Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1

  Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  Kam shum argumente rreth kesaj teme. Mirepo me pare kisha pasur deshire qe ta shikoni videon vllezer te forumit dhe ti jepni mendimet e tuaja rreth kesaj teme.

  linki rreth kesaj video esht ky :

  Kjo teme eshte vetem nje fillim rreth asaj se cka ndodh me Islamin e kohes se sotshme. Si hoxhallaret na shpjegojne gjera te cilat nuk kane te bejne me te Derguarin tone e ne asnje rast edhe me Kuranin Famelart.

  SHpresoj te komentoni vellezer

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  dexhalli nuk permendet ne Kuran por permendet ne pergjithesi kur permenden ngjarjet e medha te qametit dhe duhet te jete nje nga sinonimet kryesore te qametit dhe jo psh karija apo ndonje tjeter qe permenden rralle. hadithet mbi dexhallin jane te futura ne Islam por jane dituri e vertete por haram per muslimanet e vertete nese ka ne kohen tone. ato hyjne ne ilmu dunja dhe kane ardhur nga te krishteret apo hebrenjte e lidhur me xhindet apo ata qe shpiken shkencen apo Abu Sinan me vone. duke qene se eshte zoti(padroni) i tokes dhe i te gjithe atyre qe nuk kane mbrojtjen e Zotit ai do kete pushtet absolut mbi token dhe pabesimtaret ne etapat e qametit, pra kur te leshohet apo te fitoje lirine dhe pasi te na mundoje ne do digjemi ne zjarret apo denimet e Allahut duke sherbyer si kercenim per engjejt qe nuk i binden dhe me pas materia jone do kalohet ne ujerat e zeza te banoreve renegat te xhenetit ku do i shqetesojme me eren tone. por mund te kete edhe besimtare mes nesh, besimtare qe e dine te verteten e paket te Islamit dhe genjshtren(90% te kesaj feje) mbi te dhe qe kerkojne shpetim nga Allahu apo sunduesi Suprem!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e lace
  Antarsuar
  18-09-2014
  Postime
  240

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  Mos lexoni vetem hadithe more,,jo vetem Kur'an,,, lexoni per njohurine tuaj edhe biblen,,per te bere krahesime,,,,,,,Ai Imami dhe dexhalli kane kontext tjeter ne bibel,,lexoni me shume qe te kuptoni dhe te beni krahesime
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 4. #4

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  Ju faleminderoj se pari per pergjigjet.

  Une pajtohem pjeserisht me Ciarlin ne shkrimin e tij. Por pjesa e cila nuk pajtohem eshte se Qameti ( Kijameti) sikur qe e quan Ciarli, eshte ne kontekst etimologjik shum larg asaj, sikur qe e kuptojme ne. Kur te thuhet Kijameh (nenkupton, ringritje, ringjallje, ripertrirje; ne gjuhen arabe) gje e cila tek ne shpjegohet gabimisht. Ne Kijametin e kuptojme sikur shkaterrim te cdo gjeje. Mirepo Allahu ne Kuran, shkaterrimin e cdo gjeje te krijuar nga Ai e permend, me fjalen El Sa`a. Qe do te thote caktimi, pjesa e fundit ( apo me kuptim me rrenjesor dhe popullor sahati i fundit).

  Kurse me lacen pajtohem plotesisht, sepse vetem e vetem tek Bibla gjejme Mitologji, Legjenda, Paganizem dhe shpjegime okultike te cilat ne njefare menyre jane depertuar neper hadithet tona, me disa kanale jehude dhe krishtere. Nese deshironi qe ta shikoni argumentin rreth kesaj qe e flas mundeni te klikoni ne kete link:


 5. #5
  i/e regjistruar Maska e lace
  Antarsuar
  18-09-2014
  Postime
  240

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  Xhemris je bere per te ardhur keq.te kam thene qe nqs.ti ushqen femijet me kete pune si hoxhe mund te vazhdosh.por sa per legjenda dhe mitologji e kuranin plote me majmuna dhe me nga ata qe fjeten gjum me vite.ironia dhe hipokrizia jote te kane bere per tu ardh keq.zoti na ruajte
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 6. #6

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  Citim Postuar m par nga lace Lexo Postimin
  Xhemris je bere per te ardhur keq.te kam thene qe nqs.ti ushqen femijet me kete pune si hoxhe mund te vazhdosh.por sa per legjenda dhe mitologji e kuranin plote me majmuna dhe me nga ata qe fjeten gjum me vite.ironia dhe hipokrizia jote te kane bere per tu ardh keq.zoti na ruajte
  lace, Kurani eshte nje liber ne te cilin cka te hulumtosh ate e gjen, nese ti ke kerkuar qe te hulumtosh ne te paraardhesit e tu "Majmunat". Gjithsesi se do te gjesh pergjigje, e sa i perket tregimit rreth atyre qe flejne ne shpelle, ti e quan mitologji apo legjend, mirepo na thua neve qe ta lexojme Biblen e cila Tregon per Zotin i cili eshte lodhur, dhe ka pushuar ne diten e shtate. Nese ajo me banoret e shpelles eshte legjende, ateher kjo me lodhjen e Zotit cka eshte?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhemail986 : 04-07-2017 m 14:38

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e lace
  Antarsuar
  18-09-2014
  Postime
  240

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  Citim Postuar m par nga Xhemail986 Lexo Postimin
  lace, Kurani eshte nje liber ne te cilin cka te hulumtosh ate e gjen, nese ti ke kerkuar qe te hulumtosh ne te paraardhesit e tu "Majmunat". Gjithsesi se do te gjesh pergjigje, e sa i perket tregimit rreth atyre qe flejne ne shpelle, ti e quan mitologji apo legjend, mirepo na thua neve qe ta lexojme Biblen e cila Tregon per Zotin i cili eshte lodhur, dhe ka pushuar ne diten e shtate. Nese ajo me banoret e shpelles eshte legjende, ateher kjo me lodhjen e Zotit cka eshte?
  C'fare po thua o vella i nderuar? ti po ve ne dyshim gjenezen e njerezimit,,zanafillen? qe ne kuran lere qe ska zanafille,,por edhe ajo pake qe eshte eshte bere corap,ha nje koker grure ketu,,,pastaj ha nje koker fiku pas nja 20 kaptinash! pastaj zotrote po ve ne dyshim pushimin qe beri zoti ne diten e 7 ? nderkohe qe po vini ne dyshim shpalljen e Mojsiut (Musait) nqs se ju keni mazllemet keni dyshime atehere perse kurani eshte mbushur me historine e musait?,,,,,Majmunet sjane prejardhje e njerezimit,,dhe ti e di mire kete,,,por kishte nja dy fabula ne kuran,,,fabulat e shekullit 6-7 ne arabi qe Allahu i ktheu njerezit ne majmuna,,,,/Kurani eshte nje corap dhe nje mjergull qe se merre veshe i pari te dytin,,,,/kurani ska gjeonologji,,kush kane qene pas adamit dhe eves,,,kurani flete vetem per Kainin dhe abelin,,,(Habili,Kabili) po pastaj more zoteri mazllem c'fare ndodhi me njerezimin,,,kush qene pasardhja deri ne kohen e Nuhut? Noeu? he more te jep pergjigje Kurani ty?,,,,Lerini more dokrrat,,,,c'fare jane keto budalliqe.hapni syte se si bibla i pershkruan ngjarjet ne menyre specifike dhe me detaje,,,se si i sqaron arsyet ,,,ndersa kurani eshte komplet corap,,per gjerat qe muhamedi do te kishte dyshime le te pyeste jehudinjte,,,e ke ne kuran kete varg mazllem i nderuar,,,,,/Edhe historin e jusufit e keni bastarduar ne kuran me ate kemishen qe iu kthue e mapmja babait te jusufit ,,,ndersa bibla jep detajet me te himta per kete histori,,,madje dhe cfare kishin me vete dhe parate qe paguan,,gjithashtu edhe gjinine e gomereve,,,/Dhe ti i nderuar vella Mazllem ve ne dyshim diten e 7 te pushimit qe eshte tek zanafilla? i ke trute ne vend ti o vella?,,,hapni syte se jeni bere per te ardhur keq!............. Zoti te udhezofte vella
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  Citim Postuar m par nga lace Lexo Postimin
  Xhemris je bere per te ardhur keq.te kam thene qe nqs.ti ushqen femijet me kete pune si hoxhe mund te vazhdosh.por sa per legjenda dhe mitologji e kuranin plote me majmuna dhe me nga ata qe fjeten gjum me vite.ironia dhe hipokrizia jote te kane bere per tu ardh keq.zoti na ruajte
  Kur ngatarron xhemailin me xhemisin normal qe do ngatarrosh dhe biblen me kuranin.

  Kurani nuk eshte liber historie e popullit hebre.eshte kushtetute hyjnore.Islami nuk eshte vetem Kurani por dhe hadithet profetike te cilat shpjegojne ne menyre specifike kuranin.Shkenca e tefsirit dhe shkenca e hadithit do te ndihmojne per pyetjet qe ke.Ju akoma nuk e ddini kush e shkroi zanafillen dhe kush e solli ate deri tek ne (me thuaj vargun e trasmetuesve njerzve)

  Me vjen keq per ty por kurani nuk merret me vogelsirat e as me traditat e popujve.Vete Jezusi e akuzon biblen.

  "Kshtu ju e keni br t pavleshme Fjaln e Perndis pr shkak t tradits suaj" !.(Mateu 15/6)

  Pali gjithashtu

  ...n qoft se Beslidhja e par do t qe e patmet, nuk do t qe nevoja t krkohej vend pr nj tjetr . Duke thn "nj beslidhje e re", ai e vjetroi t parn; edhe ajo q vjetrohet dhe plaket sht afr prishjes.(Hebrenjve 8/6-7,13)

  Ketu i ke te gjithe historite e profeteve dhe zanafillen.shiko poshte faqes historite e tjera profeteve

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Ademi

  Ketu ke krahasim midis kuranit dhe bibles

  https://islamhouse.com/sq/books/419528/

  Dexhali ose antikrishti nuk permendet ne Kuran por permendet ne hadithet profetike.Kush nuk i beson hadithet profetike te cilat jane pjese e shpalljes se Zotit dhe frymezim tek profeti Muhamed a.s vulla e gjithe profeteve nuk eshte musliman me unanimitetin e gjithe dijetareve islame te gjitha koherave.

  Islami ka 3 baza kryesore per kuptimin e tij.Nese nje person kundershton nje prej tyre nuk eshte ne rregull me besimin.

  Kurani
  Hadithi
  dhe unanimiteti i dijetareve muslimane
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  Nga kerkimi ne google me doli kjo tema e shkruar prej dijetarit shqiptar Islam Muhamed Nasrudin Albanit. Dexhalli/Antikrishti

  http://www.forumishqiptar.com/thread...ihu-Dexhall%29
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhemis : 05-07-2017 m 11:53
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  A sht profeti Muhamed (a.s) antikrishti i bibls?

  http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3806099
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhemis : 05-07-2017 m 11:53
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 11. #11
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  Citim Postuar m par nga Xhemis Lexo Postimin
  Kush nuk i beson hadithet profetike te cilat jane pjese e shpalljes se Zotit dhe frymezim tek profeti Muhamed a.s vulla e gjithe profeteve nuk eshte musliman me unanimitetin e gjithe dijetareve islame te gjitha koherave.
  Hadithet, dmth gojedhenat arabe te permbledhura nga nje joarab 200 vjet pas vdekjes se Muhamedit, na qenkan "shpallje e zotit"?!!!
  Epo, fe e perkryer, s'ke 'i thua....zoti i myslimaneve, perve kuranit, ka nevoje edhe per beduinet qe tregojne perralla me miza te helmeta e shurre deveje...per te ardhur keq!
  Jarigas

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  dexhalli eshte kafshe e eger, pa mend njerezore por ka inteligjencen e nje super kafshe per te shqyer dhe genjyer njerezit. ai eshte mallkuar, detyruar te rroje ne ishujt e Australise se larget mirepo me ndihmen e djajve ka filluar te populloje mitrat amerikane, por nuk ka marre leje lindje nga Hyji, ende. ai konsiderohet nga djajte si zoti i padiskutueshem i tokes dhe ata duan ta ndihmojne ne misionin e tyre kunder ligjit te Hyjit qe e ndalon dhunen pa arsye dhe shkak racional. Kurani, ne veten e dyte te tij, pra drejtuar brezit te katert te arabeve eshte nje liber qe vjen, prishet apo ka interference, djajsh, fjale dhe kuptime te tyre nga gojedhenat popullore por edhe te cifuteve, me te mireve te tokes. kurse Kurani si liber jashte Arabise eshte liber krejt i djajve sepse kuptimi i tij humbet me te kaluar Eufratin apo token e premtuar te muslimaneve, mirepo duke besuar fjalen e djallit, Kuranin shqip, djalli qetesohet disi por kjo nuk eshte mbrojtje nga Hyji i cili nuk meson qe te luhet me djajte apo kafshet e tyre.

 13. #13

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  Citim Postuar m par nga Xhemis Lexo Postimin
  A sht profeti Muhamed (a.s) antikrishti i bibls?

  http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3806099
  Xhemris shikoje kete video rreth Profetit Muhammed(a.s.)

 14. #14

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  Citim Postuar m par nga Xhemis Lexo Postimin

  Islami ka 3 baza kryesore per kuptimin e tij.Nese nje person kundershton nje prej tyre nuk eshte ne rregull me besimin.

  Kurani
  Hadithi
  dhe unanimiteti i dijetareve muslimane
  Kuranin me e nda shume larg nga te tjerat. Ai liber i vetem mjafton per besimtaret e devotshem dhe per ata qe kuptojne shume fusha te ndryshme te jetes, sepse perban sekrete te medha per ata qe jane te sigurte ne besim. Ndersa ato dy tjera ti gezofsh dhe bashke me to shtoje dhe qellimin per shperndarjen e kultures arabe neper bote.

  O besimtare, lexoni Kuranin dhe mundojuni ti permbaheni atij, sepse ai liber eshte i shenjte dhe qe eshte udhezuar profeti Muhamed per te percjelle per njerezimin me lejen e Zotit.

 15. #15

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran


 16. #16
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221

  Pr: Pse nuk prmendet Dexhalli n Kuran

  far eshte "dexhalli"?!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhemis : 18-12-2020 m 11:57
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •