Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Zgjedhjet n Kosov: PAN merr 35% t votave, Vetvendosja renditet e dyta me 27% t votave

  Kosova votoi PAN e para, Vetvendosje e dyta. Ramush Haradinaj kryeministr

  Emri: 39203351_303.jpg

Shikime: 237

Madhsia: 35.8 KB

  Radio gjermane DW shkruane se Nga 91% e votave t numruara, Koalicioni PAN, doli i pari n zgjedhje. 42% nga 1.9 milion qytetar t Kosovs me t drejt vote, votuan n zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

  N Kosov u zhvilluan zgjedhjet e parakohshme parlamentare, n nj atmosfer t qet pa ndonj incident q do ta minonte procesin zgjedhore. Nga 91 pr qind e votave t numruara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), Koalicioni i PDK-AAK-Nisma, me kandidatin pr kryeministr Ramush Haradinaj ka fituar 34.6 pr qind t votave.

  N vendin e dyt sht radhitur Lvizja Vetvendosje me 26.7 pr qind t votave, ndrsa, Lidhja Demokratike e Kosovs, Aleanca Kosova e Re dhe Alternativa e treta me 25.8 pr qind t votave. Nga partit serbe, Lista Serbe ka fituar mbi 5 pr qind t votave.

  Sipas KQZ-ve, prqindja e ppjesmarrjes n zgjedhje ishte 42%, apo 750 mij qytetar votuan n kto zgjedhje, nga rreth 1.9 milion sa kishin tt drejt vote. N kt prqindje t publikuar online nga KQZ-ve nuk jan prfshir votat me kusht dhe votat nga diaspora, q megjithat nuk pritet q ta ndryshojn shum rezultatin e zgjedhjeve.

  Haradinaj: Kosova e ka kaluar sprovn

  Pas mesnate, kandidati pr kryeministr nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, tha se Kosova e ka kaluar sprovn me zgjedhjet e 11 qershorit dhe votuesit i kan dhn besimin ktij koalicioni. I kujdeshshm n deklarim pr rezultatin zgjedhor, u shfaq kryetari i LDK-s Isa Mustafa, duke thn se partia e tij pret rezultatin prfundimtar.

  Ftojm t gjith komisionart, vzhguesit dhe menaxhert e qendrave t votimit q t qndrojn n qendrat e votimit dhe ta numrojn do vot, sepse aty sht vullneti i qytetarve n favor t Lidhjes Demokratike t Kosovs dhe partnerve t saj, theksoi Isa Mustafa.

  T entuziazmuar, si than me rritjen, u shfaqn edhe udhheqsit e lvizjes Vetvendosje, t cilt than se n nivel partish, ata qysh sot e konsiderojn vetn partia m e madhe n Kosov.

  KQZ: Vlersim pozitiv

  Kryetarja e KQZ-v Valdete Daka, procesin zgjedhor e cilsoi t jet zhvilluar n nj atmosfer t mir dhe pa probleme. Procesi zgjedhor ka shkuar shum mir, me prjashtim t disa pengesave teknike, por asgj serioze q do ta minonte procesin. Jan mbyllur t gjitha qendrat e votimit n t gjitha komunat e Kosovs. Rezultatet preliminare do t vijn n koh reale, varsisht sipas dinamiks s numrimit nga qendrat e votimit. Edhe n veri t Kosovs procesi zgjedhor sht zhvilluar pa ndonj problem. Sipas nj raporti t OSBE-s q ka vzhguar zgjedhjet n veri, ka pasur disa tentime pr votim t dyfisht, por, kjo sht pamundsuar nga komisionert e zgedhjeve, thot Valdete Daka.

  29 mij vzhgues n zgjedhje

  Zgjedhjet e prgjithshme t 11 qershorit, u vzhguan nga mbi 29 mij vzhgues nga partit politike, organizatat joqeveritare, vzhgues nga Bashkimi Evropian si dhe ambasadat e huaja n Prishtin.

  Edhe prfaqsuesit nga organizatat joqeveritare Demokracia n Veprim (DNV) q vzhguan zgjedhjet, than se procesi i votimit n t gjith territorin e Kosovs ka shkuar pa ndonj problem t theksuar, ndonse, ata prezantuan disa parregullsi, kryesisht sic than votimet familjare. Sipas ksaj organizate (DNV), disa parti politike n deklarimet publike gjat dits s sotme kan thyer heshtjen zgjedhore duke deklaruar para mediave pr avantazhe t partive t tyre. Heshtja zgjedhore sipas KQZ-s, vlente deri n orn 19:00-h kur zyrtarisht mbyllen qendat e votimit.

  Forca t shtuara n veri t Kosovs

  N pjesn veriore t Kosovs t banuar me shumic serbe, kishte forca t shtuara t rendit pr t garantuar mbarvajtjen e procesit zgjedhor, ndonse sipas autoriteteve n Prishtin n kt pjes ka disa dit edhe gjat fushts zgjedhore q mbretronte nj tension dhe tentim pr t ndikuar tek votuesit se pr k duhet t votojn. Kt shqetsim e pati ngritur Presidenti i Kosovs, Hashim Thai.

  Serbia prmes friksimit ka tentuar t orientoj serbt e Kosovs se duhet t votojn pr nj subjekt t caktuar politik q e ka mbshtetjen e Beogradit zyrtar.

  Policia e Kosovs ishte e angazhuar n t gjith territorin e vendit. T angazhuar ishin edhe rreth 100 prokuror pr t siguruar dhe ndshkuar t gjitha tentimet e mundshme pr keqprdorim apo prishje t procesit t votimit. Prokurort q ishin t angazhuar n veri t Kosovs jan shfaqur t befasuar me procesin si thon t qet dhe pa problem q u zhvillua n veri t Kosovs.

  Sidoqoft, Institucionet q do t dalin nga zgjedhjet parlamentare t 11 qershorit, do t prballen me tri shtje t cilat kan shkaktuar mjaft telashe brenda politiks kosovare. sht shtja e demarkacionit me Malin e Zi, dialogu me Serbis dhe krijimi i asociacionit t komunave me shumic serbe dhe fillimi i puns s Gjykats Speciale pr krime lufte, e cila sipas analistve mund t godas figura t larta politike n Kosov.

  Koha Jone

 2. #2

  Pr: Zgjedhjet n Kosov: PAN merr 35% t votave, Vetvendosja renditet e dyta me 27% t votave

  PAN i ka me pak se 34%
  Levizja Vetevendosje eshte 27 e ca %
  Levizja Vetevendosje eshte fitness absolute e ketyre zgjedhjeve!
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •