Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7

Tema: Endri Sina

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,132
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Endri Sina

  Kompozitori Endri Sina, Mjeshtri I Melodise e Kenges se bukur shqipe te Viteve 2000 !


 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,132
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Endri Sina

  Endri Sina: Prodhojmė zėra tė talentuar, por mungon kultura pėr tė ēarė vetė pėrpara...

  Interviste - 2014

  Pėr tė pasur njė sukses tė shpejtė nė muzikė, sot mjafton tė bėsh plagjiatura apo vjedhje tė melodive muzikore qė janė tė njohura nė shtete tė tjera. Ajo qė po ndodh sot me krijimtarinė muzikore shqiptare ka shqetėsuar jo pak dhe profesionistėt e muzikės. Emrat e njohur qė prej vitesh kanė sjellė kėngė, tė cilat janė vlerėsuar nė publik dhe nė skena tė ndryshme, pohojnė se vulgariteti nė muzikė nė radhė tė parė ka ardhur nga komercializmi. Nė debatin e gazetės pėr krijimtarinė muzikore, qė prej ditėsh kompozitorė tė njohur jap mendimet e tyre dhe atė se ēfarė duhet tė bėjė shteti pėr tė dalė nga kjo gjendje, kėtyre mendimeve i bashkohet dhe kompozitori i njohur Endri Sina. I njohur dhe i vlerėsuar nė muzikėn serioze, nė skenėn e festivaleve tė ndryshme tė kėngės sė muzikės sė lehtė dhe asaj popullore, kompozitori Endri Sina pohon se ajo gjendje qė ėshtė sot nė vendin tonė nė tė gjithė formimin e saj por dhe nė ekonomi pėrcillet jo pak dhe nė krijimtari. Pėr kompozitorin e njohur tė flasėsh sot pėr muzikėn e mirėfilltė, mė parė duhet qė shteti tė investojė pėr kėtė krijimtari qė nė bazėn e saj ka profesionalizmin, ka ritmin origjinal muzikor dhe jo atė tė vjedhur. Nė intervistėn dhėnė pėr gazetėn, kompozitori i cili me kėngėt e tij ka promovuar emra tė njohur tė kėngės, pohon se edhe mediat duhet tė tregojnė mė shumė kujdes nė promovimin e kėngėtarėve. Sipas tij, nėse sot themi qė nuk ka vėmendje pėr provimin e profesionistėve, kompozitori Sina shprehet se dhe nė tv kėrkojnė mė shumė komercin nė muzikė. Me vlerėsime pėr ata qė pėrcjellin muzikėn e bukur dhe kėngėn e pastėr shqiptare nė publik, pėr kompozitorin Endri Sina shteti ėshtė ai qė duhet tė rregullojmė me nismat ligjore jo vetėm se sa hapėsirė duhet tė zėrė krijimtaria shqiptare nė tv apo radio, por dhe tė ketė mė shumė kontroll ndaj piraterisė. 
   
  -Krijimtaria muzikore shqiptare ka shumė probleme. Jo pak artistė pohojnė se profesionalizmi nė krijimtari po duket shumė pak, dhe ajo qė cilėsohet vulgare po merr mė shumė vend se sa njė krijimtari me vlera. Ju si mendoni?
   
  Vulgariteti nė muzikė vjen nga gjithė formimi i shoqėrisė, ose gjendja aktuale qė ėshtė Shqipėria. Mos harrojmė se dhe gjendja ekonomike ėshtė ajo qė ndikon nė gjendjen kulturore. Jemi nė njė periudhė ku komercializmi ėshtė nė plan tė parė dhe jo vetėm nė fushėn e artit. Ėshtė njė lloj marketingu nė ēdo gjė, dhe vetė ky komercializėm do tė ndikojė nė vulgaritete tė shumta. E kuptoj vulgaritetin nė kuptimin, qė disa muzikantė tė muzikės sė lehtė dhe pėr interesa tė tregut dhe tė njė interesi tė suksesi tė shpejtė, shpesh bėhen imitacione, ose plagjiatura tė stileve qė janė tė momentit nė botė. Shpesh importohen edhe me melodi tė njėjta, me stile dhe ritme tė njėjta. Kjo i jep njė lloj suksesi sepse ėshtė ndėrkohė muzikė e kohės, ēfarė bėhet nė treg, por ėshtė dhe vulgare sepse ėshtė njė vjedhje, por dhe nuk mund tė ketė lidhje me muzikėn shqiptare. Shumica e kėtyre krijimeve bazohen direkt qė tė krijojnė pėrnjėherėsh nė suksesin e shpejtė. Por kjo ndodh dhe me videoklipet qė ne shikojmė nė televizione. Mė shumė me figura dhe prezantime femrash apo kėngėtaresh, qė shumica janė dhe pseudokėngėtare, qė interesohen pėr komercialitetin dhe jo pėr vlerat artistike. 
   
  -Ju jeni profesor nė Fakultetin e Muzikės. Si e shikoni brezin e ri, sa janė tė interesuar pėr vlerat nė muzikė?
   
  Rikthemi sėrish te ekonomia. Derisa ajo ėshtė e dobėt, gjėja e parė qė duket ėshtė shteti, i cili duhet tė interesohet tė promovojė vlerat dhe nuk i mbėshtet nga ana materiale. Duhet tė ketė nisma qė tė investojnė nė veprimtari artistike, muzikore, veprimtari profesionistėsh nė muzikė, qė kanė dhe vlera kombėtare, njė detyrim ky edhe i Ministrisė sė Kulturės. Edhe studentėt e rinj kur dalin nga bankat e shkollės nuk hyjnė dot nė kėtė fushė sepse nuk ka treg. Kur nuk ka investime nė kėtė drejtim, nuk kanė se ēfarė tė shkruajnė pėr muzikėn serioze, por dhe tek muzika e lehtė qė ne e cilėsojmė tė mirė. Edhe ajo qė ėshtė e mirė nė muzikė e ka tė vėshtirė tė eci nė treg. Dhe do tė shkojė detyrimisht nė ato vlerat e shpejta tė suksesit qė janė imitacionet, vulgaritetet, etj, qė janė shumė mė tė kėrkuara se sa njė muzikė qė ėshtė mė e mirėfilltė.
   
  -Tregu ka probleme, por dhe nė televizione pothuajse ka humbur promovimi i profesionistėve tė vėrtetė apo jo?
   
  Televizionet kėrkojnė gjėra qė janė komerce. Kjo ndikon nė ēdo gjė, madje edhe nė mediat e shkruara. Edhe organet e shtypit tė shkruar nuk merren me veprimtaritė e mirėfillta artistike, por merren me jetėn private apo se si janė veshur? Por ky nuk ėshtė lajm kulturor, dhe kėtė shikoj dhe nė gazetat qė janė tė njohura nė vend. Kur mediat kryesore nuk i japin njė vend tė caktuar njė muzike tė mirė, atėherė ēfarė mund tė presim? Ka shumė pak muzikantė tė mirė qė po mundohen tė mbajnė diēka tė mirė nė muzikė, por ėshtė shumė e vėshtirė, dhe kjo pėr tė gjitha ato probleme qė pėrmendėm mė parė.
   
  -Si kompozitor ju jeni njė emėr i njohur dhe i vlerėsuar. Muzika qė ju keni shkruar jo vetėm ajo serioze por dhe nė kėngė ka marrė vlerėsime edhe nė skenat e festivaleve. Sa e vėshtirė ėshtė mbijetosh nė kėtė treg muzikor, qė siē pohuat dhe vetė ka shumė probleme?
   
  Njė fakt ėshtė, qė krijimtaria e mirė muzikore mbetet. Ėshtė shumė e vėshtirė sot, pasi jo tė gjithė gjejnė mundėsi pėr tė vėnė vepra tė mira nė skenė. Por nė krijimtari, mbesin materiale muzikore dhe kėngė qė kanė pasur nė vėmendje profesionalizmin, kanė mbetur motive. Gjėja e parė nė krijimtarinė time ka qenė ajo profesionale dhe nuk janė tė bazuara nė materiale tė thjeshta.
   
  -Sipas jush, a duhet tė caktohet me ligj se sa duhet tė transmetohet krijimtaria shqiptare nė tv apo dhe radio kombėtare?
   
  Patjetėr qė duhet. Kjo duhet bėrė nga tė gjithė ata qė duan tė mbrojnė artin nacional. Njė ligj i cili vendoset nga parlamenti, dhe nisma i takon Ministrisė sė Kulturės. Pėr ato radio dhe tv qė janė kombėtare krijimtaria muzikore shqiptare duhet tė ketė njė shtrirje mė tė madhe. Pėr ēdo gjė qė ndodh nė muzikė, nė art, duhet patjetėr qė pėr problemet e ndryshme tė ketė mė shumė kontroll nga shteti. Institucionet duhet qė me anė tė nismave ligjore tė rregullojnė jo vetėm se sa hapėsirė duhet tė zėrė krijimtaria shqiptare nė tv apo radio, por dhe tė theksohet vėmendja e investimeve tek ajo qė ėshtė profesionale nė krijimtari. Tjetėr problem, ėshtė dhe e drejta e autorit nė muzikė, qė sot nuk respektohet.
   
  -Si kompozitor i vlerėsuar nė muzikė ju e dėnoni plagjiaturėn, nuk e pranoni mungesėn e profesionalizmit. Po pėr tekstet e kėngėve, ēfarė mund tė na thoni?
   
  Janė jo pak probleme tekstet nė kėngė. Ka pasur pak krijimtari tė mirė qoftė nga poetėt nė Shqipėri apo dhe nė Kosovė, por nėse e shikojmė me vėmendje, nė 80 pėr qind tekstet e kėngėve janė vulgaritet i gjallė. Qėllon qė shpesh i bėjnė tekstet e kėngėve nė momentin e fundit, dėgjojmė fjalė qė tė habisin. Ėshtė problem, sepse ne pėr muzikantėt kemi shkollė por pėr ata qė shkruajnė tekste nuk ka.
   
  -Jeni kompozitori qė nė skenėn e Festivalit tė Kėngės RTSH ju sollėt kėngėtaren e njohur dhe tė re Elhadia Dani. Duke pėrjashtuar raste tė tilla tė suksesshme, si i shikoni zėrat e rinj? 
   
  Ne si vend jemi njė burim zėrash tė talentuar, por ajo qė mungon ėshtė kultura e tyre pėr tė vazhduar, pėr tė ēarė vetė pėrpara. Ne na pėlqejnė sepse dalin me hite tė njohura dhe ata i imitojnė nė mėnyrė perfekte nė konkurse tė ndryshme qė zhvillohen. Por kur vjen puna pėr tė dhėnė materiale tė reja fillojnė dhe ēalojnė jo pak emra, sepse gjithēka lidhet me kulturėn, formimin, veē kėsaj shumė zėra tė rinj duan tė kapin krahun e suksesit tė shpejtė dhe marrin materiale qė nuk e nxjerrin vokalin e tyre nė dritė. Pra sjellin materiale me pak gjėra, qė janė efektoze por ai material nuk i pėrshtatet vokalit tė tyre. Ishte fat i Elhaidės qė konkurroi nė atė konkurs atje dhe ishin materiale tė mira ku ajo nxori vokalin e saj. 

  Intervistoi: Julia Vrapi - Gazeta " Sot "

  https://sot.com.al/kultura-intervist...3%AB-vet%C3%AB

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,132
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Endri Sina

  Vendi i Trete ne Festivalin e Kenges 42  Bashkepunim i suksesshem i kompozitorit Endri Sina me poetin Pandi Laēo e kengetaren Rosela Gjylbegu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 06-06-2017 mė 10:16

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,132
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Endri Sina

  Nje nga kenget me te bukura te Mjeshtrit Sina !


 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,132
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Endri Sina

  Nje bisede me Gjergj Leken ne programin me te ri te tij !


 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,132
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Endri Sina
  Kompozimi: Endri SINA - Poezia: Sokol MARSI

  Festivali i 50 i Kenges ne RTSH.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,132
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Endri Sina  "Labirinti i zemres" - FLAKA KRELANI

  Kompozimi: Endri SINA - Poezia: PANDI LAĒO

  Festivali i 51 i Kenges ne RTSH.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •