Gazetari Mero Baze, nė njė shkrim tė tijin nė “Tema.al” shkruan se bojkoti i zgjedhjeve nga ana e PD-sė ėshtė njė pėrpjekje e Lulzim Bashės pėr t’i shpėtuar analizės sė humbjes.

Gjithashtu, sipas Bazes, edhe Berisha kėrkon t’i shpėtojė vetingu. Pėr Bazen, ngėrēi i tanishėm politik ėshtė pėr faj tė ndėrkombėtarėve, qė sipas tij i besuan PD-sė ēelėsin e reformės nė drejtėsi.

Po kėshtu, Baze shkruan se Basha pėrdoret nga LSI-ja dhe anasajelltas, por nė fund, LSI nuk tėrhiqet nga zgjedhjet, ashtu sikurse shpreson Basha.

“Askush nuk emocionohet nga vendimet e tij politike. Ėshtė i lire po ashtu tė besojė se Ilir Meta nuk hyn nė zgjdhje po nuk hyri ai, se LSI nuk do votojė Presidentin qė do ai, etj. LSI ka tė drejtėn e saj tė pėrdorė Luzlim Bashėn sa herė ti duhet dhe Lulzim Basha po ashtu ka tė drejtė ti besojė sa herė i duhet, duke e pėrdorur si “Viagra” qė i ngre lart moralin.

I vetmi emocion negativ ndaj Lulzim Bashės dhe Sali Berishės, ėshtė qė po mbajnė peng reformėn nė drejtėsi. Tani as pėr atė, nuk kemi ēfarė t’u bėjmė mė moral. Duket qė edhe ajo do tė zgjidhet mė 18 Qershor, kur shqiptarėt tė votojnė qeverinė e re dhe opozitėn e re, e cila do tė ketė nė dorė mandatin pėr tė shtyrė pėrpara reformėn”, shkruan Baze.