Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime

  Faik Konica: Harbuti Shahin Kolonja m mban pr grek!

  Harbuti Shahin Kolonja, m mban pr grek!

  Armand Plaka

  Emri: konica-905x395.jpg

Shikime: 311

Madhsia: 12.6 KB

  Retrospektiv

  Konica, n rolin e drejtorit dhe botuesit t ALBANIA-s, dhe homologu i tij, n rolin e botuesit e kryeredaktorit t gazets DRITA, q renditej ndr gazetat e para ndr kolonit shqiptare jasht vendit, por edhe ato shqiptare n prgjithsi, t kujtojn prplasjet e znkat banale q i hasim edhe sot tek botuesit dhe VIP-at e mendimit intelektual

  Faik Konica n 1902:

  Harbuti Shahin Kolonja, m mban pr grek!

  Faik Konica, polemizuesi m i madh shqiptar i kohs s vet, sht kritikuar shpeshher pr kt ves t tij nga bashkkohsit e tij e m von. Edhe sot e ksaj dite akoma has n materiale interesante, t cilat mund t zbulohen ndonjeher edhe fare lehtsisht, nse i hedh qoft edhe nj vshtrim koleksionit t gazets apo revists s tij t famshme, ALBANIA, q u botua n fund t viteve 1800 e vijoi (me ndrprerje) edhe n fillimvitet 1900. N disa numra t saj, has shpesh jo vetm n polemika intelektuale e frytdhnse q i shrbenin shtjes kombtare, apo zhvillimit t mendimit politiko-socialo-letrar n hapsirat mbarshqiptare, q Konica n fakt i konsumonte mjeshtrisht, por edhe n prgjigje ironike e madje edhe fare banale e t pavlera ndaj pretendimeve dhe akuzave q i bheshin nga atdhetar e patriot t tjer t kohs. Kshtu sht edhe nj rast me Shahin Kolonjn, kontributet e t cilit tashm ( por edhe n at koh) njiheshin e vlersoheshin gjersisht.

  Konica, n rolin e drejtorit dhe t botuesit t ALBANIA-s, dhe homologu i tij, n rolin e botuesit e kryeredaktorit t gazets DRITA, q renditej ndr gazetat e para ndr kolonit shqiptare jasht vendit, por edhe ato shqiptare n prgjithsi, t kujtojn prplasjet e znkat q mund t ken edhe sot botuesit e establishmet politike q i mbshtesin. Por nga ana tjetr, t sjell ndrmend edhe ngjashmrit e debateve t mdha t viteve t fundit, mes ikonave t mendimit modern intelektual shqiptar, ku shpesh sht preferuar t prdoret edhe shprehja: Kur prplasen kolost.

  Rreth shtjeve m t rndsishme t lvizjes kombtare, Kolonja dhe gazeta e tij, zinte nj pozit alternative e rivalizuese dhe kishte shpesh polemika me qarqe e personalitete t tjera t spikatura, ku prfshihet edhe vet Faik Konica e gazeta e tij ALBANIA, e cila, pavarsisht se n fillim e nisi disi me agresivitet n qndrimet e saj prball Ports s Lart dhe Greqis, m von u vun re qndrime m t trhequra e m t matura. Kt pohim t fundit madje e bnte n at koh, edhe albanologu e studiuesi danez, Holger Pedersen, nj admirues dhe mbshtets i iniciativs s Konics n Bruksel e misionit t saj ( shih: Ghukimi i Z. Dr. Pedersen permi ALBANIEN, fq. 103, prill-maj 1902, Nr. 4-5). Kjo, si duket ka sjell n rastin konkret edhe irritimin e Shahin Bej Kolonjs, i cili duhet ta ket akuzuar n nnyr t trthort Konicn, se merrte financime t dyshimta dhe abuzonte me donacionet q vinin nga shqiptart e t huajt, pr t mbajtur m kmb iniciativn n fjal. Nga studiuesi Eftim Dodona, n nj shkrim t botuar dy vite m par n revistn MAPO ( shih: T vrteta t panjohura mbi Faik Konicn, 20 prill 2010), thuhej ndr t tjera se, n gazetn DRITA, t dats 24 prill 1902, gjendet e botuar nga Shahin Kolonja dhe Lumo Skndo dmth. Mithat Frashri, shkrimi me titull: Z. Faik Konica shtyps i gazets ALBANIA n Bruksel . N fund t shkrimit jepet nj shtojc, E vrteta e firmosur nga Shahin Kolonja . Aty thuhet : Kt faqe-zi e vesh-gjat, e kam par dhe me sy, e kam dgjuar dhe me vesh! Q n vogli kishte vajtur n Franc pr t marr msim dituri e qytetari. Ky fat-zi s`u prpoq t merrte nonje dituri a msim t mir s`andejmi, por duke hyr nga dyert e duke dal nga penxheret e shkollavet ..,. M pas, Dodona na prmend fare shkurtimisht pasazhe t shkurtra nga prmbajtja e prgjigjes s Konics n numrin 5 t Albania-s, thuajse nj muaj m von, duke na pohuar njkohsisht se shkak pr kt debat ishte br n fakt zbulimi i jetshkrimit t Faik Konics.

  Por duket se Shahin Kolonja e kishte prekur Konicn edhe n nj pik shum delikate; at t prejardhjes s tij. Shqiptar apo grek, ky tashm ishte nj dyshim mse ofendues pr Konicn, q m n fund kishte vendosur t prishte do lloj ure komunikimi me Shahin Kolonjn dhe ta demaskonte e ta denigronte at n faqet e ALBANIA-s.

  Kshtu, n numrat 4-5, prill maj 1902, ( faqet 105-108) gjejm t plot kundrprgjigjen q Konica jep ndaj akuzave e ofendimeve t Shahin Kolonjs, pr lexuesit e gazets s vet, duke shpjeguar me kt rast plot duf, jo vetm misionin, por edhe sakrificat e problemet financiare q haste n kt ndrmarrje, t ciln dikur ia kishte vlersuar edhe vet Kolonja. M von, diku edhe ky i fundit, n nj letr q i shkruante mikut t tij, Bahri Ohri, pohonte se: Jetoj n nj gjendje t mjerueshme, nuk kam t ha Sot shita orn e dors pr t botuar numrin e fundit t gazets.

  Konica e Kolonja n vitin 1902, ngjan t ishin ishin vn prball njri-tjetrit me iniciativat e tyre, ndoshta pr t thithur sa m shum lexues e n radh t par sponzor pr platformat e tyre, por nuk mund t mos ken ndikuar edhe prplasjet e akumuluara me koh, inate e xhelozira, duke u nisur sigurisht, edhe nga shtje me karakter principial.

  N munges t artikullit t plot t Shahin Kolonjs n gazetn DRITA, t cilin Faik Konica, ndryshe nga disa raste t tjera, nuk e riboton n faqet e ALBANIA-s, por i referohet si baz pr polemikn e tij, vetm duke e prmendur n pjest ku ndjehej m shum i prekur e i fyer, ia vlen t sjellim sot pr lexuesit prmbajtjen e dy materialeve t siprprmendura. Aty gjendet n fakt, m tepr se kaq. Pr m shum gjejm edhe nj variant t shkurtr rreth prejardhjes s Faik Konics dhe aktivitetit t paraardhsve t tij, t rrfyer nga vet ky i fundit.

  M posht, prmbajtja e plot e prgjigjeve t Konics, e prshtatur pr botim, sipas normave t shqipes s sotme:


  * *

  HARBUTT PO HAZDISEN

  SHAHIN BEJ KOLONJA

  Drejtorit t Drits

  NJ LETR E HAPUR

  Zot,

  E kndova letrn e hapur q m shkrove t DRITA. T sharat e tua m gzojon, se m lehtsojn nga nj barr. T them fjal t mira pr nj njeri e pastaj ta godas, sht nj pun e rnd; e ta di pr nder, sepse s pari m liron e m bn t flas ballazi.

  Kur t dboi Ismail Bej Vlora n Bruksel, nuk m flisje n at mnyr A e mban mend ? Po ashtu e harbutt : Kur jan t dobt , ulen; kur e marrin pak veten, t shajn

  Thua se Konica sht e populluar prej greksh sht se edhe un grek do t jem. T isha grek, do ta kisha pr nder , t parn se njeriu lavdrohet gjithmon me kombin e tij, t dytn, se grekt na jan t ligj pr Shqiprin, jan t mir pr vetn e tyre, t tretn se grekt kan ndritur botn. Po shtpi m shqiptare se imja nuk ka n t gjith Shqiprin.

  Nj shkrimtar frng, duke folur pr gjyshin e gjyshit tim, Zejnel bej Konicn, e bija e t cilit ishte e ma e Ali Pash Tepelens, thot : Ky Bej i Konics, ishte nj i fuqishmi bej shqiptar, i lidhur nga gjaku me m t parat shtpi shqiptare t Toskris, e martesa e s bijs s tij, Hanko, me Veli Bej Tepelenn i dha ktij fortsin e prgatiti madhshtin e Ali Pashs.

  Aravantinoi thot : Zejnel Beu i Konics, bej shqiptar ndr m t fuqishmit e asaj kohe, i cili kishte pr strgjysh nj pasha, i dha t bijnetj.

  Nga kto libra, e shum t tjera rrfehet sheshit se n shekullin e 16-t, shtpia ime sht e njohur si shqiptare. Ty, Zot nuk t krkon 400, po vetm 150 vitet e shqiptaris. A je shqiptar? Mos t ka vjedhur n Shqipri ndonj llagem i Anadollit, si e rrfen edhe krushqia q ke br me anadollak ?

  Kam besuar kurdoher se je Shqiptar, po me far smundje je t m kujtosh grek, vall mos krkon duke br ashtu t fshehsh kombsin tnde t vrtet?

  T kishe pak mend , nuk do t kishe folur ashtu. N sht se Konica ka shum grek; n sht se Frashri sht i njohur kudo si nj vend i populluar me rac vllehe, edhe pse rumunt e kan br qndrn e propagands s tyre, e kan ngritur edhe shkolla vllehe;

  edhe pse shqiptart e ktyre viseve jan pr tu lavdruar, se t mbash kombsin shqiptare n mes t Shqipris s sht ndonj pun e madhe, po kur je i rrethuar nga t huajt, ather sht e rnd. Shtpia ime, brenda n Konic, sht e vetmja q flet shqip, dhe e ka mbajtur prej qindra vjetsh kt gjuh, e sot nj harbut me poture, vjen t m thot se s jam shqiptar!!

  Fola pr Ali Pashn e Tepelens. Kjo m kujton nj teatr pune. Kam dgjuar e ma ke thn edhe ti vet me nj iltrsi q m plqeu , se gjyshi yt ka qn hyzmeqar a qehaja i Ali Pashs. N ka qn Hyzmeqar i nj shtpie t lidhur aq ngusht nga gjaku me shtpin time, m ngjan se ke kundr meje at smir t poshtr q kan shrbtort pr t arritur m sipr kundr zotrinjve. Apo gabohem?

  Thua se un, shum her, kam prdorur fjal t ndyra. Po kundr njerzve t ndyr si ti , far fjalsh t prdor? Fjalt e ftohta e t matura i merrni pr shenj frike, ironin a t tallurit, sht i holl e nuk i kuptoni. Ather far fjale mbeten ?Po n t plqejn fjalt e holla, laj m par kokn t t shporren ca morra, kalli edhe kmbt dy her n dit n acid fenik q t mos vijn er, e pastaj t shohim.

  Thua se m shkruan pr her t fundit. Edhe un t shruaj pr her t fundit, se ske at rndsi sa t flas me ty do her e kto fjal jan mjaft. Po s mund t them ashtu pr gazetn q del n emrin tnd : At pa pushuar do ta godas, gjer sa ta marrin vesh e gjith bota se qllime keni.

  Faik Konica
  SHQIPTARVE

  Emri: albania.jpg

Shikime: 212

Madhsia: 34.0 KB

  Gjer m sot, nuk kam folur pr vetn time, se s kemi nevoj t lrojm gjuhn e t punojm pr t zgjuar popullin ton, e jo pr t lvduar veten. Po sot, disa njerz t paturpshm m shajn a kujtojn se m shajn. Duroni t them dy fjal. Dy fjal vetm, e ato fjal do t jen t Shahinit.

  Ndoshta shum do ta ken pr turp ta thon, por un e kam pr nder : Msoni pra se gjasht vjet q e zura ALBANIEN, kam hequr gjasht vjet mundime pr t jetuar. Sa shqiptar kan ardhur ktu n Bruksel, sa jan pjekur e kan ndenjur me mua, e din se kurr nuk kam mundur t dal nga vshtirsit.

  Sa ndihma kam marr e saq n marsha t cilat s jam harbut a zuzar q ti harroj e kurr skam pr ti harruar e kam quajtur detyr ti prish t gjitha pr propagandn kombtare; sa njerz me qllime t mira jan ndodhur e m kan pjekur duke m hapur kuletn e tyre, t gjithve u kam thn k t ndihmojn, ku ti prishin t hollat, po pr veten time skam krkuar, skam dashur; sa punra jan ndodhur q mund ti zija, por q do t m kishin shtrnguar ta l ALBANIA-n, t gjitha i kam ln.

  N kt mnyr kam qn gjithmon n vshtirsi. N muajin dhjetor 1901, nj njeri q kishte jetuar afro mot mot me mua, m shkruante nj letr n t ciln ndodhen kto fjal: Q vuan ti pr ALBANIA-n, e di un ..

  Emri: gazeta.jpg

Shikime: 209

Madhsia: 33.6 KB

  Her ngrn, e her pa ngrn녓 Njeriu q i shkruante ato fjal sishte tjetr prve Shahin Bej Kolonja.gazeta

  Ky njeri i poshtr ndoshta ska mjaft mend sa ta kuptoj se ndryshim u b n mendjen e kombit shqiptar kur doli ALBANIA, po fort mir e di se un prve dmit, s kam tjetr nga kjo pun, vuajtjet e mia i di, mi ka shkruar , ua ka thn edhe t tjerve, e di se un sa koh t lidhem pas ksaj pune, jam nj njeri i humbur, pa pesh, e se po t hiqem edhe pa br ndonj poshtrsi do t shptoj nga kjo dit; ai e di edhe se kam pasur vullnetin ta mbaj kt drit q e ndeza gjer sa t jet nevoja; e di, kurr nuk jam dmtuar e se kurr nuk kam pr t hequr dor. E di se s qahem, se s lodhem, se jam i knaqur si jam.

  Me gjith at m shan. Me gjith at bn sikur s m njeh. Me gjith ato, m v posht pr shrbimet q i bra kombit, se kastravect e Stambollit q i marrin urdhrat, punojn pr gjuhn turqishte e skan hequr kurr nj mundim pr Shqiprin.

  A kam nevoj t shtoj fjal t tjera? Ato fjal t Shahinit a nuk jan t mjaftueshme pr t hapur syt e t gjithve? A nuk jan dnimi i tij n dor t tij? A nuk duket sheshit se m shajn harbutt, sht se un u kam kuptuar gnjeshtrat, se kam vullnetin e pundshm tua ndez n shesh e ti ndaloj t tallen me shqiptart?

  Emri: faqe.jpg

Shikime: 212

Madhsia: 36.8 KB

  Le t bhet nesr nj ndryshim qeverie n Turqi, e t gjith ata mdhetar q jan shqiptar se shohin fundin e Turqis, do t bhn srish turq, se t turqizuar e kan shpirtin, le t bhet gj n Shqipri, e ata q kan qn t fundmit pr ti shrbyer kombit, do t jen t part pr t zgjatur dorn t mbledhin.

  T till njerz, pa mendime t vendosura, pa programe t shtruara , pa tjetr qllim, prvese t gnjejn e t zn shtigjet e mira pr t prfituar nga do t bhet nesr, jan turpi dhe plaga e shqiptaris. Kta njerz do ti godas e do ti godasim pa u lodhur.

  Emri: shqiptareve.jpg

Shikime: 188

Madhsia: 38.2 KB

  Emri: end.jpg

Shikime: 218

Madhsia: 35.0 KB

  FAIK KONICA

  Artikujt polemizues t Faik Konics (Nr. 4-5, prill maj 1902, faqet 105-108).

  Gazeta Dita

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  SERAFIM DILO (30-05-2017)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime

  Pr: Faik Konica: Harbuti Shahin Kolonja me mban per grek!

  Emri: ok1-620x404.jpg

Shikime: 207

Madhsia: 83.0 KB

  Pjesmarrsit e Kongresit t Manastirit, nntor 1908 ( i pozicionuar n numrin 8, prkrah patriotve t tjer, ndodhet edhe Shahin Bej Kolonja, 1865-1919 )

  Kush ishte Shahin Kolonja dhe gazeta DRITA?

  Shahin Kolonja renditet tek plejada e patriotve t shquar shqiptar t fundshekullit 19-t e fillimshekullit 20-t, me kontribute t muara e konkrete n shtjen kombtare. Ai do t mbahet mend sidomos pr prpjekjet e tij n orgazinimin dhe mbarvajtjen e Kongresit t Manastirit, duke u br dhe promotor i vendimeve t tij. Por nj kontribut tjetr shum specifik, sht edhe botimi e drejtimi i gazets DRITA, q ai mundi ta mbante m kmb pr nj periudh 8-vjeare ( 1901-1908), duke u br jo vetm zdhnsi i kolonis shqiptare n Sofje e Bullgari, por edhe shtytsi dhe promovuesi i ideve t bashkimit kombtar e idealeve t rilindjes n trsi. Motoja e saj ishte: “Shqipria e shqiptarve”. Prtej tyre, DRITA trajtoi edhe shtje t letrsis s rilindur shqipe, publicistik e prkthime si dhe trajtoi ( gjithsesi shum m pak) problemet sociale t kohs. Gazeta Drita ka njohur prgjat viteve e dekadave, q nga botimi i saj i par m 14 janar 1883 nga atdhetari Petro Poga n Stamboll, disa her mbyllje e rihapje ( shumica e tyre pr arsye financiare), deri n ditt e sotme, duke u br pr nj koh t gjat gjat monizmit madje edhe plaforma kryesore ku shpresheshin shkrimtart dhe artistt shqiptar, duke e trajtuar emrin e saj pikrisht edhe si nj homazh ndaj idealeve nistore t saj. Shahin Bej Kolonja lindi n vitin 1865 n fshatin Starje t rrethit t Kolonjs. Pasi mbaroi arsimim fillor, shkon n Kor ku merr arsimimin e mesm dhe m pas drgohet t studioj pr jurisprudenc n Stamboll, n 1895. Shahin Kolonja mori pjes n veprimtarin e patriotve shqiptar n Shqipri dhe n vendet fqinje e m gjer, deri n Egjipt. Ai luajti nj rol primar n aktivitetet e klubit “Bashkimi” n Manastir, krahas Gjergj Qirjazit. Bashk me Vllezrit Topulli dhe patriot t tjer shkoi n Shkup “pr ta propaganduar iden kombtare”. N vitin 1905 Shahin Kolonja mori pjes aktive n themelimin e komitetit “Pr lirin e Shqipris”.

  Gazeta Dita

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •