Eksportet u rritn pr t dytin muaj rresht n rend dyshifror duke sinjalizuar se 2017-a mund t jet nj vit m i mir pr kompanit eksportuese.

Instituti i statistikave raportoi se n muajin shkurt, Shqipria eksportoi mbi 20 miliard lek mallra n tregjet e huaja ose 14.2 pr qind m shum se sa shkurti i vitit t kaluar. Ndrsa nse merren si total pr dymujorin, kt vit eksportet jan rreth 50 milion dollar ose 15 pr qind m t larta se sa ishin n periudhn janar-shkurt t vitit t kaluar.

Sipas INSTAT, rezulton se ky sht viti i par pas tre vitesh t vshtira, q eksportet i jan rikthyer trendit rrits, madje me ritme t shpejta.

T dhnat e detajuara tregojn se rritja e eksporteve po udhhiqet nga ecuria pozitive e sektorit fason, por edhe rekuperimi i dy grupeve t rndsishme ai i energjis dhe materialeve t ndrtimit.

Rnia dramatike e mimit t nafts si dhe kriza e ndrtimit ishin arsyeja kryesore e krizs dyvjeare s eksporteve, t cilat ran me 5 pr qind n vitin 2015 dhe mbetn n stanjacion nj vit m von.

Por t dy kto zra e kan nisur vitin 2017 me nj tjetr ritm duke i sjell ekonomis n periudhn janar shkurt mbi 35 milion dollar m shum se nj vit m par.

/ Top Channel