Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  Prof. Dr. Sknder Rizaj

  Prof. Dr. Sknder Rizaj u lind n Pej m 14 mars 1930.

  N vendlindjen e tij prfundoi shkollimin fillore dhe t mesm, kurse studimet pr histori i prfundoi n Shkup.
  Ndrsa studimet e magjistraturs dhe t doktoraturs i mbaroi n Sarajev n vitin 1965, duke u br kshtu doktori i par i shkencave t historis n Kosov.

  Punn pedagogjike pr t edukuar nxnsit n frymn kombtare dhe pr t ngritur vetdijen kombtare e pr t krijuar tek ata iden e pavarsis dhe krijimin e shtetit t Kosovs e filloi n vitin 1948 duke shrbyer si msues n shkolln e Gllaviics, pr t vazhduar n Pej deri n vitin 1956.
  Pastaj, duke qen nj nga kuadrot m t prgatitura nga fusha e historis dhe nj puntor i dalluar n arsimimin e gjeneratave n Kosov, n vitin 1956 punsohet n gjimnazin e Pejs si profesor i lnds s historis pr t vazhduar deri n vitin 1961. Mandej, me qen se n Kosov kishte nevoj pr kuadro profesionale dhe shkencore, ather Prof. Sknder Rizaj posedonte prvoj pedagogjike dhe profesionale, kshtu u angazhua n Degn e Historis n Fakultetin Filozofik n Prishtin pr t ligjruar lndn e historis nga periudha e Kohs s Re deri n vitin 1984, t ciln e themeloi s bashku me Prof. Ali Hadrin.  Prof. Sknder Rizaj, kishe sens n edukimin e gjeneratave dhe studimin e historis kombtare. Po kshtu me qen se ishte rritur dhe edukuar n nj rreth familjar q kishte frymuar kombtarisht, kjo ndikoi edhe m shum q Prof. Sknder Rizaj qysh n moshn rinore t orientohet dhe t angazhohet n veprimtarin patriotike kombtare. N mosh 17-vjeare angazhohet n ilegalitet, ku mbante pseudonimin ”Fishkllima” dhe i takonte organizats ilegale “Besa Kombtare”. Gjykata e Qarkut n Prizren n nntor t vitit 1946 i shqiptoi dnimin me 1 vit burgim t rnd, n baz t nenit 3/1 t ligjeve t athershme n fuqi. Me qen se prfundoi studimet pr histori, Prof. Sknder Rizaj u angazhua t punonte n ndriimin e fakteve historike dhe n argumentimin e tyre mbi baz t dokumenteve arkivore.

  Kjo pun e tij ndeshte n kundrshti t historiografis serbe e cila ishte n aksion t falsifikimit t ngjarjeve dhe periudhave m t rndsishme t historis shqiptare.
  Prof. Sknder Rizaj i filloi hulumtimet n arkivat evropiane pr t mbledhur dokumentacion origjinal mbi ngjarjet kryesore historike q ishin pika kye n historiografin shqiptare. Ktu duhet veuar studimet e tij dhe t dhnat shkencore q sjell n librin Kosova gjat shekujve XV, XVI dhe XVII, pastaj mbi t ashtuquajturn Dyndje e Madhe Serbe, Lidhjen Shqiptare t Prizrenit etj. Me prkushtim profesional ishte angazhuar q t zbardhte mitin mbi Betejn e Kosovs (1389), q t paraqiste me argumente shkencore t drejtn historike t shqiptarve pr vetvendosje dhe mbi t gjitha q t shembte falsifikimet e historiografis serbe pr Kosovn. Ksisoj nj rndsi t posame kishte kumtesa e tij ‘‘Burimet osmane nga shekulli XV deri n shekullin XVIII pr banort e Deanit dhe t rrethins’’ q u prezantua n simpoziumin shkencor t organizuar nga Akademia Serbe e Shkencave dhe Arteve n bashkpunim me Akademin e Shkencave dhe Arteve t Kosovs t mbajtur n Beograd dhe Dean, n t ciln shfaqi hapur mendimin e tij t ndrtuar mbi dokumentacionin arkivor se Manastiri i Deanit sht autentik shqiptar dhe se banort shqiptar e ndrtuan dhe u prkujdesn pr t.  Duke prezantuar t vrtetn shkencore pr Manastiret dhe kishat mesjetare n Kosov n shum sesione, simpoziume dhe konferenca ndrkombtare me karakter shkencor, Prof. Sknder Rizaj bri jehon si n opinionin vendor dhe at ndrkombtar. Ai ishte i ftuari kryesor dhe me kompetenti pr t referuar n do aktivitet shkencor brenda dhe jasht vendit me shum origjinalitet dhe argumente shkencore pr ngjarjet kryesore n historin e shqiptarve n Kosov. Poashtu, botoi disa libra me karakter shkencor dhe universitar si dhe dhjetra punime profesionale n revista shkencore brenda dhe jasht vendit. Me veprat e tij la shembull se si punohet dhe zhvillohet intelektuali i mirfillt, kurse kontributi i tij me publikimin e rezultateve shkencore n studimin e historis vuri bazat e historiografis n Kosov. Por, t gjitha kto dhe t tjera t vrteta shkencore q solli Prof. Sknder Rizaj, e penguan pushtetin e athershm dhe e shtyn Sekretarin e Organizats Themeltare t Lidhjes Komuniste q t merrte vendim pr largimin nga puna t Prof. Sknder Rizaj n vitin 1984, me arsyetimin pr ‘‘pakujdesi’’ n interpretimin e t ashtuquajturs Dyndje e Madhe Serbe dhe ngjarjeve t tjera historike.
  Megjithkt, Prof. Sknder Rizaj nuk u frikua dhe nuk u demoralizua q t ndrpres punn e tij profesionale dhe shkencore, ai mbi t gjitha u motivua edhe m shum pr t punuar dhe pr t vazhduar krkimet e reja shkencore pr historin kombtare shqiptare.  Prof. Sknder Rizaj edukoi gjenerata t shumta n Degn e Historis, duke transmetuar tek ata n mnyr profesionale njohurit pr historin botrore dhe kombtare. Ai udhhoqi me shum profesionalizm student n tema diplomash, magjistraturash dhe doktoraturash, duke i dhn vendit shum kuadro t prgatitura profesionalisht.
  Gjithashtu tek studentt e tij Prof. Sknder Rizaj, ’sht m kryesorja krijoi ndjenjn, ngriti vetdijen dhe ushqeu iden pr t krijuar shtetin e Kosovs. Ky mesazh i tij u b realitet pikrisht nga studentt e tij t cilt filluan veprimtarin patriotike pr t organizuar celulat e para t Ushtris lirimtare t Kosovs dhe t ishin prfaqsues kryesor politik pr lirimin dhe pavarsimin e Kosovs. Studentt e tij ishin antar t organizatave ilegale dhe t dnuar politik, ishin organizatort kryesor t demonstratave studentore, ishin ushtart e Ushtris lirimtare t Kosovs disa prej tyre tani dshmor, ishin prfaqsuesit politik t UK-s pr t nnshkruar lirimin e Kosovs, ishin prfaqsuesit e zgjedhur t popullit pr t shpall Kosovn shtet t pavarur dhe sovran n vitin 2008 dhe tani prfaqsuesit e institucioneve kryesore t Republiks s Kosovs. Studentt m mir se do kush t japin vlersimin q e meriton, andaj studentt e tij e vlersuan lart kontributin e Prof. Sknder Rizaj duke i dhn mimin ‘‘Msues i merituar’’. Nj nga kta student dhe m pastaj edhe asistent i tij pata fatin t isha edhe un.  Sot, ai ndjehet krenar dhe sht i nderuar pr faktin se puna e tij arsimore dhe shkencore mohet, mesazhi i tij q u kishte dhn studentve gjat ligjratave ka arritur n destinacionin e duhur dhe kryesorja tani jeton n Republikn e Kosovs t njohur ndrkombtarisht pr t ciln punoi nj jet t tr.

  Prandaj, n fund kt shkrim pr Profesorin tim t nderuar dhe t mijra studentve tjer, do ta prfundoj me fjalt e tij prej nj urtsie q gjithmon i thot, ‘‘Un duke ndejt me ju, po rinohem, kurse ju po plakeni’’. Me t vrtet ai gjithmon po rri me ne me veprat e tij dhe kshtu do t mbetet i rinuar vite me radh...
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...YzURL2LBPDee8A
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 24-04-2017 m 03:05

 2. Anetart m posht kan falenderuar Akuamarini pr postimin:

  SERAFIM DILO (24-04-2017)

 3. #2

  Pr: Prof. Dr. Sknder Rizaj


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •