Edi Rama, ekspozit n Bienalen e Venecias

Emri:  bienale.jpg

Shikime: 1119

Madhsia:  19.9 KB

Kryeministri Edi Rama do t jet nj prej artistve q do t marr pjes n edicionin e 57-t t Bienales s Venecias. Rama dhe Anri Sala do t jen t vetmit artist q do t ken nj ekspozit t plot n qndr t Venecias nn kurimin e Christine Macel. Bienalja Ndrkombtare e Venecias nj nga ngjarjet m t rndsishme n fushn e arteve pamore do t hap siparin m 13 maj pr t vazhduar deri m 26 nntor t ktij viti.

Shqipria do t prfaqsohet nga artisti Leonard Qylafi. Tema e ktij viti e Bienales sht Rroft arti I gjall!. N nj bot plot konflikte dhe trazira, n t ciln humanizmi po vihet seriozisht n rrezik, arti sht pjesa m e vyer e qenies njerzore. sht vendi ideal pr reflektim, krijimtarin individuale, lirin dhe pyetjet themelore. sht nj po ndaj jets, edhe pse nj por i qndron nganjher prkrah. M shum se kurdo, roli, zri dhe prgjegjsia e artistit jan t domosdoshm n kuadrin e debatit bashkkohor., sht shprehur kuratorja Marcel lidhur me temn e ktij edicioni. Viva Arte Viva sht nj Bienale e konceptuar me artistt, nga artistt dhe pr artistt.

Ajo merret me format q ata propozojn, pyetjet q ata ngren, praktikat q ata zhvillojn dhe format e jets q ata zgjedhin.Ndodhi n kohn e tashme quhet projekti q Qylafi ka zgjedhur pr t prezantuar pavionin shqiptar. Juria gjykoi se sht e rndsishme q Pavijoni Shqiptar t prezantohet nga nj artist q ka aftsin t risjell historin e s shkuars me nj kndvshtrim, krkim dhe praktik kontemporane. Qylafi prezantohet me piktura dhe dokumente personale q sjell nj kontrast midis historive individuale dhe kujtess kolektive, n nj trajtim sa politik, aq edhe poetik. Duke e krijuar lidhjen e tij me kohn, Qylafi prodhon nj ngjashmri dhe analogji t fort dhe t re, e cila ngre shum pyetje, duke e br edhe m emocionuese potencialin e dinamiks s narrativave t paraqitura, thuhet n motivacionin me t cilin Ministria e Kulturs zgjodhi Qylafin si artistin q do prezantoj artin shqiptar n kt event.

Shqip