Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Super Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  30
  Postime
  1,408
  Faleminderit
  208
  142 falenderime nė 124 postime

  Llojet e inteligjencave.

  Ne vitin 1983 Profesori i Harvardit Howard Gardner propozoi teorin ku Inteligjencen nuk e shikon si nje veti te pergjithshme apo gjenerale por e shikon ate si te ndara ne module specifike. Apo thene ndryshe egzistojn lloje te ndryshme te Inteligjences ku cdo njeri prej neve ka aftesi me te medha ne njeren prej ketyre module te Inteligjences sesa ne te tjerat.

  Kete teori Gardner e propozoi te libri i tij i titulluar Frames of Mind. The theory of multiple intelligences:

  Citim:
  Ne kohen e psikometrikes dhe "sjelljes/behaviorist" eshte besuar se inteligjenca ishte nje entitet i vetem qe trashegohet, dhe qenia e njeriut fillimisht boshe mundet te trajnohet te mesoj qdogje, nese i eshte mundesuar ne menyre te pershtatshme.

  Sot, nje numer i madh i kerkuesve konstatojne te kunderten, se egzistojn lloje te inteligjences te ndryshme, te pamvarura nga njera tjetra, cdo inteligjence ka forcen dhe kufijte e veta.


  Pra, Gardner propozon keto 7 lloje te Inteligjencave:

  1. Inteligjenca Vizuale/Hapėsinore: Njerezit qe kan kete aftesi mendojn nė aspektin e hapėsirės fizike, siē bėjnė arkitektėt dhe detarėt. Ata jan shume te vetedijshem per hapesiren e tyre. Kan deshire te vizatojn, te bejne bashkimin e pjeseve te figurave, lexojne mapa, dhe "enderrojn me sy hapur".

  2. Inteligjenca Trupore-Kinestetike: E perdor trupin ne menyre efektive, siq jan valltaret ose kirurget. Kane kuptim te mprehtė per ndėrgjegjėsimin e trupit. Kan deshire levizjet, berjen e gjerave dhe prekjet. Ata komunikojn shkelqyeshem me gjuhen e trupit dhe mesojne nepermjet aktiviteteve fizike, luajtjen e roleve.

  3. Inteligjenca Muzikore: Tregojn senzitivitet nga ritmi dhe zeri. Ata dashurojn muziken, por jan senzitiv nda zerave ne mjedisin e tyre. Ata munden te studiojne me mire nese kane muzik ne prapavije.

  4. Inteligjenca Interpersonale : Kuptojn, bashkveprojn me te tjeret. Ky lloj i njerezve mesojn nepermjet bashkeveprimit. Ata kan shume shoke, kan empati ndaj te tjereve, dhe jan te "mencurit e rrugeve". Ata mesojn nga aktivitetet e grupit, seminareve, dhe dialogeve.

  5. Inteligjenca Intrapersonale: Te kuptosh interesat dhe qellimet e tua personale. Keta zakonisht jan te turpshem. Ata janė nė njė mendje me ndjenjat e tyre tė brendshme; ata kanė dituri, intuitė dhe motivim, si dhe njė vullnet tė fortė, besim dhe mendime.

  6. Inteligjenca Linguistike: Te perdorish fjalet ne menyre efektive. Keta nxenes kan aftesi te zhvilluara te degjimit. Kan deshire leximin, te luajne me lojra me fjal, krijimin e poezive dhe tregimeve.

  7. Inteligjenca Logjike-Matematikore: Arsyetim dhe kalkulim. Mendojn ne menyre konceptuale, abstrakte dhe jan te afte qe te shohin lidhjet dhe patterns/modelet. Ata kan deshire te eksperimentojn, zgjedhin probleme, te pyesin per ceshtje kozmike.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lazo : 10-03-2017 mė 17:10
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  29 falenderime nė 29 postime

  Pėr: Llojet e inteligjencave.

  ...por edhe hunda, ashtu si direku i anijes tregon shume per llojin e intelligjences apo Intel Inside! nje hunde greke apo njesh i vertete ka shume pak dallim nga nje hunde gjermane, njesh i myset, por efekti ne bote eshte krejt i ndryshem por te dy keto lloje jane kahor apo krahinor! nje hunde derri, lindore, eshte pothuaj krejt e padobishme per te zgjidhur probleme, pervec hundeve te hebrenjve qe shprehin nje lloj inteligjence dhe gare per te fituar cdo kulm ne bote, nje lloj rezistence te perjetshme. kurse hunde forme qeni, pra e zgjatur qe nga baza e saj e ka origjinen nga ushtaret apo gabrielet e zotave qe dikur krijonin trupa dhe forma speciale ne gjithesi, edhe pse jane shume te mprehte dhe direkt shpesh shohim naivitet ne probleme te thjeshta...etj

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2019
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Llojet e inteligjencave.

  Kam lexuar kėtė libėr, ėshtė e shkėlqyer mendoj se tė gjithė studentėt duhet ta lexojnė atė absolutisht.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •