Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,495

  DOKUMENTI/Gazeta e deputetes s Rams:Vllahutin 1.6 milion euro vil, BE bashkjeton me korrupsionin

  Rolling Hills sht nj kompleks i njohur vilash t shtrenjta n periferi t Tirans. Mure t lart rrethues me siguri t prforcuar mbyllin prbrenda tyre, vila t bukura t zhytura n luks dhe gjelbrim, t prshtatura pr nj standard t lart jetese.

  Nuk sht rastsi q kjo zone e kryeqytetit e njohur edhe si vilat e Lundrs sht br vitet e fundit vendi i preferuar pr banim nga miliardert e Tirans mes t cilve politikan, ish-kryeministra e fmij ish-kryeministrash, maniat mediash, biznesmen etj, dhe sidomos shum nga ata q ambasadort e BE dhe SHBA n Tiran i kan akuzuar si t korruptuar dhe pengues t reforms n drejtsi gjat muajve t fundit.

  Pr kt arsye, ka qen nj befasi jo fort e kndshme pr grupin investigativ t gazets DITA, kur ka zbuluar nga nj kontrat noteriale faktin q pikrisht n fshatin e t korruptuarve ka bler s fundmi rezidencn e saj edhe denoncuesja e korrupsionit, ambasadorja e BE-s, Romana Vllahutin.

  Nj kontrat noteriale, ku ka shum gjra q nuk shkojn, sht publikuar sot nga DITA. Dokumentet zbulojn se rezidenca e re e ambasadores Vllahutin sht bler me fonde t BE-s pr plot 1 milion e 649 mij euro, duke u renditur ndoshta n top listn e vilave m t shtrenjta t Rolling Hills.

  Bhet fjal pr nj vil rreth 345 metra katror n nj truall rreth 1600 metra katror. Me nj llogari t thjesht dhe duke krahasuar mimet e vet Rolling Hills n faqen zyrtare del se BE ka bler me nj super-mim q tejkalon disa her mimin me t cilin shitet edhe vila m e shtrenjt n kt kompleks.

  N aktin noterial t shitjes vihet re prve mimit t fryr edhe fakti q shitja sht kryer nga shtetasi privat L.D. i datlindjes 1980, posedues pronash milionshe duke qen vetm 35 vje. Dhe pr m tepr, nuk rezulton q selia e BE n Tiran t ket kryer tender pr kt blerje.

  Duke qen se prgjithsisht BE nuk blen vila pr ambasadort e vet, por prdor qiran, ky prjashtim n Tiran, aq m tepr me gjith kto pikpyetje nga pas, nuk ka kaluar pa u vn re.

  DITA ka msuar se nj mision auditi i BE-s do udhtoj drejt Tirans. Ndrkoh nj tjetr fakt kurioz i shton dyshimet: Agjencia e njohur pr shkrime investiguese BIRN, e la prgjysm hetimin pr kt blerje pr arsye ende t panjohura.

  Hetimi u ndrpre n momentin q analiza krahasimore e mimit t vilave n Rolling Hills nxori n pah nj t dhn shum kompromentuese: mimi i vils n fjal, as n shkurt 2015 kur u lidh kontrata, as sot e ksaj dite nuk i kalon t 1 milion eurot.

  Nj jurist i kontaktuar nga DITA thot se duhet par bazuar n far rregullash zyra e BE n Tiran ka vendosur t bj nj blerje t till, pse vil pr ambasadoren dhe jo zyra pr shembull; prpos faktit q duket e pa precedent q nj organizat multinacionale blen prona n nj shtet t caktuar.

  E pyetur nga DITA Ministria e Drejtsis nuk pranoi t jepte informacion mbi rastin, por gazeta disponon aktin noterial t blerjes. Ve labirintit ligjor dhe dyshimeve q krijon kjo blerje disa pyetje mbi moralin e ktij veprimi bhen t pashmangshme:

  BE do paguaj detyrime t prbashkta n kt fshat me t gjith banort e tij miliarder, pra do bashkjetoj me ata q ka akuzuar pr korrupsion. A mund ti lejoj vetes BE t blej nj pron edhe m shtrenjt se e blen nj i korruptuar shqiptar, madje as e regjistron dhe as e deklaron kt aset?

  sht e vrtet q bhet fjal pr fonde t BE-s dhe fakti se far fshihet pas mimit abuziv me t cilin sht bler kjo pron i prket misionit auditues q mbron interest e taksapaguesve europian. Por n Shqipri, na intereson mesazhi publik q jep BE n kt rast: Jan pr tu ndar apo pr t bashkjetuar me korrupsionin?

  Emri: auto_fax-faq-pare1485424747.jpg

Shikime: 16025

Madhsia: 42.5 KB
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,495

  Pr: DOKUMENTI/Gazeta e deputetes s Rams:Vllahutin 1.6 milion euro vil, BE bashkjeton me korrups

  Thellohet skandali – Vlahutin firmosi dhe kontrat qiraje, 8 mij euro n muaj pr viln

  Ndrsa ambasadorja e Delegacionit t BE-s Romana Vlahutin sht n epiqendr t skandalit pr blerjen e vils luksoze t Delegacionit t BE-s n shumn e 1.6 milion eurove, nj tjetr kontrat kompromentuese ekspozohet.
  N fillim t vitit 2015, biznesmeni Laert Duro dhe Vlahutin kan rn dakord pr nj kontrat qeraje me vler t kstit 8 mij euro n muaj.
  Kjo kontrat parashikonte q Delegacioni i BE-s do paguante 8 mij euro do muaj pr shfrytzimin e vils, ndrsa Delegacioni kishte koh 1 vit q ta blinte viln.
  Sipas ksaj kontrate qiraje, nse ndodhte q Delegacioni nuk do e blinte viln pr nj vit, ather kishte detyrimin q t shfrytzonte pr 8 vite me qira viln. Detyrimi vjetor i qiras llogaritet n 96 mij euro.
  Kontrata-tip sht ekspozuar sot nga kandidati pr Avokat t Popullit, Altin Goxhaj, i cili u shpreh pr Hashtag.al se:
  ‘Kjo kontrat tip sht siguruar me USB nga burime t BE-s, nga zyrtar korrekt q kan interes n zbardhjen e ksaj afere”
  Kontrata e qiras rndon edhe m tepr historin e blerjes s ksaj rezidence. Kontrata e qiras zbardh detyrimin e kripur q Delegacioni iBE-s kishte marr prsipr ndaj biznesmenit q shiste viln n rast t mos blerjes.
  Pse kjo kmbngulje pr t gjetur rezidenc vetm tek kjo vil? Cilat ishin opsionet e tjera?
  Pikrisht ktu duket se sht dhe problemi ky i ksaj historie, sepse delegacioni i BE-s nuk e ka praktik blerjen e rezidencave t banimit. Nga ana tjetr mimi i vils i zbardhur n kontratn e shitjes prej 1.6 milion euro sht afro dyfish m i lart se vlera e tregut.
  Por dhe mimi i qiras i nnshkruar prej zonjs Vlahutin rezulton dyfish m i lart nga mesatarja e tregut n bllokun rezidencial ‘Rolling Hills’. / Hashtag.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,495

  Pr: DOKUMENTI/Gazeta e deputetes s Rams:Vllahutin 1.6 milion euro vil, BE bashkjeton me korrups

  Hey Donald, kaq budallenj t dukemi?

  Donald-Lu-Romana-Vlahutin-1
  Redaksional-Hashtag.al
  Ambasada e SHBA-ve n Tiran shprndau pasditen e s enjtes nj deklarat t beft pr shtyp, ku njoftohej se disa prokurorve dhe gjyqtarve shqiptar u ishte refuzuar viza pr n SHBA.
  Ambasada ka br dhe m hert t tilla njoftime. Por n njoftimin e sotm nuk thuhej n mnyr precize nse prokurort dhe gjyqtart kishin aplikuar pr vizit pune apo kishin aplikuar pr arsye personale.
  Njoftimi i ambasads thoshte se nuk do i bnte publik emrat e zyrtarve t refuzuar, sepse sipas ambasads kjo gj binte ndesh me ligjet e SHBA-ve.
  Shum mir, po kujt i duhet kjo gjeagjz e ambasads? Dhe far vlere ka ky njoftim?
  Fjala vjen, nse n listn e t refuzuarve sht dhe gjykatsi Gjin Gjoni, nuk sht ndonj lajm kushedi. Zoti Gjoni mund t jetoj i lumtur edhe n Shqipri, n viln e tij n ‘Rolling Hills’.
  Madje mund t kaloj koh cilsore edhe n komunitet vila e tij ndodhet fare pran vils q bleu Shefja e Delegacionit t BE-s, zonja Vlahutin. Mikesha e zotit Lu dhe gjitonia e zotit Gjoni.
  Pompoziteti i deklarats s ambasads duket sikur nuk justifikohet me prmbajtjen e mesazhit, q rezultoi nj gjeagjz.
  Po pse duhej br pikrisht sot kjo deklarat? far nguti kishte ambasadori?
  Retrospektiva mund t na vij n ndihm.
  Ambasadori Donald Lu ka dhn prova n t kaluarn se sht investuar personalisht pr t dal n mbrojtje t koleges s tij Vlahutin dhe delegacionit t BE-s n Tiran.

  Lu vlahutin deville faksimileKur Hashtag.al publikoi lajmin se shefi i misionit Euralius, zoti Rainer Deville ishte shkarkuar nga detyra pr nj gaf n prkthimin e ligjit t Vettingut, ambasadori amerikan doli publikisht dhe e quajti t pavrtet lajmin.
  Dalja e zotit Lu i dha mbshtetje provizore dyshes Deville-Vlahutin, por pak m von u konfirmua do e dhn e raportuar nga Hashtag.al dhe rezultoi se ambasadori Lu kishte konsumuar nj mashtrim publik, sepse shefi i Euralius ishte shkarkuar vrtet nga detyra q mbante.
  Por ndonse zoti Lu dhe zonja Vlahutin nuk ln rast pa shfaqur protagonizmin e tyre mbi reformn n drejtsi, ecuria ka vn n dyshim serioz integritetin profesional t ambasadorve.
  Prshembull zoti Lu ka regjistruar disa dshtime dhe gafa spektakolare.
  Ai sht i vetmi ambasador amerikan n rajon q sht prgnjeshtruar nga shefja e tij Nuland.
  Ambasadori Lu pretendoi se reforma n drejtsi do bhej pa opozitn dhe nisi t lobonte individualisht disa deputet t opozits, por pak m von Victoria Nuland mbrriti n Tiran dhe i vuri kryq pr 5 minuta prpjekjeve ekstravagante dhe disa javore t zotit Lu. Ishte ndoshta dshtimi m arbitrar i nj ambasadori amerikan n Tiran.
  donald_lu_proteste_me_grate_socialiste_30237Zoti Lu u b pal n procesin e reforms n drejtsi dhe mashtroi opinionin publik shqiptar gjat nj proteste ku ai pretendoi se kishte dal t protestonte me shoqrin civile, por si doli m pas, rezultonte se n fakt zoti Lu kishte protestuar me disa militant t Partis Socialiste t thirrur nga Musa Ulqini.
  Zoti Lu krcnoi dhe shantazhoi publikisht opozitn dhe kryetarin e saj Lulzim Basha kur ky i fundit oi pr shqyrtim n Kushtetuese ligjin e Vettingut.
  Nj shantazh i paprecedent, dalje nga binart diplomatik dhe prpjekje pr t ndalur opozitn n ushtrimin e nj t drejt ligjore t saj. Do guxonte zoti Lu t shantazhonte opozitn amerikane nse ajo do bnte nj ankimim n gjykat?
  Ndonse shfaqet si ‘merakli i reforms n drejtsi’, ekzistojn gjasat q zoti Lu ta ket implikuar ambasadn n nj skandal potencial t konfliktit t interesit.
  Sepse fondi prej 9.5 milion dollarsh i USAID pr drejtsin i sht akorduar nj kompanie t administruar nga zonja Delina Fico. Bashkshorte e nj ministri t rilindjes dhe pal politike n proces.
  Pr t gjith kto element, apo dhe t tjer q nuk renditen n kt shnim, kemi t drejt t besojm se deklarata e sotme e ambasads amerikane, nuk ishte gj tjetr prvese nj prpjekje mediokre pr t sfumuar skandalin q ka prfshir zonjn Vlahutin me kontratn e blerjes s vils.
  N kto kushte, nuk habit m njanshmria apo paprgjegjshmria e ambasadorit amerikan, mirpo nj pyetje vjen natyrshm:
  Zoti ambasador, kaq budallenj t duken shqiptart?
  Oh Donald…seriozisht? lol
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •