Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 53
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Opozita pranon marveshjen e SHBA pr zgjedhjet, Rilindasi Rama e refuzon

  Basha, letr Rams: Prano pa kushte propozimin e SHBA pr marrveshjen

  Emri: letra-Basha.jpg

Shikime: 488

Madhsia: 40.6 KB

  Kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha i ka drguar nj letr kreut t PS-s dhe Kryeministrit Edi Rama, ku i krkon pozicionimin e tij t qart pr propozimin e SHBA pr zgjidhjen e krizs politike.

  N letrn e hapur, Basha i bn t ditur publikisht Rams se opozita e ka pranuar paketn McAllister, si dhe i krkon ktij t fundit q ta pranoj edhe ai kt ofert.

  Marrveshja q ka pranuar PD parashikon garancit q ka dhn eurodeputetit gjerman David Mc Allister dhe SHBA pr zgjedhjet. Gjithashtu, n kt paket t marrveshjes PD pranon votimin e ligjit t vetingut. Ndrkoh PD ka hequr dor nga krkesa pr kryeministr teknik dhe votim elektronik. E vetmja pik q i ndan palt sht ajo e dats s zgjedhjeve. PD krkon nj shtyrje t dats 18 qershor. Ndrsa Kryeministri ka deklaruar se nuk bn asnj hap pas nga data 18 qershor. Sipas Rams, 18 qershori sht nj detyrim kushtetues.

  Letra e plot:

  N emr t opozits ju informoj se q prej dits s djeshme n orn 12:00, opozita ka pranuar pa kushte propozimin e integruar t prezantuar si zgjidhje pr krizn politike nga nd/zv Sekretari i Shtetit, Hoyt Yee.

  Duke konfirmuar pranimin e plot t propozimit t integruar, ju bjm thirrje q edhe ju t konfirmoni publikisht pranimin pa kushte t propozimit t SHBA, pr ti hapur rrug zbatimit t ksaj pakete me qllim garantimin e kushteve pr proces zgjedhore t lir dhe t ndershm pr qytetart shqiptar.

  Duke shprehur bindjen se propozimi i SHBA prbn rrugn e duhur pr zgjidhjen e krizs, konfirmoj gatishmrin e opozits pr implementimin e plot t saj pa vonesa.

  Emri: Letra-e-Bashes-per-Ramen_001.jpg

Shikime: 340

Madhsia: 29.6 KB

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Basha, letr Rams: Prano pa kushte propozimin e SHBA pr marrveshjen

  Prgjigjet Edi Rama: Zgjedhje m 18 qershor. Nuk pranojm presionin

  Emri: edi-rama-5.jpg

Shikime: 274

Madhsia: 27.5 KB

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar sot pr arsyet e dshtimi t negociatave me Partin Demokratike dhe opozitn. N nj reagim t Partis Socialiste, Kryeministri pranon se shkak sht data e zgjedhjeve nga e cila PS nuk trhiqet.

  Pa dhn asnj detaj mbi far sht negociuar, Edi Rama thekson se nuk pranon asnj Pazar pr datn 18 qershor.

  “Per Partine Socialiste, rezultat pozitiv do te thote garanci si asnjehere per opoziten ne zgjedhjet e 18 qershorit, ne respekt te Kushtetutes, ligjit, interesit te qytetareve shqiptare dhe sugjerimeve dashamirese te partnereve tane nderkombetare”,- thuhet n deklaratn e PS.

  Me sa duket tani po del hapur se kush ka qen kundr pakets MCAllester. BE dhe Uashingtoni po kuptojn se cili ishte n thelb kundr negociatave dhe ofertave euroatlantike. PS-ja nuk pranon asnj shtyrje zgjedhjesh si sht n paketn MCAllester, ndonse opozita pranoi mbrm futjen n zgjedhje edhe me Edi Ramn kryeministr dhe votimin e Vettingut pa asnj kusht. PD-ja krkoi vetm t negociohet data e zgjedhjeve, gj t ciln sot Edi Rama e mbylli si mundsi marrveshje.

  Po shkojm me qejf t madh drejt sherrit dhe prplasjeve duke mos e ditur fundin, i cili do jet i tmerrshm pr t gjith.

  Deklarata plot e Partise Socialiste:

  “Partia Socialiste shpreh keqardhjen per abuzimet mediatike te te ashtuquajturit koalicion opozitar, me nje proces shume serioz dhe delikat perpjekjesh per ta kthyer Partine Demokratike ne rrugen e arsyes.

  Angazhimi ne keto perpjekje edhe i partnereve strategjike amerikane, pas ezaurimit te te gjitha perpjekjeve te miqve e partnereve europiane te Shqiperise (dhe te vete Partise Demokratike), eshte mirepritur dhe konsiderohet prej nesh si mundesia e fundit per Partine Demokratike per te hequr dore nga shantazhet e rruges dhe per t’u kthyer ne rrugen e gares demokratike.

  Partia Socialiste e mbeshtet fuqimisht kete perpjekje te fundit dhe do te prese me durim, duke shpresuar deri ne sekonden e renies se gongut te fushates zyrtare, per nje rezultat pozitiv ne funksion te perfshirjes se PD-se ne zgjedhje. Per Partine Socialiste, rezultat pozitiv do te thote garanci si asnjehere per opoziten ne zgjedhjet e 18 qershorit, ne respekt te Kushtetutes, ligjit, interesit te qytetareve shqiptare dhe sugjerimeve dashamirese te partnereve tane nderkombetare.

  Filozofia e Partise Socialiste, e misheruar ne programin e ne betejen e perditshme te qeverise sone per te bere shtet, nuk perjashton askend dhe per asnje arsye. Rregullat e bashkejeteses demokratike, nuk vlejne vetem per qytetaret po edhe per partite politike. Asnje parti politike dhe as te gjitha partite politike se bashku, nuk mund te pretendojne as te dalin mbi keto rregulla, e as te bejne pazare me keto rregulla. Perkundrazi, Partia Socialiste beson, se duhet te jete forca e shembullit ne perpjekjen per te bere shtet dhe jo shembulli i forces qe thyen rregullat qe asnje qytetari nuk i lejohet te thyeje.

  Shqiperia Europiane per Partine Socialiste nuk eshte sllogan, po nje shtet dinjitoz, ku askush nuk eshte mbi Kushtetuten dhe ligjin“.

  Koha Jone

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Opozita pranon marveshjen e SHBA pr zgjedhjet, Rilindasi Rama e refuzon

  Deklarat urgjente e LSI


  Petrit Vasili, kryetar i LSI, ka shprndar nj deklarat urgjente pas pranimit t opozits t oferts amerikane dhe pakets MCAllester.

  Vasili shprehet se Lvizja Socialiste pr Integrim i ka qndruar dhe i qndron pik pr pik kompromisit t z. McAllister dhe t mbshtetur nga z. Fleckenstein dhe nuk ka nevoj t diskutohet m.

  Vasili deklaron se partit q jan n negociata duhet tu japin fund lojrave politike, duke nnkuptuar kryeministrin Rama q po heziton pas pranimit t PD pr tu futur n zgjedhje me Edi Ramn si kryeministr, gj t ciln opozita e kishte kusht, pra pa Ramn. Por PD e pranoi paketn MCAllester.

  Duhet ti jepet fund nj or e m par t gjitha lojrave politike, q trondisin stabilitetin dhe sigurin e vendit dhe t qytetarve. Lvizja Socialiste pr Integrim sht e gatshme t kthej edhe postin e Presidentit t Republiks n shrbim t zgjidhjes s shpejt t krizs,- shprehet kreu i LSI-s. Informacione t besueshme tregojn q nse Edi Rama nuk firmos dhe nuk pranon me opozitn, sipas oferts amerikane, athere Petrit Vasili do mbledh asamblen e LSI dhe do t krkoj pr mos futjen e LSI n zgjedhje pa opozitn, e cila ka pranuar t votoj Vettingun dhe t futet n zgjedhje. Nse ikn LSI, informacionet jan se edhe Shptim Idrizi, si lider me vizion europian dhe amerikan, nuk do t futet n zgjedhje. Edhe LIBRA e Ben Blushit po mendohet t mos futet n kto kushte kur amerikant dhe BE duan marrveshje dhe zgjedhje normale.

  Pritet vendimi i kryeministrit Edi Rama, i cili duhet pranuar se ndodhet n nj siklet partiak dhe elektoral, porse burrat e shtetit vendosin prher mbi interesat e partive, ato t shtetit e stabilitetit t vendit. Edi Rama e ka shansin n dor: Ose Burr shteti ose kryetar partie dhe kryeministr i rrzuar me variantin B.

  Deklarata pr mediat e Kryetarit t Lvizjes Socialiste pr Integrim, Petrit Vasili:

  Nuk duhet humbur asnj or m shum pr zgjidhjen e menjhershme t situats aktuale politike.
  Lvizja Socialiste pr Integrim i ka qndruar dhe i qndron pik pr pik kompromisit t z. McAllister dhe t mbshtetur nga z. Fleckenstein dhe nuk ka nevoj t diskutohet m.
  Paketa duhet t zbatohet pik pr pik nga t dy palt. Boll m me kt teatr jo transparent.
  Prgjegjsit pr bllokimin e zgjidhjes jan t atyre q nuk e mbshtetn dhe nuk e mbshtesin edhe tani propozimin e z. McAllister.
  Pata paralajmruar publikisht se vizita e Zv.Ndihms Sekretarit t Shtetit, z. Hoyt Brian Yee ishte nj shans pr kompromisin.
  Duhet ti jepet fund nj or e m par t gjitha lojrave politike, q trondisin stabilitetin dhe sigurin e vendit dhe t qytetarve.
  Lvizja Socialiste pr Integrim sht e gatshme t kthej edhe postin e Presidentit t Republiks n shrbim t zgjidhjes s shpejt t krizs.

  Koha Jone

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Opozita pranon marveshjen e SHBA pr zgjedhjet, Rilindasi Rama e refuzon

  He te lumte pushka o shoku Rama. U bere me ne fund socialist i vertete! Ua tregove vendin amerikaneve sic bente edhe shoku Enver! Hic mos u tut se nuk te bejne gje amerikanet, edhe tani qe e mesuam se kush ia ka friken amerikaneve ne Tirane e kush nuk ua ka. Sic na mesonte shoku Enver, "Qente le te lehin, karvani shkon perpara!"

  Keshtu te do Partia! U bere edhe ti si shoku Ruci, qe amerikanet e kane hale ne sy e nuk e lene te shkele ne Amerike. Sa te te kemi ty dhe shokun Ruci ne krye te Partise, ne do te shkojme nga fitorja ne fitore!

  Albo

 5. #5

  Pr: Opozita pranon marveshjen e SHBA pr zgjedhjet, Rilindasi Rama e refuzon

  Albo, se kam harruar te te uroj. Ta gezoni Meten si President.

  Protestuat tre muaj,por te pakten na gezuat popullin me zgjedhjen e Metes si President.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731

  Pr: Opozita pranon marveshjen e SHBA pr zgjedhjet, Rilindasi Rama e refuzon

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  He te lumte pushka o shoku Rama. U bere me ne fund socialist i vertete! Ua tregove vendin amerikaneve sic bente edhe shoku Enver! Hic mos u tut se nuk te bejne gje amerikanet, edhe tani qe e mesuam se kush ia ka friken amerikaneve ne Tirane e kush nuk ua ka. Sic na mesonte shoku Enver, "Qente le te lehin, karvani shkon perpara!"

  Keshtu te do Partia! U bere edhe ti si shoku Ruci, qe amerikanet e kane hale ne sy e nuk e lene te shkele ne Amerike. Sa te te kemi ty dhe shokun Ruci ne krye te Partise, ne do te shkojme nga fitorja ne fitore!

  Albo
  Albo o rrenc ne cilen pik te paketes thuhet qe zgjedhjet te zhvillohen ne shtator?

  Paketa thot qe e shumta te shtyhen deri me 16 korrik.

  Keni mor fun. Edhe Amerika edhe BE e bon te qarte qe zgjedhjet do te zhvillohen e do nifen edhe pa ju. U ka hup udha ne aborr. Po silleni akolla si pula pa kry
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Opozita pranon marveshjen e SHBA pr zgjedhjet, Rilindasi Rama e refuzon

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Albo, se kam harruar te te uroj. Ta gezoni Meten si President.

  Protestuat tre muaj,por te pakten na gezuat popullin me zgjedhjen e Metes si President.
  Serafimo, nuk e ke marre vesh akoma? Meten president e bene deputetet e Rilindjes Socialiste me urdhrin e shokut Rama. U treguan te zgjuar ata demokratet qe e braktisen parlamentin e na e lane turpin historik ne dere ne socialistave. E di se c'na tha shoku Rama apo jo kur na mblodhi te na thosh qe do bejme Meten president? Shpejto tha te bejme Meten president, se duan te na e marrin presidentin demokratet, dhe ky skaparlliu na ka vene ultimatum: o president o kryeminister, o nuk hyj ne zgjedhje me ju. Edhe ne fet e fet e beme president, i ngritem kartonat ne parlament.

  Ta gezojme, si mos ta gezojme Meten president. Me ne fund e vume ne vend padrejtesine e 21 janarit dhe amanetin e kater deshmoreve tane socialiste qe dhane jeten e tyre ne bulevard qe shoku Rama te vinte ne pushtet e Meta te behej president.

  Nuk ka faj ai Basha kur thote qe Meta eshte presidenti i Republikes se Rilindur Socialiste te Shqiperise!

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-05-2017 m 12:01

 8. #8
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,497

  Oferta e plot e SHBA q refuzon sot Edi Rama

  Pr her t par bhet publike pr mediat, paketa e propozimeve q Edi Rama ka n tryez. T mbshtetur nga Shtetet e Bashkuara dhe opozita dhe e refuzuar nga Edi Rama. Paketa prmban 20 pika mes t cilave sht edhe zhbllokimi i vetingut dhe garancit pr zgjedhje t lira dhe t ndershme.
  Prmbledhje e pikave kryesor n propozimin e integruar ("McAllister Plus")
  paraqitur nga Ndihms Zvends Sekretari Hoyt Yee m 16 maj 2017

  1. Nj zvends Kryeministr i prkohshm (person jo-politik), i propozuar nga opozita;
  2. Caktimi konsensual i katr ministrave (ekspert teknik t respektuar) me qllim parandalimin e keqprdorimit t administrats publike dhe ndikimeve n procesin zgjedhor;
  3. Kryetari i Komisionit Qendror t Zgjedhjeve i zgjedhur nga opozita;
  4. Avokati I Popullit i zgjedhur nga opozita;
  5. Ndryshimet n Kodin Zgjedhor, te cilat do te garantojn standardet m t larta t nevojshme pr zgjedhje t lira dhe t ndershme;
  6. Przgjedhja konsensuale e nj kandidati t respektuar pr President, i pranueshm pr Qeverin dhe pr Opozitn. (Nuk sht m e mundur pasi Presidenti tashm sht zgjedhur n Parlament vetm me votat e shumics qeverisse)
  7. Krijimi i nj ministrie t re speciale, t drejtuar nga nj figur politike e zgjedhur nga opozita, e cila do t merret ekskluzivisht me zbatimin e do hapi q duhet t merret, n mnyr q n t ardhmen shqiptart mund t ken mundsin t votojn prmes nj sistemi elektronik.
  8. Ndryshime n ligjin pr transparencn e financimit t partive politike.
  9. Ndryshime n Kodin Penal, dnime m t ashpra pr blerjen e vots, fotografimin e flets s votimit dhe krime t tjera lidhur me zgjedhjet.
  10. Burime shtes pr KQZ-n pr t monitoruar financimin e zgjedhjeve dhe transparencn e shpenzimeve, duke prfshir auditues ndrkombtar pr financimin e fushats s partive politike dhe ndryshime t mundshme n ligjet prkatse.

  11. Emrimi i ekspertve teknik si zvendsministra n ministrit q mund t ndikojn n procesin zgjedhor, t ndihmuar nga partnert ndrkombtar, t cilt do t monitorojn do shtje q ka t bj me procesin zgjedhor

  12. Caktimi i prkohshm i personave t respektuar, t cilt nuk prfaqsojn parti politike, si zyrtar t lart t Ministris s Arsimit dhe Policis dhe monitorim i fort ndrkombtar pr t parandaluar abuzimet e mundshme t administrats publike.

  13. Struktur e veant n Policin e Shtetit pr t monitoruar problemet e lidhura me zgjedhjet, t prbr nga Zvends Drejtori i Prgjithshm dhe 12 Zvnds Drejtor rajonal, t ndihmuar nga PAMECA dhe ICITAP.

  14. Shtyrja e zgjedhjeve deri m 16 korrik (Ky propozim daton q nga 25 prilli, pra 3 jav para se propozimi i integruar ju prezantua palve!)
  15. Droga:
  Komuniteti ndrkombtar do t monitoroj rrnjosjen e kanabisit.
  Pjesmarrja e opozits n Task Forcn Kombtare t lufts kundr Drogs.

  16. Dekriminalizimi (Largimi dhe parandalimi i kriminelve nga mbajtja ose krkimi i posteve publike)
  Partit politike angazhohen publikisht pr ekzaminimin e fort t kandidatve n listat partiake dhe t koalicionit.
  KQZ ekzaminon kandidatt nprmjet personelit shtes, me mbshtetje ndrkombtare (t plotsuara n prputhje me Ligjin e Dekriminalizimit dhe Kodin Zgjedhor)
  Angazhimi i SHBA dhe partnerve t tjer pr tu dhn Kryetarve t partive politike rekomandime t mbshtetura mbi t dhnat penale t kandidatve.

  17. Mbshtetje ndrkombtare pr forcimin e monitotorimit t regjistrit t zgjedhsve.
  18. Mbshtetje ndrkombtare pr KQZ-n pr ngritjen e linjave telefonike t ndihms, pr vzhgimin dhe shqyrtimin e ankesave mbi ligjin e shrbimit civil dhe blerjen e vots.
  19. Mbshtetje ndrkombtare pr vzhgimin e rolit t medias n zgjedhje dhe caktimin e segmenteve orare n media. Ndalimi i transmetimeve t videokasetave t partive politike t regjistruara m par pa identifikim t qart.
  20. Kthimi i Opozits n Parlament, pr formimin e Komisioneve t Vetingut.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 9. #9

  Pr: Opozita pranon marveshjen e SHBA pr zgjedhjet, Rilindasi Rama e refuzon

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Serafimo, nuk e ke marre vesh akoma? Meten president e bene deputetet e Rilindjes Socialiste me urdhrin e shokut Rama. U treguan te zgjuar ata demokratet qe e braktisen parlamentin e na e lane turpin historik ne dere ne socialistave. E di se c'na tha shoku Rama apo jo kur na mblodhi te na thosh qe do bejme Meten president? Shpejto tha te bejme Meten president, se duan te na e marrin presidentin demokratet, dhe ky skaparlliu na ka vene ultimatum: o president o kryeminister, o nuk hyj ne zgjedhje me ju. Edhe ne fet e fet e beme president, i ngritem kartonat ne parlament.

  Ta gezojme, si mos ta gezojme Meten president. Me ne fund e vume ne vend padrejtesine e 21 janarit dhe amanetin e kater deshmoreve tane socialiste qe dhane jeten e tyre ne bulevard qe shoku Rama te vinte ne pushtet e Meta te behej president.

  Nuk ka faj ai Basha kur thote qe Meta eshte presidenti i Republikes se Rilindur Socialiste te Shqiperise!

  Albo
  Po pra Albo,tani e morra vesh qe keta socialistet e rilindjes (o rilindasit socialist, se me thon te drejten po ti vesh mjeker Balles i ngjan njeik Fan Nolit dhe Rama me paruke ka hijen e Sevastis Qiriazi),po nejse,keta Rilindasit si na e futen neve Demokrateve te ndershem ! Ne Demokratet,ikim jashte parlamentit,natyrisht per qeveri teknike,keta na zgjedhin Meten president. Ne Demokratet,natyrisht duam zgjedhje te lira e te ndershme,keta na zgjedhin Meten president. Ne Demokratet,natyrisht protestojme kunder cilesise se droges,keta na zgjedhin Meten president. Ne Demokratet bisedojme me te huajt,keta na zgjedhin Meten president. Ne Demokratet shpallim Republiken e Re (ketu po ndalem njeik per respekt te rilindasit shokut Gramoz,Lul Bashes po ti vesh pak mustaqe dhe mjeker i ngjan njeik Sami Frasherit..."Shqiperia ka qene,eshte,dhe republika e re si do ta beje"),keta na zgjedhin Meten president. Ne Demokratet anullojme zgjedhjet ne Kavaje keta na zgjedhin Meten president. Ne demokratet dalim ne proteste madheshtore,me 600 mije-deri ne 2 milion e 600 mije,keta na zgjedhin Meten president...

  Si mund t'ja shpegojm popullit demokrat, qe jane kaq te gezuar, qe te gjitha kerkesave tona keta i pergjigjen me Meten president ! Mos valle Basha (qe vertet nuk ka faj) mos ka ngaterruar kerkesat ? Thuaj, ta pyesi njeher Doktorin,ta dim se kujt ja ka bere kerkesen per Meten president.

 10. #10

  Pr: Opozita pranon marveshjen e SHBA pr zgjedhjet, Rilindasi Rama e refuzon

  Albo,hahaaaaaaaaaaaa,Albo u arrit marrveshja me narkotrafikantin,me Eskobarin haaaaaaaaaaaa,edhe me Sorosin.

  Albo,hahaaaaaaaaaaaaaaa.Si ju futi shoku Gramoz 80 dit ne ater hahaaaaaaaaaaaaaaaa.

 11. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:


 12. #11
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,712
  Postimet n Bllog
  2

  Marveshja Rama - Basha: Zgjedhjet mbahen n 25 qershor 2017

  Emri: 344b7e1fbd9b2d52ee89423c0b810079112423a2.jpg

Shikime: 433

Madhsia: 31.5 KB


  as nj takimi kok m kok q ka zgjatur rreth tre or, Lulzim Basha dhe Edi Rama kan dal nga godina e Kuvendit pr t njoftuar se kan arritur nj marrveshje. Basha tha se n 24 ort e ardhshme do t bhen publike detajet e marrveshjes q i jep fundit protestave 3 mujore t opozits n krkim t zgjedhjeve t lira dhe t ndershme. Rama nga ana e tij tha se kishte rn 100% dakord me kreun e PD-s.

  PD ka pranuar t votoj Vettingun si pjes e ksaj pakete, 'ka i hap rrugn m n fund vijimit t procesit t reforms n Drejtsi dhe ngritjes s intitucioneve q kan si qllim ndjekjen e e politikanve t korruptuar. Ndrkoh, plani McCallister ku bazohet marrveshja thot se PD merr avokatin e popullit, kreun e KQZ-s, katr ministra teknik dhe nj zv. kryeministr. PD-s i jan ofruar garanci se procesi zgjedhor do t jet i ndershm.

 13. #12

  Pr: Basha dhe Rama bien dakort 100 %

  Shyqyr,shyqyr,se kemi 80 dit qe nuk po flejm noten. Shyqyr qe zgjidhen kete problemin e lekeve te droges e te narkotrafikanteve qe nuk do futen ne zgjedhje.

  Kemi nejt 80 dit me merakun se PD nuk do u fuste ne zgjedhje,nuk ishim te sigurte se do u fuste apo nuk do u fuste PD ne zgjedhje. Tani te pakten edhe populli eshte me i qete,kalamojt jane me te lumtur edhe pensjonistat me te gzum. Lum si ne qe kena Lulin qe osht i vetmi qe bo beteja parimore ene qe zbato urdhnat e shokut Gramoz.
  Shyqyr qe shpetun popullin ene kesaj here. Shyqyr qe ran dakort per KQZ,per ministra teknik,per Vetingun ene per Avokatn e popllit.Se,per pak do na kishin lon popllin pa avokat.

  Ishalla, bin dakort tek paketa Mcallisterit ene per Presidentin,ene ja hudhem.

 14. #13
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,712
  Postimet n Bllog
  2

  Fjalt e Rams dhe Bashs prpara se t shtrngonin duart

  Emri: duyarrttttt.jpg

Shikime: 320

Madhsia: 18.4 KB

  Prfundoi me nj marrveshje takimi m shum se 3 or kok m kok mes kryeministrit Rama dhe kreut t opozits Basha n kryesin e Kuvendit. Pas takimit, Basha tha se ka nj marrveshje q kjo do t detajohet pas 24 orsh.

  Kemi nj marrveshje t bazuar n paketn McAllister q sht propozuar edhe nga SHBA. Ajo do t detajohet n 24 ort e ardhshme dhe vetm pas detajimit do t kemi nj komunikim publik, - tha Basha pas takimit.

  Ndrsa kryeministri Rama nuk ka preferuar t flas. Sa m takon mua jam 100% me at q tha kreu i opozits tha Rama. Ai i ka shtrnguar dorn kreut t opozits dhe m pas sht larguar. N sfond jan dgjuar edhe brohoritje t simpatizantve t PD-s, q po prisnin jasht Kryesis s Kuvendit.

  Lapsi

 15. #14
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,712
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Basha dhe Rama bien dakort 100 %
 16. #15
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,712
  Postimet n Bllog
  2

  Zgjedhjet m 25 qershor!

  Emri: 67033578-3614-4599-8802-db3fe4f9cc29-752x440.jpg

Shikime: 269

Madhsia: 34.3 KB

  Kryeministri Edi Rama dhe kryedemokrati Lulzim Basha kane vendosur si date te zgjedhjeve 25 Qershorin.

  Vendimi eshte marre gjate takimit te sotem pasi dy zyrtaret i befasuan t gjith nje dite me pare teksa qndruan pr mese tre or kok m kok ne mesnate n ambientet e kryesis s kuvendit, duke dal prej andej me lajmin e shumpritur: Konflikti politik mori fund. Dy lidert u ndan duke ua ln n dor ekspertve detajet e paktit, por Lulzim Basha nuk qndroi pa e ndar lajmin e mir m demokratt q e prisnin me ankth n adr.

  Por pr t arritur n marrveshjen politike u deshn or t gjata negociatash. Gjithka nisi me nj ftes t dy aleatve t Bashs, Agron Duks dhe Fatmir Mediut pr tryezn e partive parlamentare. Takimi do t kishte n qendr prpjekjen e fundit pr kompromis, pas qndrimit publik t Bashs se kishte pranuar pa kushte paketn McAlister e po ashtu dhe t Rams, q ishte shfaqur i vendosur t mos bnte lshime nga ato q i kishte drguar selis blu. Rama ndodhej n Elbasan n nj takim me grat dhe prania e tij n tryez ishte befasuese. I shpenguar, kryeministri iu drejtua kryesis, kur n hyrje t saj u prball me Bashn.

  Batutat ja lan vendin bisedimeve serioze n tryez, por Rama e bri t qart synimin e tij: Nj takim kok m kok me Bashn. T vegjlit doln nj nga nj me shpresn e zgjidhjes. Dy lidert konsuamuan dy kafe njra pas tjetrs, ndrsa ndryshuan edhe vendin u biseds kok m kok, duke u zhvendosur tek salla e mbledhjeve t grupit socialist.

  Tek do parashikimi, Rama e Basha qndruan mbi tre or, n nj bised q duket se ka tejkaluar pikat teknike t pakets Mcalister. Por ata vendosn q t mos tregojn detaje, mesa duket, pr t zbuluar m shum n nj moment t dyt.

  VizionPlus

 17. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Basha dhe Rama bien dakort 100 %

  Ore shoku Rama!

  Po si nuk te vjen turp njehere? Keshtu dorezohen komunistat? Te uli qe te uli Basha ne tavoline e ia plotesove te gjitha tekat. Po mire, po me ne deputetet qe te paguam parate qe te na besh prape deputet ne keto zgjedhjet e ardhshme, si do te veje halli? Do na besh deputete apo jo? Apo do te na i japesh parate mbrapsht? Medemek, rrate te dy ne ujdi qe te mos na beni me deputete po te na fusni ne burg, sic duan ata amerikanet. Edhe doni edhe qe te votojme per Vettingun qe te emerojme prokurore e gjyqtare qe te na hedhin hekurat. Prit, prit se ta tregojme ne qejfin...

  Ate presidentin Skaparlli, kur do ta rrezojme, para zgjedhjeve apo pas zgjedhjeve? Do bejme miting, demokrate e socialiste krah per krah, qe te rrezojme te korruptuarin nga presidenca? Eshte sekret, nuk duhet te flasim per keto gjera? E o mire. Ajo dite do jete e cdo jete.

  Albo

 18. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Opozita pranon marveshjen e SHBA pr zgjedhjet, Rilindasi Rama e refuzon

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Albo,hahaaaaaaaaaaaa,Albo u arrit marrveshja me narkotrafikantin,me Eskobarin haaaaaaaaaaaa,edhe me Sorosin.

  Albo,hahaaaaaaaaaaaaaaa.Si ju futi shoku Gramoz 80 dit ne ater hahaaaaaaaaaaaaaaaa.
  Serafimo,

  Mareveshja u arrit. Mareveshja eshte: "Jo burg per Ramen, por burg per te gjithe deputetet e tij qe jane te skeduar si kriminele. Burg edhe per Eskobarin e Metes." Sa per fatin e presidentit skaparlli, te duhet te presesh pak muaj pas zgjedhjeve. Do jete surprize e bukur, do te pelqeje, e nuk do tu besosh syve cfare do shikosh.

  Albo

 19. #18
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,712
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Opozita pranon marveshjen e SHBA pr zgjedhjet, Rilindasi Rama e refuzon

  Deri dje besonim qe do vidhin te pakten 2 pale PS dhe LSI po tani qe u shtua edhe PD, ku do vemi...

 20. Anetart m posht kan falenderuar Neteorm pr postimin:

  skender76 (18-05-2017)

 21. #19
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  41
  Postime
  944

  Pr: Basha dhe Rama bien dakort 100 %

  Zbardhet marrveshja e plot Rama-Basha, zgjedhjet n 25 qershor

  Zbardhet marrveshja e plot e arritur mes kryeministrit, Edi Rama dhe liderit t opozits, Lulzim Basha.

  MARRVESHJE POLITIKE 18 MAJ 2017

  Palt n kt marrveshje shprehin mirnjohjen dhe falenderimin pr Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe Bashkimin Europian pr kontributin e tyre n forcimin e demokracis dhe shtetit t s drejts n Shqipri si dhe n mnyr t veant, pr zgjidhjen e situats politike pr zgjedhjet e vitit 2017.

  Palt konfirmojn vullnetin e tyre pr dialog t drejtprdrejt si shprehje e domosdoshmris pr nj nivel t ri t dialogut politik n vend. N kt kuadr, palt angazhohen pr institucionalizimin e dialogut mes kryetarit t mazhorancs dhe kryetarit t opozits.

  Angazhimi i palve pr zgjedhje me standarte demokratike do t jet pjes thelbsore e kontributit t prbashkt dhe t vazhdueshm t palve n kuadr t eljes s negociatave dhe perparimit t vendit n procesin e integrimit europian t Shqipris.

  A. ZGJEDHJET
  1. Presidenti i Republiks dekreton datn e re t zgjedhjeve m 25 qershor 2017.
  2. Regjistrimi i menjhershem i partive politike t opozits. Regjistrimi i listave shumemrore t partive politike t opozits brenda dats 26 Maj 2017.
  3. Listat e zgjedhsve
  a. Prfshirja n listat e zgjedhsve e zgjedhsve t rinj q votojn n datn e re t zgjedhjeve.
  b. Dhnia e aksesit opozits n informacionin e mbledhur nga projekti i Adresave dhe shtjet t tjera t lidhura me zgjedhsit, nprmjet auditeve t KQZ-s.
  4. Mbshtetje KQZ-s pr prgatitjen e materialeve zgjedhore.
  5. Plotsimi i komisioneve zgjedhore dhe grupeve t numrimit.
  6. Zgjedhjet e pjesshme pr bashkin e Kavajs, do t zhvillohen n t njjtn dit me zgjedhjet e prgjithshme.
  7. Pezullimi i do iniciative pr kontrata t prkohshme n nivel qndror dhe vendor.
  8. Mbshtetje ndrkombtare pr forcimin e monitorimit te lists s zgjedhsve.
  9. Mbshtetje ndrkombtare pr KQZ- pr ngritjen e linjave telefonike t ndihms pr vezhgimin dhe shqyrtimin e ankesave mbi ligjin e shrbimit civil dhe blerjen e vots.

  B. QEVERIA
  1. Zv.Kryeministr, teknik
  2. Ministri i Brendshm, teknik
  3. Ministri i Arsimit, teknik
  4. Ministri i Shndetsis, teknik
  5. Ministri i Mirqenies Sociale dhe Rinis, teknik
  6. Ministri i Financave, teknik
  7. Ministri i Drejtsis, teknik
  8. Drejtori i OSHEE
  9. Drejtori i Prgjithshm i Aluiznit
  10. Drejtori i Prgjithshm i Hipotekave
  11. Drejtori i pergjithshem i Burgjeve
  12. Drejtori i pergjithshem i Agjensis s Zhvillimit Bujqsor e Rural
  Kandidaturat e msiprme do t jen propozim i opozits.

  C. PARLAMENTI
  1. Votimi i organeve t vettingut.
  2. Votimi i dekreteve pr antart e rinj t Kshillit t Ministrave.
  3. Ndryshim i Kodit Penal pr forcimin e politiks penale npermjet ashprsimit t sanksioneve, krijimit t veprave t reja penale, kthimin e shitblerjes s vots n vepr korrupsioni.
  4. Forcimi i kuadrit ligjor t financimit t partive politike nprmjet rregullimit dhe kufizimit t shpenzimeve zgjedhore, prfshir ato materiale, kostove dhe transparencs n lidhje me to.
  5. Prmirsimi i standarteve t pasqyrimit t fushats elektorale n media.
  6. Votimi i antareve t Kshillit t Ministrave, antareve t organeve t vettingut dhe i legjislacionit t parashikuar n kt marrveshje, do t kryhet n t njjtn seanc t jashtzakonshme t parlamentit.

  D. ORGANET E PAVARURA
  1. Kryetari i KQZ, propozim i opozits.
  2. Avokati i Popullit, propozim i opozits.

  E. REFORMAT
  1. Reforma Kushtetuese (me fillimin e legjislaturs s re).
  2. Reforma zgjedhore (me fillimin e legjislaturs s re).
  3. Futja e teknologjive elektronike n procesin e identifikimit votimit dhe numrimit pr zgjedhjet pasuese.
  4. Reformim trsor i sistemit t prokurimeve publike dhe auditimit t shpenzimeve publike.

  F. MASA TE TJERA
  1. Dekriminalizimi. Largimi dhe parandalimi i personave me rekorde kriminale nga mbajtja e posteve publike.
  i. Partit politike angazhohen publikisht pr ekzaminimin e fort mbi listat partiake.
  ii. KQZ ekzaminon kandidatt nprmjet personelit shtes me mbshtetje ndrkombtare (t plotsuar n prputhje me ligjin nr 138/2015 pr garantimin e integritetit t funksionarve publik ).
  2. Administrata Publike. Marrja e masave pr ndalimin e prdorimit n favor t subjekteve zgjedhore t mjeteve, pronave dhe t burimeve njerzore t administrats publike si dhe kundr do forme presioni ndaj punonjsve t administrats publike n do nivel.
  3. Narkotikt. Forcimi i lufts kundr narkotikve, nprmjet pjesmarrjes s opozits n Task forcn Kombtare t lufts kundr narkotikeve.

  (BalkanWeb)
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 22. #20
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731

  Pr: Basha dhe Rama bien dakort 100 %

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ore shoku Rama!

  Po si nuk te vjen turp njehere? Keshtu dorezohen komunistat? Te uli qe te uli Basha ne tavoline e ia plotesove te gjitha tekat. Po mire, po me ne deputetet qe te paguam parate qe te na besh prape deputet ne keto zgjedhjet e ardhshme, si do te veje halli? Do na besh deputete apo jo? Apo do te na i japesh parate mbrapsht? Medemek, rrate te dy ne ujdi qe te mos na beni me deputete po te na fusni ne burg, sic duan ata amerikanet. Edhe doni edhe qe te votojme per Vettingun qe te emerojme prokurore e gjyqtare qe te na hedhin hekurat. Prit, prit se ta tregojme ne qejfin...

  Ate presidentin Skaparlli, kur do ta rrezojme, para zgjedhjeve apo pas zgjedhjeve? Do bejme miting, demokrate e socialiste krah per krah, qe te rrezojme te korruptuarin nga presidenca? Eshte sekret, nuk duhet te flasim per keto gjera? E o mire. Ajo dite do jete e cdo jete.

  Albo
  Sa qesharak o ky lol

  Fitum thot

  Po pse tre muj ne aderr per te rrxu niko prejleshin nejtet ju?

  Bo bo bo
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 23. Anetart m posht kan falenderuar derjansi pr postimin:

  {A_N_G_E_L_69} (10-06-2017)

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •