Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5

Tema: Stradiotėt

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime

  Stradiotėt

  Nėse duhet folur pėr nismėtarėt e krijimit tė teknikave tė kalorėsisė sė lehtė evropiane, nė fillimet e erės moderne, atėherė duhet folur patjetėr pėr shqiptarėt. Ishin kėta tė fundit, qė tė njohur me emrin stradiotė, hynė si mercenarė nė shėrbim tė ushtrisė veneciane, nė luftėrat qė bėnte republika kundėr Perandorisė Otomane aty nga shekulli i XV-tė. Kėta luftėtarė qė mė parė kishin shėrbyer edhe nė ushtrinė e Bizantit nėn udhėheqje shqiptare, u shpėrndanė kryesisht nė bastionet veneciane qė nga Peloponezi e deri nė Itali.
  Po cilėt ishin kėta njerėz, pėr tė cilėt ka pafundėsi burimesh qė tregojnė pėr trimėrinė, zgjuarsinė, grabitjet, natyrėn e tyre tė egėr, forcėn e rezistencėn e pashembullt?
  Ata ishin shqiptarė tė thjeshtė, tė ardhur nga fiset shqiptare e tė angazhuar nė ushtri thjesht pėr fitime personale. Nė lidhje me kėtė gjė mund tė pėrmendim Nicholas C. J. Pappas, i cili nė njė shkrim tė shkurtėr studimor citon disa burime qė thonė:
  “Historia e shqiptarėve meriton njė studim tė veēantė, mė vete. Tė tėrhequr nga shpata, grabitjet e arit dhe nderi, ata lanė malet e tyre pėr t’u bėrė ushtarė. Nė shekullin e XVI ata gjendeshin nė Qipro, Venecie, Mantova, Romė, Napoli e Sicili e deri nė Madrid, arrogantė e dominues gjithmonė gati pėr luftė e pėr aventurė.”
  Nė kėtė shkrim (pjesė tė shkėputura nga Botimi nė shqip, “Stradiotėt”, Paolo Peta) do tė bėjmė njė pėrshkrim tė shkurtėr nė lidhje me kėta njerėz, tė cilėt shfaqėn aftėsi tė rralla kalorėsiake. Shkrimi bazohet kryesisht nė punėn kėrkimore studimore qė ka kryer, arbėreshi Paolo Peta. Vetė mbiemri i tij ėshtė njė mbiemėr qė nė Italinė e shekullit tė XV, i pėrkiste dinastive shqiptare stradiote.

  Forum - AL.com
  Dija eshte injorance e mesuar.....

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Stradiotėt

  Nje pyetje kisha Ajzberg se nuk e kam lexuar librin e Paolo Petta,permendet gje nje Giorgio Basta ?

  Sepse kam rastisur ne nje shkrim te Eugenio Barbarich ku pershkruan kete gjeneral,qe eshte nje nga gjeneralet me te medhenj te kohes. Titulli eshte " Un generale di cavaleria italo-albanese : Giorgio Basta. Nuova Antologia e vitit 1928. E nxjerr me origin shqiptare dhe te lidhur me traditen stradiote.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  760
  Faleminderit
  1
  53 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Stradiotėt

  Giorgio Basta was born to an Arbėreshė family[3][3][4][5][6][7][8][9][10] in La Rocca, modern day Roccaforzata, a village in Salento, Italy.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Giorgio_Basta

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Stradiotėt

  ......................
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SERAFIM DILO : 05-01-2017 mė 16:01

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Stradiotėt

  ..............................

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •