Emri:  gdb_1487932871-398705.jpg

Shikime: 752

Madhsia:  16.5 KB

Trajneri i Kombtares shqiptare t futbollit, Giani De Biasi, mbetet pa dyshim nj nga figurat m t dashura pr shqiptart, sidomos pr dashamirsit e futbollit n veanti. Kan kaluar m shum se 6 muaj nga Kampionati Europian, ku Shqipria debutoi denjsisht.
Po far mendon tani De Biasi, sht e mundur t arrihet srish n nj kompeticion madhor? Po pr grupin, pr lojtart e veant, far mendimi ka? Si jan raportet me Kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin e FSHF-s, Duka? Prgjigjet e t gjitha ktyre, De Biasi i rrfen n nj intervist ekskluzive pr Konica.al, i intervistuar nga Mentor Nazarko.

Pas ceremonis s nderimit t br nga Italia pr karriern tuaj n Italifar prfaqson ky nderim pr karriern tuaj si trajner dhe si njeri?

Besoj se ajo q vlen m shum se do gj sht njohja q ka br Italia, prkundrejt nj qytetari q ka shkuar t punoj n nj vend t huaj, q ka krijuar marrdhnie t mira me vendin q e ka mirpritur n punn e tij, q ka arritur t bj dhe gjra t rndsishme dhe q ka afruar dhe m shum kto dy kombe, t cilat kan marrdhnie t mira, por mendoj se kjo ka ndikuar n dhnien e nj imazhi te ndryshm dhe pr t qenit shqiptar.

Kto nderime q po ju bhen vazhdimisht, nga Italia si dhe nga Shqipria, jan pasoj e suksesit q Shqipria pati n Kampionatin Europian t dikaje q tashm ka kaluar. A ka ndonj sukses t s ardhmes q po projektohet pr Shqiprin?

Le t themi q pr nj lloj konceptimi tim t brendshm un jam gjithnj i projektuar drejt s ardhmes, drejt atyre gjrave q mund t prmirsohen. sht e qart q tani objektivi kryesor sht t prpiqemi t bjm nj figur pozitive n kto kualifikime t Kampionatit Botror edhe pse, pa pasur dshir t fshihemi apo t krkojm alibi, kemi n grup dy skuadra shum t forta, si Italia e Spanja, ndaj duhet t tentojm t bjm m t mirn pr t arritur kt synim.

Gjrat e thjeshta nuk ekzistojn, ndaj duhet t heqim dor nga ky mendim dhe duhet t prballemi me kt sfid s bashku, t ndrgjegjshm pr faktin q dhe sfida e Kampionatit Europian ishte e vshtir, por arritm ta bjm tonn, sepse besuam fort q ky sukses ishte i mundur.

Puna juaj zhvillohet edhe n nivelin psikologjikGjat nj vizite n nj fush-strvitje n Itali jeni shprehur se rezultati i arritur nga Shqipria n Europian ishte maksimumi q nj kombtare si e jona mund t arrinte. N t ardhmen nuk duhet pritur prsritje t nj suksesi t till?

N t vrtet, thash saktsisht dika tjetr. Ajo q u arrit n Europian ishte nj pik kulmore dhe t gjith kampiont e mdhenj, t gjith talentet e mdha n sport kan nj mentalitet t till, n baz t t cilit sapo kan arritur nj target, projektohen menjher drejt targetit t ardhshm. Ndaj ne nuk duhet t knaqemi me at ka kemi arritur, do t ishte nj mendsi prej humbsish, nj mendsi prej personash q nuk kan asnj fije vetvlersimi.

Besoj se duhet t rikarikojm baterit e t besojm se jemi n gjendje t ecim n rrugn ton, pavarsisht vshtirsive q i krijuam vetes me ndeshjen e fundit n shtpi kundr Izraelit, por q mund t luajm deri n fund nj rol prej protagonistsh. Varet nga ne, problemi kryesor fillon veanrisht nga ajo q kemi n kok nga ato q jan ambiciet tona.

Pak pr t br shakaTrajneri q do t keni prball nuk sht nj kavalier i Urdhrit Italian t Puns, ndaj nj kavalier mund ta mund, apo jo?

Nj kavalier po, megjithse m mungon kali. Problemi sht se n fush t lojs nuk do t zbresim un e Ventura, por Shqipria kundr Italis, n Itali! Nga vet tradita, Italia sht nj skuadr e fort. Ne jemi t ndrgjegjshm pr kt, por kemi s paku avantazhin q njohim m mir Italin sesa Izraelin, ndaj mund t zgjedhim kundrprgjigjet dhe t prgatitemi m s miri pr kt ndeshje. Djemt kan nj interes t veant pr kt ndeshje, ndaj do t na duhet t bjm nj prballje shum t veant e shum t kujdesshme.

Nse do t kishit qen kavalier para se t merrej vendimi pr t caktuar trajnerin, ju mund t ishit br dhe trajner i Italis?

Po, mund t isha br dhe trajneri i Italis, por kisha nj kontrat me Shqiprin dhe mendova t vazhdoja me punn e nisur, aq m tepr q puna e mbetur sht nj pun shum e rndsishme dhe mendoj se kam br zgjedhjen m t mir. Ktu ka djem q m kan dhn shum dhe nuk doja ti braktisja n nj moment kaq t vshtir. Pas aventurs n Europian mund t prballeshim m nj harxhim t energjive tona, por un mendoj se jam ende n gjendje t prqendroj ato q jan cilsit dhe energjit e ktij ekipi.

Por a po luhet m mir, d.m.th., n ndeshjet e luajtura pas Europianit, po luhet m mir sesa n Europian? Si e gjykoni ju?

Dy t parat ishin, sigurisht, shum t mira, sepse fituam. Dy t tjerat m pak, sepse i humbm t dyja. Mbeten gjithsesi 6 ndeshje, nuk jemi ende as n mes t rrugtimit ton. Kemi nj sfid, sigurisht, t vshtir, por pikrisht pr kt arsye jam shum m i vendosur, shum i ndrgjegjshm, sepse sfidat e vshtira m trheqin shum. Besoj se djemt tan n ndeshjet e mbetura do t arrijn t japin m t mirn e tyre.

Le t hyjm pak n politikN ceremoni ishte i pranishm edhe Kryeministri Rama. Presidenti i Federats tha se ai kupton shum mir politikn pasi merret do dit me t. Pse ather Kryeministri sht gjithnj atje ku jeni ju, n kto ceremonira?

Mesa duket, nga kjo pikpamje, ka simpati pr mua

sht edhe tifoz i Italis?

Po, sht dhe tifoz i Italis, por n at ndeshje do t jet tifoz kuqezi, jo i Milanit, por i Shqipris. Besoj se ai i qndron shum pran Kombtares son, sht nj nga tifozt q mezi pret q ne ti vm strkmbshin Italis dhe q t vazhdojm deri n fund me kt ndrr.

Ka br ndonj gj t veant si qeveri pr futbollin?

Sipas meje, po, prtej sportit ka br shum si politikan, ka dhn nj prerje shum serioze t qenit kryeministr i nj vendi jo t leht si Shqipria. Ka br nj pun t madhe me mendjegjersin e tij dhe ka dhn nj impuls shum t rndsishm. Jasht vendit perceptohet si nj person shum i hapur dhe i zoti.

E kam par tek Invasioni barbariche, Corriere della Sera javn e kaluar, fliste n mnyr entuziaste pr projektin e Boerit pr ristrukturimin e sheshit Sknderbej, ndaj mendoj se deri tani Kryeministri ka punuar shum mir.

Po presidenti i Federats, ju sht gjendur n krah n punn tuaj?

Un besoj se presidenti Duka ka punuar mir. Deri tani ajo q m ka br m shum prshtypje sht se me ka ln t punoj n autonomi t plot vendimmarrjeje, pa u przier dhe ka punuar gjithnj pr ti dhn nj dor puns son. Ajo pr t ciln me vjen keq sht q nj pjes e madhe e tifozris son nuk e ka kuptuar kt gj.

Un jam munduar shum her t shpjegoj q ai sht nj njeri q e ka przemr Kombtaren, por njerzit gjithnj mendojn se ka pas kushedi far prapaskenash, kur n t vrtet nuk ka asgj. Duka sht tifozi i par i Kombtares dhe ka t gjith interesin q gjrat t funksionojn n mnyrn m t mir.

Patjetr q kt e bn n mnyr manaxheriale, duke dhn nj gjurm t sakt aspektit n t cilin llogarit duhet t jen t sakta dhe nuk mund t shpenzohet pa kriter. Dhe pastaj, thn mes nesh, paguan shum pakMua!

Por duke u paguar pak ju keni arritur dhe suksese, sepse nse do ju paguante shum, mund ta ndjenit veten t llastuar e t mos arrinit asnj rezultat?

Ma kthyet bukur batutn! N t vrtet, un e di se ku kam ardhur t punoj, e di se federata shqiptare nuk sht nga m t pasurat n bot. Fal Europianit, kemi realizuar t ardhuara q na kan lejuar t bjm nj hop prpara. Ka pasur investime dhe do t ket dhe t tjera, sidomos pr sa i prket impianteve e fushave t lojs. Mendoj se ajo q mundon kryesisht, jan infrastrukturat q mund t ndihmojn fmijt t largohen nga rruga dhe t formohen profesionalisht, duke u shndrruar n lojtart e s ardhmes. /Marr nga konica.al/