Ajo ėshtė krijuar nga Tim Berners Li, shkencėtar britanik nė CERN, organizatė evropiane pėr hulumtime nukleare nė kufirin ndėrmjet Francės dhe Suedisė nė Zhenevė. Faqja ėshtė krijuar mė 20 dhjetor tė vitit 1990, por nė gusht tė vitit 1991 Berners Li ka shpallur projektin publikisht. Pas njė kohe, 23 gushti ėshtė emėruar si Dita e internetit, e cila festohet ēdo vit pėr tė shėnuar lansimin e World Wide Web, edhepse krijuesi i saj nuk ėshtė i sigurt se pse ėshtė pėrzgjedhur pikėrisht kjo datė. Ai mendon qė lansimi ka ndodhur mė 12 mars 1989, dita kur pėr herė tė parė nė CERN ai ka prezantuar kėtė sistem informatik i cili mė vonė do tė rritet nė diēka shumė mė tė madhe.
Faqja e parė e internetit ka qenė e vendosur nė kompjuterin e tij i cili ende gjendet nė CERN, por nuk ėshtė mė i lidhur. Para World Wide Web kanė ekzistuar protokole tjera pėr transmetimin e informatave, por kanė humbur popullaritetin e tyre.

http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html