Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,258
  Faleminderit
  161
  107 falenderime n 95 postime

  ndrrimi me sy hapur, varsi apo i shndetshm?

  Emri: 29210d1483991793-ndrrimi-me-sy-hapur-varsi-apo-i-shndetshm-man_daydreaming_inspire_others-770x47.jpg

Shikime: 924

Madhsia: 17.7 KB

  T gjithve na plqen! Gjat dits na ndodh t fantazojm apo ndrrojm me sy hapur dhe nse ky lloj fantazimi na z m shum hapsir kohe dhe ndrhyn n prditshmrin ton, ather klasifikohet si nj problem i shndetit mendor, i njohur si ndrrim i teprt, ndrrim i paprshtatshm, apo edhe fantazi kompulsive. Gjat ktij ndrrimi pacienti flet me veten dhe prgjigjet po vet, mund t marr nj personalitet apo rol t ndryshm nga ai q ka normalisht. Kta fantazues kompulsiv nuk shohin asnj imazh dhe n kt mnyr i dallojm nga skizofrent. Sipas revists Psychology Today ndrrimi sht i shndetshm. 96% e t rriturve ka nj ndrrim t paktn nj n dit dhe nuk sht e qart se pse e bjm. Psikologt sugjerojn se sht nj form strvitje e trurit, pr t qen gati, pr t hyr n veprim kur prodhohet nj stimul i jashtm. Kur ndrrimi me sy hapur kthehet n nj rregullim, nuk sht m nj aktivitet i shndetshm, por nj proces i ngadalt dhe kompleks i depersonalizimit si pasoj e nj vetvlersimi t ulur ose e nj ambjenti t dhunshm familjar. Karakteristika prcaktuese sht koha e zgjatjes s ktij ndrrimi. Studimi i botuar n Consciousness and Cognition i kryer nga hulumtuesit e universitetit Haifa, n Izrael dokumentuan prvojat e 340 personave q vetidentifikoheshin si ndrrues t nj prshtatjeje t keqe dhe i krahasuan me 107 persona t grupit t kontrollit. U prcaktua se varsi ndaj ktij ndrrimi ishte kur pjesmarrsit e kalonin nj mesatare prej 57% t kohs n kt fantazi krahasuar me 16% t grupit t kontrollit. Kishin fantazi t llojeve t ndryshme, kaprioze, t lidhura me ndonj personazh artistik ose historik, apo versione t idealizimit t vetvetes. Fantazit e grupit t kontrollit kishin prqasje me jetn reale, dshira konkrete t tipit si mund t fitosh lotarin. Ndrsa ndrrimtart patologjik ndrrojn n do moment dhe ka disa faktor q e shkaktojn dhe t tjer q mund t rrisin rrezikun pr ta zhvilluar kt ndrrim. Disa fajsojn muzikn, vetmin, mrzin si nj detonator t fantazis. / bota.al
  Silence is golden.

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,258
  Faleminderit
  161
  107 falenderime n 95 postime

  Pr: ndrrimi me sy hapur, varsi apo i shndetshm?

  Me t vrtet sht bukur t ndrrosh, por akoma edhe m bukur kur i realizon ndrrat q dshiron!
  Silence is golden.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: ndrrimi me sy hapur, varsi apo i shndetshm?

  ..enderra eshte rruga e sakte drejt parajses apo realitetit pa zot apo perralles! te enderrosh me sy hapur nuk vlen per natyrat e erreta apo ato ujore dmth qe jane te renda dhe te qeta dhe te krijosh me mend nje univers duke e ditur permendsh dhe duke e krijuar perdite eshte stervitja me e madhe e psikikes, edhe pse zoti do te vinte te te genjente me perrallat e tij pa fund!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •