Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1

  Si te dalim nga gjendja e rnd shpirterore?

  Rrugdalja nga gjendja e rnd shpirtrore
  Shejhul-Islam ibn Tejmie, Mukhteser el-Fetaawa el-Misrijje

  Pyetje: Cili sht ilai pr nj njeri t pllakosur nga nj smundje shpirtrore;
  nj njeriu q gjendet n shtrngimin e shkatrrimit? far t bj njeriu q
  sht kapluar nga prtacia? Si t bhem nj q ndihmohet nga Allahu ?
  Cila sht zgjidhja pr nj njeri t mposhtur nga konfuzioni, pasi, kurdo q ai
  prpiqet ti kthehet Allahut, e pengojn dshirat dhe, kurdo q krkon t jet
  produktiv, e ndjek dshtimi?

  Prgjigje:
  Ilai i tij sht n kthimin tek Allahu, n vazhdimin e lutjeve q i mson nga
  pejgamberi, dhe n zgjedhjen me kujdes t kohve kur lutjet marrin
  prgjigje, si sht pjesa e fundit e nats, koha mes ezanit dhe ikametit, gjat
  sexhdes dhe pas namazit.

  Po ashtu ai le t msoj dhikrin e mngjesit, t mbrmjes, dhikrin para gjumit,
  dhe le tu rezistoj me durim gjrave q e parandalojn nga kjo, se do t jet
  vetm shtje kohe para se Allahu ti drgoj ndihmn nga Ai dhe tia
  shkruaj imanin n zemrn e tij.

  Le t sigurohet ai po ashtu q ti kryej t gjitha obligimet, prfshir pes
  koht e namazit t dits, s brendshmi dhe s jashtmi, meq namazi sht
  shtylla e fes.

  Gjithashtu shumica e fjalve t tija t jen fjalt La hawle we la kuwwete illa
  billahil-Alijul-Adhijm / Ska ndryshim t gjendjes e as fuqi pr ndryshim,
  prvese nprmjet Allahut t lartsuar e t madhrishm. Nprmjet ksaj
  thnieje, njeriu do t jet n gjendje t bart barrt m t rnda, t prballet
  me t gjitha tmerret, dhe t arrij rrethanat m t mira.

  Kurr ai t mos lodhet duke u lutur dhe duke i krkuar Allahut, se lutja do
  t marr prgjigje pr sa koh q ai t mos ngutet e t thot: U luta, por nuk
  mora prgjigje.

  Le ta dij se fitorja sht me durim, qetsimi me ankth, dhe vshtirsia me
  lehtsim.

  Dhe ska njeri q mund t arrij ndonj form mirsie, qoft ai pejgamber,
  qoft m pak se kjo, prvese me durim.

  Lavdi Allahut!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979

  Pr: Si te dalim nga gjendja e rnd shpirterore?

  Ai duhet te beje Hazhin ne token e shenjte, nese nuk ka pengesa, shenje nga Allahu nese eshte i paster apo jo, si psh pengesa pasurie, pengesa shendeti etj.. duhet te provoje Allahun dhe te bleje nje shtepi ne token e shenjte ne menyre qe te falet atje sepse sic dihet ne kohen e qametit, si tani qe jemi ne, namazet nuk kane vlere jashte tokes se shenjte dhe nese nuk i dalin pengesa te kerkoje prej Allahut me namaz dhe me durim sepse burimi Islam i Kuranit edhe Hadithit ka skaduar dhe edhe ato ajete te verteta dhe hadithe te verteta nuk mund te kuptohen prej tij.... dhe Allahu e udhezofte ne kurbanin qe i kerkohet qe eshte prove e veshtire dihet por nuk eshte vetvrajse dhe as vrasje e njerezve te panjohur por mund te jete mbreti i Arabise apo ndonje besimtar djall ne Meke.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e lace
  Antarsuar
  18-09-2014
  Postime
  240

  Pr: Si te dalim nga gjendja e rnd shpirterore?

  Sa Fantazi e shfrenuar o CIARLI o te marte e mira e te marte,,,,hahahahahahaha ku i gjen keto fatnazi ti ,,,po qesh me lote,,,,namazet nuk kane vlere jashte tokes se shenjte? kush eshte toka e shenjte sipas teje,,Meka? hahahahaha sa qeshrak qe je,,dmth te gjitha xhamite ne shqiperi duhet te mbyllen>? edhe Toka e shenjte nuk este meka oreooooo o i Cmendur,,toka e shenjte eshte jeruzalemi ,,,gje qe pake shanse ka njeri te bleje nje shtepi ne jeruzalem: sidomos Mazllemet
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979

  Pr: Si te dalim nga gjendja e rnd shpirterore?

  ti jace kujton se kali varet nga kk.. kembet e veta!
  Une thashe vetem te verteten qe gjendja e rende shpirterore eshte pasoje e djallit brenda shpirtit tend dhe ne kohen kur ai pin uje prej shpirtit tend ti ndihesh nervoz dhe i deshperuar. keto djaj jane te trasheguar nga prinderit ne me te shumten e rasteve dhe si kelysha kanguresh e nxjerrin fytyren mes konturit te fytyres tende sa here qe merresh me ceshtje te larta fetare!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e lace
  Antarsuar
  18-09-2014
  Postime
  240

  Pr: Si te dalim nga gjendja e rnd shpirterore?

  Sa i deshperuar ti cerril .une ste fyeva.por gjithsesi as ti vete se di se cfar po thua. Gjithmon ne ajer flete pa pike argumenti.o i gjori ti qenke verbuar fare dhe po terhiqesh zvarre ne budallekun allaarabesh.,kujtohu se je shqipetar dhe jo kangur.nqs se ty njerzit qe nuk besojne daĺaverin arab jane kangura,e ke shume gabim je shume large nga teologjia
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •