Problemi Palestinez mbetet nj nga problemet e pazgjidhura ndrkombtare qoft nga OKB qoft edhe pas ndrhyrjeve t veanta apo t grupuara t ndrkombtarve, sepse gjithmon jan ndeshur me kokfortsin e izraelitve dhe t shtetit t izraelit i cili pavarsisht q pranoi n parim krijimin e ktij shteti, praktikisht ka br do gj q t mos kt realizim praktik Shteti i Palestins n ditt e sotme, me pretekstin e t ashtuquajturit `ekstremizm dhe terrorrizm palestinez`?!
Komuniteti Orthodoks i Shqipris prkrah shtetin Palestines dhe prkrah fuqimisht mbrojtjen e Lirive dhe t drejtave t njeriut t cilat jan t dmtura dhe t cnuara nga shtet Izraelit i cili ndonse formalisht a pranuar krijimin e nj shteti Palestinez aktualisht po pengon fuksionimin e tij duke u justifikuar me pretekstin se Palestna dhe palestinezt parkrahn terrorizmin, dhe sigurisht duke ja hedhur fajin kryesisht HAMAS (Fronti Demoratik pr lirimin e Palestins), dhe m pak PLO (Organizata pr lirimin e Palestins).
Pavarsisht ktyre akuzave OKB ka nxjerr disa rezoluta ndr vite q e detyrojn Izraelin t respektoje shtetin e ri Palestinez dhe popullin e tij.
Jemi t mendimit se t gjith kristiant n bot e prkrahin shtetin e Palestins dhe prkrahin Lirit dhe t drejtat e Njeriut si dhe t dretjn e Prons n Shtetin e Palestins, t cilat sigurisht duhet t respektohen edhe nha shteti i Izraelit, por problmet e lna pezull dhe mos zbatimi i rezolutave nga ana e Iztaelit, duhen gjetur zgjidhje jo nprmjet lufts dhe radikalizmit nga t dy palt. shtjet duhen zgjidhur me bisedime due prfshir faktorin ndrkombtar kryesisht OKB por dhe shtetet e mdha t interesuara pr problemin.
Shkaqet dhe problematika e konfliktit shum vjear Palestin Izrael dihen prgjithsisht , por e par nga kndvshtrimi yn mund ta paraqesim n kt mnyr.

Rregjioni i Palestins sht nj rregjion history dhe gjeografik n lindjen e mesme n t cilin kan lindur t tre fet kryesore n Bot: Judaizmi-Kristianizmi- Islami.
-De Jure shteti i Palestins sh shtet Sovran dhe i njohur nga 136 antar t OKB dhe statusin e shtetit jo-antar observues n OKB.
-Termi `Territore palestineze` apo `territoret e okupuara palestineze` prfshin Bregun Perndimor prfshi dhe Jeruzalemin Lindor,dhe Rriin e Gaza-s t cilat jan praktikisht t okupuara nga izraeli.
-Autoriteti Kombtar Palestinez njihet si nj qeveri ad interim i themeluar q n 1994. Pas 2013 u zvndsua me termin `Shteti i Palestins` nga t githa organizmat ndrkombtar.
Sipas nnkulturs arabe t Levantit t Jugut fjala `palestinez` i referohet banorve jo vetm arabve t Palestins me Mandat Anglez por edhe banorve t Jordanit q ishin dikur Druzt ndrsa prjashtohen Beduint dhe minoritete te tjera etnike si Dom-t dhe Samaritant. Ky prcaktim nuk sht pranuar. Sot, edhe Samaritanet e Bregut Perendimor t lumit Jordan quhet Palestinez.
N 23 dhjetor 2015 Asamblea e Prgjithshme e OKB prshtati nj Rezolut e cila krkonte Sovranitet t Palestins mbi Burimet Natyrore brnda territoreve palestineze q jan nn okupim izraelit. Rezoluta i krkon izraelit t ndaloj shfrytzimin, dmtimin, shkaqet e humbjes dhe rrezikimin e burimeve natyrorepalestineze, dhe t drejtn e palestinezve q t krkojn kompensim pr shkatrrimin e tyre.

Pak Histori
Duke i u referuar ifutve, fjala `palestinez` sht m tepr fjal q i prket etnicitetit se sa religjioze dhe pr ta palestineze jan edhe ifutt q jan n Europ q e kan origjin nga Levanti. P.sh., Emanuel Kant u referohej ifuteve si `Palestinez q jetojn midis nesh`.
Biblioteka Virtuale ifute prdor kt definicion pr fjaln `palestinez`: `do kush q jeton tani n izrael, Gaza dhe n Bregun Perdimor sht teknikisht `palestinez`,- pra nj term q prdorin ata prarabt jo-ifut q kan rrnj t tilla. Sot palestinezt jetojn n Izrael, Rripin e Gaza-s, Bregun Perndimor, Jordani, , por shum palestinez jetojn sot si rrefugjat n Liban, Siri, dhe vnde t tjera arabe.
Kan egzistuar:
-Palestina e Siris - nj provinc Romak 135-390 e.r., q u shndrua n Sirin Romake;
-Palestina Prima- nj provinc bizantin n Levant prej 390-636 e.r., ku prfshihej dhe Galilea dhe Lugina e Lumit Jordan;
-Palestina Secunda- n po ato vite por prfshinte dhe bregdetin dhe kodrat e Levantit t Jugut ( Judea dhe Samaria);
-Palestina Salutaris ose Palestina Tertia, - q ishte nj provinc byzantine e themeluar n shek VI, q mbulonte Negev dhe TransJordanin;
-Junad Filastin- (638-shek X) nj nga distriktet ushtarake t provincs s Kalifatit Umayyad dhe Abbasid t Bilad al-Sham (Siri);
-Mutasarrifati i Jeruzalemit (1872-1917) i njohur edhe si Sanaxhaku i Jerualemit q ishte nj provinc otomane e cila i referohej `Siris s Jugut` OSE `Palestins`. Distrikti prfshinte: Jeruzalemin, Gaza, Hebron, Bethlehem dhe Beersheba.
-Palestina e Mandatuar (1920-1948)- nj entitet gjeo-politik nn administrimin britanik.
(https://en.ikipedia.org/iki/Palestine)
Popullata e Palestins sipas vitit 2014 ishte 4.550 milion banor n nj siprfaqe 6.220 km2.
Kristianet ne Palestine. 96% e Palestinezve jan Mysliman t besimit sunni; brnda tyre nj pjes jan t minoritetit Ahmadija dhe 15% jan mysliman pa nj ndarje t prcaktuar.
Arabt e besimit Kristian e kan prejardhjen nga klanet arabve kristiane t cilat nuk u konvertuan n islam si p.sh., klani i tribuve Kahlani dhe Qahtani t Jemenit, t cilt i vendosen n CisJordani dhe Siri, si dhe kristiant e arabizuar si Melkitet dhe Greket Kristiane Antiokinan.
N izrael jetojn 127.000 kristian dhe n Palestin jetojn 50.000.
Testamenti i Ri spjegon konvertimin e arabve n Kristian t rregjistruara tek libri i Akteve ( Veprat).
Kur Shn Pjetri predikonte tek populli i Jeruzalemit, ata e pyeten: Dhe si do ta dgjojm predikimin n gjuhn gjithsecili n gjuhn e tij? n izraelite, proselit ( y konvertuarit, t huajt), Kretan, Arabe?- ne i kemi dgjuar predikimet n gjuhn e tyre pr veprat e Zotit (Veprat, 2:8.11).
Kshtu pra arabt kristian jan komunitetet m t vjetra kristiane.
Influencat kristiane jan deri n Etiopi veanrisht n koht pre-islamike dhe disa Hejazis n t cilt prfshihet edhe nj Kushri i gruas s hazretit Muhammad- Khadija bint Khuaylid sipas disa burimeve u prshtat me kt besim, ndrsa disa Etiopian kristian jetonin n Meka.
(https://en.ikipedia.org/iki/Arab_Christians)
N Censusin e vitit 1922 n Palestin ishin rreth 73.000 kristian e nga kta 46% orthodoks, 20% katolik, 20% katolik unit.
N Censusin e vitit 2009 ishin 50.000 kristian n territoret palestineze shumica n Bregun Perndimor dhe rreth 3.000 n Rripin e Gazs. Ndrsa popullata kristiane n izrael kap 154.000 kristian, dhe nga kta 80% jan arab shum nga ata m vet-identitet si palestinez.Sot shumica e kristianve Palestineze rreth 50% jetojn n Diaspor, dhe nj pjes e Kristianve jan konvertuar n Islam
Disa qindra kristian palestinez jan konvertuar n islam pr shkak se Kristianizmi sht jo-ligjor m Ligjin SHARIA n Palestin. Por dhe pr shkak se kta individ me fe kristian quhen me `profil t ult``.
N Rripin e Gazas kristiant palestineze jetojn prreth vndbanimeve aty ku jan kishat St. Porfirius ( e krijuar q ne shek e 2 e.s.), Kisha e Pagzimit t Gaza-s, dhe Famullia Katolike e Shnjt. Gjithashtu sht nj Kishze anglikan e vogl pran Spitalit Evangjelik Al-Ahli- Al-Arab.
Sidoqoft shkrimtari kristian Palestinez Emile Habib pohon se:
``Nuk ka diferenc midis Kristianve dhe Myslimanve n t gjith Palestinn pr shkak t gjndjes s vshtir ku ndodhemi``.
N 2006 sipas votimeve nga Qndra r Dialog Kulturor dhe pr Krkime, 90% e Kristianve pohonin se kishin miq mysliman, dhe 73% pohonin se Autoriteti Palestinez e trajton Trashgimin Kristiane t qytetit me respekt dhe, 78% eja ngarkonin emigracionin e kristianve larg Palestins pr shkak t okupacionit izraelit dhe pr shkak t kufizimit t udhtimeve.
Egzistojn shum Personalitete Palestineze Kristian n t gjitha fushat disa nga t cilt po i prmndim m posht:
- St. Marie- Alfonsine Danil Ghatas, themelonjsja e Kongregacionit t motrarave Rosare, i vetmi Urdher fetar Arab n Tokn e Shnjt;
- Raymonda Tail poete, aktiviste, gazetare, shkrimtare dhe kunata e Presidentit Yasser Arafat;
- Kamal Nasser Lider i PLO, shkrimtar dhe Poet;
Militiant Kristian Palestinez
- Sirhan Sirhan vrassi i Senatorit Robert Kenedi
- Chris Bandak lider i `Martirve t brigadave t Al-Aqsa` dhe` Tanzim`, q ishin krah t armatosur t Al Fatah; i burgosur n izrael deri n 2011
- adie Haddad - Lider Palestinez i Frontit Popullor i krahut t armatosur pr lirimin e Palestins; organizoi rrmbimet e disa aeroplaneve civil gjat viteve 1960-1970
- George Habash themelonjsi i Frontit Popullor pr lirimin e Palestins
(https://en.wikipedia.org/iki/Palestinian_Christians)
ii
Krkesat e Kristianve Palestinez pr t mbrojtur Shtetin Palestinez.
Sipas Daniel Gil, n Artikullin e tij t dats 14 qershor 2017 me Titull `Koalicioni Nacional i Organizatave Kristiane n Palestin lshon nj thirrje pr m shum aksione kundr izraelit`, shkruan se kto organizata kristiane Palestineze dnojn okupimin e tokave palestineze nga izraeli dhe bjn thirrje pr m shum aksion kundr tyre.
Gjtiashtu n Letrn e Hapur drejtuar Kshillit Botror t Kishave dhe Lvizjes Ekumenike- NOP ( pra National Coalition of Christian Organisation in Palestine), ka prpiluar nj list prej 9 krkesash n t cilat prfshihet njohja e Apartheid-it izraelit ndaj palestinezve, dnimin e Marveshjes s Balfour dhe q Kristiant t mbajn nj qndrim m t fort ndaj ekstremizmit.
NOP pranojn q kan patur nj rol mjaft aktiv n Izrael dhe jasht tij.
Kjo letr e hapur vjen si pasoj e takimit t organizats n Betlehem k muaj dhe pason vizitn e Trump n Izrael n muajin Maj 2017; ` Ne jemi akoma duke vuajtur pr shkak t deklarimit politik prej Perandoris Perndimore e bazuar n parakushte jo t sakta teologjike`- deklaron NOP pr kombet q prkrahin izraelin.
``Madje edhe disa Kisha dhe pak Lider Kristian q kan prkrahur vendosjen e nj gjndjeje kolonialiste n vndin ton nga izraeli, dhe kan injoruar totalisht madje kan de-humanizuar kombin ton, njerzit tan q gjithmon kan egzistuar n kto toka me shekuj me rradh duke paguar (me pa t drejt) mimet pr krimet e kryera n Europ``.
Midis krkesave t lart prmndura, NOP dshron gjithashtu q OKB t njoh formalisht dhe t krkoj ndjes popullit palestinez prsa i prket Deklarats s Balfur-it, deklarat e br n 1917 nga Sekretari i shtetit Artur Xhejms Balfour drejtuar t drguar tek Baroni Anglez Lionel alter Rothchild, q ishte pozicionuar n statusin e nocionit etno-religjioz t lindjes s Mesme dhe q u njoh si nxitsi m i madh pr Lvizjen Zioniste Britanike q pasoi n fillimin e Lufts s Par Botrore.
Padre George Shalhub i Baziliks s St. Maris t Kishs Antiokiane Orthodokse n Michigan foli pr `Amerikn Arabe`, n prgjigje t artikullit t NOP duke thn: `Ne prkrahim NOP dhe duam t paralajmrojm Botn se n se ndodh dika, koshienca kristiane do t vdes dhe se Bota do t humbas Humanitetin baz t saj. i tr rregjioni sht i krcnuar. Kshtu ne do t drgojm Lutjet tona dhe prkrahjen pr NOP``.
(http://www.arabamerica.com/palestini...4gppg.facebook)