Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2017
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  kalaja e tepelenes

  informacione rreth kalase se tepelenes

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 85 postime

  Pėr: kalaja e tepelenes

  Kalaja e Tepelenes
  Si po rend drejt shkatėrrimit kjo fortesė legjendare e pashait tė madh?Sipas drejtorit tė Drejtorisė Rajonale tė Monumenteve tė Kulturės, nė qytetin e Gjirokastrės, Vladimir Qirjaqi, ajo qė ka ēuar nė shkatėrrimin e kėtij monumenti me vlera tė Nje nga portat e kalasejashtėzakonshme, ėshtė mangėsia e sentimentit nga autoritet lokale tė Tepelenės, ndaj kėtij monumenti, apo edhe mungesa e kulturės. "Pėr mua kėto janė arsyet qė kanė ēuar nė kėtė gjendje qė ndodhet sot, i vetmi monument nė qendėr tė Tepelenės. ku diksuh mendon se duke hedhur beton, apo duke bėrė njė lokal luksoz mbi kėtė kala, ka realizuar diēka tė mirė, pėr qytetin, tregtinė, biznesin…", thotė pėr gazetėn Qirjaqi. Megjithatė problemi mbetet i vjetėr dhe i trashėguar. Qysh pas vitit 1990, ka nisur rruga e gjatė e shkatėrrimit nė kėtė monumentkulture. Nga drejtuesit e qytetit tė asja kohe janė lejuar tė ndėrtohen ndėrtime, tė cilat sipas ligjit pėr monumentet e kulturės, cilėsohet tė paligjshme. Janė ndėrtuar shtėpi, janė prishur rrėnojat e vjetra, dhe gjithēka prej asaj kohe ka ardhur nė progres. Sipas Vladimir Qirjaqit, gabimi mė i madh, i pėrket mungesės sė orgaznizimit tė strukturave. Por, sipas drejtorit tė urbanistikės nė kėtė qytet, Bushi Memushi, qysh para vitit '90, brenda nė kėtė kala dispononin rreth 75 ndėrtime me leje. Ndėrsa pas kėtij pėrafėrsisht numri i ndėrtimeve tė reja, pa leje, shkon nė 15. E, kryetari aktual i bashkisė sė Tepelenės, Xhafer Ruēi pohon se prej kohės qė ai ndodhet nė krye tė kėtij qyteti, nuk ka dhėnė asnjė leje pėr ndėrtim. E megjithse, tė gjtihė e pohojnė se kėto ngrehina janė tė gjitha pa leje, asgjė nuk ėhstė bėrė pėr tė ndalur hovin e tyre, qė po ēon drejt rrėnimit sarajet e pashait tė madh.
  Kur Ali Pasha, ngriti gurėt e kalasė.
  Ndėrtimi Kalasė nga Ali Pashė Tepelena i pėrkasin fundit tė shekullit tė XVIII dhe fillimit tė shekullit tė XIX. Ishte fillimi i i shekullit tė XIX kur Pashai i Janinės apo Ali Pashė Tepelena nis tė mdėrtojė rėnojat e Kalasė paraturke, sarajet e tija, tė viziturara nė vitin 1809 nga Lord Bajroni. Nė mė pak se njė dekadė Ali Pasha, i rrethon sarajet e tij, me njė kala tė re, e cila sipas njė mbishkrimi nė turqisht, tė murosur nė portalin e hyrjes lindore, pėrfundon sė ndėrtuari nė vitin 1819. Kjo kala ėshtė quajtur kalaja e Ali Pashė Tepelenės, dhe ka njė formė shumėkėndėshi tė strėgjatur nga veriu. Muri rrethues ndjek bazėn e shpateve tė kodrės. Me pėrjashtim tė anės perėndimore ku terreni zbutet pėr tu bėrė rafsh me sipėrfaqen e Kalasė. Lartėsia e mureve tė faqeve tė dysta deri nė 10 metra lartėsi dhe pajisja e tyre me bedena , frėngji pėr armėt e zjarrit dhe me vende tė posaēme "Hund- hedhje" pėr derdhjen e lėngjeve tė nxehta, shtonin fuqinė mbrojtėse tė Kalasė. Tė tri kullat mbulojnė krahėt e tė tri hyrjeve nė anėn perėndimore, jugore dhe lindore. Nga hyrjet mė shumė kujdes i ėshtė kushtuar hyrjes lindore e ashtuquajtur "Porta e vezirit" ku ruhet edhe mbishkrimi qė daton ndėrtimin e kalasė.
  Historia
  Kalaja e Tepelenės, nė Mesjetė shquhej pėr pozitėm e saj strategjike, duke vėnė nė kontroll lėvizjet nėpėr rrugėt, qė vijnė njėra nga Gjiroksatra pėrgjatė luginės sė Drinos dhe tjetra nga Nje nga kullat e kalasePėrmeti, gjatė luginės sė Vjosės. Periudhės para pushtimit turk, i pėrksain gjurmėt mė tė lashta, tė njė vendbanimi tė fotifikuar tė kohės, para pushtimit turk. Kėto gjurmė pėrfaqsohen nga trakte tė shkėputur tė murit rrethues, tė cilėt qarkojnė shpatin lindor tė kodrės. Muratura e kėtyre konstruksioneve ėshtė ngritur me gurė tė rėndomtė tė endoisur nė shtresė tė trashė llaēi e gėlqere. Perriudha e dytė e ndėrtimit ka tė bėj pikėrtishtė me ndėrtimin e kėshtjellės sė vogėl drejtkėndėshe e pėrforcuar me dy kulla rrethore nė anėn perėndimore tė saj. Muri rrethues i rujatur nė lartėsinė 2-4 metra dhe gjerėsi 1.5 metra ėshtė ngritur me muraturė ku dalloghet qartė dy teknika ndėritmi: teknika "Klausonazh" kryesishtė pjesėn e poshtme tė murit verior, kurse pjesėt e tjera muri rrethues ėshtė ngritur me muraturė guri tė vendosur nė shtresė tė bollshme llaci gėleqerorė. Ndėrsa pranė hyrjes veriore sė kėshtjellės janė zbuluar gjurmė murature me klausonazhtė tė njė minareje dhe njė xhamije, tė pėrfshirė nė murin rrethues.
  Drejtori Vladimir Qirjaqi
  Si ėshtė gjendja e Kalasė sė Ali Pashės sot?

  Kalaja e Tepelenės ėshtė njė monument fantastik dhe me njė vlerė tė jashtėzakonshme, qė nuk ka tė tjera nė kėtė qytet. Kalaja, ėshtė njė rivalorizim i Ali Pashė Tepelenės. Ali Pasha ka lidhur njė pjesė tė madhe tė historisė sė mbretėrimit, tė veprimtarisė sė tij, tė lidhjeve tė tij familjare dhe dashurive tė tij. Kjo kala me njė strukturė solide dhe me njė organizim perfekt, pasi ka pasur brenda saraje, ka pasur garnizone, ambjente tė njė jete aristokratike, ėshtė dėmtuar shumė nga vjedhjet, grabitjet dhe nga ndėrtime pa leje.
  Pse ka arritur nė kėtė pikė shkatėrrimi i kėtij monumenti?
  Mendoj se gjithēka ka lindur nga njė mangėsi sentimenti tė autoriteteve lokale tė qytetit Tepelenės, ndaj kėtij monumenti, dhe gjithashtu nga njė mungesė kulture dhe kėto janė gabime tė trashguara. Pas vitit 1990 janė bėrė ndėrtime pa, janė prtishur rėnojat e vjetra, por njė gabim i madh ėshtė mungesa e organizimit tė strukturave. Ėshtė dėmtuar kulla qėndrore tek shėtitorja, e cila ėshtė transforumuar nė lokal, janė ndėtuar shtėpia jashtė parametrave. Nuk ėshtė normale tė hidhen soleta, dritaret prej druri tė ndėrrihen nga dritare duraliumini.Gurėt e sarajeve, tė pėrdoren pėr muret e kopshtit.Ky ėshtė njė krim qė i ka fillesat dhe ka gjetur portėn e hapur nga bashkia e asaj kohe.
  Nuk keni menduar njė rrugė pėr ndalimin e kėtyre ndėrtimeve pa leje?
  Tashmė sapo kam vendosur njė ekspert, i cili do tė na informojė pėr ēdfo gjė tė re, qė mund tė ndodh nė kėtė kala. Do ti kėrkojmė policisė sė ndėrtimit tė bashkisė sė Tepelenės tė ndėrhyjėte ndėrtimet pa leje dhe nė bashkpėuinim me IMK-nė do nisim tė bėjmė disa rikonstruktime. Pėrse tė mos krijohet njė muze natyror i Ali Pashait, kur kemi njė pjesė tė jetės sė tij brenda mureve tė kalasė

  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...F7BcTdUeF_VR7w

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •