Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 86

Tema: Ermal Meta

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Ermal Meta

  Mediat italiane: Ermal Meta, njė imazh i bukur pėr gjithė shqiptarėt

  Tashmė pėr kantautorin shqiptar Ermal Meta, kanė shkruar mjaft gazeta, ato italiane dhe nė Shqipėri, por edhe gazetat katolike pėr arritjen e shkėlqyer dhe si fitues trofesh nė festivalin e kėngės nė Sanremo tė kėtij viti, ndėr mė tė njohurit nė botėn e kulturės dhe tė artit.

  Gazeta “Avvenire” e pėrditėshmja italiane ka botuar sė fundmi njė artikull me titull “Prova e Pjekurisė”, shkruar nga gazetarja Angela Calvini. Intervista nė “Avvenire” shoqėrohet mė njė foto tė madhe tė artistit.

  Ermal Meta nė Festivalin italian “Sanremo” doli fitues i Ēmimit tė Tretė, i Ēmimit tė Kritikės dhe i Ēmimit “Serata Cover”, duke rikėnduar kėngėn e famshme tė Domenico Modugno “Toka ime e hidhur”, me motive arbėreshe.

  Ai tregon se ka bėrė shumė rrugė pėr tė arritur aty ku ėshtė sot, i vlerėsuar nė mjediset e muzikės dhe ka shkruar tekste pėr kėngėtarė tė njohur italianė. Kėnga e tij nė Sanremo ishte autobiografike, kurajoze kundėr dhunės brenda familjes: “Vietato morire”.

  Ndėrkaq kantautori shpjegon se: “Shkrimi i kėngėve lind nga nevoja e brendshme pėr tė hedhur nė letėr dhe me pas nė melodi atė qė unė jetoj, por gjithashtu jam frymėzuar edhe nė shumė histori qė kam lexuar nė libra”.

  Biri i dy muzikantėve tė orkestrės simfonike tė Fierit, ka studiuar piano qė nga mosha pesė vjet, duke shkuar nė ēdo koncert tė nėnės sė tij violiniste. Nė moshėn 13 vjeēare ai shpėrngulet nė Itali dhe fillon rrugėn nė muzikė, deri nė karrierėn e tij si solist nė Sanremo nė 2016 dhe 2017, duke spikatur me talentin e tij, – shkruhet nė gazetė.

  Jehona pėr artistin shqiptar ka qėnė e madhe, duke pėrfaqėsuar kėshtu diēka nga gjithė emigrantėt shqiptarė, duke sfiduar, madje njėra nga gazetat shkruante jo humor dhe ironi qė artisti shqiptar “vodhi” ēmime nė Sanremo. Shqiptarėt po arrijnė tė marrin atė qė meritojnė duke dhėnė kėshtu dhe njė imazh tė bukur pėr tė shqiptarėt dhe Shqipėrinė.  / KultPlus.com 

  http://www.kultplus.com/?id=6&l=19405


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 19-02-2017 mė 12:02

 2. 2 antarėt mė poshtė falenderuan sirena_adria pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bili99 (23-02-2018),bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta

  BRAVO ERMAL ! Suksese te metejshme ne karrieren tende !


 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #3
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,783

  Pėr: Ermal Meta

  Perveēse nje artist i kompletuar, kishte ate qe un vlersoj me shume, thjeshtesine.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 6. 2 antarėt mė poshtė falenderuan skender76 pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bsdev (01-03-2017),sirena_adria (21-02-2017)

 7. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta

  Kur Arti prek thelle shpirtin...... Min 4:44 ..... e mrekullueshme !


 8. 2 antarėt mė poshtė falenderuan sirena_adria pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bili99 (23-02-2018),bsdev (01-03-2017)

 9. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta

  Nje video e bukur si e presin italianet larg dritave te Sanremos.


 10. 2 antarėt mė poshtė falenderuan sirena_adria pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bili99 (27-12-2018),bsdev (01-03-2017)

 11. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta

  "Top Show" - Mars 2016  Min. 24:24

 12. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta

  " Pa filter " - Qershor 2017


 13. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta

  " Pa Filter " - 2017


 14. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 07-10-2017 mė 11:19

 15. #10

 16. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta

  ARENA DI VERONA - BRAVOOO !


 17. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta

  A do te vijoje suksesi edhe kete vit ?

  https://wiwibloggs.com/2018/01/30/po...xcited/208161/

 18. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta

  Italianėt: Ermal Meta fitues i “Sanremo 2018”

  Mbrėmjen e sotme starton edicioni i 68-tė i muzikės italianė, “Sanremo 2018”.

  Pėr plot 5 ditė, 20 kėngėtarė do tė konkurrojnė pėrballė njėri-tjetrit pėr tė rrėmbyer vendin e tretė, tė dytė dhe sigurisht, vendin e fituesit.
  Ndėr konkurrentėt e kėtij viti ėshtė edhe kantautori shqiptar, Ermal Meta, i cili sipas mediave italiane ėshtė favorit pėr tė fituar kėtė vit.
  Kėtė vit, Meta do tė vijė me njė bashkėpunim me kėngėtarin italian, Fabrizio Moro, tė quajtur “Nuk mė keni bėrė asgjė”.

  Sipas bookmaker-ave italianė, kjo kėngė mund tė jetė dhe fituesja e Festivalit “Sanremo 2018”. “Sanremo 2018” do tė prezantohet nga njė emėr i rėndėsishėm i muzikės italiane, nga kėngėtari Claudio Baglioni i cili ėshtė njėkohėsisht dhe Drejtori Artistik i Festivalit, i shoqėruar nga prezantuesja Michele Hunziker e nga aktori Pier Francesko Favino.

  Epo, le tė kryqėzojmė gishtat! /Blitz.al/

  blitz.al/showblitz/rreth-e-rrotull/italianet-ermal-meta-fitues-i-sanremo-2018/


  SUKSESE ERMAL !

 19. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta


 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  bili99 (02-06-2018)

 21. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta

  “Rebelim ndaj terrorizmit!” – Kėngėtari shqiptar, sėrish pjesė e Sanremos 2018, kėtė herė me njė bashkėpunim…

  Kantautori shqiptar po korr sukses tė madh vitet e fundit. Talenti i tij po e shpėrblen dhe bėhet fjalė pėr Ermal Metėn, i cili do tė marrė pjesė pėr tė tretin vit rradhazi nė Festivalin e Sanremos.

  Ai ka prezantuar trailerin e kėngės nė profilin e tij nė Facebook; bėhet fjalė pėr njė duet me njė kėngėtar shumė tė njohur italian siē ėshtė Fabrizio Moro. Titulli i kėngės ėshtė “Non mi avete fatto niente” (Nuk mė keni bėrė asgjė) dhe ka njė tematikė mjaft interesante dhe aktuale. Ajo flet pėr frikėn ndaj terrorizmit dhe pėrcjell disa mesazhe mjaft goditėse.
  “Kėnga jonė ėshtė njė rebelim i njerėzimit ndaj frikės sė terrorizmit”, – kanė deklaruar dy kėngėtarėt.

  Festivali i Sanremos 2018 do tė zhvillohet prej datės 6 deri nė 10 shkurt nė teatrin “Ariston” dhe do tė prezantohet nga njė emėr i madh i muzikės italiane, kėngėtari Claudio Baglioni.

  Ermal Meta nė vitin 2015 u prezantua nė Sanremo nė garėn e tė rinjve me kėngėn “Odio le favole” (Urrej pėrrallat) ku u klasifikua nė vend tė tretė, ndėrsa nė vitin 2016 garoi nė kategorinė “Big” me kėngėn “Vietato di morire” (E ndaluar tė vdesėsh), duke fituar ēmimin e kritikės “Mia Martini”. /Blitz.al/

  http://blitz.al/showblitz/rreth-e-rr...e-bashkepunim/

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  bili99 (27-12-2018)

 23. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta


 24. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta

  Citim Postuar mė parė nga sirena_adria Lexo Postimin
  Italianėt: Ermal Meta fitues i “Sanremo 2018”

  Mbrėmjen e sotme starton edicioni i 68-tė i muzikės italianė, “Sanremo 2018”.

  Pėr plot 5 ditė, 20 kėngėtarė do tė konkurrojnė pėrballė njėri-tjetrit pėr tė rrėmbyer vendin e tretė, tė dytė dhe sigurisht, vendin e fituesit.
  Ndėr konkurrentėt e kėtij viti ėshtė edhe kantautori shqiptar, Ermal Meta, i cili sipas mediave italiane ėshtė favorit pėr tė fituar kėtė vit.
  Kėtė vit, Meta do tė vijė me njė bashkėpunim me kėngėtarin italian, Fabrizio Moro, tė quajtur “Nuk mė keni bėrė asgjė”.

  Sipas bookmaker-ave italianė, kjo kėngė mund tė jetė dhe fituesja e Festivalit “Sanremo 2018”. “Sanremo 2018” do tė prezantohet nga njė emėr i rėndėsishėm i muzikės italiane, nga kėngėtari Claudio Baglioni i cili ėshtė njėkohėsisht dhe Drejtori Artistik i Festivalit, i shoqėruar nga prezantuesja Michele Hunziker e nga aktori Pier Francesko Favino.

  Epo, le tė kryqėzojmė gishtat! /Blitz.al/

  blitz.al/showblitz/rreth-e-rrotull/italianet-ermal-meta-fitues-i-sanremo-2018/


  SUKSESE ERMAL !

  Dhe ia dolen mbane ! BRAVO Ermal & Suksese ne Eurovizion !

 25. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta


 26. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Ermal Meta

  Nga pezullimi, drejt triumfit. Ermal Meta fiton Sanremon

  Ermal Meta dhe Fabrizio Moro, me kėngėn e tyre “Non mi avete fatto niente”, janė fituesit e Festivalit tė “Sanremo”-s nė Itali.

  “Non mi avete fatto niente” rrezikoi t’i pėrjashtonte nga konkurrimi dy kantautorėt nė bazė tė akuzave pėr plagjiaturė tė njė kėnge tė prezantuar nė “Sanremo”-n e tė rinjve tė vitit 2016, nėn interpretimin e Ambra Calvanit e Gabriele De Pascalit, por gjatė konferencės pėr shtyp para medieve, Fabrizio Moro tha se kėngėn nė fjalė e kishte shkruar po ai dhe risjellja e tekstit tė saj nėpėrmjet produksionit tė sivjetshėm ishte njė rikthim i vlerave qė nuk duhet tė harrohen.

  Pas vlerėsimeve tė bėra, edhe “Rai” doli nė pėrfundimin se kėnga mund tė vazhdonte garėn, nga e cila dy artistėt dolėn triumfues. Ndėrkohė qė nė vendin e dytė u pozicionua grupi “Lo stato Socciale” dhe nė tė tretin kėngėtarja “Analisa”.

  Kėnga ėshtė njė himn kundėr terrorizmit dhe nė tekstin e saj pėrfshihen shumė raste tė ndodhura nė tė shkuarėn, por qė lajtmotiv mbetet vargu “nuk mė keni bėrė asgjė”, qė pėrbėn edhe titullin e saj.
  Tanime ėshtė publikuar edhe videoklipi i kėngės, qė ilustron nė imazhe qytetet e rrėnuara nga bombardimet, homazhet e njerėzve nė vendngjarje dhe fėmijėt e vegjėl, si simbol i mosmposhtjes. /TopChannel/

  http://fax.al/read/news/14351519/172...fiton-sanremon
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 12-02-2018 mė 10:18

 27. #20

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •