Emri:  1489757128elok.jpg

Shikime: 1034

Madhsia:  118.0 KB

Europa League ka prcaktuar iftet e fazs erekfinale t saj dhe prballjet duket se jan vrtet interesante. Kshtu, Manchester United do t mas forcat me skuadrn belge t Anderlehtit.

T dyja kto skuadra jan ndeshur me njra-tjetrn edhe 6 her t tjera dhe q t dyja kan nga 3 fitore n prballjet mes tyre.

Tjetr sfid interesante sht ajo mes Ajax dhe Schalke 04. Ndeshja e par do t luhet n Amsterdam Arena, ku skuadra holandeze sht e pathyeshme. E njjta gj mund t thuhet edhe pr Shalken q n Gelsenkirshen n kt sezon ka shnuar nj bilanc me 3 fitore dhe 2 barazime.

Lioni do t luaj me turqit e Beshiktashit dhe skuadra franceze do t krkoj q t bhet i pari ekip nga vendi transalpin q fiton Europa League.

Beshiktashi nga ana tjetr ende nuk ka psuar humbje n Europa League, q pas kalimit nga faza e grupeve t Ligs s Kampioneve.

Sfida tjetr erekfinaliste e Europa League sht ajo mes Celta Vigos dhe belgve t Genk. Skuadra spanjolle do t krkoj t arrij n gjysmnfinalen e nj aktiviteti europian pr her t par n historin e saj

Ndrkaq, m hert u hodh edhe shorti i erekfinaleve t Ligs s Kampioneve, ku t bien n sy prballjet Juventus-Barcelona, nj prsritje e finales s vitit 2015 dhe Bayern i Mynihut-Real madriod. Dy iftet e tjera cerekfinaliste jan Atletico Madrid-Leicester e Borussia Dortmund-Monaco.