Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,713
  Postimet nė Bllog
  2

  Ndahet nga jeta e madhja Anita Take ( Prodani )  Ka ndėrruar jetė mbrėmjen e djeshme nė moshėn 83-vjeēare kėngėtarja e njohur e muzikės sė lehtė shqiptare, Anita Take. Pavarėsisht se nga publiku njihet me emrin Anita, emri i saj i vėrtetė ėshtė Anida. Lajmi pėr vdekjen konfirmohet nga familjarėt e artistes shqiptare.
  “Me keqardhje, nė emėr tė familjes Prodani, ju njoftojmė largimin nga jeta tė zonjės sė nderuar Anida Take (Prodani), sot mė datė 12 janar, nė moshėn 83-vjeēare. Ndarja e saj nga jeta erdhi pėr shkaqe natyrore nė shtėpinė e saj”, thuhet nė njoftimin e familjes sė kėngėtares Anita Take. Familjarėt njoftojnė gjithashtu se homazhet do tė bėhen ditėn e premte, datė 13 janar, nga ora 11:00-12:00, nė hollin e Radio Tiranės. Funerali nis nga ora 12:00, prej andej pėr nė Varrezat e Sharrės. Familjarėt do tė presin vizita ngushėllimi nė mjediset e Hotel “Mondial”, duke nisur nga dita e shtunė nė orėn 10:00-14:00 dhe 16:00-20:00.
  Kėngėtarja u ngjit nė skenė para 50-vjetėsh, por vazhdon tė kujtohet me nostalgji nga tė gjithė ata qė e kanė ndjekur karrierėn e saj artistike. Ajo akoma ka mbetur nė kujtesėn e shqiptarėve dhe shumė kėngė tė saj akoma kėndohen edhe sot. Kėngėtarja e madhe me ėmbėlsinė e zėrit dhe interpretimin e shkėlqyer nė skenė, ka lėnė gjurmė tė thella nė historikun e muzikės dhe tė kėngės shqiptare.
  E lindur nė njė familje, qė nuk merrej me muzikė, por qė ishin shumė dashamirės dhe pasionantė ndaj saj, Anita Take do t’i jepte familjes sė saj, atė qė nuk ua kishte dhėnė asnjė fėmijė dhe profesion tjetėr. Por, krahas zėrit dhe pasionit pėr kėngėn, ajo pati edhe njė fat tjetėr tė bardhė nė jetė, sepse u njoh dhe lidhi jetėn e pėrjetshme me njė nga kompozitorėt mė tė shquar tė muzikės dhe me themeluesin e muzikės sė lehtė shqiptare, Agim Prodani. Kjo lidhje e saj me njė artist dhe njė mjeshtėr tė kompozicionit, bėri qė Anita Take brenda njė kohe relativisht shumė tė shkurtėr, tė bėhej kėngėtarja mė e kėrkuar pėr artdashėsit shqiptarė.
  Pėr kontributin e dhėnė nė muzikė dhe nė kėngė, ajo ėshtė dekoruar nga presidenti me titullin e lartė: “Naim Frashėri i Artė”. Pengu i vetėm pėr tė, ishte se nuk arriti tė filmohet, duke kėnduar nė vitet e saj mė tė mira.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Neteorm pėr postimin:

  SERAFIM DILO (13-01-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •