Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-02-2010
  Postime
  72

  Piktori Luan Jakupi, artist me intuit dhe duar t fuqishme

  Piktori Luan Jakupi, artist me intuit dhe duar t fuqishme


  Shkruan: Lek Mrijaj


  Emri: 1.jpg

Shikime: 1034

Madhsia: 54.6 KBPiktori Luan Jakupi i prket brezit t ri t piktorve nga Klina, pikrisht ai ka filluar t bj epok n kt koh ndaj edhe po i qndron besnik parimeve t tij artistike e krijuese t kndvshtrimit jetsor, realizmit dhe pasqyrimit me vrtetsi edhe t momenteve kye t historis son kombtare e bots euroatlantike. Ai m ka rrfyer gjithnj dhe m ka treguar pr pikturat e tij, e kam vrejtur qartazi se piktori n fjal jeton me vija, skica, ngjyra, brusha, pejzazhe, piktura murale, natyr t qet, kolazhe, bot t udirave, tamam si Luis Karoli... sht vrtet i uditshm, ai jeton n nj bot tjetr t intuits s krijimeve t kulturs dhe artit e cila plqehet nga t shumt adhurues t tij. Un, duke i par kto piktura t tij, n ekspozita sikur m erdhi fuqia pr ta br kt shnim t shkurtr gazetaresk pr kt artist. Nga rrafshi im Luan Jakupin e moj si njeri, profesor e artist t madh me dije e veprimari arti. Vepra e tij artistike ngrthen nj bagazh t madh t dijes, ky piktor i ksaj kohe moderne me plot energji artistike e profesionale tashm ka filluar t e pushtoj artin, q do t thot se piktura e tij artistike flet shum nga pamja e brendia e saj. N tablot e ktij piktori shoh pejzazhe me rreze t ndryshme gjithprfshirse e kryestrateg e atlet t nominuar, rilindas, patriot e klerik atdhetar t t gjitha komuniteteve pa dallim, t cilt me arm, pend, fjalime brilante e mnyra t ndryshme ju vrsuln t keqs apo armiqve tan shekullor e jetsor. Piktorin Luan Jakupin sa her e takoj ai shpjegon se sht i frymzuar dhe i ndikuar nga arti i krijuar, dhe arti q krijohet n kohn e sotme? Por, cili artist nuk mund t mos ndikohet nga rrethanat sociale ,ekonomike, politike t t gjitha kohrave, t cilat e preukupojn dhe e prekin n mnyre direkte edhe rrethin edhe vet artistin? sht shum e vshtir t ikim nga ndikimi i gjendjes e cila na rrethon, ne shpeshher ndjehemi prgjegjs pr jetn t ciln e jetojm. Ndjehemi t pafuqishm t ndikojm pozitivisht edhe prkundr energjis pozitive, dshirs dhe dashuris t ciln mund ta ofrojm. Megjithat, arti i tij reflekton n ndjenjat tona personale, mnyrn e jets t ciln e jetojm dhe idet apo revoltn ton. Arti evoluon, por edhe njeriu evoluon!

  Piktori Luan Jakupi, peizazhin e ka trajtuar gjat studimeve t magjistraturs

  Kur vshtron me radh tablot e piktorit Luan Jakupit ngjan sikur gjithka po merr shklqim n hapsir ngjyra me pamje ndriquese-ekstravangante t ndezura si flakadan, ngjyra me plot dinamizm, pasion pr jetn dhe shum vendosmri pr nj performanc t pathyeshme. Andaj emrtimi i tablove "Kompozicion"- sipas piktorit Luan Jakupi sht nj kndvshtrim mbi jetn i balancuar , i pa ndikuar nga t tjert dhe objektiv, duke e kursyer vetn n plotsi nga zhgnjimet. Pritshmrit asnjher nuk duhet t jen shum t mdha sepse jeta t ofron m t bukurn q mundet por edhe t sfidon pr t kuptuar forcn q posedon njeriu pr t rezistuar, pr t luftuar dhe pr t caktuar prioritetet e tij. Jeta duhet organizuar ashtu si duhet organizuar shtpia, ngjyrat, objektet, format, harmonia dhe kontrasti duhet t jen prezente n nj hapsir, qoft ajo shtpi apo piktur. Ato duhet t organizohen sa m mir dhe sa m pranueshm, pr t mos krijuar shqetsime t tepruara. Kompozicioni n piktur gjithashtu duhet t organizohet duke u bazuar n kto parime. Ia vlen t thuhet se piktori Luan Jakupi, peizazhin e ka trajtuar gjat studimeve t magjistraturs. Pamjet e peizazheve t tija t prezentuara jan pamje nga vendlindja tij. Ato flasin pr qetsin e ktyre peizazheve t bukura t cilat njomsin e tyre n nj moment e shndrrojn n flak t fuqishme q t kaprdin dhe e cila nuk t lejon mundsin t pyessh se cila rrug mund t kalohet m leht e cila nuk kalohet fare. Qetsia e heshtja e piktorit Luan, mbizotrohen nga diqka e pa paramenduar! Q do t thot se peizazhet e tija t skalitura kan historin e rrfimin e tyre! Andaj arti si shprehje artistike, arti dhe kuptimi i artit ka dominuar ndr shekuj tek krijuesit, kritikt, shkrimtart dhe poett q do t thot prgjithsisht arti prbn nj poetik n vetvete, e kjo n t shumtn e kohs ka qen e dominuar nga forma t ndryshme t interpretimit. Nse sht thn se arti ka lindur me njeriun kjo sht m se e vertet, mirpo tutje kan lindur format e thjeshta t shprehjes figurative, tha piktori yn prof. Luan Jakupi.

  Disa mendime nga kritikt e artit shqiptar

  Andaj krijimet e tija artistike gjithher jan prcjell dhe prcjelln me vmendje pikrisht ato kan marr vlersime me nota t larta nga kritikt e artit dhe t pikturs. Pse jo? Edhe shkrimtari yn i mirnjohur Fran Ukcama, e vlersoi lart stilin, teknikn dhe motivet e krijimtaris s Luanit, ndaj edhe tha se pikturat e tij i ka shijuar m shum ndje shpirtrore, punime t skalitura mjaft bukur, fort novative, ekspresive dhe krejt n stilin e vet. Ndrsa Mr. Mustafa Ferizi gjat ekspozits s hapur n vitin 2006, tha se piktori, m shum se do qenie tjetr njerzore, i do ngjyrat, por midis tyre e veon nj q la gjurm n shumsin sensibilitetit t tij kreativ. Kshtu, Ticjani i madh e veoi Cinoberin Rembranti, Umben Van Gongu t kuqen dhe jeshilen, ndrsa pr Kndiniskin ngjyra blu, ishte ngjyr mbi t gjitha ngjyrat. Piktori Luan Jakupi duhet t dij se ngjyra ka teke dhe naze, ajo di madje t rebelohet, t shfrenohet fare, kshtu q piktori i ekzpozohet telasheve t mdha, nse nuk ja njeh trembimin. Ngjyra sht njsia themelore e pikturs, kurse pr piktorin ajo sht edhe mjeti kryesor pr njmendsimin e ideve, imagjinats dhe vizionit t tij kreativ, mu pr kt krkohet q krijuesi t i shfrytzoj t gjitha mundsit shprehse nprmjet tyre. Me ndrtimin e pikturs kontribuojn shum elemente, por nse sht diqka qe at e bn poetike, i jep fuqishm origjinalitet shpirti dhe muzikalitet, ather ajo sht ngjyra. Dhe nj piktur q nuk ka kuotike, q nuk emrton edhe tingujt muzikor, pra q nuk prek n dimensionet m t thella t shpirtit estetik nuk mund t jet piktur n kuptimin e plot t fjals. Andaj n fund t vlersimit t ekspozits s hapur n vitin 2006, Mr. Mustafa Ferizi tha: Kt desha t'ja them piktorit t ri Luanit, i cili pr zanatimin e t cilave e prshndes nga zemra me shpres se do ti prballoj sfidat dhe ankthet q do t paraqiten gjat veprimtaris se tij krijuese artistike.

  Kush sht Luan Jakupi?

  Piktori Luan Jakupi lindi m 28.08.1984, n Caravik t Klins. Shkolln tetvjeare e kreu n vendlindje, t mesmn n Kijev, kurse akademin e arteve n piktur, e prfundoi n klasn e Prof. Valbona Rexhepi n vitin 2006, n Prishtin. M pas vazhdoi studimet post diplomike pr master n degn e pikturs dhe diplomoi n vitin 2012. Ai tash e sa vite ka investuar dhe investon n nxjerrjen - edukimin e brezave t rinj n shkolls s mesme Luigj Gurakuqi t Klins, biografia e tij sht e pasur dhe rrjedh me shum aktivitete t ndryshme artistike ku statuset e tij prmbushen n mnyr perfekte fal imagjinats dhe profesionalizmit t tij pedagogjik e artistik t cilin e shohim t reflektuar n t gjitha sferat gjithperfshirse. sht antar i SHAFK-s dhe merr pjes rregullisht n ekspozitat kolektive t organizuara nga shoqata, brenda dhe jasht vendit dhe tregoi se kishte formuar individualitetin e tij krijues me pikturat e tij t qarta dhe dekorative me tematika t peizazheve u zgjerua me motive nga vende historike, duke u prirur drejt modelimit.

  Bibliografia

  Ka br prezentimin e tij artistik npr ekspozita t ndryshme personale ( Galerin e Qendres Studentore n Prishtin, n vitin 2006, Biblotekn Kombtare n Prishtin n vitin 2007, n Kalan e Gjirokastrs viti 2010 ) dhe kolektive ( Qendra Studentore n Prishtin viti 2006, Muaji i Kulturs n Ferizaj viti 2006, Flaka e Janarit Gjilan n vitin 2006, SHAF. n Pej n vitin 2006, Shtat Marsi Mitrovic n vitin 2007, n Galerin e Arteve Tiran n vitin 2007, Flaka e Janarit Gjilan n vitin 2009, Salloni i Nntorit n vitin 2010 n Prishtin).


  Le t flasin punt e tija artistike q jan me t vrtet t nj stili t veant artistik


  Dua ta potencoj se arti i piktorit Luan Jakupit, sht nj instrument i fuqishm dhe testament q t ndihmon n krijimin e identitetit, na mundson t prballemi me t kaluarn gjithprfshirse, na ndihmon gjithnj pr t kuptuar dhe pr t shprehur at q ndoshta njerzit nuk e thon m goj apo fjal ndaj prgjithsisht penda e ktij piktori sht unifikuese dhe i bashkon t gjitha kulturat pa dallim ashtu n trsi edhe sipas dekalogut. Andaj uroj q rruga e jets s piktorit Luan Jakupit t jet e gjat dhe me plot piktura rrezatuese dhe t suksesshme, nj rrug t mbar n punn e tij t bukur artistike e profesionale, megjithat, le t flasin punt e tija artistike q jan me t vrtet t nj stili t veant artistik.

 2. Anetart m posht kan falenderuar lek-p pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •