Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime n 101 postime

  BB: Ekonomia shqiptare n 2017-n me 3.4% rritje


  Banka Botrore parashikon nj rritje ekonomike t qndrueshme pr rajonin e Ballkanit. N raportin e Prosperitetit Ekonomik, ku ajo jep vlersime dhe parashikime pr t gjith botn, ajo mban t pandryshuar nivelin e rritjes ekonomike pr Shqiprin.

  N 2016-n, ky raport vlerson se ekonomia shqiptare do t rritet me 3.2%, ndrsa kt vit me 3.4%. Qeveria ka parashikuar nj rritje m t madhe n raportin ekonomik fiskal.

  2016-ta vlersohet nga financat me nj rritje 3.4, ndrsa 2017-t me 3.8%. N nj tjetr raport t siguruar nga Tv Klan, Forumi Ekonomik Botror jep dhe vlersimet e risqeve pr ekonomin shqiptare.

  N vend t par vijn risqet fiskale, t cilat lidhen me nivelin e taksave. Por shqetsuese pr kt institucion financiar sht edhe konflikti ndrshtetror i cili renditet si risku i dyt m i madh, i pasuar nga tregtia e paligjshme ose informaliteti dhe ekspozimet nga sulmet terroriste. / TV KLAN
  Silence is golden.

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime n 101 postime

  Pr: BB: Ekonomia shqiptare n 2017-n me 3.4% rritje

  Me gjith ate hashash qe ka, do ishte te pakten 4.5 %
  Silence is golden.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: BB: Ekonomia shqiptare n 2017-n me 3.4% rritje

  Shifrat e rritjes ekonomike ne Shqiperi nuk tregojne asgje,mundet te tregojne njefare shume financiare por nuk tregojne vertete ngritjen u uljen reale te ekonomise. Mjafton nje investim ne nje hidroentral o edhe ne ndonje rruge nacionale dhe ekonomia rritet me 1-2 % Ne rastin e Shqiperise kjo ngritje e viteve te meparshme ka te beje kryesisht me investimet e bera neper qendrat e qyteteve dhe me konesionet ne mjeksi. Ekonomia duhet te matet me punesimin dhe prodhimin ekonomik.

  Prova e vertete e kesaj qeverie eshte ngritja e rrogave dhe pensioneve ( qe eshte nje rritje elektorale),aty do duket sa "mban" ky popull.
  Kjo rritje pagash e pensionesh ka nje kosto ekonomike,qe qeveria socialiste do ti duhet ta garantoje perballe Institucioneve Financiare. Mundet ta garantoje vetem me dy menyra: o me rritjen e taksave ose me shkurtimin e vendeve te punes.

  Dhe meqe,me shum propalitet kjo qeveri do fitoje zgjedhjet,mbas zgjedhjeve duhet te vendosi. Pra direkt mbas zgjedhjeve do fillohet vertete te diskutohet per ekonomi,dhe meqenese taksat do jete e veshtire te ngrihen prap do shkohet ne shkurtimin e vendeve te punes. Te prekesh vendet e punes ne Shqiperi do te thote te prekesh pushtetin politik qeveritar, keshtu qe vitin i ardhshem i qeveris socialiste do jete gallate sepse me shum propabiletet do kemi dhe opozit te re,ku dhe hajdutet socialist nuk mundet me te justifikohen m me hajdutet hajvan demokrat.

 4. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Eed (24-01-2017)

 5. #4
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime n 101 postime

  Pr: BB: Ekonomia shqiptare n 2017-n me 3.4% rritje

  Turizmi rrit ekonomin, Ahmetaj: N 2017 synojm deri n 3.8 prqind

  https://youtu.be/rd5PCYZpd4U

  Instituti i Statistikave raportoi se prodhimi kombtar u rrit me 3.08 pr qind n tremujorin e tret t vitit 2016 i udhhequr kryesisht nga turizmi.

  “Kontributin kryesor e dhan tregtia hotele, restorante dhe transport me 1. 12 pik prqindje, ndrtimi me 0.77 pik prqindje, aktivitetet financiare dhe t sigurimit me 0.42 pik prqindje”, tha drejtoresha e INSTAT, Delina Ibrahimaj.

  Ndrsa e matur sipas shpenzimeve rritja ekonomike sht prcaktuar kryesisht nga ecuria pozitive e investimeve.

  “Konsumi final i popullats u rrit me 1.65 pr qind, ndrsa prodhimi bruto i kapitalit fiks, pra invesimet n ekonomi u rritn me 11.89 pr qind”, vijon Ibrahimaj.

  Por INSTAT ka rishikuar rritjen ekonomike edhe pr dy tremujort e par t vitit 2016 dhe sipas tij ajo ka qen me e larta nga sa ishte vlersuar m par. Kjo ka br q n total pr 9 mujorin e 2016-s rritja ekonomike t aarrij n 3.27 pr qind nga 2.7 pr qind q ishte n 2015.

  “Dhe ndrkoh, rritja ekonomike e vitit t kaluar sht nj premis shum e mir q ne t vazhdojm pr 2017 t tentojm 3.7-3.8 pr qind”, tha ministri Arben Ahmetaj.

  Ky sht viti i tret me radh q rritja ekonomike forcohet pas pikut t ult 1 pr qind q shnoi n 2013-n.

  “Kto nuk jan m shenja, jan statistika t qndrueshme q Shqipria ka hyr n nj cikl shum pozitiv ekonomik”, tha m tej Ahmetaj.

  / Top Channel
  Silence is golden.

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: BB: Ekonomia shqiptare n 2017-n me 3.4% rritje

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Shifrat e rritjes ekonomike ne Shqiperi nuk tregojne asgje,mundet te tregojne njefare shume financiare por nuk tregojne vertete ngritjen u uljen reale te ekonomise. Mjafton nje investim ne nje hidroentral o edhe ne ndonje rruge nacionale dhe ekonomia rritet me 1-2 % Ne rastin e Shqiperise kjo ngritje e viteve te meparshme ka te beje kryesisht me investimet e bera neper qendrat e qyteteve dhe me konesionet ne mjeksi. Ekonomia duhet te matet me punesimin dhe prodhimin ekonomik.

  Prova e vertete e kesaj qeverie eshte ngritja e rrogave dhe pensioneve ( qe eshte nje rritje elektorale),aty do duket sa "mban" ky popull.
  Kjo rritje pagash e pensionesh ka nje kosto ekonomike,qe qeveria socialiste do ti duhet ta garantoje perballe Institucioneve Financiare. Mundet ta garantoje vetem me dy menyra: o me rritjen e taksave ose me shkurtimin e vendeve te punes.

  Dhe meqe,me shum propalitet kjo qeveri do fitoje zgjedhjet,mbas zgjedhjeve duhet te vendosi. Pra direkt mbas zgjedhjeve do fillohet vertete te diskutohet per ekonomi,dhe meqenese taksat do jete e veshtire te ngrihen prap do shkohet ne shkurtimin e vendeve te punes. Te prekesh vendet e punes ne Shqiperi do te thote te prekesh pushtetin politik qeveritar, keshtu qe vitin i ardhshem i qeveris socialiste do jete gallate sepse me shum propabiletet do kemi dhe opozit te re,ku dhe hajdutet socialist nuk mundet me te justifikohen m me hajdutet hajvan demokrat.
  Pak nga pak. Jemi larg por me afer se dje.

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e HFTengineer
  Antarsuar
  24-04-2016
  Postime
  469
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: BB: Ekonomia shqiptare n 2017-n me 3.4% rritje

  po borxhi me gdp ?
  70% te 2014 mos ju ndani rama ja nja 10 vjet qe thote do e coj ne 60% https://tradingeconomics.com/albania...nt-debt-to-gdp

  Duket sa eshte permisuar gjendja si greqia me borxhin publik dhe ate privat me perpara:

  Albania’s public debt declined for the first time since 2010 to 71% of GDP at the end of 2016, local media reported on the basis of preliminary data from the Finance Ministry. In terms of monetary value, the public debt actually increased by 2.2% y/y to ALL 1.66tn. The government expects that the public debt-to-GDP ratio will continue its downward trend to reach 69.1% at end- 2017 and 56% by 2019. The forecast is in line with IMF recommendations within the Extended Fund Facility arrangement. The latest IMF reviews of Albania’s use of the funds suggested that the government should proceed with fiscal consolidation and lowering public debt by broadening tax base and improving tax compliance.

  The domestic debt’s share remained at about 52.7% of the stock of total debt at the end of the year. The ratio between domestic and external public debt did not change in 2016. However, the government moved towards a higher level of long-term debt, particularly in relation to the domestic debt. Long-term debt due in more than one year accounts for 57.3% of the total domestic debt, up from 53.9% at end-2015. The aim is to reduce refinancing risks and to benefit from lower interest rates. The largest share of domestic debt is held by the local banking system.


  Bejn dy projekte ja shesin miqve te vete me "koncesjone", marrin borxh IMF vashdojn punen.
  Borxhi privat gjithashtu gallate fare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga HFTengineer : 22-06-2017 m 13:50

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e HFTengineer
  Antarsuar
  24-04-2016
  Postime
  469
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: BB: Ekonomia shqiptare n 2017-n me 3.4% rritje

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Shifrat e rritjes ekonomike ne Shqiperi nuk tregojne asgje,mundet te tregojne njefare shume financiare por nuk tregojne vertete ngritjen u uljen reale te ekonomise. Mjafton nje investim ne nje hidroentral o edhe ne ndonje rruge nacionale dhe ekonomia rritet me 1-2 % Ne rastin e Shqiperise kjo ngritje e viteve te meparshme ka te beje kryesisht me investimet e bera neper qendrat e qyteteve dhe me konesionet ne mjeksi. Ekonomia duhet te matet me punesimin dhe prodhimin ekonomik.

  Prova e vertete e kesaj qeverie eshte ngritja e rrogave dhe pensioneve ( qe eshte nje rritje elektorale),aty do duket sa "mban" ky popull.
  Kjo rritje pagash e pensionesh ka nje kosto ekonomike,qe qeveria socialiste do ti duhet ta garantoje perballe Institucioneve Financiare. Mundet ta garantoje vetem me dy menyra: o me rritjen e taksave ose me shkurtimin e vendeve te punes.

  Dhe meqe,me shum propalitet kjo qeveri do fitoje zgjedhjet,mbas zgjedhjeve duhet te vendosi. Pra direkt mbas zgjedhjeve do fillohet vertete te diskutohet per ekonomi,dhe meqenese taksat do jete e veshtire te ngrihen prap do shkohet ne shkurtimin e vendeve te punes. Te prekesh vendet e punes ne Shqiperi do te thote te prekesh pushtetin politik qeveritar, keshtu qe vitin i ardhshem i qeveris socialiste do jete gallate sepse me shum propabiletet do kemi dhe opozit te re,ku dhe hajdutet socialist nuk mundet me te justifikohen m me hajdutet hajvan demokrat.


  Kjo duhet te jete nominal gdp. Ka nje ndryshim me real gdp qe mer baze dhe inflacjonin:

  http://www.investopedia.com/exam-gui...p-deflator.asp


  Nominalja rritet sepse nuk merret parasysh inflacjonin dhe cmimet, me nje veprimtari ekonomike disi minimale dhe rastin e ekonomise shqiprise qe "developing" besoj se dihet muhabeti.


  Tjeter gje gdp nuk tregon punsimin apo papunsimin.Ktu e tregojn numrat e U3 qe jane pagese per te papunet qe kerkojne pune per nje afat kohor ,megjithate kty kur njerzit i mbaron koha per klasifikim hyn ne u6 dhe u5 qe qeveria nuk i quan dhe kshu bie numri i te pa papuneve:

  http://www.investopedia.com/articles...e-u6-vs-u3.asp

  Po aty spaska as basiket.
  Ndryshuar pr her t fundit nga HFTengineer : 23-06-2017 m 09:18

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e HFTengineer
  Antarsuar
  24-04-2016
  Postime
  469
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: BB: Ekonomia shqiptare n 2017-n me 3.4% rritje

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin

  Prova e vertete e kesaj qeverie eshte ngritja e rrogave dhe pensioneve ( qe eshte nje rritje elektorale),aty do duket sa "mban" ky popull.
  Kjo rritje pagash e pensionesh ka nje kosto ekonomike,qe qeveria socialiste do ti duhet ta garantoje perballe Institucioneve Financiare. Mundet ta garantoje vetem me dy menyra: o me rritjen e taksave ose me shkurtimin e vendeve te punes.
  E ke llafin per cost restructuring nga rritja e rogave te firmave private?
  Ndryshuar pr her t fundit nga HFTengineer : 23-06-2017 m 18:06

 10. #9
  i/e regjistruar Maska e HFTengineer
  Antarsuar
  24-04-2016
  Postime
  469
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: BB: Ekonomia shqiptare n 2017-n me 3.4% rritje

  Edhe sikur te rriten rrogat dhe pensjonet pa kto implikimet dhe dihet do jete ngritje simbolike dhe minimale, duhet te mbani mend dicka .
  http://www.investopedia.com/terms/r/realincome.asp

  Aty duhet te rriten rrogat vetem per tu ballancuar me inflacjonin qe vashdon te jete rreth 2.0
  dhe consumer price index qe jane te njejtat me ato evropes lene kto te tjerat.
  Ndryshuar pr her t fundit nga HFTengineer : 23-06-2017 m 18:56

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e HFTengineer
  Antarsuar
  24-04-2016
  Postime
  469
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: BB: Ekonomia shqiptare n 2017-n me 3.4% rritje

  Dhe nje gje tjeter premitimik i rritjes se rrogave minimale eshte nje strategji e majte globale ne NY njihet si grace per vote:

  http://www.politico.com/story/2017/0...ncrease-238828  Nqs. Rama do te ngreje rriogat duhet le ti ngreje minimalen ne nivel me living wage si gjithe evropa dhe te rreguluar per inflacjonin dhe cmimet, por i dihet muhabeti qe eshte vetem simbolik sa per voten.
  Ndryshuar pr her t fundit nga HFTengineer : 25-06-2017 m 09:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •