Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 64
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Ok , askush nuk eshte pergjigjur. Mqns asush nuk eshte pergjigjur besoj se e keni kuptuar qarte se Jezusi asnjeher eNUK ka thene se eshte Musliman. Madje as Profetet e tjere qe jetuan para ardhjes se Jezusit ne toke NUK kane thene kurre qe ishin muslimane. Ata madje as nuk e njihnin fene Islame.

 2. #22
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Pra pyetja e rradshes eshte ku e ka thene Jezusi me gojen e tij ne kuran se Ai ishte musliman? Po profetet e tjere ku e kane thene me gojen e tyre?
  A ka valle ndonje dokument historik fetar qe te tregoje se Abrahami apo Moisiu kane thene qe ishin Mulsiman dhe duhet te ndiqet feja muslimane???
  Pershendetje ,

  Lexo me poshte se cthote Kurani ; Sura 3:83-85

  83. A mos kėrkojnė ata (Te Krishteret dhe Hebrenjte) fe, pos fesė sė shpallur nga All-llahu? E Atij i ėshtė dorėzuar gjithė ē'ka nė qiej e nė tokė, me dashje dhe te Ai kthehen.
  84. Thuaj: "Ne i kemi besuar All-llahut, edhe asaj qė na u zbrit neve, edhe asaj qė i ėshtė zbritur Ibrahimit, Ismailit, Is-hakut, Jakubit dhe pasardhėsve. Edhe asaj qė i ėshtė dhėnė Musait dhe Isait, edhe asaj qė i ėshtė zbritur tė gjithė pejgamberėve nga Zoti i tyre. Ne nuk bėjmė kurrfarė dallimi nė mes tyre dhe ne vetėm Atij i jemi dorzuar.
  85. E, kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do ti pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė dėshpruarit.
  Lexo me poshte po ashtu ; Sura 5 :110-112

  110. All-llahu (atė ditė) i thotė: "O Isa, bir i Merjemes, pėrkujtoj tė mirat e Mia ndaj teje dhe ndaj nėnės sate, kur tė fuqizova me shpirtin e shenjtė (Xhibrilin), e ti u fole njerėzve (kur ishe) nė djep dhe (kur ishe) i pjekur (si burrė), kur ta mėsova ty librih e urtėsinė Tevratin e Inxhilin, kur me lejen Time formove nga balta si formė shpeze e i fryve asaj dhe me urdhėrin Tim u bė shpezė, kur e shėrove tė verbėrin dhe tė sėmurin nga sėmundja e lėkurės me dėshirėn Time, kur me urdhėrin Tim i nxore (tė gjallė) tė vdekurit, kur i zbrapa beni israilėt prej teje (qė deshėn tė tė mbysin) atėherė kur erdhe me argumente, e disa prej tyre qė nuk besuan than: "Kjo (mrekullia e Isait) nuk ėshtė tjetėr vetėm se magji e qartė!"
  111. Dhe kur i frymėzova Havarijjunėt (i urdhėrova): "Tė mė besoni Mua dhe tė dėrguarin Tim!" E ata thanė: " Ne besuam, e ti dėshmo se ne jemi muslimanė".
  112. Dhe (pėrkujto) kur Havarijjunėt thanė: " O Isa, bir i Merjemes, Zoti yt a mund tė na zbresė njė tryezė nga qielli?" (Isai) tha: "Keni frikė All-llahun nėse jeni besimtarė!"
  Ja dhe ajeti meposhtem per Abrahamin ; Sura 3:67

  67. Ibrahimi nuk ka qenė as jehudi as i krishterė, por ai ishte larg besimeve tė kota, ishte musliman dhe nuk ishte prej idhujtarėve.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 27-02-2017 mė 10:10
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 3. #23
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Angmokio, a eshte Jezusi ai qe flet ne Kuran???!
  Sepse pyetja ishte mese e qarte edhe per nje vocerrak te klases se pare: A e ka thene ndonjehere Jezusi se ishte musliman??!


  Pa sa per ate qe shkruhet ne Kuran, ju lexoni nje gje dhe predikoni krejt te kunderten....
  Jarigas

 4. #24

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Sa qesharake...!
  Si mundet te pretendohet qe...- une jam me i vjeter se Roma...?
  O Roma ka gjysem shekulli jete..., ose une jam 2700 vjeē...!
  Pershendetje.

  Ps: Keta edhe derrit daje te bejne ti thuash.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 5. #25
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Angmokio, a eshte Jezusi ai qe flet ne Kuran???!
  Sepse pyetja ishte mese e qarte edhe per nje vocerrak te klases se pare: A e ka thene ndonjehere Jezusi se ishte musliman??!


  Pa sa per ate qe shkruhet ne Kuran, ju lexoni nje gje dhe predikoni krejt te kunderten....
  Nuk e di nese ja vlen te debatosh me ty sepse je njeri negativ qe ke probleme psikologjike sa here perballesh me nje musliman.

  A me sqaron pak se cili eshte ndryshimi nese Jezusi do shpreheshe ne Kuran qe ''une jam musliman'' dhe nese Kurani i drejtohet njerezimit duke thene se ''ai ishte musliman''?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 6. #26
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Sa qesharake...!
  Si mundet te pretendohet qe...- une jam me i vjeter se Roma...?
  O Roma ka gjysem shekulli jete..., ose une jam 2700 vjeē...!
  Pershendetje.

  Ps: Keta edhe derrit daje te bejne ti thuash.
  Pershendetje,

  Islami nuk eshte monument historik qe duhet te kete date. Muslimanet besojne se te gjithe profetet kane predikur te njejten fe '' ate te nenshtrimit ndaj zotit''. Nese ti si i krishtere e hedh poshte kete teze atehere ti ve ne dyshim besimin tend duke pohuar qe zoti ka urdheruar ne praktikimin e me teper se nje feje.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  33. Selami (shpėtim prej All-llahut) ėshtė me mua ditėn kur u linda, ditėn kur tė vdes dhe ditėn kur tė dal (prej varrit) i gjallė!”
  34. Kjo ėshtė (fjalė) e vėrtetė, rreth Isait, birit tė Merjemes nė tė cilin ata shkaktojnė dyshime.

  A u ringjall Jezusi?
  Kjo eshte edhe per Gjon Pagezorin(Jahja) ne Kuran ne suren 19.15 dhe nuk posacerohet vetem per Jezusin.Nuk flet per ringjalljen biblike te Jezusit, por per ringjalljen e gjithe njerzimit diten e ringjalljes mbas Kijametit(Apokalipsit).Shiko ne Kuran kur e thote dhe Jahja(gjon Pagezori ne suren 19:15.

  Ky ajet kundershton hebrenjete sepse ato e akuzuan Jezusin si magjistar dhe imoral.

  http://www.forumishqiptar.com/thread...ve-per-Jezusin!

  Se dyti flet per te ardhmen , mbasi ne Kuran flitet per ardhjen e dyte te Jezusit ne toke.

  Nė tė vėrtetė, Isai ėshtė shenjė e Orės (sė Kiametit), nė ardhjen e tė cilės mos dyshoni kurrsesi. Pra, ndiqmėni mua, kjo ėshtė rruga e drejtė!" (Zuhruf, 61)

  Sepse sipas Islamit Jezusi nuk u kryeqezua

  Ne e vramė Mesihun – Isain, tė birin e Merjemes, tė dėrguarin e Allahut”. Por, ata as e vranė, as e kryqėzuan, por ashtu u ėshtė dukur. Ata qė nuk u pajtuan pėr ēėshtjen e tij, me siguri qė gjenden nė dyshim pėr tė. Ata nuk kanė ditur kurrgjė pėr tė, por vetėm kanė hamendėsuar. Ata, nė tė vėrtetė, nuk e kanė vrarė. por, Allahu e ka ngritur pranė Vetes. Allahu ėshtė i Plotfuqishėm dhe i Gjithėdijshėm." (Nisa, 158-159)

  Kjo sipas Kuranit

  http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3810746

  Kjo sipas bibles

  http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3806113

  Kurani me kete ajet tregon se Jezusi ne ardhjen e tij te dyte do te vdese, dhe vdekja nuk eshte cilesi e Zotit, prandaj ai e mohon te qenurit Zot.Islami beson se Jezusi do te paraqitet para dites se Kijametit dhe mbas nje kohe ne toke do te vdese.Ne thenien profetike te udhetimit te Israse dhe Mirazhit profeti Muhamed a.s potencon se Jezusi ndodhet ne qiell momentalisht. Vete Bibla e potencon kete duke profetizuar dhe per zbritjen e shpalljes se fundit Kuranit

  “Dhe Ai(Zoti) do tė dėrgojė Jezu Krishtin qė ju ishte predikuar mė parė juve, tė cilin qielli duhet ta mbajė deri nė kohėn e ripėrtėritjes tė tė gjitha gjėrave, pėr tė cilėn Perėndia ka folur nėpėrmjet gojės sė gjithė profetėve tė tij tė shenjtė, qė nga fillimi i botės. Vetė Moisiu, nė fakt, u tha etėrve: "Zoti, Perėndia juaj do tė ngjallė pėr ju njė profet si unė nga mesi i vėllezėrve tuaj; dėgjojeni nė tė gjitha gjėrat qė ai do t'ju thotė!(Veprat 3/20-22)

  "Riperteritja e gjithe gjerave" nuk eshte asgje tjeter vetem se ardhja e profecise se fundit profetike Kuranit per te treguar historite e verteta te gjithe profeteve nga fillimi i botes e deri ne fundin e saj.

  Ky linku sqaron shume pyetje sesi konsiderohet Jezusi ne Islam

  http://www.forumishqiptar.com/thread...t-te-Maries%29

  Ndersa ketu do ta gjesh si konsiderohet ne te vertete pa devijime Jezusi ne bibel

  http://www.forumishqiptar.com/thread...in-Muhamed-a-s


  Ajeten e Kuranit komentohen dhe shpjegohen me ajete te tjere te Kuranit ose me fjalet profetike ose me ane te kuptimit te gjuhes arabe sipas dijetareve te gjuhes arabe.Ajetet ne Kuran jane si nje mozaik dhe shkeputja e tyre pa kuptuar figuren e plote te mozaikut sikur e kupton muslimani mund te krijoje pyetje te tilla te cilat shpjegohen me ajetet e tjere dhe theniet profetike(hadithet)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 28-02-2017 mė 04:22
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Sa qesharake...!
  Si mundet te pretendohet qe...- une jam me i vjeter se Roma...?
  O Roma ka gjysem shekulli jete..., ose une jam 2700 vjeē...!
  Pershendetje.

  Ps: Keta edhe derrit daje te bejne ti thuash.
  Pse nuk thote Jezusi ne bibel Shalom, por a nuk eshte kjo e barazvleshme e fjales Selam.PSe Jezusi qe ti thua a nuk eshte e barazvleshme me Isus e gjuhes latine, apo Jeshua e gjuhes hebreje? Ja pra ju kete nuk e kuptoni dot se nuk ju le erresira e politeizmit.Monoteizmi eshte drite prej Zotit ne zemren e cdo muslimani, pa driten e monoteizmit zemrat vuajne dilemat ne erresirat e politeizmit e feve te ndryshme

  Emrit Zotit tek hebrenjte eshte Shalom
  Emri i Zotit tek Muslimanet eshte Es Selam

  Jezusi tha Alah
  Muslimanet thojne Allah

  https://www.youtube.com/watch?v=Tx53pt-0kUg
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 28-02-2017 mė 04:27
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 9. #29

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Or Xhemis i nderuar, me fal per vonesen e pergjigjes..., kam patur shume pune e kam munguar ne forum.
  Une vetem dy pika kam per tu pergjigjur, pasi nuk e shoh te arsyeshme te zgjatem me retorike boshe.
  Ne postin e pare me thoje nese Zoti Krisht ose zoti "yt" imagjinar ka urdheruar lutjen per shume besime fetare...
  Eshte fakt! - qe kane ekzistuar me shume se nje fe, e kete nuk ka nevoje ta mohoj ose pranoje nje i krishtere ose mysliman...
  Ne postin e dyte me shkruaje;
  Qe.., Yne Zot Krishti ka pershendetur me fjalen "shalom", e kjo te ndez si pushka e jevgut... ( shaka pa te keq ) pasi qe po flasim per bisede serioze ...,
  Pra pergjigja; - Pse ti nuk e dije qe Krishti lindi jetoi dhe vdiq ne vendin e izraeliteve duke qe nje hebre...?!
  Nuk te duket e natyrshme qe nje hebre ne gjuhen e tij te pershendese...?
  Ta them une ku eshte habia jote: -Tek ngjashmeria me fjalen "paqe" ku matematikisht del qe hebrenjte edhe arabet kane nje rrenje , pra jane popull semite!
  URIME ! Per kete zbulim...
  Pastaj, mos u zgjat me sa tha Zoti Krisht, por studio librin tend ku ne kapitullin IX ne versetin 123 ..., ē'ka do me thane - pasi eshte e veshtire te deshifrohet ...!
  Ja vetem kaq kisha per ty, fort i nderuar Xhamis.
  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar arbereshi_niko pėr postimin:

  jarigas (01-07-2017)

 11. #30
  i/e regjistruar Maska e Omer2
  Anėtarėsuar
  23-06-2017
  Postime
  3

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Keni hyre ne nje teme shume te thelle qe kerkon nje studim te madh te ceshtjes e nuk mund te zgjidhet me thote keshtu ne Kur'an e thote keshtu ne Bibel! Te gjithe profetet , nga i pari e deri tek Muhamedi (s.a.v.s) kane urdheruar per nenshtrimin ndaj nje Zoti te vetem . Arsyeja pse u krijuan shume sekte ishte egoja e njeriut .
  Shoket e Jezusit madje ne bibel tregohet se e kane pare Jezusin (Isa as) duke u perkulur e duke vene koken ne toke (ashtu sic bejne muslimanet sot) .
  Madje Bibla thote edhe ; Jezusi (Isa as) thote : Falenderoni e adhuroni Zotin tim e Zotin tuaj !
  Nje nga kushtet e te qenit musliman , eshte edhe qe te besohet Kur'ani sic eshte , pa dyshuar ne asgje!
  Ne Kur'an tregohet qe Jezusi u ngrit ne qiell e do zbrese serish kur te behet Kijameti ! Thene kete , nuk ka me vend per diskutim , sepse ajeti (teksti ) eshte shume i qarte !
  Pastaj , pse u ndryshua bibla eshte ceshtje tjeter!
  Por Kur'ani eshte mbetur i pandryshuar e eshte betur Zoti per kete !

 12. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  52

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Une se kam idene se si eshte perkthyer fjala ''Selami'' dhe ne c'kontekst autori apo perkthyesi e ka thene. Fjala Selam , fjale per fjale do te thote ''Paqe''.
  Selam alekum dote thot e shqiptuar fiks ne shqip paqja e zotit qoft me ne ose me ju ,sjam musliman jam katolik,por ne kuran besohet egzistenca e Krishtit dhe ne kuran nuk thuhet qe nuk vdiq ,nese e ke lexu ne ndonje kuran dum e dum tjeter gja,kete te fundit e thon vet nje pjes e muslimanve qe gjoja krishti ska vdek sepse eshte i biri i zotit dhe ska guxu kush ta prek,kete bised e kam ba me shum musliman ketu ku une jetoj ne Belgjike dhe ajo spjegohet sipas tyre siē te thash me lart ,por e verteta eshte vdekja dhe ringjadhja

 13. #32
  i/e regjistruar Maska e Omer2
  Anėtarėsuar
  23-06-2017
  Postime
  3

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lisidon Lexo Postimin
  Selam alekum dote thot e shqiptuar fiks ne shqip paqja e zotit qoft me ne ose me ju ,sjam musliman jam katolik,por ne kuran besohet egzistenca e Krishtit dhe ne kuran nuk thuhet qe nuk vdiq ,nese e ke lexu ne ndonje kuran dum e dum tjeter gja,kete te fundit e thon vet nje pjes e muslimanve qe gjoja krishti ska vdek sepse eshte i biri i zotit dhe ska guxu kush ta prek,kete bised e kam ba me shum musliman ketu ku une jetoj ne Belgjike dhe ajo spjegohet sipas tyre siē te thash me lart ,por e verteta eshte vdekja dhe ringjadhja

  Alejkum Selam , pavaresisht besimit qe ke , eshte e drejta jote te besosh cfare te duash ne kete bote.
  Ne si musliman na eshte thene vetem qe te te tregojme ty (apo cdo njeriu) per fene tone te dashur , pjesen tjeter nuk e kemi shume ne dore.
  Por inshaAllah e kupton te verteten sic eshte , e studion mire fene , edhe pse jo te behesh nje musliman i mire.
  Nuk po ta imponoj askpak ne asnje lloj menyre , thjesht po te bej nje urim qe ia bej cdo njeriu qe takoj

  Sa per ate qe the , Jezusi (Isa as) nuk ka vdekur , jo per arsyen se eshte biri i Zotit edhe e do Zoti te mos vdesi , por per faktin se cdo profet ka nje mision per te kryer , e misioni i tij per ate periudhe kohore perfundoi , por do te rikthehet serish ne toke , e kjo i perket ardhjen se fundit te botes (Kijametit) .
  Nje pjese e muslimaneve per fat te keq , flasin me tifozllik e nuk e shpjegojne te verteten e fene ashtu sic eshte ne te vertete .
  Por e verteta absolute nje eshte , e nuk mund ta ndryshoj askush.

  Ka vetem nje Zot , i Vetem , pa shoke , pa nene , pa femije , pa rivale , e Ademi (as) ,Jezusi (Isa as) , Jusufi (as) , Musa (as) , Ibrahimi (as) , Muhamedi (savs) jane njerez e te derguar te Zotit te Plotfuqishem

  Kjo eshte e verteta e vetme ku cdo njeri nese arsyeton e mediton pak , do ta besoje me patjeter

  Por problemi me njerezit sot eshte sepse egoja , zilia , urrejtja i kane pushtuar, e zemrat i kane te nxira , duke mos lene kete drite te madhe Hyjnore te deportoje ne te .

  InshaAllah , (sic e thashe) uroj qe nje pjese e mire e te gjithe njerezit ta kuptojne kete fe , e ta studiojne fare pak

  Selam!

 14. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Me falni per mungesen. Duke pare postimet deri tani nuk shikoj askund qe Jezusi te kete thene me gojene tij qe ai ishte musliman dhe madje as edhe ndonje nga profetet nuk kane thene me gojene e tyre qe ishin musliman. Ok do te bej edhe disa pyetje te tjera nese me lejoni dhe ju kujtoj se pyetjet i bej per dy aresye: 1. Per te kuptuar me teper mbi Fene tuaj dhe per te diskutuar.

 15. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  A ka folur Zoti i Islamit Allahu me profetė tė tjerė pėrveē Muhamedit para shek 7? Nqs po ku ndodhen dokumentat perkatese qe e vertetojne kete gje?

 16. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Kalendari Islam fillon nė vitin 622. A ishte koha para kėtij viti jo-islamike?

 17. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Pėrse i pėrkuleni Qabes? Pėr se e puthni Gurin e zi?

 18. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Kush i emertoi Suret e Kuranit?

 19. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Nga viti 13 para hixhrit e deri tek viti 27 pas hixhrit kur Otmani vendosi pėr kur'anin zyrtar kishin kaluar 40 vjet. 4 dekada qė kur'ani nuk ishte shkruar por transmetimi i tij ishte plotėsisht gojor. Normalisht lind pyetja. Si e dini qė kur'ani nuk ėshtė ndryshuar?

 20. #39
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Or Xhemis i nderuar, me fal per vonesen e pergjigjes..., kam patur shume pune e kam munguar ne forum.
  Une vetem dy pika kam per tu pergjigjur, pasi nuk e shoh te arsyeshme te zgjatem me retorike boshe.
  Ne postin e pare me thoje nese Zoti Krisht ose zoti "yt" imagjinar ka urdheruar lutjen per shume besime fetare...
  Eshte fakt! - qe kane ekzistuar me shume se nje fe, e kete nuk ka nevoje ta mohoj ose pranoje nje i krishtere ose mysliman...
  Ne postin e dyte me shkruaje;
  Qe.., Yne Zot Krishti ka pershendetur me fjalen "shalom"
  , e kjo te ndez si pushka e jevgut... ( shaka pa te keq ) pasi qe po flasim per bisede serioze ...,
  Pra pergjigja; - Pse ti nuk e dije qe Krishti lindi jetoi dhe vdiq ne vendin e izraeliteve duke qe nje hebre...?!
  Nuk te duket e natyrshme qe nje hebre ne gjuhen e tij te pershendese...?
  Ta them une ku eshte habia jote: -Tek ngjashmeria me fjalen "paqe" ku matematikisht del qe hebrenjte edhe arabet kane nje rrenje , pra jane popull semite!
  URIME ! Per kete zbulim...
  Pastaj, mos u zgjat me sa tha Zoti Krisht, por studio librin tend ku ne kapitullin IX ne versetin 123 ..., ē'ka do me thane - pasi eshte e veshtire te deshifrohet ...!
  Ja vetem kaq kisha per ty, fort i nderuar Xhamis.
  Pershendetje
  E para mos u bej si shkruesit e bibles qe fjalen zoteri e kane perkthyer Zot.

  Skam thene ne asnje vend se Jezusi eshte Zot perkundrazi e kam theksuar se eshte Njeri, profet i Zotit.Ka mbi 50 versete biblike qe e vertetojne kete dhe ska asnje verset biblik te drejteperdrejte qe Jezusi te thote jam Zot.Ka thjesht abuzime me metafora qe ka perdor Jezusi por askush prej tyre nuk tregojne qe Jezusi eshte Zot perkundrazi gjate gjithe kohes Jezusi deklaron Birin e Njeriut.
  Ju pastaj per ta hyjnizuar nga dashuria e shpallet hyjni .(nikea 323)Ju e shpallet sic vazhdoni te shenjteroni dhe njerzit e ti beni te shenjte sic i luteni dhe ikonave sic i luten dhe Maries pra ju e keni deformuar besimin e paster te Jezusit qe i lutej vetem Zotit.Shiko Jezusi tek gjetsemani i ra Zotit me fytyre ne toke dhe qante per Zotin.Po ju ? Ju e humbet Zotin dhe ndoqet profetin ne vend te Zotit .Nuk keni ndonje ndryshim te madh sikurse budistet ne adhurimin e krijeses.

  Ti kam vene me te kuqe sepse ke shtremberuar fjalet e mia duke shtuar besimin tend tek fjalet e mia.


  Te thashe qe Jezusi tha Shalom per te konkluduar se Jezusi perdori dhe fjalen Allah dhe fjalen Shalom. Qe tregon se pavarsisht ndryshimit gjuhesor te fjales qellimi i Jezusit ishte i njejte.Besim tek Allahu dhe Shalom me njerzit.Pra ska rendesi ajo Roma jote sa e vjeter eshte por Jezusi predikoi besimin tek Allahu.

  Dhe tha

  Bi hoda kashta bi Alah (Do ta dergoje ate Muhamedin Allahu)

  Merr shiko linkun

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 11-09-2017 mė 05:47
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 21. #40
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Me falni per mungesen. Duke pare postimet deri tani nuk shikoj askund qe Jezusi te kete thene me gojene tij qe ai ishte musliman dhe madje as edhe ndonje nga profetet nuk kane thene me gojene e tyre qe ishin musliman. Ok do te bej edhe disa pyetje te tjera nese me lejoni dhe ju kujtoj se pyetjet i bej per dy aresye: 1. Per te kuptuar me teper mbi Fene tuaj dhe per te diskutuar.
  I ke lexuar shkrimet e mia me siper? Merri lexoji me kujdes se do sqarohesh.

  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •