisht q sht dhe nj deputet q punon pr shtjen ame n Elbasan, Aqif Rakipi, por ai ndjehet vetm pa Shptim Idrizin n salln e Kuvendit. PS-ja nuk kishte ti bnte zotit Aqif Rakipi pasi ka forc dhe autoritet n zonn e tij, por kreun e amve e palosi duke e len jasht salls ku bhet politika.

  Qamil Xhani

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: amt: "Do t jemi opozit e Edi Rams! Na la jasht Kuvendit Shptim Idrizin!"

  Mandati i Idrizit, PDIU dorzon n KQZ ankimimin me pamjet filmike

  Emri: idrizi-1.jpg

Shikime: 60

Madhsia: 22.2 KB

  Ashtu si kishte paralajmruar PDIU ka dorzuar kt t shtun krkesn ankimore pr qarkun e Tirans duke synuar t marr t vetmin mandate n kt qark, at t Shptim Idrizit.

  N qarkun e Tirans nuk e kaloi pragun prej 3% duke e ln pa mandate Idrizin, ndaj krkesa e PDIU n KQZ ka t bj me kt shtje

  “Partia Drejtsi, Integrim dhe Unitet dorzoi sot ankimimin n KQZ, pr Qarkun e Tirans. Ankimimi bazohet n pamjet filmike t numrimit t votave n GNV, q sipas Kodit Zgjedhor prbjn matrial zgjedhor. Pamjet filmike tregojn se PDIU e ka fituar mandatin n Tiran me disa dhjetra vota m shum sesa pragu 3%”, thuhet n njoftimin e PDIU.

  KQZ mblidhet t hnn pr t shqyrtuar kt ankimim.

  Koha Jone

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: amt: "Do t jemi opozit e Edi Rams! Na la jasht Kuvendit Shptim Idrizin!"


  Vjedhja e votave t PDIU-s, Mesila Doda publikon videon: Ky sht vetm akti i par


  Deputetja aktuale e PDIU-s, Mesila Doda me an t nj statusi n “Facebook”, ka publikuar nj material video ku shikohet se si i marrin votat e ksaj force politike dhe ia kalojn nj partie tjetr.

  “Shume e rendesishme… akti i pare i zbulimit te vertetes…

  Kjo video qe po hedhim sot eshte vetem akti i pare i nje filmi qe titullohet: “Si shkaterrohen zgjedhjet ne Shqiperi…”

  Vini re me kujdes se si ne sekondat e fundit, merren votat nga dengu i PDIU dhe kalojne ne ate te nje force tjeter politike…

  Ky eshte vetem akti i pare i nje rradhe te gjate rastesh qe tregojne se ku shkojne votat e PDIU si ne kete rast…

  Ne videot e tjera, do ju afrojme vepra te tjera nga numerimi “korrekt” ne mes te Tiranes…”, shkruan Doda.

  Videon e shikoni me poshte:

  https://www.facebook.com/mesila71/vi...5419551490690/

  Panorama

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: amt: "Do t jemi opozit e Edi Rams! Na la jasht Kuvendit Shptim Idrizin!"

  Doda publikon tjetr video: Votat ikin n drejtim t paditur. S’keni par gj akoma

  Deputetja aktuale e PDIU-s, Mesila Doda ka publikuar nj tjetr material video, ku shkruan se n t jan pamjet filmike se si i jan vjedhur votat ksaj force politike n qarkun e Tirans.

  Kujtojm se kreu i PDIU-s Shptim Idrizi, i cili kandidonte pr kt qark nuk ka siguruar dot votat pr t marr mandatin. Pr kt arsye kjo forc politike konteston duke theksuar se i jan vjedhur votat.
  “Si e premtuam… akti i dyte i numerimit “korrekt” ne mes te Tiranes. Vota e PDIU iken ne drejtim te paditur…
  Eshte vetem nje prej shume akteve qe do ndiqni ditet ne vazhdim…
  S’keni pare gje akoma…”, shkruan Doda n “Facebook”.

  Panorama

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •