Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,045
  Postimet n Bllog
  3

  Ministri i shkarkuar: "Qeveria e Rams e kapur nga trafikantt e drogs."

  Konferenca - Manjani: Rama presion Mets. Partnert krkuan shkarkimin e Tahirit

  Pr m shum se 30 minuta Ylli Manjani, i cili deri n ort e para t paradites s sotme (30 janar 2017) mbante postin e ministrit t Drejtsis, para se t firmosej shkarkimi i tij ka shprthyer n akuza t ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama.

  Ai e cilsoi vendimin e shkarkimit hakmarrje t Kryeministrit Edi Rama, pr qndrimet e tij t hapura dhe kritikuese. Ndarja prfundimtare me kryeministrin Edi Rama, tha Manjani, ishin deklarat pr situatn e drogs e kthyer n nj problem serioz pr vendin.

  Tirane- Hakmarrje t Kryeministrit Edi Rama, e cilsoi ish Ministri i Drejtsis Ylli Manjani, shkarkimin e tij. Manjani tha se ky vendim vjen si shkak i qndrimeve t tij parimore dhe kritikuese pr shtjet shqetsuese dhe punt q nuk bhen mir.

  Manjani deklaroi se shkarkimi sht hakmarrje e pastr e Rams pasi ka denoncuar situatn me kanabisin, ndrsa akuzoi se kur ai krkoi arrestimin e Balilit, ministra t Rams qndronin me dashnoret n hotelin e t shumkrkuarit.

  Manjani listoi arsyet q sipas tij detyruan kryeministrin t vendos largimin e tij.

  Manajani, listoi dhe shtjen e t ashtuquajturit “baroni i Ballkanit” Klement Balili, n arsyet pse kryeministri Rama e shkarkoi, duke theksuar se ka pasur nj prpjekeje pr t lidhur emrin e tij me t akuzuarin pr trafik droge.
  Me nj gjuh t ashpr Manjani tha se kryeministri Edi Rama prej muajsh i ushtron presion kryearit t LSI-s, pr shkarkimin e tij ndrkoh ai informoi se partnert ndrkombtar krkuna largimin e nj ministri tjetr.

  Konferenca e plot  Pjese nga deklaratat e ministrit ne Konference

  Ora 13: 32 Un e di pse nuk sht arrestuar Klement Balili

  Manjani: Dita kur Ardian ipa shefi i interpolit ka informuar se ndaj Klement Balilit ka nj urdhr arrest. Q nga ky moment detyra sht arrestimi i tij. sht br arrestimi jo? Un e di pse nuk sht arrestuar. Sepse polict atje flen, flen n Santa Quaranta
  Manjani: Qeveria, pa dakordsin e Ministrit t Drejtsis, ka dhn 2 milion euro pr nj studio avokatore q do t merreshin me Becchetin dhe e humbn, pa dakordsin e Ministrit t Drejtsis

  Manjani: Pa tender jepeshin shuma 400 mij deri 4 milion euro me demek shrbime avokatie. Nasip Nao i refuzoi dhe un i kam refuzuar t gjitha. Dhe prgjigjja ishte t heqim Avokaturn e Shtetit nga varsia e ministrit

  Ora 13: 23 Manjani: Shkarkimi im sht hakmarrje e pastr pr qndrimet e mia n raport me kanabisin. Ka qen dicka therse, sepse dalngadal po dalin pett e lakrorit Ora 13: 19 Manjani: Llogma e korrupsionit ndahet n qeveri n gjykat ndahet bakshishi. Prokurort gjmohen nga trupat operacionale t policis pa urdhr
  Ora 13: 10 Manjani: Jam kundr reforms pr sundimin e gjyqsorit nga politika. Gjykata e prokurori q heton qeverin sht kriminel e trafikant. Jo ore pse kjo qenka reforma. Pr kt shkarkohem un. Nuk kam asgj tjetr.
  Rama duhet t ishte shkarkuar, vuri bast elektoral n SHBA interesat e shqiptarve
  Manjani: Si mundet kryeministri i vendit t shkoj t hedh interesat e Shqipris n bast elektoral n SHBA, bast t cilin e humbi me turp dhe ai duhet t ishte ai i shkarkuari, jo un. Si mund t vesh n bast interesat e vendit se kush fiton zgjedhjet n Amerik, do me thn kjo, kush i tha atij, nga e mori ai kt autorizim? sht kollaj ti krkosh llogari ministrave dhe mua pse flet pa leje, por ai kur flet pa lejen ton…jemi dy parti t ndryshme. Un i kam thn kto prandaj shkarkohem. M besoni nj gj, un n raport me t vrtetn nuk kam br kompromis.
  Un nuk mund t pajtohesha me kryeministrin q hapi librin e shtpis pr t shar dhe shpifur, kundr gjyqarve q vendosen kundr qeveris. do me thn kjo, pse duhet ta bj nj qeveri?
  E bri kt gabim Berisha.
  Cila qeveri demokrati e bn kt. Imagjon Angela Merkel t marr n telefon nj gjyqtar dhe ti thot fut n burg nj katundar, jan kto historira. Dhe e dini kush sht prgjigja q kam marr? Je kundr reforms! Cils kujt reforme jam kundr?! Reforms t sundimit t gjyqsorit nga politika? Po jam, dhe do jem gjith jetn. pun ka politika me gjyqsorin.
  Partnert krkuan shkarkimin e Tahirit, drejtoret e policise hanin e pinin tek Santa Quaranta

  Manjani: Un kam thn t arrestohet Klement Balili, i vetmi zyrtar q e kam br kt sistematikisht dhe ndrkoh q un bj kt, drejtora t policis hanin e pinin tek Santa Quaranta, jan t regjistruara t gjitha kto dhe i kan shrbimet partnere. M gjeni nj zyrtar t dyt q e ka br kt?! Une nuk kam kompleks dhe as m interesohen fare Kryeministrit i sht krkuar shkarkimi i ministrit t Brendshm, jo i imi. Duhet ta shkarkonte, ja kan krkuar partnert e di mir ai. Por do t shmang vmendjen, kjo sht arsyeja dhe nuk ka ndonj problem q t ndahem, un me Edi Ramn jam ndar, nuk ishte kjo tema. Ktu ishte problem do bjm nj qeveri t prbashkt n favor t njerzive, kam qen dhe mbetem nj nga besnikt e t majts s bashkuar, por jo t majts s bashkuar n emr t krimit. Q ti themi t majtve hajde t votoni se ska rrug tjetr dhe pastaj t qeveresim me t tjert.

  Manjani: E vrteta e ksaj qeverie sht se sht e kapur dhe sht jasht cdo standardi
  Ministra t Rams kan fjetur me dashnoret n Santa Quaranta

  Manjani: Nuk sht e rastsishme q sht tentuar t asociohet n emrin tim dosja e Klement Balilit, po ndrkoh q n Tiran behej thashetheme i asocimit t emrit tim me Klement Balilin, n Santa Quaranta ministrat e Edi Rams flinin me dashnoret. Kjo sht e vreteta, flinin aty. Dhe un kto nuk i d i se jam djal i menxhuar, por jan t regjistruara nga shrbimet partnere dhe kam marr prgzime nga shrbimet partnere pr denoncimin e kanabisit. Pse u b tani? Pr t shmangur vmendjen. Kryeministri priste dorheqje por un nuk jap dorheqjen se s’kam br krim.

  Ilir Metes i jam mirenjohes
  Manjani: ” U njoftova nga mediat pr shkarkimin tim. Duhet t komunikojm prmes medias sepse dhe Whatss up dhe sms nuk funksionojn. Kam qen dhe mbetem profesionist. Ilir Mets i jam mirnjohs

  Mbledhjet e qeveris jane antikushtetuese. Ministrat nuk lejohen t flasin n mbledhjen e qeverise”
  Rama ka harxhuar koh pr ti br presion Mets. Ajo q thot sht se un flas pa lejen e Fugs. N nj sistem demokratik ministrit krkohet ti mbyllet goja. Shkarkohesh se flet pa lejen e Fugs

  Manjani: Kjo qeveri sht e kapur

  Manjani: Nuk sht krim t flassh. Prgjigja e tij sht n qeverin time nuk flitet. Nuk mund t jet ministri zdhns shtypi i propagands s qeveris dhe nuk kemi asnj problem ndrkoh q njerzit dalin partizan n mal me 20 mij lek dita dhe 40 mij lek n jug dita e puns. Mua s’m lidh asgj me kt qeveri. Ndihem i nderuar q jam i shkarkuar.Do t ndihesha i fyer nse jepja dorheqje, sepse nuk mund t marr prsipr kanabizimin e vendit dhe nuk mund t marr prsipr prgjegjsin e marrjes s vendimeve n kushtet e presionit t bizneseve t paligjshme t trafikut.

  Un nuk hyj n debate t mtejshme nse koalicioni vazhdon apo jo, kjo nuk m takon mua dhe nuk dua t dgjoj m kt histori. E vrteta sht q kjo qeveri sht e kapur dh sht jasht do lloj standardi dhe ligjor. N 30 dhjetor qeveria ka marr nj vendim pa u mbledhur, verifikojeni te TIMS se gjysma e ministrave ishte jasht shtetit. Ai vendim duhej marr se duhej shkarkuar nj i dekriminalizuar, por u dha pr mediat dhe t guxoj ta bj nj gj t till nj qytetar i thjesht, t firmos nj cop letr e harrojn n burg pr fallcifikim dokumentash. Kryeministri firmos vendime qeverie q nuk kan ndodhur. far quhet? Si mund t jet dakord ministri i Drejtsis me kt?

  Presioni u shtua diten kur fola per kanabisin

  Manjani: U shtua presioni pr largimin tim ditn kur kam folur pr kanabisin. Ajo ka qen krejtsissisht nj ndarje shum e madhe dhe bra nj deklarat si qytetar i shqetsuar dhe ky sht fakti. Ajo ka qen nj ndarje e madhe. E bra at deklarat si qytetar i shqetsuar sepse ky sht fakti pr prhapjen e fenomenit.
  Nuk kisha asnj gjykim dhe asnj prapamendim, por kryeministri u nervozua, shty me radh dy ministra t flasin kundr meje, i falenderoj un nuk kam asnj kundrshtim me ta. Q pas asaj situata sht shtuar presioni, jo ndaj meje, por ndaj Mets. Un e di pse!


  Rama presion Mets pr shkarkimin tim. Pse flet pa lejen e Fuges

  Manjani: Q prej vers s kaluar kryeministri ka harxhuar koh pr t br presion, jo mua por kryetarit t Parlamentit pr t m shkarkuar. Arsyen e di ai, por ajo q thot sht q un flas pa leje n media, pa lejn e Fugs. Ministrit n nj sistem demokratik krkohet ti mbyllet goja. Un kam nj ndarje t madhe me kryeministrin n kt pjes. Nuk sht se kam besim tek kryeministri pasi ai m ka prjashtuar nga opozita q nuk kishim asgj n dor, jo m sot n pushtet. Cshtjet jan parimore.

  Pra po fole pa lejen e Fugs shkarkohesh. Ky sht mesazhi i kryeministrit. Po guxove t mendosh e t japsh nj opinion shkarkohesh. Rri urt. Rri urt, bj ndonj tender, mos fol n media je burri i mir. Ky sht mesazhi q jep kryeministri n 6 muajt e fundit. Sigurisht kryetari i parlamentit, Ilir Meta nuk i ka pranuar. Ai mbetet n ann e ligjit, por kjo ka qen e vrteta.
  sht e ndaluar n baz t Kshillit t Ministrave q ministrat t flasin pr far ndodh n qeveri nuk e kam br un e keni br ju dhe ju falenderoj.
  Perplasja ime e pare

  Manjani: Nj debat t par q kemi br pr nj vendim q erdhi nga ministria e Energjis pr nj koncesion pr ndriimin e rrugve. Parandjeva dhe parandalove, e denoncova madje se kjo sht nj praktike korruptive. Megjithat qeveria e kaloi me dhun pr nj dit q un nuk isha n mbledhje t qeveris.
  Kjo ka qen prplasja e par. Nuhata dhe denoncova se shteti nuk po mbronte investimet e huaja dhe pr fat t keq pas ksaj deklarate timen n mbledhjen e Kshillit t Ministrave pr fat t keq u rraf nj biznesmen dhe u prze nga Shqipria. Kto jan paralajmrime t mia pr akte korruptive. Kam marr nism pr kto, por jam refuzuar nga sekretari i prgjithshm i Kshillit t ministrave q s’ka lidhje fare, q sht nj npuns civil q del edhe mbi ministrat dhe krijon kto situata. Kto jan t papranueshme pr mua. Kto kan qen pak a shum debatet, por debati m i madh sht pse flet me mediat.
  Mbledhjet e qeveris antikushtetuese
  Manjani: Bra m t mirn q kisha mundsi. Nuk sht ajo q doja t ishte dhe do tua them pse, sepse realisht kur kam hyr n qeveri kam gjetur nj proces q jo vetm s’kishte lidhje me profesionalizmin po as me kushtetutn e vendit dhe ligjin. Mbledhja e qeveris sht nj akt formal, krejtsisht antikushtetues. Ministrat e qevris nuk jan t lejuar t flasin n mbledhjen e qeveris, kjo ka qen e papranueshme pr mua. Sigurisht me kryeministrin Rama ne nuk kemi debatuar pr cshtje personale, por pr cshtje parimore dhe ligjore. Kam pasur kam thn i kan t regjistruara aty. Nse i kan fshir sht histori tjetr

  I jam mirenjohes Ilir Metes

  Manjani: T qnit ministr sht nj nga detyrat m t rndsishme, aq m tepr ministr i Drejtsis pr do jurist sht nj karrier shum e rndsishme dhe mua mu dha kjo mundsi, ma dha LSI kt mundsi pa as m t voglin diskutim ma dha Ilir Meta t cilit i jam mirnjohs, sepse n fakt pas gjith investimit publik dhe politik timit personal, i mungonte karriers time kjo detyr, un e kreva ashtu si dita.

  ORA NEWS

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,045
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ministri i shkarkuar: "Qeveria e Rams e kapur nga trafikantt e drogs."

  Ben Blushi zbulon arsyen e shkarkimit t Manjanit: Meta i nnshtruar

  Kreu i LIBRA-s, Ben Blushu ka reaguar pr shkarkimin e ministrit t Drejtsis, Ylli Manjani. Ai shkruan n “Facebook” se ato q ka thn Manjani jan t vrteta.

  “Ylli Manjani tha t vrtetn prandaj u shkarkua. Njerzit q e hoqn jan prap bashk. Edi Rama sht m i friksuar.

  Ilir Meta m i nnshtruar. Sot Republika sht m e krcnuar. Shqipria m e kanabizuar. Rilindja m e kriminalizuar. Seriali qesharak i Rilindjes do vazhdoj pr knaqsin e Klement Balilit q e sheh duke tymosur!”, shkruan Blushi.

  Panorama

 4. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #3
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,686
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Ministri i shkarkuar: "Qeveria e Rams e kapur nga trafikantt e drogs."

  Kam respekt per ty, po gjith kjo me duket komplet sajim ose hipokrizia e politikes qe ishit.
  Sa ishit ne post, flisnit me fakte dhe me bindje qe cdo gje eshte ne drejtimin e duhur, e vjen tani e hedh poshte cdo gje ato qe ke thene!

  Uroj ne kualicionin e ardhshem qe do besh me Blushin te jesh me efikas ne perzgjedhje.

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •