Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e abica
  Antarsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  220
  Faleminderit
  22
  18 falenderime n 15 postime

  Vizione e vizionar n historikun e Tirans.

  Emri: DHIMITER ANTONI.jpg

Shikime: 112

Madhsia: 11.5 KB

  Fenomeni i anashkalimit t vlerave t personaliteteve t Tirans, duke ua mohuar vlersimin prmes zvendsimit me emra personazhesh t parndsishm ose t njohur si antivlera n historin ton sociale , i ka zhvendosur emrat e rrugve nga qendra e qytetit ku jetuan e punuan drejt e n periferi. Ky abuzim mohues, po evolon me forma t reja , por mungesa e profesionales, nuk ua zbeh aspak dritn e nderimin tek njerzit apo institucionet e tjera t dijes dhe kujtess kombtare. Parimisht i qndroj besimit se personalitetet brenda “Panteonit Kombtar t Vlerave” duhet t pasurohen dhe t shumfishohen, si n rrafsh kombtar edhe n historikun e qytetit. Mund t qndrojn pa droje e n harmoni me njri tjetrin, pavarsisht ndryshimeve n bindjet e secilit ashtu si na rrin mir Noli prball Konics, Fishta prkrah Migjenit, Ahmet Zogu krahas Mitat Frashrit ; At Bernardin Palaj pran Hafiz Ali Kors, sepse qytetrim sht t thuash e t bsh t dua , madje “t dish t duash”.
  • E VRTETA TEK VRTITJA:  Para 105 vjetsh , prfaqsuesi i Bashksis s Krishter t Tirans, n ngritjen e flamurit 26 Nntorin e 1912 , Nikolla Nishku s bashku me prfaqsuesin e Bashksis Islamike Sheh Ahmet Pazarin, e atdhetart Fan Koja , Spiro Politoqi (ortodoks), Myslym Ag Beshiri, Myslym Myderrizi (mysliman) pr seciln bashksi prbrse t popullats s qytetit rrezikuan jetn , vun n shrbim t kombit dijet, pasurit dhe kaloi npr burgjet osmane pr t realizuar vizionin e Rilindasve pr shtetin komb dhe ruajtur identitetin shqiptar. Dhimitr Antoni arkivist i njohur n themelimin e Drejtoris s Arkivave si dhe studjues i historis , si nip i rilindasit Nikolla Nishkut m tregonte se sipas studimeve t tija, e m von ndr vite e prforcuar kjo tez nga mendimi i etnomuzikologut Ramadan Sokoli , pas krkimeve n terrin para mesjetar se vlleht jan shqiptar, duke patur fatin e iliro arbrorve t romanizuar, aq sa jan arbresht shqiptar po kshtu edhe “vlleht” q n shqip do t thot “vllezr” , “vllah” pra “vlla”. Madje studjuesi Antoni , m tregonte se edhe mbas shpalljes s Pavarsis , vlleht e tiranasit , si pjes e rikthyer e popullats s Tirans , zotronin edhe nj tipar luftarak e t pareklamuar si tek labt dhe gegt, pjesmarrjen aktive t organizuar n eta lufttarsh tiranas me shprndarje n t gjith trojet me bashkkombas nga Kosova deri tek Lufta e Vlors m 1920 , t ciln e dshmon edhe kjo foto e arkivit t tij.

  - NGA HIRI , HAREJA.
  Emri: KODIKU.jpg

Shikime: 233

Madhsia: 52.2 KB

  Nikolla Nishku si pjes e ktij itinerari prsrits mijra vjear t Tirans , ishte vijues i rrugs s prndritur t guruve t shqiptaris si Kostandin Kristoforidhit e Petro Dodbiba, t cilt i ndezn n shpirt dashurin pr gjuhn shqipe dhe atdheun. Si antar i klubit ''Bashkimi' dhe si delegat i Tirans prfaqsoi me entuziazm qytetin n Kongresin e Dibrs, (23-28 Korrik 1909) , teksa mbrojti me kurajo gjuhn shqipe dhe alfabetin latin pr shkrimin e saj. Sbashku me pinjollt e familjes Toptani , si delegat n Kongresin e Elbasanit (2-9 Shtator 1909 ) luftoi bindshm pr t realizuar shkollat shqipe. N Bashksin Ortodokse t Tirans (1887) , sipas t dhnave t Kodikut t Shn Prokopit me sukses jetsoi misioni e eforit t shkolls dhe si antar i Kshillit Administrativ t Kishs, gjalloi organizimet shoqrore e diturake.  Dikur, n 70 vjetorin e pavarsis t Shqipris, Kuvendi Popullor e dekoroi Nikolla Nishkun me urdhrin pr veprimtari patriotike t klasit t III. Vlersimet vijuan edhe kto vite nga institucioni i Prefekturs me titullin “Nder i Qarkut t Tirans” (2013) dhe Presidenca e Shqipris me ftesn e familjeve t njohura tiranase n Pallatin e Brigadave n festn e Pavarsis Kombtare (2016 ). Flora Nishku e cila e vijoi kt mision atdhetar t atit t saj, ushqeu tek fmijt e saj kulturn kombtare n tradita, kostume , e gjuhn shqipe si dhe n akte dhurimi pr t mirn e prbashkt. Kshtu n 26 Nntor 2016 n Tiran nuk u vendos as emri n stendn me portretet e personaliteteve t cilt ngritn flamurin. U duk si nj aktivitet formal e sa pr dekor kalimtar n bardh e z, sepse mesa u pa nga t pranishmit n memorialin e Pavarsi Kombtare t Parkut Rinia, u zbeh disi pompoziteti i ngjarjes me kt pun t cekt e kaotike.  • MATJA SHT E MET , CAKU I CEKT

  Studjuesi Qemal Velija n librin “Mbretri dhe Mbretr Ilir” na kthjellon motivin sepse Tirana rrethohej nga 12 Kala si Ndroqi , Petrela, Dorzi, Lalmi, Preza , Varoshi, Persqopi, Dajti, Tujani, Varri Monumental, Kalaja e Justinianit , Bashtova t cilat n logjikn e qytet shteteve ilire kishin si qllim ruajtjen e nj qyteti t rndsishm.


  Bajram Pei (27 Dhjetor 2013 ,Gazeta Shqip) i referohet disa autorve t rndsishm tek burimet alternative : “Historiani dhe kleriku francez, Zhan Klod Faverial, n nj Histori t Shqipris (botime Plejad, prkth., Gjergj Ulqini, faqe 112, 2004) na thot, n referenc t Pukvil, (konsull i Napoleonit pran Ali Pash Tepelens) se “…plakitjet e avarve n Shqiprin qendrore nuk u kursyen. Ajo ndjeu n kurriz gjmn e t gjith luftrave q paraprin ngritjen dhe rnien e Perandoris s Poshtme… (v.581). Qytetet u shkatrruan dhe u ringritn shum her. Justiniani rindrtoi Tyrann, Aulonn, Musionin. Ai, po ashtu, fortifikoi shtegun e portave Kaudavikune, pr t ndalur sulmet e barbarve”. (Pukvil, Udhtime, vll. I, faqe 393). Sa lexohet, emri Tyran, tashm n rangun e nj qyteti, na vjen prmes Pukvil nga shekulli VI. Shnimi nga autori Faverial n faqen 113: Tyrana-Tyrkana, fortes n Epirin e Ri.”


  • E sa ma thellt aq ma kthjellt.

  Me kt fill studjuesi Artan Shkreli (14 Qershor 2008) e prndrit kt t vrtet mes arkeologjis dhe arkiteturs njerzore t qytetit:
  “Nj fakt i ri dhe entuziast pr arkitekturn dhe inxhinierin e viteve tridhjet, vjen nga monumenti befasues. Nj hark i realizuar sipas nj projekti perndimor; nj hark tipik i arkitekturs s prtejdetit. E sa i takon funksionit t harkads, rebusi u zgjidh si me magji nga zbulimi i disa projekteve n arkivin e ndrtimit. Me siguri n t ardhmen do t shkruhet shum mbi Kalan e Tirans dhe mbi farn qytetformuese q kjo struktur e lasht hodhi mbi Tirann (Tyrcan-Tyrcanos) bizantine. Do t shkruhet edhe mbi momentin kur perandori i madh Justinian, aty nga 635 m.K., vendosi t riparoj kshtjelln e vjetr romake n fushn e Tirans, pr t rritur mbrojtjen e Durrsit prej Ostrogotve. Por e gjith kjo u mbulua prej territ q kaploi ktu me mbrritjen e sllavve dhe me rrnimin e rendit romak n Iliri. Ato pak mure q duket se kan ngelur, por q nuk jan zbuluar krejtsisht, flasin vrtet m shum s ’mendojm sot. Dhe kjo prbn nj joshje t vijueshme q duket se do t vazhdoj pr shum koh. Them kshtu, pasi edhe nj fakt i vogl e i parndsishm ndrtimor q ka ln gjurm n muret e kalas, shndrrohet nga puna hulumtuese e studiuesit n nj histori krshrore dhe n emblem t nj qytetrimi koherent t cilin Tirana, nga sa duket, e kish prqafuar vetdijshm n nj moment fatlum t ekzistencs s saj: n vitet tridhjet.”


  • Por shka asht ma e thella n Hapsin , asht ma e para n Koh. (PETRO ZHEJI)  Ky qytet shtet e vendbanim antik me sa shihet sht pjes e shtrirjes s Albanopolit ose Zgrdheshit t cilin e rimerr n modernitet tek studimi i tij Alban Guri duke na ripohuar se : “ Qyteti i Humbur, Kryeqyteti i Humbur, Albanopoli (shekulli i katrt para Krishtit) , i cili rilindi prsri nga nj projekt futurist, nn influencn dhe frymzimin e qytetrimeve te vjetra… U quajt Tiran, si ishte quajtur prej shum kohsh, q ather kur ishte shkatrruar totalisht, prej barbarve, prej shkatrruesve,(Tiran si tirant q shaktrrojn dhe prishin)…dhe u rishpall Kryeqytet m 11 shkurt t 1920-s, n Lushnje, n seancn e par t Parlamentit t par shqiptar, nga burra t lart, t ditur, t urt, patriot, jo rastsisht. Po ashtu, jo rastsisht, u hartuan projekte mbi Kryeqytetin e ri, nga arkitektt dhe urbanistt europjan, italian, m n z t atyre viteve. U gjetn fonde, fonde marramendse, pr t rindrtuar nga e para Kryeqytetin e humbur, Albanopolin, kryqendrn e albanve, fisit Ilir m prfaqsues, ata q na dhan edhe emrin e vjetr, antik, me t cilin na njeh e gjith bota e qytetruar… albanian, albanesi, Albania…


  Sikur shihet m mir , prtej mjegullnajs s kohrave, me kt els t profesorit pa tituj duke kryer leximin gjenetik me aparatin shqisor t fiziks kuantike. E , mbase qenkan ata, Ilirt e kohs s Justinianit t cilt n shekullin e gjasht mbas Krishtit ndrtuan kshtjelln garnizon para 1400 vjetsh, atje tek pedonalja e sotme pran Akademis s Shkencave ; e cila si vrtetohet i dha emrin qytetit t Tirans.

  Andi Bica

  Emri: ALBUMI JETA PERMES OBJEKTIVIT PETRIT KUMI.jpg

Shikime: 116

Madhsia: 61.9 KB
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga abica : 27-05-2017 m 13:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •