Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Fatura e pabesueshme e dyshes Basha-Berisha, pa ta jetonim dy her m mir

  Emri: Sali-Berisha-Lulzim-Basha-696x569.jpg

Shikime: 250

Madhsia: 36.7 KB

  Grabitja q dyshja Berisha-Basha i ka br shqiptarve gjat 25 viteve t fundit sht mbi 50 miliard dollar, treguar nga nj analiz ekonomike e publikuar ditn e djeshme.

  Nse t gjith kto para do t ishin hedhur n ekonomi, ndr vite ato do t kishin prodhuar nj rritje t till t Prodhimit t Brendshm Bruto, sa q Shqipria sot do t ishte nj vend ekonomikisht i krahasueshm me Kroacin ose Turqin, prsa I prket standartit t jetess.

  E thn ndryshe, t ardhurat tona pr frym nuk do t kishin mbetur n harkun e 4-5 mij dollarve pr frym n vit, por do t kishin kaprcyer n 12-13 mij.

  Kjo sht prmbledhja e dhjet aferave m t dmshme t bra gjat drejtimit t vendit prej Partis Demokratike

  1. Terapia e shokut dhe ligji i pronave, dmi i pamatshm

  Vendet e tjera ish-komuniste zgjodhn q ndrmarrjet shtetrore, pavarsisht nse mbeteshin n pun ose mbylleshin, t mosprekeshin pr t’u privatizuar n nj moment t dyt. Sali Berisha vendosi q me nj t rn t lapsit, n 1992-shin, t gjitha uzinat t mbylleshin. Edhe m i madh dmi me ligjin m absurd t toks, q parcelizoi t gjithn tokn bujqsore n parcela disa dylymshe, ku sht i pamundur zhvillimi i do aktiviteti ekonomik n mas.


  2. Skemat Piramidale, dmi 5-17 miliard $

  “Parat e shqiptarve jan m t sigurtat dhe m t pastrat n bot”. Kshtu deklaroi Sali Berisha n shtator 1996, duke inkurajuar njerzit t depozitonin parat n firma, ndonse FMN sapo kishte paralajmruar falimentimin e skemave piramidale, t cilat ran n seri n janar-shkurt 1997. Nga kjo afer, vet Presidenti do t prfitonte brenda nats me miliona dollar, ndrsa qindra mijra shqiptar humbn kursimet e t gjith jets apo banesat e tyre. Anarkia q vijoi i kushtoi jetn 3 500 personave dhe ekonomia u tkurr me 10%. Sipas ekspertve, viti 1997 solli nj dm prej 5-17 miliard dollar n ekonomin shqiptare.

  3. Grdeci, afera me armt e ushtris, 2-5 miliard $

  Pak e din, por n 2011-n, mediat azere raportonin pr mundsin q Azerbajxhani t’i hapte luft Shqipris, pr shkak se armt e ushtris son shkonin tek forcat armene, n luft me Azerbajxhanin. ’pun kishin atje? Po ’pun kishin edhe n Ruanda, Kongo, Burma, etj? Kt e di vetm ish-Kryeministri dhe djali i tij, Shklzen Berisha, t prfshir direkt n trafikun ndrkombtar t armve, afer q solli “skrapizimin” n mas t armve t ushtris shqiptare dhe drgimin e tyre n zonat e konflikteve. Fatura, sipas disa zrave kap deri n 5 miliard dollar, por asnjher nuk sht msuar sakt se sa arm jan shitur nga ish-kryeministri Berisha.

  4. Thyerja e embargos s nafts n Jugosllavi, mijra viktima

  Vitet 1992-95 ishin vite t arta pr spekulatort e karburanteve, t udhhequr nga Presidenti i kohs, Sali Berisha. OKB i vendosi nj embargo nafte Jugosllavis s prfshir n nj seri luftrash civile. Qllimi i embargos ishte t bnte t pamundur pr ushtrin serbe q t lvizte dhe rrjedhimisht t kufizonte gjakderdhjet, por fal sponsorizimit shqiptar, q shiste naft me vler 3-4 her m t lart se vlera e tregut, lufta vazhdoi. Klani i Berishs u pasurua, shifra sht e pamundur t llogaritet, por me mijra jet kosovarsh, boshnjaksh dhe kroatsh humbn si pasoj e veprimeve t Berishs.

  5. “ARMO”, prvetsimi i nafts. +1 miliard $

  Afera me “ARMO”-n, q i kaloi n mnyr korruptive tek “Taci Oil” solli shkatrrimin e rafineris dhe t gjith instrusis naftnxjerrse e naftprpunuese n vend, duke nxjerr n rrug me mijra puntor, por kjo vetm pasi t gjith asetet u grabitn nga i pari deri tek i fundit. Shtuar edhe kontratat e tjera koncesionare t lidhura n mnyr abuzive, dmi i tejkalon lehtsisht nj miliard dollart.

  6. 10 mij kilometra rrug t vjedhura, +1 miliard $

  Si mund t vidhen kilometrat? Prgjigjen pr kt e di shum mir Lulzim Basha, ish-Ministr i Transporteve, q mbikqyri vjedhjen e 10 mij km rrug (pa llogaritur Rrugn e Kombit). N letra jan 10 mij, n t vrtetn vetm 1 500 km dhe pothuajse t gjitha pa sinjalistik e pa standarte.

  7. Shteti borxhli ndaj privatit, vjedhja 720 milion $

  N 2013-n, plot 720 milion dollar ishte fatura e papaguar, q shteti i detyrohej kompanive private pr punimet dhe shrbimet e kryera pr llogari t shtetit, por t papaguara. Detyrimet u lan pr t’u shlyer nga qeveria e ardhshme.

  8. HEC-et private, 700 milion $

  161 HEC jan ngritur n periudhn 2005-2013, me fatura q variojn nga 2-10 milion euro, pr t marr nn dor lejen e ndrtimit t nj HEC-i t till, me garanci shtetrore pr blerjen e energjis q ai do t prodhoj. Dmi i llogaritur varion midis 500-700 milion dollar

  9. Afera e CEZ Shprndarje, 414 milion $

  Sipas Komisionit Parlament t mbledhur aktualisht, dmi sht vlersuar n 414 milion euro, por kjo sht vetm nj e dhn paraprake. CEZ sht nj prej aferave m t mdha t mandatit t kaluar qeveriss, ku sht prfshir drejtprsdrejti djali i ish-kryeministrit, Shklzen Berisha.

  10. Rruga e Kombit, 400 milion $

  N kt “hit-parade” t aferave m t mdha t PD, paradoksalisht, Rruga e Kombit ngjan vetm si nj “vjedhje fmijsh”, e kjo jo pr shkak se atje u vodh pak, por sepse aferat e tjera kishin proporcione gjigande dhe implikime direkte n jett e mijra personave. Kt her, nj rrug q duhet t kushtonte 800 milion dollar, kushtoi 1,2 miliard, rreth 400 milion dollar u vodhn nga Basha ministr Transporti./Lexo.al/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lazo : 09-02-2017 m 12:03
  Silence is golden.

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Pr: Fatura e pabesueshme e dyshes Basha-Berisha, pa ta jetonim dy her m mir

  Cfare ligji i kap keta ,ne lidhje me vetingun, qe na hidhen e i qajne hallin popullit sivjet ?
  Silence is golden.

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,456
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Fatura e pabesueshme e dyshes Basha-Berisha, pa ta jetonim dy her m mir

  Lazo ka nga ata qe vjedhin e bejne dy gjera. Ama ka nga ata qe vjedhin dhe flasin per arritje virtuale.
  Po ky i gjati me Roshin e me pista avionesh per transport droge, sebashku me laboratore kokaine (fakte te padegjuara ndonjehere), perse valle e ka kthyer Vettingun ne sllogan elektoral???
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •