Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Shqipja, gjuha që flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

    Emri:  Luftulla-peza-gjuha-pellazge-hitite-shqipe.jpg

Shikime: 2858

Madhësia:  62.8 KB

    Edhe germat e përdorura në të dyja poemat e Homerit janë germa të abecedarit pellazg, i njohur qysh në kulturën pellazge Vinkë-Turdas (mijëvjeçari 6 p.e.s.) dhe i përhapur më pas në viset e tjera të mesdheut, që e huazuan grekët dhe latinët…

    Luftulla PEZA

    Studimi modern i gjuhës shqipe mund të themi se ka filluar me dijetarin dhe gjuhtarin e shquar arbëresh Zef Krispi, i cili në vitin 1831 botoi librin “Shqipja nëna e gjuhëve”. Ky është studim madhor për gjuhën shqipe dhe Krispin duhet ta njohim si themeluesin e studimit modern të gjuhës shqipe dhe Albnologjisë. Prandaj libri i tij duhet të jetë si kurani dhe bibla e të gjithë studiuesve të gjuhës shqipe. Por vepra e tij me rëndësi të madhe, fatkeqësisht nuk njihet nga gjuhtarët shqiptar, ata pa baza shkencore i mohojnë arritjet e Krispit, nuk e studiojnë atë dhe nuk e pëmendin asnjë herë në referimet shkencore.
    Duke qenë profesor dhe njohës i mirë i gjuhëve shqipe, latine dhe greke në Universitetin e Kalabrisë, ai zbuloi se në Iliadën e Homerit dhe në shkrimet e autorëve antikë, ndodhen shumë fjalë të gjuhës pellazge, që kanë të njëjtin kuptim si në gjuhën e sotme shqipe. Duke bërë krahasimet e nevojshme midis gjuhëve të mësipërme dhe thelluar në literaturën përkatëse, ai arriti të zbulojë fjalë të lashta, me të cilat ndërtoi edhe fjalorin pallazgjisht-shqip. Me ndryshime të vogla, janë po ato fjalë si në njërën ashtu edhe në tjetrën. Kështu ai arriti në përfundimin se gjuha shqipe e ka zanafillën tek gjuha pellazge, tek Homeri. Krispi shkruan:
    “Duke gjurmuar origjinën e gjuhës greke, është një gjë e bukur të shohësh se si ajo të kthen, në pjesën e saj më të madhe, te shqipja. Si nuk u dashka, pra, të ngjallë një interes të madh kjo gjuhë, mbase më e lashtë se greqishtja dhe, në thelb, gjuha me të cilën flitej në shekujt para Homerit?”
    Fjalori pellazgjisht-shqip i Krispit (sipas Liljan Peza 2014)
    FJALË PELLAZGE SHQIP FJALË PELLAZGE SHQIP

    Emri:  Luftulla-peza-gjuha-pellazge-hitite-shqipe.jpg

Shikime: 2858

Madhësia:  62.8 KB

    Fjalori pellazgjisht-shqip i Krispit (sipas Liljan Peza 2014)
    FJALË PELLAZGE SHQIP FJALË PELLAZGE SHQIP
    Priam
    Helen
    Deukalion
    Mysc
    crye
    crue
    dora
    me diegune
    me ditum
    me dezur
    nani
    diellios
    chien
    prusc, pruss
    dora
    scambi
    pem
    bist
    zien
    ziarm
    mij
    duri, druri
    vent
    dervent
    scop
    si
    sit
    pyel
    uli
    denso
    plot
    me lutem
    schypeia
    zaal, zal
    therune
    me preem
    me ngrane
    me kruem
    diers
    me eschelë
    me ruotun
    grua
    chata
    skepëtim
    printh
    i parë jam
    e lëna
    dheu ka luan
    mish
    krye, koka
    krue, kroi, burimi
    dora
    me djegun, me djeg
    me dit, di
    me ndez
    tani
    dielli i mbrëmjes
    qen
    prush
    dora
    shkambi, shkëmbi
    pema, frutat
    bisht
    zjen
    zjarrm, zjarr
    miu
    druri
    vend
    vend si portë, si derë
    shkop
    sy
    sytë
    pyll
    ylli
    i dendur
    plot
    lutem
    shqipja, shqiponja
    zallishte
    ther
    pres, me pre
    me ngranë
    me krue
    djersë
    me e shkel
    ruaj
    grua
    hata
    shkreptima, rrufeja
    prind
    frikë
    bastinë
    pituem
    punuem
    prim
    gneri
    kurm
    hund
    sisa
    camb
    krypa
    ngrane
    stepia
    luem
    lam
    kuituer
    brescen
    jurti
    i rij
    ve
    pata, pota
    sa ast
    si ist
    mir
    chiel
    schioch
    strat
    bukrë
    lucta
    buzë
    capschiore
    drith
    bucca, bucela, bek
    falem
    byk
    barth
    curr
    dialthi
    clan
    drapen
    skepari
    hiri
    molë
    lule
    frikë, dridhje, ankth
    pronë vogël toke
    pyes
    punoj
    prij, shkoj përpara
    njeri
    kurm, trung
    hundë
    sisa
    kambë
    krypa, kripa
    me ngran
    shtëpia
    lyej
    laj
    kujtoj
    breshër
    i urti
    i ri
    ve, veza
    pata
    sa asht
    si është
    mir
    qiell
    shok
    shtrat
    i bukur
    lufta
    buzë, puthje
    kafshore, kafshatë
    drith
    buka
    falem, përshëndes
    byk, kashtë
    i bardhë
    korrur
    djali
    qaj
    drapri
    sqepari
    hiri, hijeshi
    molla
    lule
    Duke studiuar Iliadën dhe Odisenë kemi gjetur se ato fillojnë me fjalë të gjuhës shqipe:
    Edhe në poemën ODISEA titulli dhe fjalët e para të këngës së parë i përkasin gjuhës pellazge:
    ODDYSSEY Titulli i poemës
    Ἄνδρα μοι ἔννεπε… fjalët e para të
    këngës së parë = Odhës, udhës, udhëtar
    = ANDRA MOI ENEPE = Andër moj më jep
    Edhe germat e përdorura në të dyja poemat e Homerit janë germa të abecedarit pellazg, i njohur qysh në kulturën pellazge Vinkë-Turdas (mijëvjeçari 6 p.e.s.) dhe i përhapur më pas në viset e tjera të mesdheut, që e huazuan grekët dhe latinët, për të shkruar gjuhët e tyre. Por më tepër fjalë shqipe në Iliadë ka gjetur studiuesi A. Boçi (2012).
    Këto të dhëna të rëndësishme duhet të ishin në themel të gjuhësisë sonë, si dokumenti më i vjetër i shkruar i gjuhës shqipe, por gjuhtarët dhe historianët tanë nuk duan ti pranojnë, duke shkelur të gjitha rregullat shkencore.
    Ps.
    Pjesë e shkëputur nga një shkrim më i gjatë i autorit Luftulla Peza

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Shqipja, gjuha që flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

    Qe flitej shtate mij vjet perpara edhe mundet,ka mundesi qe njeriu edhe te shprehej me fjalet;aa-oo-ii-uu.

    Qe te shkruhej eshte e pamundur. Flasim per nje periudhe ku supozohet se njeriu europian kishte akoma lekuren zheshkane o afrikane.

    "Ishin kohe kur njerezit gjermonin sorkadhen jo se do visheshin ose do ushqeheshin por e gjermonin se ju dukej seksi".

  3. #3
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Shqipja, gjuha që flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

    Unë e besoj për vete
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759

    Për: Shqipja, gjuha që flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

    Ky eshte fjalor i Arberishtes (jo pellazgishtes)

    Odos (greqisht) -- udhe , udhetim (shqip) ,,,verehet kjarte qe shqipja ka huazuar nga gjuha greke dhe jo e kunderta

    Ishin kolonet Grek qe sollen qyteterimin dhe jo e kunderta,,,

    Apolonia, Durresi, Lezha, u ndertuan nga kolone Grek,,,te cilet sollen me vehte gjithcka,,deri tek mermeri dhe qeramika e KORINTHIT (fakte arkiologjike)

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: Shqipja, gjuha që flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Qe flitej shtate mij vjet perpara edhe mundet,ka mundesi qe njeriu edhe te shprehej me fjalet;aa-oo-ii-uu.

    Qe te shkruhej eshte e pamundur. Flasim per nje periudhe ku supozohet se njeriu europian kishte akoma lekuren zheshkane o afrikane.

    "Ishin kohe kur njerezit gjermonin sorkadhen jo se do visheshin ose do ushqeheshin por e gjermonin se ju dukej seksi".
    Edhe une pajtohem me nderhyrjen nga SERAFIM DILO =ka paour vetem se pasthirrma "ouuuuu" au "kukunane-kukunda" etj .
    pse te lodhemi, e ka thene edhe Qabeji; shipja krijoi vetem se pas-thirrma e asgje tjeter. Ose, lexojeni Eric Hampe, "mos te rrehet/genjehet Tirana sepse sot ky popull a shtet me miliona banor, por, duhet thene verteta se gjuha shqipe s'paska ekzistua !
    Pra perpara se me shpik Stefan kastrioto kah funi i 1780 se bashku me konteshen Oginska, ska pas perpara gjuhe shqipe !

    shendet tanve !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: Shqipja, gjuha që flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Edhe une pajtohem me nderhyrjen nga SERAFIM DILO =ka paour vetem se pasthirrma "ouuuuu" au "kukunane-kukunda" etj .
    pse te lodhemi, e ka thene edhe Qabeji; shipja krijoi vetem se pas-thirrma e asgje tjeter. Ose, lexojeni Eric Hampe, "mos te rrehet/genjehet Tirana sepse sot ky popull a shtet me miliona banor, por, duhet thene verteta se gjuha shqipe s'paska ekzistua !
    Pra perpara se me shpik Stefan kastrioto kah funi i 1780 se bashku me konteshen Oginska, ska pas perpara gjuhe shqipe !

    shendet tanve !


    Studiues të gjuhës shqipe
    -S'ka Buzuk do thotë se; s'ka as gjuhë shqipe të vitit 1555 !

    Me te drejtë o ta kishim quajtur "gjuhë shqipe" (skype) me këtë terminologji vetëm se gjuhën të cilën sot e flasin Toska kurse gjuhën "albaneze" nese ka patur ndonjëherë do ta quanim gjuhë "albaneze" (arbanase)...

    As "toskët" e as "arbëreshët" për momentin s'kanë dhan asnjë dëshmi se janë me origjinë europiane, asnjeri as tjetri, prandaj, si e thotë edhe antropologu Levi e pastaj Eugene Pitard, se;
    Kolonija arbëreshe/albane në Itali/Kalabri, na qetë shumë probleme sepse; kafkat e tyre s'janë te ngjajshëme me asnjë popull të europes janë nën -dolikocefale, nuk perputhen as me të toskëve dhe largë prej atyre te Albanis së veriut.

    Njashtu vlenë pra edhe për toskët, pa tabu tani sepse, për nga pamja, nuk ngjajnë me asnjërin, as me Kosovarë e as me Gegë e as me Arbëreshët;

    Perfundimi; si e tregon vetë emri "komb"/nacion/nazione; jemi të tri e më shumë grupeve, "kombinimeve/kombi; per mos me thënë llojeve e racave që duket në shikim të parë, as që duhet të prekemi nga ky kompleks tani jemi në shekullin e xxi-të;

    Asnjani prej këtyre tri kater "kombinimeve" s'ka origjinë të njëjtë, shifet permes figures, së pari; syt, hunda, buzët, vetullat si dhe kimja apo ngjyra e flokut.

    Pastaj kur iu shtohen karakteristikat tjera si tek doket e zakonet e per me ardh deri tek gjuha e sotme "shype" "ship" "skype" të cilën sikur do ta quanim gjuhë "arbe" apo arbenore" apo "arbanase" do duhej të kishim patur së pakut një faqe të shkruar të kësaj gjuhe diku mbi një cop letërgjatë kësaj periudhes së paku prej vdekjes së Skenderbeut e ktej, mirepo ne s'kemi asnjë cop letër të këtyre periudhave e as ky i quajturi "Meshari" për të cilin kemi besu dhe besohet se ishte një libër i dalun prej shtypit/shtypshkronjes si të gjithë librat tjerë mirëpo që prej se e kemi parë kohëve të fundit nga viti 2014 e këtej kur papa Françesku na e solli si "dhurat" një kopje të skanim i persosur dhe kur publiku shqiptar e pa me sytë e tij këtë "masaker"(Meshar) për herë të parë, sepse ishet fotografuar deri me sot vetem se bardh e zi që prej 1908 tes punohej vetem se sipas ketij ekzemplari...imaagjinojeni deshprimin, kur syri i njeriut, shqiptar apo jo qoftë edhe i ndonjë thmije 5 vjeçar ai do të rrafte kryet me dorë nga mjerimi i jonë se si i kemi besue gjatë kohë këtij mashtrimit të shekujve ?

    -Si ka mundesi kjo ?

    Jo unë por syt e atyre njerezve qe jane normal nuk do te besonin në këtë; 100 fletet e këtij "mesharit" mjeran na dalin krejtë të gerrvishta, si ato kuponat e loterise; "gerrvish e fito" te tanat të rjepne/rjepura siaps toskes do ia shtojmi per hater te tyne nga nje ""uar" apo nga nje "ura" si me te thzan ne mes dites; "bonsuar" à la franga... sa per me mujt me mshef minaren e gjamijes në thes, por s'mshefet, sepse maja e minares herdo kur do e shpoje nje vrim dhe do duket se është minare... »rrena i ka kamt e shkurta » !

    E di se nuk do iu besonit ketyre rreshtave por s’ka as Meshar e as Buzuk i cili u zbulua vetem se rreth vitit 1745 ...imagjinojeni pak, 200 vite paska ndejt ne fjoka ? ...MARRE ME NI DIKUSH....!
    E dyta ; dhe se Toskët do jene ata të cilët do reagojnë mënjëherë edhe se ky, MESHARI i Buzukut për ne është si libër mirëpo ne realitet ; një fllcifikim i gerrvisht mbi tekstin latin është që u adaptua gjoja se në gjuhën Gege, dhe ironija e do kështuqë;

    Toska do ta mbroje Mesharin e Buzukut më parë se sa vetë Gega dhe ju do më pyesni pse athua kështu ?

    Arsyeja është e thjeshtë; për arbëreshët e italisë është thënë se; "kur të zbulohet kjo enigma e origjines së arbereshve" atehere do zgjidhet edeh problemi i prejardhjes toske por edhe i geges, sepse, mbane mende kete; asnja s'jemi ma i mire se tjetri !
    Toska do te na detyrojnë me i thane murit "a i bardh" edhe nese ai është i zi, jo per ti mbrojtur interesat tona gjoja se kombetare e patriotike siç pretendojne ata me fjalë por për të fshefur mizën që kanë nder kapuç/plis !

    Së pari do të reagojnë si zakonishtë me perbuzjet toske ndaj « çobanve »;

    Keto jane perbuzjet Toske ndaj Kombi/nimeve te tjera;

    "...JU SE DINI SHQIPEN";=per me u kallxue se vetem ata jane:apo kane dije e shkollim e tjeret jane çoban...)
    " TI SE DIN SHQIPEN";(vetem ne e dijmi)
    "TI JE SERBË"
    "ANEMIQESI KOMBTARE/ndaj ketij kobinimit ne tresh:a kater... etj,"
    « BESA TY O KREKSO, QENKA MIRE ME T’VRARË,,,=
    Kur ti pyesish per ndonje rrënjë të kësaj apo asaj fjale toska asnjehere s'del fajtore;

    "...PO KESHTU ESHTE SHQIPJA..." (ç'të duhet ty rrrenja...)

    Tjetra; shtrohet me ne fund pyetja kryesore, që ju e cekët sipër, shkollat/ pushtuesi okupatori apo tentimi që të tjerët donin të na zhdukin...

    Arbereshët perngjajne më teper në indianët e ishujve Antije(petit Antije) apo (Kubil-es) (iles-cuba) se sa te ndonjë tipit europiane as baskë jo, poashtu edhe toskët, krye madha, me lekur të trash si të bullit e jo me lekur të hollë europiane, jo me vetulla si europianet e as me buzë por më tepër janë si popujj të ishujve Komondorskije 'skije" =shkije" do thote skijojne mbi akullnajat e Det (rua) Detrua (Detroit de Bering)...

    Si e permendem më lartë; e vetmja menyre është kjo, se, pasi që është "gerrvishur" ky lloj libri "meshari" iu jane shtuar rrokje e ndryshua gerrma si psh "p" a zhduk eshte bere "b" ose "o"; i a zgjatur eshte bere "l"; d" karakteristike gotike eshte bere "o" emri i hyjnis sone te rrespektuem "O ZOT" është formuar tuj e fshirë "deos" dhe bëhët here "O Zot" e "3oti" si (1703) « zoti » mrapsht "703"=307 +++ etj; dhe njehere keto te dhana te reja mbi kete letren e grryme, shkojne e mbushin anijen me kalamaj/thmi te ketyre aneve te largeta te cilet s'kishin end eas dham: dhëmbë e as nuk dinin te hecnin, pra ishin beba, foshnje, ende kalamaj që hecnin "kembe en n'dore" te cilet gjate transportimit me anije, siç e thoshte edhe Eric Hampe se « shqipja është formuar së pari në një rrethë tepër të ngushtë », se di se ka më rreth të ngushtë se sa anija, « sheep » angleze, « ship » delet, dhent, kështu që këta kalamaj/Kallamet (tash emer vendit) mesuan kete gjuhen e cituar prej ketij tekstit te grryem të Buzukut dhe kur arrijten ne kete pjesen eeuropes i leshuan prane vendeve ku ka barinje/çoban dhe tani keta kalamaj janë në moshen 3 deri 5 vjeçar, brenda 5 vite do behen 9 vjeçar, 15 vjeçar e rreth vitit 1799 20 vjeçar, do martohen, behen gjysher rreth vitit 1840...!

    Prej Plaves e deri te Akropoli do arrijne mbrenda 20 vite me u perhapur dhe se turku otoman behet si ; asgje s'ka parë, asgjë s'ka degjuar rreth këtij plani perfekt ?!

    U regjistrua kjo gjuhë kështu si ne Kosovaret sot e flasim me pik e prese ne trurin e ketyre kalamajve ....të pa dhembe !
    Teksti i « mesharit » që ishte shpikur nga persona gjenial, u regjistriua ne trut e ketyre kalamajve toskë si një gjellë e pergatitur në një sherpa/ vegsh toskane/etruske me dy anza në të ; tosk e gegë, kjo eshte gjuha e re revolucionare qe i ka ba perqare te tane albanologet deri me sot !
    Etapa e dyte ishte regjistrimi i nje teksti tjeter që vinte nga rezulltati i një diktimit nga gjuha franke e shkruar në letër me shkronja dalmatine/raguziane, dhe kjo etap është e gjitha e shenume në toponimet tona sikur se hapim një faqe librit, e drejtume me kande e vija per ata që se besojnë një dite se vertete kjo gjuhë është formua kësisojit ; si një lektyre e punuar prej theknes që sherben per ti lidhur dujt e drithit grurit që korrej dikur ne ara, ku vete fjala « lecture » spjegon menyren e formimit te rrokjeve si "bistek" ne tri e kater gjuhe te ndryshme dhe pastaj vjene fjala shqipe posa e formuar, si psh, « misterte nauke dimni »
    « mistere » =enigma
    « mstere »
    « xerxe »=Zerxë/( x,=t)=tertë, popullore ‘ter’t,= i terun,, »mish ter’t »MISTER te/de « nauke »
    « mish-ter’t-mish i terun »
    « nauke » =shkences, (dalmate)* « science de l’homme  » « nauke çoveçanstva »
    =nauke*=ana e tetoves,,,
    « dimni »=i tymosur, i terun me tim) dhe
    « dimni » =stina e dimnit/dimrit (toske) kur vjene « nukim » mishin e terun te vjerrun ne druna/dryna, me çels, « ner dry » n’tavan !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  7. #7
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Shqipja, gjuha që flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

    pirdh pirdh se lirohesh i thone nje shprehje

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •