Emri:  29198d1483721195-tronditet-shkenca-neurokirurgu-nga-harvardi-konfirmon-ekzistencn-e-jets-pas-vde.jpg

Shikime: 695

Madhsia:  13.5 KB

Prvoja m e rndsishme ndoshta n bot sht ajo e Dr. Eben Alexander, nj neurokirurg nga Harvardi. Kjo nuk sht vetm nj prjetim i jets pas vdekjes apo iluzion.

Para se t shkojm tek prvoja e tij, t tregojm disa detaje pr t. Para se ta kishte kt prvoj, ai nuk besonte n ekzistencn e nj shpirti jo-fizik. I trajnuar n nj shkoll mjeksore perndimore dhe i rrethuar nga kolegt mjeksor t cilt jan futur thell n pikpamjet materialiste t universit, ai mendonte se ideja e nj shpirti ishte e uditshme. Ashtu si shumica e skeptikve, ai besonte se tregimet pr jetn pas vdekjes nuk ishin tjetr ve se produkt i imagjinats njerzore, transmeton Lajmi.net.

Dr. Alexander ndryshoi mendje pasi ishte n kom pr shtat dit rresht, si pasoj e disa baktereve. Gjat koms ai prjetoi nj udhtim t gjall n at q ai thot t ket qen jeta e prtejme, duke vizituar qiejt e parajsave t ndryshme.

Pas kthimit n trupin e tij dhe prjetimit t mrekullueshm, ai shkroi librin Dshmia e Parajss, libr ky q ishte m i shituri i NY Times. Alexander n librin e tij konfirmon se jeta ktu sht vetm nj test, q i ndihmon shpirtrat tan t rriten dhe t zhvillohen, dhe q mnyra e vetme pr t pasur sukses ktu sht duke jetuar me dashuri dhe dhembshuri.

Ktu jan disa nga pikat m t rndsishme q ai i prmendi:

Prvoja e jets s prtejme ishte aq reale sa q jetesa n Tok dukej si nj ndrr artificiale n krahasim me t.
Jeta e prtejme ishte e mbushur me dashuri t pastr. Dashuria dominonte jetn e prtejme n nj shkall aq t madhe sa q prania e s keqes ishte shum e vogl. Nse dshironi t njihni universin, njihni dashurin.
N jetn e prtejme, t gjitha komunikimet ishin telepatike. Nuk kishte nevoj pr fjal t folura, nuk kishte ndarje n mes t vets dhe do gjje tjetr rreth jush. T gjitha pyetjet q i bnit n mendjen tuaj merrnin menjher prgjigjen telepatike.

Kur u pyet se far dshiron ai q t tjert t din pr fushn shpirtrore, ai u shpreh se ju jeni m t muar dhe m t dashur atje se q mund ta imagjinoni. Ju gjithmon jeni t sigurt. Ju nuk jeni vetm. Dashuria e pakushtzuar dhe e prsosur e Zotit nuk neglizhonte asnj shpirt.

Dashuria sht, padyshim, baza e do gjje, shprehet ai. Ky sht realiteti i realiteteve, e vrteta e pamohueshme q jeton dhe merr frym n thelbin e do gjje q ekziston apo do t ekzistoj ndonjher, vazhdon t thot ai.
360grade.al