Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,258
  Faleminderit
  161
  107 falenderime n 95 postime

  Shqipria ndr vite..

  Shqipri, o e bukura Shqipri. Je aq e bukur e aq madhshtore. Je e vogl, por brnda teje jetojn njerz t mdhenj, shum t mdhenj. Apo je e madhe, e brnda teje jetojn njerz t vegjl, shum t vegjl?
  Po ju pyes ju, far sht Shqipria? Flas me shok e familjar, e gjithmon m ben prshtypje dika. I pyes far bni, si jeni? Shumica e prgjigjeve q marr sht “Mir, ja Shqipri hesapi, tenda, Rama, Meta, Berisha, kaubojsi… “. M ben shum prshtypje sepse pyetja ime sht si jeni ju, jo si sht gjndja aktuale politike n Shqipri. O njerz t mir, politika n Shqipri nuk sht Shqipria. Shqipria sht naploni i Tirans, vallja e Osman Taks, vallja e Tropojs. Shqipri jan kanionet e Skraparit; Shqipri eshte bregdeti i Jonit, bregdeti i Adriatikut; Shqipri jan ujvarat n Malsine e Madhe e n veri t Shqiprise; Shqipri jan njerzit e thjesht, te dashur, ata q ndajn dhe bukn e gojs me t tjert. Shqipria nuk sht Enver Hoxha. Shqipria nuk sht Sali Berisha, Edi Rama apo Ilir Meta. Ju lutem mjaft identifikuat Shqiprine time me personazhe q ju marrin lirin e ju vrasin me dashurin e mirbesimin tuaj. Ata patn fatin t lindin shqiptar. Po i bni zota te vendit, m duken si skllavopronar. Mjaft i dhat kaq shum rndsi. Pa ju jan thjesht lepuj!
  Isha n Indi pr rreth 18 dit. Pash varfri ekstreme, pash njerz q natyrn e kishin te shenjt npr libra, e identifikoheshin me natyrn. do gje ishte perfekte npr faqe muresh n tempuj. N jetn reale pash njerz q “mbaheshin skllevr” nga disa zota qe ata i identifikonin me kulturn e tyre. Puna sht se ata puthnin skulptura, e harronin t puthnin natyrn. Ishin njerz t lumtur, sepse nuk pranonin t ndryshonin. Aq dinin, e aq bnin. Ndonjher sht mir t dish pak, jeton i lumtur. Natyrn nuk e respektonin, por natyra e Indis ishte mrekulli, nj bekim. Plehrat ishin kudo. Nuk kishte rrug e qoshe t Indis q nuk pash plehra. M bri prshtypje dhe pyeta sa her pata mundsi, njerz t ndryshm nga qytete t ndryshme, si ka mundsi kjo gjndje, pse kaq shum papastrti. Pergjigjja ishte e njjt, “Kshtu jemi msuar. Nuk ndryshojm dot. Rinia po fillon t ndryshoj, por do koh.” Ose shprehja tjetr ishte “Kshtu ka br dhe babai im. Keshtu do bj dhe un.” M kujtoi Shqiprin. Shpehja “kshtu jemi msuar”, “kshtu ka br babai im” m jep neveri. Jan shprehje q mohojn perparimin, vrasin kuriozitetin dhe na ln n po t njjtin vend. Jan shprehje q i bjn njerzit t punojn n po t njjtn pun, ku nuk jan aspak t lumtur, pr 50 vjet t jets s tyre, e jan po ato shprehje q i bjn njerzit t heqin dor nga ndrrat. Jan shprehje q ne i perdorim si justifikime pr t mos jetuar jetn q duam, pr t mos jetuar t lir e t lumtur.
  O trimoshat e partis…na e dogjt Lazaratin, na dogjt miniaturn, e na ndrtuat projektin n gjith Shqiprin. T paktn e bni q e bni, pse mos t perfitoj i gjith populli? Po si mund t prfitoj populli do thoni ju. Po sikur t legalizojm hashashin n Shqipri? Sa shum do rritet ekonomia jon, turizmi yn? Kolorado, n SHBA, e ka legalizuar vitin q shkoi dhe n baz t studimeve t bra, ka patur rritjen m t madhe t turizmit q ka patur ndonjher. Njerzit e duan, pse mos ja japim? Se ne ja japim q ja japim. E them pa frik se 3 nga 5 t rinj n Shqipri konsumojn hashashin, dhe duke marr parasysh vetit e tij, sht absolutisht m i mir nga alkoli dhe duhani. Nuk sht mir nse bhesh varts i tij, por ama pse ta bjm qosheve kur mund ta bjm hapur? Kleka e vetme sht q do pasurohet i gjith populli dhe t rinjt nuk do futen npr burgje sepse po shesin apo kosumojn 2 gram hashash. Apo kta zn vendin e atyre tipave me kollare? Si ekonomist mundohem t gjej mundsi n cdo lloj situate dhe mendoj se sht dicka q do ndryshonte rrnjsisht Shqiprin, n mnyr t jashtzakonshme dhe shum fitimprurse. Ne kemi frik ta pranojm cfar ndodh rrotull nesh e bjm sikur nuk shohim. Nuk shohim mir nga syt e kur na japin syze vendosim t mbyllim syt duke thn se syzet nuk bjn. Kshtu q zotrinjte me kollare t Shqiprise, bni dicka pr njerzit, pr popullin, meq keni dhe portet e Shqipris. T paktn prdorini pr t sjell ca turist, jo vetm t pasuroni tregjet europiane me pluhur kolumbie e lumturi Lazarati.
  Dika tjetr q m ka trhequr vmndjen n Shqipri jan lvizjet e quajtura rinore. Fillon me Fressh, FRPD dhe me LRI. Jan br t zgjuara partit tona politike. Po rekrutohen t gjith t rinjt npr shtabet e ktyre partive, si e vetmja mnyr pr t gjetur nj pun, pr t patur nj Iphone apo pr pushime n jug t Shqiprise. I kuptoj kto dhurata, nse kjo partia juaj do ishte nj kompani kompjuterike apo kompani q bn kafe dhe q shprblen puntoret pr punn e tyre t palodhur. Dua t’ju kujtoj q ata q po iu ofrojn gjith kto jan ata q udhheqin vendin, ata q po vrasin ndrrat tuaja dhe ata q po ju skllavrojne. Si ka mundsi q femrat e bukura jan br pjes e ktyre lvizjeve? Jan ato q dalin gjithandej. E pra goca, po ju prdorin. Po ju prdorin pr dicka q nuk jeni, po pr at q keni. Po nuk besoj se po ju shprblejn aq sa meritoni dhe aq sa vleni. Po e jepni veten shum lir. E ju una? Se nuk ju them dot burra! Si delet mbas, puthini bythn lloj lloj plehre q ka lek. Shikoni t dashurn, se ndoshta ajo sht arsyeja pse keni postin q keni.
  Televizori… mallkimi m i madh pr popullin shqiptar. Po mir o yje me cepa t Shqiprise time, a shihet televizor gjith ditn? Po nuk keni guximin t kuptoni q po ju bjn lavazh truri, ca mjete propagandistike t quajtura media? Televizionet “cool” q japin lajme t paktn 5 her n dit. N vend q t msojn dicka t re, dicka edukative pr njerzit, pr fmijt, ofrojn m shum dhembje koke duke ofruar lajme vrasjesh, aksidente nga m t ndryshmet, ku bri pordhn Saliu sot, ku do dhjesi Edi nesr, e kujt do ja fusi Iliri pasnesr. do gj q transmetohet n kto burime gnjeshtrash po ma bjn Shqiprin t egr, jan br njerezit si egrsira. Ka aq shum lajme idiote, sa asgj nuk t bn m prshtypje n Shqipri. Nuk ka pozitivitet fare. Vetm po fitoi kombtarja. Kur fiton kombtarja jemi popull krenar ne, jemi popull i lumtur. E far mrekullie q kemi Shakohoxhn, sht drita n fund t tunelit. Ooo se harrova…telenovelat indiane. Pr t’ju shuar kureshtjen o shqiptart e mi, n Indi nuk i shihnin telenovelat e vendit t tyre. Po ne i shohim se duhet t’i bjm respektin aktorve q luajn, se na i sjell Klani n shtpi. Faleminderit Klanit q na jep dije dhe njohuri. Dua t’u kujtoj se mediat n Shqipri dhe n t gjith botn jan ndrtuar si mjet i sistemit socialist, kapitalist, progresiv apo quaje si t duash. Hitleri vrau 10 milion njerz duke prdorur n mnyr mjeshtrore median. Politika, sporti dhe telenovelat, kjo sht media shqiptare. Po sikur t msojn dicka shqiptart, si thoni? H o Ledioniiii, si thua? Apo Digitalb-i bashkon shqiptart? Sa shum mendoni pr njerzit, sa zemr t madhe q keni. Top-i t krkoj ndjes se pr pak harrova m t rndsishmen, Big Brother. Nuk e di sa e zbrazt do ishte jeta ime pa Big-un. Ju lumt dhe faleminderit pr gjithcka mediat shqiptare. Talleni me lirin e njerzve e predikoni vetm shpifje, injoranc, gnjeshtra dhe fyerje pr popullin tim. Ashtu si politikant e Shqipris, jeni turpi i vendit tim!
  Nuk sht mllef o vllezrit e mi, sht dashuri kjo e imja. sht se e dua vendin tim, i dua shqiptart. Vendi im sht i bukur, vendi im ka vlera. Po vritet Albini me shok n Kosov, po vriten se po luftojn padrejtsine, po luftojn mizerjen. E ata jan shqiptar si ne. Jam krenar pr ata burra, se Kosova burra i paska. Ata po bjn dika, po marrin plumbin n vend t I-phonit. Po ne cfar po bjm? Kemi nj jet dhe e japim pa br shum pyetje. Ata q ju skllavrojn, ata jetojn prej jush, pasurohen prej jush, do gj q kan sht prej jush o populli im…po kur ta kuptoni do keni vdekur prbrnda, e do ju ket mbetur vetm nj skelet q ju mban trupin. Do keni mbetur bosh.

  Autori: Adriano Balani
  Silence is golden.

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Shqipria ndr vite..

  Po eshte e dhe Shqiperia e krimit,prostitucionit,shkaterrimit te natyres,vjedhjes e korrupsionit,mashtrimit e babzise,gjakmarrjes e droges.Eshte Shqiperia ku cdo gje blehete e shitet qe nga trupi e deri te mastertat e universiteteve qofte pilaf.Eshte Shqiperia ku njerezit u plaken gjykatave e nuk po marin dot pronen.Eshte Shqiperia ku ish hetuesit dhe sigurimsat sot jane biznesmene qe kane privatizuar edhe ajrin e ujin.Eshte Shqiperia e helmeve,e ushqimeve e ilaceve te skaduara qe populli i blen si frengu pulen.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •