Trump vazhdon Listn e zez, kush jan 37 shqiptart non grata pr Amerikn (Emrat)

Emri:  White-House.jpg

Shikime: 160

Madhsia:  54.4 KB

Presidenti i Shteteve t Bashkuara t Ameriks, Donald Trump ka vazhduar edhe pr nj vit vendimin q kishte marr ish-presidenti George W.Bush, lidhur me ndalimin ndaj personave nga Ballkani q duan ta vizitojn Amerikn. Ky urdhr ekzekutiv i emergjencs kombtare i nnshkruar m 2001, ka pr qllim q t prballet me krcnimin e madh ndaj siguris kombtare dhe politiks s jashtme t SHBA-s.

N listn e ndaless jan nj numr i madh i politikanve t sotm, q dikur kan qen ish-gueril t ushtrive shqiptare n rajon, UK, UPMB dhe UK-kombtare, por edhe nga Serbia, Mali i Zi, Maqedonia e Bosnja e Hercegovina.

Veprimet e njerzve q krcnoj paqen dhe stabilitetin n Ballkanin Perndimor, ku prfshihen aktet e dhuns ekstremiste apo veprimeve penguese, vazhdojn t paraqesin krcnim t madh pr sigurin kombtare dhe politikn e jashtme t SHBA-s, thuhet n njoftimin e Shtpis s Bardh.

N kt list jan edhe 37 shqiptar nga e gjith hapsira ballkanike, prfshir edhe disa nga ata q tanim kan vdekur ose jan vrar n rrethana t pasqaruara.

Krcnimi i prbr nga veprimet e personave t angazhuar n, apo q ndihmojn, sponsorizojn, ose mbshtesin dhunn ekstremiste n Republikn e Maqedonis dhe n vende t tjera n rajonin e Ballkanit Perndimor, ose aktet q pengojn zbatimin e Marrveshjes s Dejtonit n Bosnje dhe Hercegovin ose Rezolutn e Kombeve t Bashkuara e Kshillit t Sigurimit 1244 t 10 qershorit t vitit 1999, n Kosov, nuk sht zgjidhur. Prve ksaj, Urdhri Ekzekutiv 13219 i ndryshuar me Urdhrin Ekzekutiv 13304 t dats 28 maj 2003, pr t marr hapa t tjer n lidhje me aktet q pengojn implementimin e Marrveshjes Korniz t Ohrit t vitit 2001 n lidhje me Maqedonin. Pr shkak se aktet e dhuns ekstremiste dhe aktivitetit pengues t prshkruara n kt Urdhra ekzekutive jan armiqsore ndaj interesave amerikane dhe vazhdojn t prbjn nj krcnim t pazakont dhe t jashtzakonshm ndaj siguris kombtare dhe politiks s jashtme t Shteteve t Bashkuara, un kam vendosur q sht e nevojshme pr t vazhduar emergjencn kombtare t deklaruar n lidhje me Ballkanin Perndimor, shkruhet n sqarimin e ksaj liste.

Emrat e plot t 37 shqiptarve q gjenden n listn e zez t SHBA-ve:

Xhevat Ademi
Nuri Behxheti
Adil Gafurri
Idajet Beqiri
Tahir Dalipi
Haradin Bala
Gafurr Elshani
Sabit Gashi
Sknder Hebibi
Xhavit Hasani
Kastriot Haxhirexha
Xhemajl Hyseni
Izmet Kryeziu
Menduh Thai
Ton Marku
Xhavit Morina
Isak Musliu
Jonuz Musliu
Shefket Musliu
Rrustem Mustafa
Fatmir Limaj
Daut Haradinaj
Daut Rexhepi
Sait Rushiti
Rexhep Selimi
Shaqir Shaqiri
Emrush Suma
Azem Syla
Sami Ukshini, komandant Sokoli
Shefit Xhaferi
Emrush Xhemajli
Muhamet Xhemajli
Avdyl Jakupi
Xhezair Shaqiri
Sami Lushtaku
Nevzat Halili
Ramiz Lladrovci

(m.k/BalkanWeb)