Shkrimtari Rudi Erebara u shpall fitues pr Shqiprin i mimit t Bashkimit Europian pr Letrsin pr vitin 2017 me romanin Epika e Yjeve t Mngjesit. Romani i Erebars, nj prshkrim i jets n kohn e komunizmit, pritet t prkthehet n shum gjuh Europiane si dhe t botohet n shum vende pas fitimit t ktij mimi.

Emri:  Albania_Rudi-Erebara_portrait-300x225.jpg

Shikime: 259

Madhsia:  9.9 KB

mimi i Bashkimit Europian pr Letrsin financohet nga programi Creative Europe i Komisionit Europian dhe ka pr synim t promovoj shkmbimet kulturore ndrkufitare, t nxis qarkullimin n nivel europian t artit dhe letrsis dhe t zhvilloj dialogun ndreuropian.

Krijimi i jurive kombtare dhe organizimi praktik i ceremonis s dhnies s mimeve koordinohet nga Federata Europiane dhe Ndrkombtare e Librarve, Kshilli Europian i Shkrimtarve dhe Federata Europiane e Botueseve.

Dymbdhjet shkrimtar nga vende t ndryshme t Europs dhe t bots arabe u zgjodhn fitues pr vitin 2017.

Rudi Erebara ka lindur n vitin 1971. Ai sht poet, shkrimtar dhe prkthyes. Pasi u diplomua n Akademin e Arteve t Bukura t Tirans n vitin 1995, ai nisi nj karrier si analist politik, gazetar dhe shkrimtar. Ai sht autori i dy librave me poezi, Fillon Pamja, 1994 dhe Lng Argjendi, 2013. Dy romanet e tij jan Vezt e thllzave, 2010, dhe Epika e yjeve t mngjesit, 2016.

Prmbledhje

Romani Epika e Yjeve t Mngjesit sht nj dshmi e fatit t Sulejmanit, nj piktor shqiptar i punsuar n ndrmarrjen e dekorit t Tirans. Nj problem teknik ndodh m 16 tetor 1978, ditlindja e diktatorit shqiptar Enver Hoxha dhe q i ngarkohet atij si prgjegjsi nga Sigurimi i Shtetit. Rreth ksaj kohe, Shqipria po ndrpret marrdhniet me Kinn komuniste t Maos. Gjithashtu m 16 tetor 1978, Jzef ojtyła, nj prift nga Polonia komuniste bhet Papa Gjon Pali i Dyt n Vatikan. Von n mbrmjen e 16 tetorit, nj shi i furishm shplan germat e sloganeve t shkruara nga ndrmarrja e dekorit me t kuqe t thell, nj simbol i gjakut t derdhur gjat lufts pr liri nga partizant komunist. Edhe pse aktivitetet festive jan mbyllur, sigurimi i shtetit, nn urdhrat e drejtprdrejta t diktatorit komunist, fillon t krkoj pr fajtort, edhe pse nj fajtor nuk mund t ekzistoj. Sulejmani sht njeriu i shnjuar sepse ai gjendet n ann tjetr t llogores s lufts s klasave, t konceptuar dhe zbatuar me fanatizm nga komunistt n pushtet. Ndrsa ai ndjen se sht shnjestruar si viktim, Sulejmani prpiqet t ndryshoj emrin n Edmond. Ai bn gjithashtu nj piktur q tregon disa partizan rreth nj zjarri. Kjo shihet si arsye e mjaftueshme q Sulejmani t ndshkohet.

BIRN
RRETH AUTORIT