Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Si duhet ti pergjigjemi jomuslimaneve ne lidhje me ajetet e luftes ne Kuran?

  Mora shkas per kete teme nga dy shkrime ne forum te nje jomuslimani dhe nje muslimani te cilet gabonin ne disa botekuptime te tyre ne lidhje me temen e meposhteme.

  Emri: bimcja.jpg

Shikime: 3055

Madhėsia: 12.6 KB

  Shkurtimisht

  Fatkeqesisht ekzistojne shume jomuslimane por edhe muslimane qe nuk kane idene e interpretimit te Kuranit dhe fese islame.Duke qene se jane ne kete gjendje painformimi pa dashur ta shkruaj injorance ato fillojne dhe bejne interpretime te ndryshme fetare.Se pari Islami nuk eshte fe qe mund ta interpretoje cdo kush, porse ajo ka shkencat e veta brenda saj te cilat bejne nje interpretim ekzakt te asaj qe ajo predikon

  Shkenca e Tefsirit
  Merret me komentimin e ajeteve Kuranore, vendin ku ato kane zbritur, Meke apo Medine .., kohen ku kane zbritur para hixherit apo mbas hixhretit, ngjarjen pse kane zbritur, kujt i drejtohen, besimtareve muslimane, njerzve ne pergjithesi, jomuslimaneve, munafikeve etj.Jane ajete te posacme apo ajete te pergjitshme, jane te posacme per njerez dhe individe te vecante apo jane te pergjithshem per te gjithe kategorite e njerzve.PSh Ajetet e detyrimit te faljes se Nates para agimit jane te posacme per profetin Muhamed a.s dhe nuk jane obligim per besimtaret e tjere. Psh Ajetet qe kane zbritur per jobesimtaret si Ebu Lehebi apo Uelid ibn Mugira apo dhe per te tjere jane te posacme per to.
  Moskuptimi i shkences se tefsirit detyron njerzit te keqinterpretojne ajetet e Kuranit per kete arsye keto ajete nuk interpretohen nga kushdo por nga specialistet muslimane te shkencave te tilla.

  Shkenca Hadithit
  Merret me theniet profetike te profetit Muhamed a.s , vertetimin e tyre, saktesine e tyre, zinxhirin e transmetuesve, kuptimin e haditheve .Kjo shkence eshte e domosdoshme per tiu permbajtur haditheve te sakta.

  Lenda e qellimeve te jurispondeces Islame(Mekasid sheria)

  Ruatja dhe Mbrotja e ..

  1. Ruatja dhe Mbrotja Fese ose sistemi natyral i besimit dhe mėnyra islame e jetės (hifdhud-dīni);

  2. Ruatja dhe Mbrotja Jetes se individit dhe e gjinisė njerėzore (hifdhun-nefsi);

  3. Mendja e individit (hifdhul-akli),

  4. Ruatja dhe Mbrotja e Lidhshmėrise see gjakut apo pėrkatėsia familjare dhe nderi i individit (hifdhun-nesli ose hifdhun-nesebi dhe hifdhul-irdi) dhe

  5. Ruatja dhe Mbrotja e Pasurise apo prones (hifdhul-mali).


  apo dhe rregullave te kuptimit te jurispondeces (Kauid fikhije dhe Usul fikh).


  Merret me qellimet e jurispondeces Islame, lehtesimet fetare per kohe te ndryshme vende te ndryshme, gjykimet mbi veprat>
  1)Detyruar,
  2) Fakultative (me deshire),
  3)Lejuar,
  4)e Papelqyer,
  5)e Ndaluar.  Shkenca e Akides (besimit)
  Merret me shpjegimin e besimit, si njeriu behet besimtar, Kush eshte Zoti, cilesite dhe emrat e Tij, Besimi ne engjejt, librat hyjnore, profetet e Zotit, diten e Kijametit,diten e gjykimit, jeten e varrit, xhenetin(parajsen) dhe xhehenemin (ferrin), caktimin i Zotit ( Kaderi).

  Shkenca e Fikhut
  Merret me shpjegimin e kryerjes se adhurimeve, qofshin keto adhurime personale apo te bashkepunimit.Shpjegimin e faljes, larjes para saj, pastertise ne rroba, zbukurimit, Namazit, Agjerimit, Haxhit, Marteses, Divorcit, , Tregtise, Kontratave, Borxhit marredhnieve ndernjerzore, prinder-femije, grua-burre, komshi, farefisn, trashegimia, testamenti, xhenazes etj etj

  Pastaj kemi lende islame si Teskija-pastertia shpirterore, Etika Islame, Kultura Islame, Civilizimi Islam, Historia Islame, etj etj

  Te gjitha keto perbejne mozaikun e njohjes se mire te Islamit ne menyre shkencore.  Ka nje tendence nga jomuslimane por dhe nga muslimane te paditur per te keqinterpretuar ajetet e luftes ne Kuran.

  A ka ajete Lufte ne Kuran?

  Po sigurisht qe ka, Kurani ka zbritur si kushtetute hyjnore dhe do te ishte e manget feja Islame nese nuk do interpretonte te gjitha ngjarjet kryesore te njeriut nga lindja deri ne vdekje.Duke qene se lufta eshte pjese e jetes njerzore Zoti madheshtor nuk kishte sesi ta linte pa sjelle shpallje profetike per kete pjese.

  Po sigurisht qe edhe Bibla permban fragmente lufte ndoshta dhe me brutale se ato te Kuranit.

  25 Nga jashtė shpata do t'i privojė nga fėmijėt, nga brenda terrori, duke shkaktuar njėkohėsisht vdekjen e tė riut dhe tė virgjėreshės, tė foshnjės sė gjirit dhe tė plakut tė thinjur.
  26 Unė kam thėnė: "Do t'i fshij njė herė e mirė, do tė zhduk kujtimin e tyre nė mes tė njerėzve",Ligji perterire 32


  Po kushtetuta Shqiptare , Italiane, Kosovare, Amerikane, etj ka ligje lufte?

  Po sigurisht qe kane

  2. Presidenti i Republikės, nė kohe lufte, emėron dhe shkarkon Komandantin e Forcave tė Armatosura me propozim tė Kryeministrit
  1. Masat e jashtėzakonshme mund tė vendosen pėr shkak tė gjendjes sė luftės
  1. Nė rast agresioni tė armatosur kundėr Republikės sė Shqipėrisė, Presidenti i Republikės, me kėrkesė tė Kėshillit tė Ministrave, shpall gjendjen e luftės.


  Lind pyetja a ne cdo kohe dhe rrethane per shkak te ketij ligji lufte Shqiperia eshte ne lufte?
  Jo sigurisht qe jo, vetem ne rrethana te caktuara.

  Lind pyetja tjeter ne cdo rrethane kohe dhe vendi shteti shqiptar mobilizon civilet per lufte?
  Jo sigurisht qe jo brenda rrethanave te caktuara te shpalljes se luftes nga ndonje kercenim i jashtem.

  A e obligon kushtetuta e Shqiperise shtetin shqiptar ti shpalle lufte ndonje vendi tjeter meqe ai ka nje ligj lufte ne kushtetuten e tij?
  Jo kurrsesi jo.

  A i merr presidenti i republikes se Shqiperise komptencat te plota vetem ne kohe lufte apo dhe kohe paqe?
  Sigurisht vetem ne kohe lufte.

  A ka te drejte nenshtetasi shqiptar qe meqe ka nje ligj lufte ne kushtetute ai ti shpalli lufte nje vendi tjeter?
  Kurrsesi jo.

  Greqia edhe pse ka nje ligj lufte ne fuqi me Shqiperine ajo prape nuk po tregon asnje agresion aktual luftarak.Qe do te thote, ekzistenca e ligjit te luftes, apo gjendjes se luftes jodetyrimisht i vendos njerzit ne gjendje lufte por sipas percaktimit te sakte te ligjeve.

  Edhe Kurani, Ka ligje lufte, ka ligje paqeje,
  Ka rregulla agjerimi por nuk e obligon njeriun gjate gjithe kohes me agjerim.
  Ka ligje faljeje por falja nuk obligohet ne cdo kohe
  Ka ligjin e divorcit por nuk e obligon cdo njeri te divorcohet
  Ka ligje borxhit por nuk obligon cdo njeri te marre borxhe
  Ka ligjin per hajdutin dhe vrasesin por nuk vret cdo njeri te pafajshem
  Ka ligje per vende te caktuara sic eshte Haxhi ne Meke por haxhi nuk mund te behet ne Turqi.
  Ka ligje per kohe te caktuara sic eshte agjerimi i cili behet ne muajin Ramazan dhe nuk obligohet ne muajt e tjere.


  Ekzistenca e nje ligji nuk do te thote domosdoshmerisht veprimi i tij pa rregulla te shpjeguara fetarisht.Dhe rregullat e shpjeguara fetarisht i shpjegojne shkencat e permendura me lart nga dijetare elitare dhe jo njerzit e rendomte.

  Historia Islame na ka mesuar se marredhenia e muslimaneve me jomuslimanet ne historine e saj ka qene e ndare ne shume kategori.

  1)Marredhenie paqeje dhe bashkepunimi midis dy shteteve
  2)Marredhenie e jomuslimanit brenda shtetit Islam
  3)Marredhenie lufte midis dy vendeve
  4)Marredheniet e paqes dhe bashkepunimit te muslimanit me jomuslimanet ne nje shtet jomusliman (Abisinia ne ate kohe)

  Psh Besimtaret muslimane ne Abisini por dhe ne nje pjese kohore ne Medine kishin marredhenie paqeje me jomuslimanet
  Besimtaret muslimane ne Meke ishin te pervuajturit nga jomuslimanet
  Besimtaret muslimane ne kohen e Ebu Bekrit dhe Umerit kishin marreveshje te nenshtesit jomusliman ne shtetin e muslimaneve.

  Askush ska te drejte te keqvendose aktualitetin e tij me nje aktualitet te meparshem duke keqinterpretuar ligjet dhe marredheniet e muslimaneve me jomuslimanet.

  Ndarja muslimane-jomuslimane, dhe pastaj ndarja jomuslimaneve ne dy grupe 1)idhujtare(mushrike) dhe 2)ehli kitabe(pasues te librit, krishteret dhe jehudet) jo detyrimisht do te thote se shpallja e tyre jomuslimane do te thote se lejohet demtimi i tyre fizik ose vrasja e tyre.Kjo eshte sikur te thuash meqe uji pihet cdo uje qe ka ne toke duhet te pihet.Eshte e pallogjikshme.Jomuslimanet kane dhe ato percaktimet e tyre , ka me to bashkepunim, si tregtia, martesa e femrave te tyre, ngrenia e kafsheve te therura prej tyre me emrin e Zotit, komshilleku, bashkejetesa ne nje shtet si Shqiperia pa demtuar fizikisht njeri tjetrin.Ndryshimi i besimit jo detyrimisht do te thote lufte fizike.Aspak perkundrazi ne dialogojme dhe diskutojme per besimin por pa te drejten e askujt per te demtuar fizikisht nje shtetas te nje feje tjeter.Perplasja e ideve ndodh dhe ne politike por kjo nuk obligon politikanet ne dhune me njeri tjetrin.
  Tani na kane dale disa teori injorantesh jomuslimane qe meqe islami e shpall nje person qafir(jobesimtar) atehere muslimanet duhet ta vrasin ate.Kjo eshte absurde, gjykimi per personin eshte me shume gjykim qe i perket besimit te tij sesa mendjeve te semura qe mendojne se ky eshte gjykim per ta vrare ate.Historia e profetit Muhamed ne Medine ka shembuj te gjithaneshem, e nje hebreu qe i hudhte plehra para deres dhe profeti Muhamed a.s pavarsisht kesaj e vizitoi ate kur ishte semure ne shtepine e tij derisa nga kjo sjellje hebreu pranoi Islamin.Profeti Muhamed a.s qajti kur pa trupin e nje jomuslimani qe po percillej ne varrim duke treguar meshire per njerzit te cilet vdesin pa besim ke Zoti.Profeti Muhamed a.s i kishte marre hua nje hebreu dhe ja ktheu atij.Historite jane me qindra .nese do obligohet vrasja atehere pse te ndodhnin te gjitha keto veprime profetike!?

  Psh ne gjendjen qe jane muslimanet shqiptare eshte gjendje paqeje, dhe e marredhenies se ndersjellte me jomuslimanet.U lejohet tregtia dhe bashkepunimi me to, ushqimet e tyre, martesa me femrat e tyre.Pra perderisa Islami ka lajuar ushqimin e tyre, dhe martesen me femrat e tyre a mund te mendohet qe muslimanet dhe jomuslimanet jane ne gjendje lufte?Aspak, Kurrsesi jo.

  Marredhenia e luftes ne Islam percaktohet nga kryetari i muslimaneve ose shtetit te muslimaneve.Pikerisht ne Shqiperi muslimanet shqiptare nuk kane ndonje kryetar shteti (musliman) qe ti obligoj ne lufte, per kete arsye muslimanet duhet ti permbahen ligjeve te shtetit shqiptare te bashkepunimin dhe mireqenies.

  PSH nese Shqiperine e sulmon Serbia, atehere nese ne Kuran nuk do shpjegohej lufta dhe ligjet e saj atehere i binte qe te gjithe muslimanet shqiptare te beheshin si ndonje grup krishtere (deshmitaret e jehovait apo Mormonet) qe e kane te ndaluar ushtrine dhe marrjen e armes per mbrotjen e vendit.Por jo ne rast rreziku kur Shqiperia rrezikohet nga nje armik i jashtem, gjithmone muslimanet shqiptare kane treguar shume mire se kane ditur te mbrojne vendin e tyre.Rastet jane te shumta, por vlen te theksohet Familja e Jashareve, Nje familje qe Islami jo vetem qe nuk e pengoi te mbroje atdheun e tyre por u bene simbol i rezistences per pavarsi te Kosoves.E raste te ndryshme ka shume dhe historia shqiptare nder shekuj.

  Pra nese lexojme nje ajet kuranor lufte jo detyrimisht ai eshte i obligueshem pa percaktuar rregullat e Tefsirit, pa percaktuar realitetin e ndodhur, pa percaktuar shpjegimin e tij nga dijetaret elitare etj etj.

  Sepse leximi personal i teksteve fetare mund te coje dhe ne keqinterpretim te tyre, prandaj komentimi i Kuranit ndahet ne 4 kategori

  1)Komentimi i Kuranit me Kuran
  2)Komentimi i Kuranit me hadithe profetike
  3)Komentimi i Kuranit me fjalet e sahabeve(shokeve te profetit Muhamed a.s)
  4)Komentimi i Kuranit sipas domethenies se gjuhes Arabe


  Pershembull

  Alkoli ne Kuran vjen ne tri faza para se te ndalohej

  Keshillimit
  “Tė pyesin ty pėr verėn dhe kumarin. Thuaju: “Ato sjellin dėme tė mėdha, por edhe dobi pėr njerėzit. Megjithatė, dėmi i tyre ėshtė mė i madh se dobia.” (El-Bekare: 219).

  Ndalimit ne Namaz
  “O besimtarė! Mos u falni kur jeni tė dehur, prisni tė kthjelloheni e tė dini se ē’flisni.” (En-Nisa: 43).

  Ndalimit te pergjitshem
  “O besimtarė! Me tė vėrtetė, pijet alkoolike, bixhozi, idhujt dhe shigjetat e fallit janė vepra tė ndyta nga punėt e djallit. Prandaj, largohuni nga kėto, me qėllim qė tė shpėtoni!” (El-Maide: 90)

  Ajeti i fundit te Kuranit definiton sakte se alkoli eshte i ndaluar, dhe askush nuk mund te marre nje ajet para tij dhe te thote qe ja lejohet alkoli ne Kuran.Pra njohja shkences se tefsirit nuk do te linte shkak per keqinterpretim ne kete rast.

  Nje rast tjeter

  Ne Kuran thuhet

  107:4 - Mjerė pėr ata, tė cilėt kur falen

  Nese do merrnim kuptimin literal te kesaj thenie atehere i bie qe kjo te jete kunder te gjithe besimtareve muslimane qe falen.Por vazhdimesia e ajeteve te Kuranit na e shpjegon kete kuptim qarte

  107.5 Qe ndaj Namazit te tyre jane te pakujdeshem

  Pra ajeti me meposhtem e heq keqkuptimin.

  Si ky rast ka shpejgime te ajeteve Kuranore me ane te thenieve profetike.


  Pra detyrimisht muslimanet duhet ti kthehen shkencave te fese islame per te kuptuar qarte librin e tyre hyjnor pa e keqinterpretuar ate.

  Po keshtu dhe zerat jomuslimane se Kurani ka ajete lufte dhe duhet te shpallet antikushtetues duhet te kuptojne se Kurani nuk eshte liber pa histori, pa kuptim, pa shkenca shpjeguese, pa njerez dijetare qe e shpjegojne ate.Islami nuk kerkon daljen zhvillimin fetare duke dale nga nje realitet, per kete qellim Zoti e zbriti Kuranin pjese pjese tek profeti Muhamed a.s. 13 vjet i ftoi njerzit ne Monoteizem, pastaj zbriten ligjet e jurispondences se bashkeveprimit dhe bashkepunimit, marteses,divorcit,luftes sipas realitetit te asaj cka po ndodhte apo ne menyre shpjeguese te rregullave, theniet per mosvrasjen e femijve,kafsheve, pleqve, prifterinjve apo murgjeve ishin pjese e ligjireimit dhe kuptimit qe shoket e profetit Muhamed a.s i kishin kuptuar Islamin.

  Islami eshte i arte ate nuk mund te baltosin keqinterpretimet e injoranteve dhe ziliqareve.Shteti me i madh ne bote sot me muslimane eshte Indonezia me nje popullsi afersisht sa ajo e Amerikes por atje Islami nuk hyri me lufte nuk hyri shpate por me ane te tregtareve te ndershem muslimane qe duke e kuptuar drejte fjalen Islam, Nenshtrim ndaj Zotit per te qene ne Paqe me Te, ato u bene emisare te Paqes Islame dhe te perhapjes se Tij.

  Islami nuk eshte antikushtetues, antikushtetues jane mendjet e njerzve qe duan te prodhojne islamofobi me shkrime apo nisma te tilla.Islami eshte fe Natyrale per njeriun qe fillon thirrjen me Monoteizmin e Zotit pa te cilin Islami nuk do quhej feja e Zotit.Islami nuk e pranon politeizmin apo paganizmin, dhe nuk kerkon qe ne cdo rrethane dhe vend pa pasur parasysh kriteret e mesiperme te obligoje njerzit per demtime fizike ndaj njerzve te feve te tjera.Islami nuk ka qellim demtimin fizik te asnje personi por Islami kerkon ngritjen shpirteore te njerzve dhe ruajtjen e fizikut te tyre prej gjerave qe i bejne keq njeriut.Do ishte absurde kur e mendon qe nje fe qe ndalon alkolin se i ben keq njeriut te urdheroje vrasjen e tij fizike.Do ishte absurde kur e mendon qe nje fe qe urdheron lidhjen e Zotit dhe shkeputjen nga krijesat ne varesi duke urdheruar totalitarizem te kultit te individit.Islami kerkon qe njerzit te lihen te lire, mos u behet lavazh turit te atyre per tu deformuar mesazhi i qarte Islam i besimit.Gjate gjithe historise Islami eshte perballur me te keqen si ide por dhe si veprim per te shmangur njeriut nga e keqa.

  Zoti e potencon ne Kuran

  “Kush vret njė njeri (pa tė drejtė) pa mbytur ai ndonjė tjetėr dhe pa bėrė ai ndonjė shkatėrrim nė tokė, konsiderohet si t’i kishte mbytur tė gjithė njerėzit…” (Maide, 32)

  Pra lufta ne Islam nuk do te thote terrorizem te njerzve, ajo ka kushtet, rrethanat, kohen e saj.Islami erdhi atehere kur Perandorite Romake dhe Perse ishin ne lufte me njera tjetren, erdhi atehere kur arabet ishin te percare, erdhi atehere kur idhujtaria ishte e perhapur ne cdo perandori.Islami solli paqen dhe drejtesine mes popujve.Perandorite dhe civilizimet u bene pjese e mozaikut te tij e gjithe kjo per ti treguar botes se i gjithe Adhurimi i takon Zotit madheshtor, pushteti i Tij eshte ne qiell dhe ne toke, bashkoi vullnetin hyjnor me vullnetin njerzor ne veprim dhe besim.

  Islami nuk eshte fe vetem e paqes, por as dhe fe vetem e luftes, Ajo eshte feja e jetes dhe pertejetes njerzore.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 20-03-2017 mė 04:07
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 2. 3 antarėt mė poshtė falenderuan Xhemis pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  darkmatter (13-04-2017),Evian (20-03-2017),Njuton (20-03-2017)

 3. #2
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: Si duhet ti pergjigjemi jomuslimaneve ne lidhje me ajetet e luftes ne Kuran?

  Shume teme interesante Xhemis.

  Prandaj qe ta kuptosh Kuranin , duhet te kesh informacion te plote rreth shkaqeve te zbritjes se cdo verseti kuranor.

  P.sh , para luftes se Bedrit , ka versete kuranore kur flasin ashper per menyren se si muslimanet duhet te luftojne ndaj jobesimtareve. Ky verset kuranor erdhi ne kohen kur jobesimtaret Mekas i kishin luftuar muslimanet , i kishin marre pasurite e tyre, kishin vrare e kthyer ne skllever plot muslimane e njekohesisht debuar ata nga vendlindja e tyre etj. Plus kesaj , jobesimtaret i shpallen lufte muslimaneve duke kercenuar egzistencen e tyre. Ne nje rast te tille , cili do ishte fjalimi qe do mbante nje komandant i ushtrise apo presidenti i nje shteti? Si do ju drejtonte ai ushtareve te tyre? Tregohuni te meshirshem me armiqte tuaj ne lufte apo do ti karikonte qe te luftonin me zemer dhe do ju jepte kurajo.

  Pikerisht , ky eshte dhe qendrimi dhe arsyeja qe Kur'ani ka mbajtur ne raste te vecante per jobesimtaret. Ky nuk eshte rast pergjthsues por rast specifik vetem perballe nje lufte.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 20-03-2017 mė 06:42
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Si duhet ti pergjigjemi jomuslimaneve ne lidhje me ajetet e luftes ne Kuran?

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Shume teme interesante Xhemis.

  Prandaj qe ta kuptosh Kuranin , duhet te kesh informacion te plote rreth shkaqeve te zbritjes se cdo verseti kuranor.

  P.sh , para luftes se Bedrit , ka versete kuranore kur flasin ashper per menyren se si muslimanet duhet te luftojne ndaj jobesimtareve. Ky verset kuranor erdhi ne kohen kur jobesimtaret Mekas i kishin luftuar muslimanet , i kishin marre pasurite e tyre, kishin vrare e kthyer ne skllever plot muslimane e njekohesisht debuar ata nga vendlindja e tyre etj. Plus kesaj , jobesimtaret i shpallen lufte muslimaneve duke kercenuar egzistencen e tyre. Ne nje rast te tille , cili do ishte fjalimi qe do mbante nje komandant i ushtrise apo presidenti i nje shteti? Si do ju drejtonte ai ushtareve te tyre? Tregohuni te meshirshem me armiqte tuaj ne lufte apo do ti karikonte qe te luftonin me zemer dhe do ju jepte kurajo.

  Pikerisht , ky eshte dhe qendrimi dhe arsyeja qe Kur'ani ka mbajtur ne raste te vecante per jobesimtaret. Ky nuk eshte rast pergjthsues por rast specifik vetem perballe nje lufte.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin


  Po kushtetuta Shqiptare , Italiane, Kosovare, Amerikane, etj ka ligje lufte?

  Po sigurisht qe kane

  2. Presidenti i Republikės, nė kohe lufte, emėron dhe shkarkon Komandantin e Forcave tė Armatosura me propozim tė Kryeministrit
  1. Masat e jashtėzakonshme mund tė vendosen pėr shkak tė gjendjes sė luftės
  1. Nė rast agresioni tė armatosur kundėr Republikės sė Shqipėrisė, Presidenti i Republikės, me kėrkesė tė Kėshillit tė Ministrave, shpall gjendjen e luftės.


  Lind pyetja a ne cdo kohe dhe rrethane per shkak te ketij ligji lufte Shqiperia eshte ne lufte?
  Jo sigurisht qe jo, vetem ne rrethana te caktuara.

  Lind pyetja tjeter ne cdo rrethane kohe dhe vendi shteti shqiptar mobilizon civilet per lufte?
  Jo sigurisht qe jo brenda rrethanave te caktuara te shpalljes se luftes nga ndonje kercenim i jashtem.

  A e obligon kushtetuta e Shqiperise shtetin shqiptar ti shpalle lufte ndonje vendi tjeter meqe ai ka nje ligj lufte ne kushtetuten e tij?
  Jo kurrsesi jo.

  A i merr presidenti i republikes se Shqiperise komptencat te plota vetem ne kohe lufte apo dhe kohe paqe?
  Sigurisht vetem ne kohe lufte.

  A ka te drejte nenshtetasi shqiptar qe meqe ka nje ligj lufte ne kushtetute ai ti shpalli lufte nje vendi tjeter?
  Kurrsesi jo.

  Greqia edhe pse ka nje ligj lufte ne fuqi me Shqiperine ajo prape nuk po tregon asnje agresion aktual luftarak.Qe do te thote, ekzistenca e ligjit te luftes, apo gjendjes se luftes jodetyrimisht i vendos njerzit ne gjendje lufte por sipas percaktimit te sakte te ligjeve.

  .

  Pikerisht keto po theksoja dhe une qe ekzistenca e nje ligji nuk e ben ate detyrimisht te praktikushem perderisa situata nuk i pershtatet atij.

  Por jo vetem me luften por dhe me agjerimin i cili nuk praktikohet jashte Ramazanit si obligim mujor.Po Keshtu dhe haxhi nuk obligohet vetem se ne kohen e tij dhe ne vendin e Mekes.

  Ligjet e luftes nuk obligohen per perdorim ne situata paqe, dhe vetem nje budalla mund te thoshte qe do praktikoj keto ligje lufte ne nje situate paqeje.Te ishte se ligjet e luftes do te obligoheshin ne situata paqeit ne bote do ti gjeje me nje arme ne dore duke vrare njeri tjetrin.Edhe shtete jomuslimane te njejtin llogjike ndjekin, psh Amerika nuk mund ti perdore armet berthamore si i perdori ne Nagasaki dhe Hiroshima ne cdo kohe lufte por vetem ne kushte te detyrueshme te nje lufte te tille.

  Pastaj profeti a.s ka folur ne dy aspekte ne jeten e tij, nje si profet dhe kryetar shteti, dhe dy si qytetar dhe profet.
  Ne aspektin kur ka folur si profet dhe kryetar shteti normalisht qe ka folur per luften si pjese e realitetit te ndodhur ne ate situate apo per situata te ndryshme.Por ne asnje pjese te jetes se jetuar prej tij si qytetar dhe profet ai nuk ka folur per luften.
  Mbas clirimin te Mekes nga Paganet profeti a.s nuk urdheroi vrasjen e jomuslimaneve edhe pse kishte gjithe fuqine per ta bere kete.Por tha jeni te lire ne shtepite tuaja dhe nuk denoi askend pervec krimineleve te luftes.

  Pra Islami praktikohet ne baze te realiteteve te ndodhura.Pershembull nese Kina sulmon Arabine , apo Koreja-Turqine , atehere eshte e drejta ketyre njerzve te luftojne kunder kinezeve komuniste apo budiste dhe kjo eshte nje rregull i percaktuar dhe ne marredheniet nderkombetare te konfliktit.

  Islami dhe ligjet e tij nuk jane fluska sapuni per kedo qe deshiron te laje duart me idete e tij vetjake.Islami ka zbritur si nje ligj i perkryer i vendosur ne realitet dhe jo ne ajer apo mendjet e njerzve injorante.


  Ja nje injorant i kalibrit te larte qe pretendon se mund ta shpalle Islamin antikushtetues per shkak te disa ajeteve te luftes qe ka ai.

  Nė konsiderim tė gjithēka sa thashė mė lart, i kėrkoj Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė, qė tė nisė hetimet pėr Kuranin dhe ta ndalojė kėtė libėr duke urdhėruar konfiskimin e kopjeve tė tij qė gjenden nė qarkullim, si literaturė qė pėrmban element tė veprave penale tė pėrmendura mė lart nė kėtė kallzim
  http://www.mapo.al/2016/05/padia-e-r...an-gjenocidi/1

  Ja dhe nje tjeter

  Normat, dhe urdhrat qė pėrmbajnė Kurani dhe hadithet, bien ndesh me Kushtetutė dhe Kodin Penal. Prandaj Drejtėsia demokratike dhe sekulariste e Kosovės dhe e tė gjitha shteteve demokratike dhe sekulariste nė Botė, ėshtė nė sprovė, ēfarė qėndrimi juridik duhet tė mbajė ndaj ajeteve tė cituara dhe qindra tė tjerėve tė ngjashėm, tė cilat obligojnė besimtarin myslimanė pėr tė bėrė krime edhe terroriste kundėr jo-myslimanėve?

  http://gazetainfopress.com/fejzbukiz...efqet-krasniqi

  Abdullah b. Amr ibn Asi transmeton se Profeti Muhamed a.s thote Kush e vret pa te drejte nje dhimi(Krishter apo hebre) {qe jeton ne shtetin islam nuk do ta ndieje eren e xhenetit(parajses). Era e xhenetit ndihet qė dyzet vite larg.” Shėnon Buhariu.

  Thenia profetike tregon qarte per kritiken e mos keqperdorimit te argumentave islame me qellime te keqija.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 21-03-2017 mė 04:33
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Xhemis pėr postimin:

  angmokio (21-03-2017)

 6. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Si duhet ti pergjigjemi jomuslimaneve ne lidhje me ajetet e luftes ne Kuran?

  A permban bibla versete lufte?
  Patjeter qe permban.


  Lufta e Abrahamit ne bibel.


  14 Kur Abrami mėsoi se vėllai i tij ishte zėnė rob, ai armatosi njerėzit e stėrvitur, shėrbyes tė lindur nė shtėpinė e tij, gjithsej treqind e tetėmbėdhjetė veta dhe i ndoqi mbretėrit deri nė Dan.

  15 Ai i ndau forcat e tij kundėr tyre natėn, dhe me shėrbyesit e tij i sulmoi dhe i ndoqi deri nė Hobah, qė ndodhet nė tė majtė tė Damaskut.

  16 Kėshtu ai rimori tėrė pasurinė dhe solli me vete edhe Lotin, tė vėllanė, dhe tėrė pasurinė e tij, si edhe gratė dhe popullin.(Zanafilla 14)


  Tjeter lufte Biblike


  25 Por ndodhi qė ditėn e tretė, ndėrsa ata vuanin, dy nga bijtė e Jakobit, Simeoni dhe Levi, vėllezėr tė Dinės, morėn secili shpatėn e vet, u vėrsulėn mbi qytetin qė rrinte nė siguri dhe vranė tėrė meshkujt.


  26 Vranė me shpatė edhe Hamorin dhe birin e tij Sikem, pastaj muarrėn Dinėn nga shtėpia e Sikemit dhe ikėn.


  27 Bijtė e Jakobit u vėrsulėn mbi tė vrarėt dhe plaēkitėn qytetin; sepse motrėn e tyre e kishin ēnderuar.


  28 Kėshtu ata morėn kopetė me bagėti tė imėt dhe tė trashė, gomarėt e tyre, gjithēka qė ishte nė qytet dhe gjithēka qė ishte nėpėr fushat,


  29 dhe morėn me vete si plaēkė tėrė pasuritė e tyre, tėrė fėmijėt e tyre tė vegjėl, gratė e tyre dhe gjithēka ndodhej nė shtėpitė.


  30 Atėherė Jakobi i tha Simeonit dhe Levit: "Ju mė keni futur nė telashe duke mė bėrė tė urryer nga banorėt e vendit, Kanaanėt dhe Perezejtė. Me qenė se ne jemi pakicė, ata do tė grumbullohen kundėr meje dhe do tė mė sulmojnė, dhe unė ashtu si shtėpia ime do tė shfarosemi".


  31 Por ata u pėrgjigjėn: "A duhet ta trajtonte ai motrėn tonė si njė prostitutė?".Zanafilla 34

  Lufta e Mosiut


  "Xhizja" BIBLIKE


  Ligji i Pėrtėrirė, kapitulli 20 dhe na e komentoni sipas llogjikės tuaj njerzore:

  “ Kur t’i afrohesh njė qyteti pėr ta sulmuar, do t’i ofrosh sė pari Paqen. Nė qoftė se pranon ofertėn tėnde tė paqes dhe t’i hap dyert e tij, tėrė populli qė ndodhet aty ka pėr tė paguar haraēin(xhizen) dhe do tė shėrbejė. Por nė rast se nuk do tė bėjė paqe me ty dhe kėrkon luftė kundėr teje, atėherė ti do ta rrethosh. Kur mė vonė Zoti, Perėndia yt, do tė ta japė nė dorė, do tė vrasėsh me shpatė tėrė meshkujt e tij; por gratė, fėmijėt, bagėtin dhe tė gjitha ato qė ndodhen nė qytet, tėrė prenė e tij, do t’i marrėsh si plaēkėn tėnde; dhe do tė hash plaēkėn e armiqve tė tu qė Zoti, Perėndia yt, tė ka dhėnė. Kėshtu do tė veprosh nė tė gjitha qytetet qė janė shumė larg nga ti dhe qė nuk janė qytete tė kėtyre kombeve.  Lufta e Jezusit ne Dhiaten e re

  Ai, pra, qė do tė shkelė njė nga kėto urdhėrime mė tė vogla, dhe do t`u ketė mėsuar kėshtu njerėzve, do tė quhet mė i vogli nė mbretėrinė e qiejve; kurse ai qė do t`i vėrė nė praktikė dhe do t`ua mėsojė tė tjerėve, do tė quhet i madh nė mbretėrinė e qiejve. (Mateu 5:19)

  “ Por ėshtė mė e lehtė qė tė mbarojnė qielli dhe toka, se sa tė bjerė poshtėė qoftė edhe njė pikė nga ligji.” (Lluka 16:17)

  “ Mos mendoni se unė erdha pėr tė shfuqizuar ligjin ose profetėt; unė nuk erdha pėr t’i shfuqizuar, po pėr t’i plotėsuar.” (Mateu 5:17)

  34 ``Mos mendoni se unė erdha tė sjell paqen mbi tokė; nuk erdha tė sjell paqen, por shpatėn.
  35 Sepse unė erdha ta ndaj birin nga ati, bijėn nga nėna, nusen nga vjehrra,
  36 dhe armiqt e njeriut do tė jenė ata tė shtėpisė sė vet.
  37 Ai qė e do tė atin ose nėnėn mė shumė se unė, nuk ėshtė i denjė pėr mua; dhe ai qė e do birin ose bijėn mė shumė se unė, nuk ėshtė i denjė pėr mua.(Mateu 10)

  49 ``Unė erdha tė hedh zjarr mbi tokė dhe sa dėshiroj qė ai tė ishte tashmė i ndezur.
  51 A kujtoni se erdha tė sjell paqen mbi tokė? Jo, po ju them, por mė shumė pėrēarjen;
  52 sepse, tash e tutje, pesė veta nė njė shtėpi do tė jenė tė ndarė: tre kundėr dyve dhe dy kundėr treve.
  53 Babai do tė ndahet kundėr tė birit, dhe i biri kundėr babait; nėna kundėr sė bijės dhe e bija kundėr nėnės; vjehrra kundėr nuses sė saj dhe nusja kundėr vjehrrės sė vet``. (Luka 12)

  sepse armėt e luftės sonė nuk janė prej mishi, por tė fuqishme nė Perėndinė pėr tė shkatėrruar fortesat, qė tė hedhim poshtė mendimet dhe ēdo lartėsi qė ngrihet kundėr njohjes sė Perėndisė dhe t`ia nėnshtrojmė ēdo mendim dėgjesės sė Krishtit, dhe jemi gati tė ndėshkojmė ēdo mosbindje, kur tė bėhet e pėrkryer bindja juaj.(2 e Korintasve 10/4-6)  Dhe u tha: "Dilni nė mbarė botėn e predikoni Ungjillin tė gjithė popujve. Kush do tė besojė do tė pagėzohet, do tė shėlbohet, ndėrsa kush s'do tė besojė, do tė dėnohet". (Marku, 16:15-16).

  27 Veē kėsaj, i sillni kėtu armiqtė e mi, tė cilėt nuk donin qė unė tė mbretėroja mbi ta dhe i vritni pėrpara meje!"`(Luka 19/27)`.


  Shpata e Jezusit

  Mateu 10:34 ''Mos mendoni se une erdha te sjell paqen mbi toke; nuk erdha te sjell paqen, por shpaten"  36 U tha, pra, atyre: ``Po tani, kush ka njė trastė le ta marrė me vete, dhe po kėshtu thesin; dhe kush nuk ka shpatė, le tė shesė rrobėn e vet e ta blejė njė.

  37 Sepse unė po ju them se ēfarė ėshtė shkruar duhet tė plotėsohet ende nė mua: "Dhe ai ėshtė radhitur ndėr keqbėrėsit". Sepse ato gjėra qė janė shkruar pėr mua do tė kenė kryerjen e tyre``.

  38 Atėherė ata thanė: ``Jezus, ja kėtu dy shpata``. Por ai u tha atyre ``Mjaft!``.


  49 Atėherė ata qė ishin pėrreth tij, duke parė ēfarė do tė ndodhte, i thanė: ``Jezus, a t`u biem me shpatė?``.

  50 Dhe njė nga ata i ra shėrbėtorit tė kryepriftit dhe ia preu veshin e djathtė.
  51 Por Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha: ``Lėreni, mjaft kėshtu(Luka 22)

  51 Dhe ja, njė nga ata qė ishte me Jezusin, zgjati dorėn, nxori shpatėn e vet, iu hodh shėrbėtorit tė kryepriftit dhe ia preu veshin(Mateu 26)


  Dhe tashmė sėpata ėshtė nė rrėnjėn e drurėve; ēdo dru, pra, qė nuk jep fryt tė mirė, do tė pritet dhe do tė hidhet nė zjarr.(Mateu 3/7-10)

  dhe emri i tij quhet: "Fjala e Perėndisė". Dhe ushtritė qė janė nė qiell e ndiqnin mbi kuaj tė bardhė, tė veshur me rroba liri tė hollė, tė bardhė dhe tė pastėr. Dhe nga goja e tij dilte njė shpatė e mprehtė pėr tė goditur me tė kombet; dhe ai do tė qeverisė me skeptėr prej hekuri dhe ai vet do tė shkelė vozėn e verės sė mėrisė dhe tė zemėrimit tė Perėndisė sė plotfuqishėm. ;(Zbulesa 20/11-15)

  Tani kur tė vijė i Zoti i vreshtit, ēfarė do tu bėjė kėtyre vreshtarėve?
  Ata i thanė do ti vrasė keqas ata faqezinj dhe do tua besojė vreshtin vreshtarėve tė tjerė, tė cilėt do tė japin prodhime nė kohėn e vet.
  Dhe krerėt e priftėrinjve dhe farisenjtė, kur dėgjuan shėmbėlltyrėn e tij, e kuptuan se po fliste pėr ata.
  Dhe kėrkonin ta kapnin po kishin frikė nga turma, sepse ato e konsideronin profet”(Mateu 21/33-46) ose (Marku 12/1-13) ose (Luka 20/9-19)-


  Toleranca ne Islam
  http://www.klubikulturor.com/tema/20...a_ne_islam.htm
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 21-03-2017 mė 04:48
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 7. #5
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Si duhet ti pergjigjemi jomuslimaneve ne lidhje me ajetet e luftes ne Kuran?

  Disa versete biblike per vrasjen e femijve te cilat asnje kristian sot nuk i praktikon edhe pse ndodhen ne bibel.

  9 Lum ai qė merr foshnjėt e tua dhe i pėrplas kundėr shkėmbit! psalmet 137

  16 Fėmijėt e tyre do tė bėhen copė-copė para syve tė tyre, shtėpitė e tyre do tė plaēkiten dhe gratė e tyre do tė dhunohen
  18 Harqet e tyre do t'i rrėzojnė pėr tokė tė rinjtė; nuk do tė kenė mėshirė pėr foshnjat nė bark tė nėnės; syri i tyre nuk do t'i kursejė fėmijėt Isaia 13

  25
  Nga jashtė shpata do t'i privojė nga fėmijėt, nga brenda terrori, duke shkaktuar njėkohėsisht vdekjen e tė riut dhe tė virgjėreshės, tė foshnjės sė gjirit dhe tė plakut tė thinjur.
  26 Unė kam thėnė: "Do t'i fshij njė herė e mirė, do tė zhduk kujtimin e tyre nė mes tė njerėzve",Ligji perterire 32


  19 Sauli goditi gjithashtu me shpatė Nobin, qytetin e priftėrinjve, burrat, gratė, tė vegjėlit, foshnjat e gjirit, lopėt, gomarėt dhe delet; i vrau tė gjithė me shpatė 1 samuel 22

  Lexoni kėtė tekst biblik nga Ligji i Pėrtėrirė, kapitulli 20 dhe na e komentoni sipas llogjikės tuaj njerzore:

  “ Kur t’i afrohesh njė qyteti pėr ta sulmuar, do t’i ofrosh sė pari paqen. Nė qoftė se pranon ofertėn tėnde tė paqes dhe t’i hap dyert e tij, tėrė populli qė ndodhet aty kapėr tė paguar haraēin dhe do tė shėrbejė[/U]. Por nė rast se nuk do tė bėjė paqe me ty dhe kėrkon luftė kundėr teje, atėherė ti do ta rrethosh. Kur mė vonė Zoti, Perėndia yt, do tė ta japė nė dorė, do tė vrasėsh me shpatė tėrė meshkujt e tij; por gratė, fėmijėt, bagėtin dhe tė gjitha ato qė ndodhen nė qytet, tėrė prenė e tij, do t’i marrėsh si plaēkėn tėnde; dhe do tė hash plaēkėn e armiqve tė tu qė Zoti, Perėndia yt, tė ka dhėnė. Kėshtu do tė veprosh nė tė gjitha qytetet qė janė shumė larg nga ti dhe qė nuk janė qytete tė kėtyre kombeve.


  “ Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Unė do ta dėnoj Amalekun pėr atė qė i bėri Izraelit kur i preu rrugėn, ndėrsa po dilte nga Egjipti. Tani shko, godit Amalekun dhe cakto shfarosjen e tė gjitha gjėrave qė ai ka pa pasur fare mėshirė pėr tė, por vrit burra dhe gra, fėmij dhe foshnja gjiri, lopė e dhen, deve dhe gomarė.” [1 Samuelit 15:2-3]

  “ prandaj vrisni ēdo mashkull nga fėmijėt dhe vrisni ēdo grua qė ka mardhėie seksuale me njė burrė, por ruaji tė gjalla pėr vete tė gjitha vajzat qė nuk kanė pasur mardhėnie seksuale me burra.” [Numrat. 31: 17-18]

  “Po nga qytetet e kėtyre popujve qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi, nuk ke pėr tė lėnė asgjė qė merr frymė, por do tė vendosėsh shfarosjen e plotė tė tyre…”[ Ligji i Pėrtėrirė. 20:16]
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Xhemis pėr postimin:

  darkmatter (13-04-2017)

 9. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-04-2017
  Postime
  4

  Pėr: Si duhet ti pergjigjemi jomuslimaneve ne lidhje me ajetet e luftes ne Kuran?

  Faleminderit Xhemis per kete teme interesante, e cila eshte shembull tipik se si mund te lindin keqkuptime kur vargjet nxirren pa kontekst, e u jepen shabllon njerezve.

 10. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pėr: Si duhet ti pergjigjemi jomuslimaneve ne lidhje me ajetet e luftes ne Kuran?

  Ajetet e luftes jane cytur te gjiths nga djajte iftite zagare te iblisit nje agjenti te sidrit cifutit te zotit. Keta edhe derdhen gjak vrane familjen e profetit te rreme dhe evlijane e mekes. Ne kohen qe u vra evlijaja djajte u lane te lire dhe themeluan medinen dhe umerin. Ifritet nuk jane si azazelet shqiptare qe jane erresire ne shpirtra dh vetem kafshojne nese afrohen nepermjet sho shoqit.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •