Emri:  deep-web-f7aee398d773ba37.jpg

Shikime: 302

Madhėsia:  39.6 KB

Deep Web, pėr shumė pėrdorues ėshtė ana e padukshme e internetit.
A e dinit se ekziston njė rrjetė internetik shumė herė mė i madh se ai qė ne njohim dhe shohim sot? Nė realitet, shtresa e “padukshme” e rrjetit qė ju mund tė keni qasje nėpėrmjet makinerive gjigante tė kėrkimit, ėshtė vetėm njėra anė e rrjetit-internetit.

Rrjeti i fshehur ėshtė pėrmbajtja pėr nė tė cilėn qasja nuk ėshtė aspak e lehtė, e njohur ndryshe dhe si DEEPNET [si dhe shumė herė quhet dhe Darknet, ose Deep Web, ose Hidden Web].

Pėrmbajtja pėrbėhet vetėm nga sajte dhe webe dhe faqe tė ndryshme tė cilat nuk diktohen nga makineritė e kėrkimit dhe qasje nė to kanė vetėm njė “grusht” njerėzish. Sigurisht qė ekzistojnė dhe disa pjesė tė tyre tė cilat janė tė fshehura edhe shumė mė thellė. Njė pjesė e DEEPNET, mund tė qaset vetėm nėpėrmjet rrjetit anonim
Tor-Browser
Fillimisht u sponsorizua nga Laboratori i Marinės Luftarake tė SHBA-ve, kur ky rrjet doli nė qarkullim nė vitin 2002 dhe pėrdoret gjerėsisht nė tė gjithė botėn pėr kujdesinė e anonimitetit nė lidhje direkt, njofton sopho.

Pėr tė vizituar njė faqe interneti me anė tė Tor, rrugėt qė do ndjek kompjuteri juaj, kalojnė nėpėrmjet njė procesi tė pėrshpejtuar tė ndihmuar nga njė sėrė kompjuterėsh tė tjerė Tor para arritjes web server, duke fshehur nė thelb vendndodhjen tuaj nga ky server.

Tor pėrdoret pėr shumė qėllime ligjore ose etike, Deep Web, ėshtė baza pėr njė gamė tė gjerė tė krimit dhe pėrmbajtjeve tė paligjshme. Nė kundėrshtim me sajtet e zakonshme, faqet intrenetike tė DEEPNET, nuk kanė adresa miqėsore URL.Nė vend tė kėsaj, ėshtė njė seri fenomenale e karaktereve tė dukshėm tė pazgjedhura, qė ndiqen prapashtesat “.onion” dhe ofron qasje nė kėto faqe tė fshehta ne te ekziston dhe “The Hidden Wiki”, qė ofron regjistrimet e kėtyre adresave URL pėr tė lehtėsuar pėrdorimi i DEEPNET.

Deep Web pėrgjithėsisht shėrben pėr krime! Pėrmbajtja reale tė tmerrshme, nuk ėshtė ajo qė ne shohim nė Google apo LiveLeak. Por, sa mė shumė thellė tė zhytemi, aq mė shumė faqet e kėtij rrejti tė fshehtė, aq mė errėt bėhet pėrmbajtja e tyre. Pa patur njė diskutim tė gjerė dhe shumė tė madh presa i pėrket pyetjes sesa i aftė ėshtė Tor tė ruaj nė anonimitet aktivitetin tuaj online. Tashmė ėshtė vėrtetuar se sajte dhe faqe tė ndryshme tė Tor qė shishin drogė, u mbyllėn nga autoritetet pėrkatėse, ose si FBI ndaloi keqtrajtimin e fėmijėve nėpėrmjet faqeve pėrkatėse tė DEEPNET. Por, mundimi qė duhet nga ana e autoriteteve pėrkatėse qė ushtrojnė ligjin, pėr tė ndjekur pėrdoruesit e Tor, ėshtė shumė i vėshtirė, i pamundur dhe thuajse inekzistentė.

Padyshim, qė Tor-Browser ėshtė njė “vegėl” e fuqishme. Ndihmon analizuesit malware nė sektorin e studimit tė tyre.

Adresat IP tė shkrimtarėve malware, qė disponojnė material dhe teknika tė padėshirueshme, janė nė listėn e zezė nga i njohuri anti-virus, kėshtu shpeshherė pėrdorin Tor-in pėr ta anashkaluar. Tė gjithė kėto pėrdorime dhe favore qė ofron Tor, sjellin shumė pyetje tė cilat duan pėrgjigje!

Deep WebSa morale dhe sa ligjshme ėshtė tė marrėsh me qira njė vrasėses? Sa e lehtė ėshtė tė blesh njė fėmijė pėr ēdo lloj pėrdorimi? Kėshtu, pa asnjė kuadėr ligjor dhe pa kodin e mirėsjelljes, Tor duket i frikshėm dhe tėrėsisht i paligjshėm.

Nuk pėrfshihet kėtu aktivitet i aktivistėve nė gjithė rrjetė, edhe pse nė bazė tė statusit ligjor tė shumė vendeve, edhe kjo ėshtė e paligjshme.

Si droga po ashtu dhe jeta e njeriut, kanė kosto, pasi tė gjitha kėto mund t’i blesh dhe shesėsh sipas dėshirės.

Shėnim: "Nuk ka gjė mė tė bukur se sa te jeni nė "sipėrfaqe" duke parė "Diellin" dhe duke degjuar "Muziken" edi shumė mirė qė eresira ju treq por ta dini se aq mė thelle te shkoni aq mė shumė larogeni prej dritės. Sepse nga erresira nuk do tė fitoni kurrė dicka tė mire."