Emri: 1486168734m10.jpg

Shikime: 312

Madhėsia: 44.1 KB

Movik Fort, janė fortesat bunkerė tė ndėrtuar nga flota naziste, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

Ato ndodhen nė jug tė Norvegjisė, nė Kristiansand, dhe janė ndėrtuar ndėrmjet viteve 1941-1944 me qėllim mbrojtjen e trupave naziste nga kėrcėnimet e anijeve Aleate.

Emri origjinal i tyre ėshtė “Batterie Vara”, marrė prej Gjeneral-majorit nazist, Felix Vara, por pas pėrfundimit tė luftės u riemėrua si “Movik Forte”, nga Norvegjia.

Movik Forte u pėrdor si fortesė nga Norvegjia deri nė prill tė vitit 1959, kur u vendos pėr mbylljen e saj, por nė ditėt e sotme, kjo fortesė ka ngjallur mjaft interes pėr tu vizituar.

Ajo ėshtė kthyer nė njė lloj magneti pėr ekstremistėt e djathtė, tė cilėt po shfaqin interes nė rritje pėr tė vizituar fortesat.

/ Top Channel

Foto galery

Emri: 1486168934_m11.jpg

Shikime: 352

Madhėsia: 50.0 KB Emri: 1486168965_m9.jpg

Shikime: 290

Madhėsia: 50.0 KB
Emri: 1486168977_m8.jpg

Shikime: 288

Madhėsia: 49.6 KBEmri: 1486168985_m7.jpg

Shikime: 318

Madhėsia: 44.3 KB
Emri: 1486168995_m6.jpg

Shikime: 322

Madhėsia: 79.0 KB