Emri:  1484042710gianni.jpg

Shikime: 1639

Madhsia:  74.7 KB

FIFA ka marr vendimin pr t rritur numrin e skuadrave pjesmarrse n kampionatin botror, ku duke nisur nga 2026 nuk do t jen m 32 skuadra, por 48.

Projekti i fushats s Gianni Infantinos, tashm sht materializuar. Vendimi sht marr n mbledhjen e Kshillit t FIFA-s mngjesin e sotm pas votimit n Zyrih t Zvicrs.

Numri i ndeshjeve t turneut m t rndsishm n rang kombtaresh do t rritet nga 64 ndeshje n 80 t tilla. N Botrorin e 2026, 48 kombtare do t jen t vendosura n 16 grupe me nga 3 secili. N raundin tjetr do t kalojn nga dy skuadra pr do grup, e kjo nnkupton se skuadrave kombtare i garantohen t paktn dy ndeshje n Botror, ndrsa fituesi do t luaj 7 ndeshje.

Turneu do t prfundoj brenda 32 ditve, nj vendim i cili pritet t qetsoj klubet e mdha evropiane, t cilt kundrshtuan fuqishm kt ndryshim.

Infantino ishte mbshtetsi kryesor i ktij formati t ri t zgjeruar pr ti dhn sa m shum mundsi kombtareve pr t prjetuar gzimin e Kups s Bots. Sipas kreut t FIFA-s, ky format pritet t forcoj futbollin dhe ta rris at n vendet e vogla.

Sipas FIFA, ky format i ri i Kups s Bots me 48 skuadra sjell edhe nj rritje t t ardhurave financiare t saj n 5.29 miliard paund q do t thot nj rritje e fitimeve me rreth 521 milion paund.

Kjo sht hera e par q nga viti 1998, q formati i kampionatit t Botrorit t futbollit pson ndryshime.

/ Top Channel