Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,294
  Faleminderit
  174
  119 falenderime n 105 postime

  Shtypja e medias Mjeti i preferuar i njeriut t fort

  Emri: media-censor.jpg

Shikime: 438

Madhsia: 78.2 KB

  Bota perndimore ka ngecur n mes t nj dhimbje koke liberale. Marshimi drejt progresit, barazis, tolerancs dhe diversitetit duket se ka arritur n stanjacion dhe tani, t gjith po kafshojm thonjt me padurimin pr t ditur se far do t ndodh m pas. N grahmat e ksaj pasigurie kolektive, duket se tani sht m e rndsishme se kurr q ata q besojn n demokraci, t luftojn pr t mbrojtur vlerat dhe institucionet e saj.

  Nj element i rndsishm pr nj demokraci t funksionoj si duhet, sht nj publik i informuar. Bota ka nevoj pr shoqrit ku qytetart kan akses n informacion t faktuar, n kndvshtrime t ndryshme (pr t lehtsuar zgjedhjen e liderve) dhe ku po kta qytetar e sfidojn qeverin e tyre n ato raste q mendojn se ajo po vepron n kundrshtim me interesat publike. Ky sht momenti kur media vigjilente luan rol jetik.

  sht i kuptueshm dyzimi i nj gazetari pr t ofruar gjith kt, kur shum pjes t tjera t shoqris nuk funksionojn. Kujt i intereson liria e medias kur do dit ndeshesh me mungesn e energjis elektrike apo kur biznesi yt po shkon n gremin nga taksat e larta? Por, historia e kohve t fundit na ka msuar se shtypja e medias mund t jet nj hap drejt shtypjes s popullit.

  Shtypja e medias dhe regjimet autoritare

  Nj nga hapat e par q nj lider tipik autokratik merr pr t imentuar pozitn e tij n pushtet sht trembja dhe kontrolli i medias. Miloević, Assad, Putin dhe Erdogan jan t gjith udhheqs autoritar me qllime t ndryshme, por me taktika t frikshme t ngjashme kur sht fjala pr t shtypur dhe kontrolluar median.

  N Turqi jan 81 gazetar t burgosur nga gjithsej 259 gazetarve t burgosur aktualisht n mbar botn. Neveria e Erdoğanit pr do z opozitar mund t vrehet shum leht nga dokush. Ai ka urdhruar policin pr t sulmuar agjencit e lajmeve dhe vazhdimisht njollos emrat e atyre gazetarve q guxojn ta sfidojn at. Rusia nn drejtimin e Putin nuk ka qen ndonjher bastion i pluralizmit mediatik dhe liris s shprehjes, por kontrolli dhe frika nga shteti sht, n ditt e sotme, shum m agresive krahasuar me pak vite m par. Nn regjimet autoritare, gazetart rregullisht prballen me burgosje dhe shpifje pr shkrimet e tyre q mund t jen sadopak kritike ndaj qeverive.

  Metodat e kontrollit

  Nj taktik e zakonshme pr t ndalur rrjedhn e informimit sht ta diskreditosh at me do kusht. Kjo prfshin dhe mnyra pr ti br qytetart t besojn se kritikat jan sponsorizuar nga agjent t huaj ose nga opozita. Qllimi sht q gazetarve ti vishen ngjyrat e militantve politik q nuk jan t besueshm. Kjo taktik dinake mund ta kthej nj media t tr n nj agjenci shpifjeje n 30 sekonda. Lexuesit do t ken pak interes pr t verifikuar burimet e informacionit apo besueshmrin e gazetarve. Faktet nuk kan rndsi pr burrin e fort.

  Mnyr tjetr pr t garantuar se artikujt, q nuk lvdojn punn e liderve e t miqve t tyre, nuk do ta shohin dritn e diellit sht miratimi i nj legjislacioni q rregullon median. Kjo sht br zakonisht n munges t plot transparence, me pak kundrshti, me proces t prshpejtuar dhe sht miratuar prpara se dikush t mund t brtas censur.

  N Siri. n vitin 2011, gjat vitit t par t kryengritjes, Presidenti Assad paturpsisht mashtroi qytetart duke miratuar nj ligj t ri q n vshtrim t par, dukej si hap i rndsishm n drejtim t liris s medias. Ligji u miratua pr t qetsuar ata q protestonin kundr arrestimit dhe dbimit t gazetarve vendas e t huaj q raportonin mbi kryengritjen. Ligji u hartua qllimisht me terma t paqart e kontradiktor me njri-tjetrin.

  Ligji i lejonte gazetarve akses n informacione pr shtje publike dhe ndalonte ndalimin e arrestimin e gazetarve investigativ. Por nga ana tjetr, ligji ndalonte mediat nga transmetimi i materialeve q mund t ndikonin n unitetin dhe sigurin kombtar dhe ndalonte gazetart t raportonin mbi aktivitetet ushtarake.

  Edhe pse ligji pretendonte se mbronte gazetart, nse nj shkrim fliste pr ndonj aktivitet q dmtonte sado pak Assadin apo regjimin e tij, autoritetet kishin legjitimitet t plot pr ta br t heshtte gazetarin, me justifikimin se po rrezikon unitetin kombtar. Kjo taktik krijoi nj ndjenj frike tek gazetart. U ndal raportimi nga frika e hakmarrjes dhe shum gazetar u larguan nga vendi. Assadi arriti t krijoj nj makin gjigante propagande duke kontrolluar dy transmetuesit shtetror dhe mediat private q ndoqn vijn e partis.

  Ligji i ri i propozuar n Shqipri

  Ajo ka tham m sipr sht arsyeja se prse ligjet pr media, n veanti, megjithse mund t duken t padmshme n pamje t par, duhet t shqyrtohen e diskutohen gjat prpara se t miratohen. N Shqipri, ligji i ri i propozuar pr regjistrimin prpara zgjedhjeve e t gjith portaleve elektronike n Bordin e Monitorimit t Medias mund t duket si i padmshm.

  Deputeti Taulant Balla, kryeministri Rama dhe qeveria mund ta justifikojn ligjin me rritje t objektivitetit dhe paansis gjat periudhs kaotike e t tensionuar t fushats zgjedhore. Agjencit e lajmeve duhet t jen prgjegjse pr prmbajtjen e lajmeve q publikojn dhe gazetart duhet t mbajn prgjegjsi pr faktet q pretendojn. T gjith kto jan element t rndsishm pr ti dhn fund nj epoke me lajme t rreme e ndrhyrje politike.

  Megjithat, ne duhet t shohim me kujdes dhe motivet e qeveris pr t miratuar nj ligj q mund t mbyll agjenci lajmesh apo portale t ndryshme online.

  Raporti pr Lirin e Medias i vitit 2015, hartuar nga Freedom House, e konsideron median n Shqipri si pjesrisht t lir. Raporti kritikon mungesn e transparencs n lidhje me pronsin e medias dhe ndikimin e njerzve t fuqishm t biznesit dhe politikanve n mediat kryesore. Shnimi i vetm me nota pozitive pr median shqiptare ishte pikrisht pr disa nga blogjet e mediat online: disa blogje dhe media elektronike ofrojn nj qasje t pavarur dhe ndryshe nga media kryesore.

  Kur kjo media elektronike sht vlersuar nga nj organ i pavarur i specializuar n monitorimin e mediave n gjith botn, prse qeveria propozon nj ligj q mund t kufizoj lirin e t oj deri n mbylljen e tyre?

  Sipas projektligjit, drguar BIRN, faqet e paregjistruara q transmetojn propagand zgjedhore do t mbyllen. M pas shkruhet se ndalohet prdorimi i portaleve elektronike t pa kontrolluara nga Bordi i Monitorimit t Mediave pr propagand zgjedhore. Autoritet shtetrore marrin masa pr mbylljen gjat fushats zgjedhore t portaleve elektronike t pa regjistruara t cilat prhapin propagand zgjedhore, zhvillojn sondazhe pa respektuar rregullat e ktij kodi, apo kalojn kufirin e informimit dhe konsiderohen propagand zgjedhore.

  Paqartsia e projektligjit sht shqetsuese. Prve paqartsis se far sht nj portal elektronik, nga drafti i ligjit nuk kuptohet se far do t thot propagand zgjedhore. A do t thot kjo se lajmet me fakte dhe argumente q jan kritike ndaj partis n pushtet jan duke shkelur ligjin? Po opinionet dhe blogjet q mund t japin nj pikpamje jo shum lvduese pr ndonj politikan a do t klasifikohen tek propaganda?

  Interneti i ka lejuar, ditt e sotme, agjencive t pavarura t lajmeve t arrijn nj numr m t madh shikuesish pa pasur nevojn t shpenzojn shuma marramendse parash. sht e rndsishme t mbrosh pikpamjet e ndryshme sot, kur mbi shum media t mdha po ushtrohet presion pr t ndryshuar vijn editoriale bazuar n interesat financiare apo politike t pronarve t tyre.

  Ka shum gjasa q ato q jan pro ktij ligji, do t thon se ashtu si n SHBA ku agjenci lajmesh t rreme ndikuan sjelljen e votuesve n zgjedhjet presidenciale, qeveria ka pr detyr t godas kto burime false prpara se t shkaktojn probleme n Shqipri. Por ka nj diferenc t madhe mes mediave q prfitojn nga shkrimi i lajmeve me n qendr histori skandaloze e t fryra dhe mediave elektronike q publikojn artikujt me fakte, me burime fakti t cituara dhe t besueshme.

  Ligji i propozuar mund t prdoret t lyer me katran me t njjtn fur, si ata q shkruajn lajme bombastike t rreme, ashtu dhe ata q japin nj kndvshtrim t ndryshm e kritik nga mediat e mdha. Si e thekson dhe Jonathan Albright n The Guardian, ky lloj filtrimi sht me shum gjasa pr t shkulur e pr t hequr qafe kndvshtime q jan n konflikt me interesat e klass sunduese.

  Mundsia q qeveria mund t prdor kt ligj konfuz pr t bllokuar mediat q jan m pak t kndshme e miqsore me partin e tyre politike sht e frikshme. Q nj shtet demokratik t funksionoj ka nevoj pr nj media t fuqishme e kritike q t sigurohet se informacioni apo vendimet q kan ndikim n shoqri t jet i vrtet, i diskutueshm dhe i debatueshm gjersisht. Distanca nga demokracia n autokraci sht m e vogl nga sa ne mendojm, e do hap pengon lirin e medias sht nj hap n drejtimin e gabuar.

  Burimi : exit.al
  Silence is golden.

 2. Anetart m posht kan falenderuar Lazo pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Shtypja e medias Mjeti i preferuar i njeriut t fort

  Gjendja e mediave ne Shqiperi eshte vertet komike. Eshte aq komike sa ne fakt mediat ishin shum me te lira ne kohen e Saliut; kur digjeshin,rrifeshin dhe u vihej gjoba gazetareve,por prap kishte media opozitare dhe kishte dhe opozite. Sot nuk ke nje media opozitare,i pushojn gazetaret,i fshin programet,qeveria nuk jep llogari perpara shtypit etj etj.
  Gjendja eshte aq komike qe i vetmi opozitar i kesaj situate ishte Mero Baze kur denancoi qe Klani po blihej.

  Natyrisht ne kete aspekt komik del qe; edhe se nuk eshte aq shume faji i mediave dhe as i qeverise se sa eshte i opozites. Si te thuash qe; nuk eshte qeveria qe blen mediat se sa eshte opozita qe i shet. Eshte dika fantastike qe kjo opozite bllokon edhe do lloj proteste.

 4. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  skender76 (18-01-2017)

 5. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Shtypja e medias Mjeti i preferuar i njeriut t fort

  mizeria e mizave qe zukatin cdo lloj lajmi duhet te merrte forma moderne dhe intellektuale dhe jo te kthehej ne nje gjeratore thashethemesh, sepse njeriu i forte nuk mund ta duroje te dobetin per shume kohe, sepse njeriu i dobet qenka i afte ta nxehe dhe ta cmende njeriun e forte qofte me prezencen e tij neutrale.

 6. Anetart m posht kan falenderuar Ciarli pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •