Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1

  Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  Manual i mbijeteses per nje orthodhoks qe jeton ne Itali.
  Italia eshte zyrtarisht nje vend me shumice katoliko-romane.
  Kisha e Romes ishte nje nga Patriarkanat me prestigjoze te mijevjearit te pare te Eres kristjane,
  kjo vazhdoi deri ne shek XI kur u largua nga kungimi me Kishen orthodhokse. Ne fakt ajo modifikoi ne etapat qe pasuan,
  liturgjine, dogmat, spiritualitetin dhe disiplinen ekleziale.
  Edhe katoliket pagezimin e benin me imersion, kungimin e benin me dy speciet/komponentet vere/buke nuk perdoronin ostien ( ate “biscote” te rrumbullaket ),
  benin shenjen e kryqit si neve, liturgjia qe benin ishte shume e ngjashme me t’onen, nuk mbanin statuja por ikona dhe afreske,
  tryeza eukaristise qendronte mbrapa ikonostazit dhe prifterinjte e tyre martoheshin sikurse edhe t’anet ende sot.
  Te gjithe neve mund te deshmojme qe katoliko-romanet jane njerez shume te mire, jane shume xhentile dhe mikprites, disa nga ata na ftojne edhe neper meshat e tyre,
  duke na premtuar qe edhe ata do te na e kthejne viziten ne kishat tona …, por kjo behet nga qe ata injorojne rregullat tona
  pasi jane krejtesisht te bindur qe nuk ka asnje dallim midis Katolicizmit dhe Orthodhoksise. Arrijme deri aty sa te ndjehemi ne borxh me ta
  pasi na ndihmojne edhe ne menyre materiale ( kjo ndodh me emigrantet ).
  Per momentin ndonse marrdheniet midis Kishave jane permiresuar shume , katoliko-romanet nuk jane kthyer ne Orthodhoksi,
  keshtu qe nuk kemi nje marredhenie reciproke te sakramenteve ( Kungaten e shenjte ).
  Qe do te thote, kur nje orthodhoks i pagezuar pranon kungimin nga nje prift katoliko-roman, eshte automatikisht i larguar nga Kisha orthodhokse.
  Per nje orthodhoks nuk ka gje me te rrezikshme kur pranon qe Katolicizmi dhe Orthodhoksia ose Protestatezimo dhe Orthodhoksia jane e njejta gje,
  do te thote qe mohon besimin orthodhoks dhe rrezikon shume per shpetimin e shpirtit.
  Per te qendruar te sigurt dhe te riparuar mire, duhet te mbajme parasysh keto
  1. asnje orthodhoks nuk duhet te pranoje kungimin ne kishen katolike ose edhe nga nje prift katolik.
  2. asnje orthodhoks nuk duhet te rrefehet tek nje prift katolik ose edhe te mare bekimin prej tij.
  3. martesa me nje katoliko-roman mund te behet por vetem ne nje kishe orthodhokse, ku bashkeshortet duhet te nenshkruajne qe
  do te pagezojne femijet dhe do ti edukojne ne dogmat e Kishes orthodhokse.
  4. kur nje orthodhoks semuret duhet te pranoje vajimin e shenjte vetem nga nje prift orthodhoks.
  5. kur te vdese nje orthodhoks duhet te kryhet funerali vetem nga nje prift orthodhoks dhe mundesisht ne nje kishe orthodhokse.
  6. shtepite ku neve banojme nuk duhet te bekohen nga prifterinj katoliko-roman.
  7. do te ishte me mire te evitoheshin funksione publike jo-orthodhokse si psh. ( meshime, rozario, lutje te ndryshme kolektive, etj. )
  perjashtuar rastet e martesave, funeraleve dhe raste te tjera me miqte dhe famijaret tane…
  8. nese femijet tane ndjekin shkollen ne Itali, nuk duhet te ndjekin edukimin fetar katolik.
  9. nuk eshte mire qe femijet tane te mesojne katekizmin katolik.
  10. nuk eshte e mundur te jemi deshmitare te bashkimeve martesore nder katolike, nuk mund te mbajme ne pagezim femije qe pagezohen ne Kishen katolike,
  as ne kungimin e tyre dhe as ne kreshmen, kjo edhe kur presbiteret ( prifterinjte ) e tyre kete gje e lejojne.
  Nese ndokush prej nesh kete gje e ka kryer, ose edhe nje nga keto siper, pasi i keq-informuar , duhet te veje me njehere tek prifti e te rrefehet.
  Duhet te jemi te kujdeshmen ndaj huniateve ose te ashtu-quajtur greko-katolike, pasi ata jane prifterinj te veshur si t’anet por nen juridiksionin e Vatikanit,
  ku shpesh here terheqin besimtaret orthodhoks me liturgjite e tyre te ngjashme me lithurgjine tone.
  Ka nga ata qe edhe jane te lindur ne vendet tona, flasin gjuhet qe flasim edhe ne, jane gati te betohen edhe mbi Ungjill qe jane orthodhokse,
  por qe jane vetem prifterinj katolike te veshur “ndryshe”…, por qe njihen nga metoda e mesimeve te tyre, duke pohuar qe kishat katoliko-romane dhe ajo orthodhokse
  jane e njejta gje, at’here e dini qe gjendeni perballe njerit nga ata, ku duhet te mbani parasysh sa u tha me lart.
  Nuk ka fare rendesi se celebrojne si ne, qe flasin si ne, qe kane ritin si ne, por qe nuk jane orthodhoks pasi qe nje liturgji te jete orthodhokse duhet
  qe me pare te celebrohet nga nje prift orthodhoks ku ti perkase Kishes orthodhokse teresisht he jo te jete nje mish i huaj qe e imiton.
  Mbledhjet qe ndonjehere zhvillohen midis te krishtereve, ndonse midis ketyre grupeve ka edhe prifterinj orthodhoks, kjo nuk do te na thote qe u krye “bashkimi midis kishave te krishtera”,
  pasi eshte thjesht nje dialog nderfetar dhe nje studim i mesimeve te verteta te Krishtit.
  Po ’fare pra duhet te bejme per te mos humbur rrugen e drejte?
  Kerkoni kishen orthodhokse me te afert me banesen tuaj, nuk ka rendesi kujt Patriarkati i perket ajo, idea qe kisha dhe kombi duhet te jene nje ,
  eshte nje herezi qe eshte denuar mbi 200 vjet me pare nga Kisha orthodhokse. Pra kudo te jeni, brenda nje kishe orthodhokse jeni ne shtepine tuaj…
  Nqs kisha orthodhokse eshte shume larg nga ju, at’here mundohuni te pakten te shkoni nje here ne muaj.
  Lutuni ne shtepite tuaja perpara ikonave ( qe nuk duhet te mungojne kurre ne shtepine e nje besimtari te mire ) , lexoni pjese nga Ungjilli i Shenjte.
  Te gjithe e dime sa e veshtire eshte te jetosh ne nje vend jo orthodhoks, por qe keto veshtiresi marrin nje vleresim perpara Zotit.


  Burimi:
  Perkthim i nje shkrimi ne Blogun
  Calabriaortodossa.


  Pershendetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 2. Anetart m posht kan falenderuar arbereshi_niko pr postimin:

  Albo (03-01-2017)

 3. #2

  Pr: Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  KOMBOSKINI

  Komboskini sht nj mjet lutjeje, nuk sht dika si hajmali, me veti magjike, q mbahet n dor, por sht gj e shenjt e krishtere orthodhokse, me t cilin lutemi.
  Ashtu si kemi shum gjra n kish, edhe ky sht nj bekim i prgatitur dhe i dhn nga ndonj vlla ose motr m Krishtin, nj dshmi e gjall e nj tradite t gjall.
  Komboskini sht nj mjet lutjeje pr t gjith besimtart: si pr klerikt, murgjrit ashtu edhe pr laikt, pra pr do shpirt q lutet.
  Ekziston shumllojshmri e madhe formash dhe madhsish komboskinsh. Komboskint bhen n baz t nj tradite q buron nga thellsia e shekujve.
  Prmendet historia e nj murgu q mendoi t bnte nyje n nj litar dhe ta prdor at n rregullin e prditshm t lutjes s tij.
  Mirpo djalli ia zgjidhte nyjet nga litari dhe i bnte t kota prpjekjet e murgut t varfr. Ather iu shfaq nj engjll dhe i msoi murgut nj nyje t veant,
  t prbr nga kryqe t njpasnjshme. Kto nyje djalli nuk mundi ti zgjidhte.
  dokush mund ta mbaj komboskinin n xhep ose n ndonj vend tjetr t veant, ku mund ta prdor lehtsisht pa u vn re,
  n mnyr q t jet i prshtatshm pr tu lutur n mnyr t fsheht, pa trhequr vmendjen e t tjerve.
  Gjithashtu komboskini mund t vendoset mbi ballin e krevatit ton, n makin s bashku me nj kryq t vogl ose ikon ose n vende t prshtatshme si kujtes pr lutje,
  si nj lloj bekimi dhe nj prezenc e shenjt dhe hyjnore n jetn ton.
  Qllimi kryesor i komboskinit sht t na ndihmoj n lutjen ton drejtuar Perndis dhe shenjtorve t Tij.
  Me komboskinin lutemi n dy mnyra:
  1. N do or t lire, pa na par t tjert, fshehurazi, mbajm me dorn e djatht os t majt komboskinin dhe prparojm nga nj nyje n tjetrn
  me gishtin e madh t dors dhe themi brenda nesh ose pshpritje t leht, pa bezdisur t tjert, lutjen: O Zot, Jisu Krisht, mshirom mua mkatarin ose O Zot, Jisu Krisht, mshirom
  ose E Prmbishenjt Hyjlindse shptona ose Ό Engjll i shenjt ose Ο Shn (.) ndrmjeto pr mua. Duke ndryshuar fjalt e ktyre lutjeve t shkurtra,
  n mshirona ose ndrmjeto pr ne, ose duke prfshir emrin ose emrat e njerzve pr t cilt duam t lutemi tashm mund t lutemi edhe pr t tjert.
  T njjtn gj mund t bjm edhe pr t fjeturit (vdekurit): Prehe, ο Zot, shpirtin e shrbtorit/es tnd (.)
  2. N orn e lutjes son t rregullt (t kanonit q na ngarkoi ati yn shpirtror), mbajm komboskinin me dorn e majt dhe themi nj nga njlutjen,
  duke prparuar me gishtin e madh njkohsisht nga nj nyje dhe rrotullojm komboskinin disa here, aq sa na udhzoi ati yn shpirtror, duke br njkohsisht me dorn e djatht kryqin pr do nyje.
  * * *
  Komboskini na ndihmon t themi nj numr t caktuar lutjesh si edhe t prqendrohemi tek fjalt e lutjes kur i shqiptojm.
  Ndrsa prqendrohemi, marrim kryqin e komboskinit n dorn ton t majt dhe e mbajm leht at midis gishtit t madh dhe gishtit tregues.
  Pastaj, duke br qetsisht shenjn e kryqit pshpritim lutjen e Jisuit. Si t jen prqendruar mendimet e tona,
  ndoshta nuk do t nevojitet t vazhdojm t bjm shenjn e kryqit ose q t themi lutjen me z t lart.
  Por kur vshtirsohemi n prqendrim, prdorim shenjn e kryqit dhe pshpritjen si mjet ndihms n kt prqendrim.
  Gjat ksaj lutjeje pozicioni i qndrimit ton varet nga vet personi, shndeti dhe nga prgatitja e tij shpirtrore:disa mund t rrin n kmb,
  me kok t ulur n pozicion prulsie, ndoshta disa duan t ngren here pas here duart e tyre, duke krkuar mshir,
  disa t tjer e ndjejn m t nevojshme t ulen ose t gjunjzohen, me kok t ulur, q t ken mundsi t prqendrohen.
  Lvizjet trupore t metanis (prkuljes) s vogl ose t madhe mund t ndihmojn n nxehjen e lutjes dhe t jap shprehje t jashtme n t luturin ton, kur prulemi prpara Perndis.
  Pra gjja m e rndsishme sht t prqendrohemi n fjalt e lutjes gjat prsritjes.
  Komboskini mund t prdoret duke u mbajtur n dor edhe kur shkojm n pun ose kur udhtojm. N cilindo moment t dits q t kujtohemi,
  le t mbajm n dorn ton nj komboskin t vogl. Kombinimi i ksaj lvizjeje me lutjen q bhen n momente t tjera,
  do t na ndihmoj t prqendrohemi dhe t lutemi disa her n vazhdim t dits, kudo q t jemi dhe fardo q t bjm.
  Ky sht nj hap i rndsishm n prmbushjen e porosis lutuni pa pushim.
  N adhurimin ton t prbashkt n kish nuk duhet ta prdorim komboskinin sepse ne duhet t lutemi e t adhurojm Perndin
  s bashku me t tjert, me lutjet e Kishs, t drejtuar nga klerikt dhe psaltt.
  * * *
  I dashur lexues! Gjej edhe ti hapsira t tilla kohore gjat dits dhe mbushi rregullisht me thesaret e muara t lutjes,
  t cilat asnj nuk mund t ti vjedh dhe q ti po i depoziton pr llogarin tnde n qiell. (shiko Mat6:20).
  Leximi i rregullt i Shkrimit t Shenjt, i jetve t shenjtorve dhe i teksteve t tjera shprestare e shpirtrore nga njerz t mdhenj t lutjes do t t ndihmojn jashtzakonisht,
  sepse prmbajn kshilla dhe udhzime t rndsishme e frymzuese, q do njeri t msoj e t lutet si i krishter.
  N.q.s. ky komboskin i vogl t ndihmon t thuash nj lutje, t t kujtoj t lutesh ose t t ndihmoj me ndonj mnyr t bhesh njeri m lutsor, ather e ka prmbushur qllimin e tij.


  Botuar nga KOSHERJA ORTODOKSE
  SELANIK



  Fonti:
  Orthodhoksia e Bashkuar. Al
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 4. #3

  Pr: Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  KOMBOSKINI


  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  163

  Pr: Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  Citim Postuar m par nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Manual i mbijeteses per nje orthodhoks qe jeton ne Itali.
  1. asnje orthodhoks nuk duhet te pranoje kungimin ne kishen katolike ose edhe nga nje prift katolik.
  2. asnje orthodhoks nuk duhet te rrefehet tek nje prift katolik ose edhe te mare bekimin prej tij.
  3. martesa me nje katoliko-roman mund te behet por vetem ne nje kishe orthodhokse, ku bashkeshortet duhet te nenshkruajne qe
  do te pagezojne femijet dhe do ti edukojne ne dogmat e Kishes orthodhokse.
  4. kur nje orthodhoks semuret duhet te pranoje vajimin e shenjte vetem nga nje prift orthodhoks.
  5. kur te vdese nje orthodhoks duhet te kryhet funerali vetem nga nje prift orthodhoks dhe mundesisht ne nje kishe orthodhokse.
  6. shtepite ku neve banojme nuk duhet te bekohen nga prifterinj katoliko-roman.
  7. do te ishte me mire te evitoheshin funksione publike jo-orthodhokse si psh. ( meshime, rozario, lutje te ndryshme kolektive, etj. )
  perjashtuar rastet e martesave, funeraleve dhe raste te tjera me miqte dhe famijaret tane…
  8. nese femijet tane ndjekin shkollen ne Itali, nuk duhet te ndjekin edukimin fetar katolik.
  9. nuk eshte mire qe femijet tane te mesojne katekizmin katolik.
  10. nuk eshte e mundur te jemi deshmitare te bashkimeve martesore nder katolike, nuk mund te mbajme ne pagezim femije qe pagezohen ne Kishen katolike,
  as ne kungimin e tyre dhe as ne kreshmen, kjo edhe kur presbiteret ( prifterinjte ) e tyre kete gje e lejojne.
  Nese ndokush prej nesh kete gje e ka kryer, ose edhe nje nga keto siper, pasi i keq-informuar , duhet te veje me njehere tek prifti e te rrefehet.
  Duhet te jemi te kujdeshmen ndaj huniateve ose te ashtu-quajtur greko-katolike, pasi ata jane prifterinj te veshur si t’anet por nen juridiksionin e Vatikanit,
  ku shpesh here terheqin besimtaret orthodhoks me liturgjite e tyre te ngjashme me lithurgjine tone.
  Ka nga ata qe edhe jane te lindur ne vendet tona, flasin gjuhet qe flasim edhe ne, jane gati te betohen edhe mbi Ungjill qe jane orthodhokse,
  por qe jane vetem prifterinj katolike te veshur “ndryshe”…, por qe njihen nga metoda e mesimeve te tyre, duke pohuar qe kishat katoliko-romane dhe ajo orthodhokse
  jane e njejta gje, at’here e dini qe gjendeni perballe njerit nga ata, ku duhet te mbani parasysh sa u tha me lart.
  Nuk ka fare rendesi se celebrojne si ne, qe flasin si ne, qe kane ritin si ne, por qe nuk jane orthodhoks pasi qe nje liturgji te jete orthodhokse duhet
  qe me pare te celebrohet nga nje prift orthodhoks ku ti perkase Kishes orthodhokse teresisht he jo te jete nje mish i huaj qe e imiton.
  Mbledhjet qe ndonjehere zhvillohen midis te krishtereve, ndonse midis ketyre grupeve ka edhe prifterinj orthodhoks, kjo nuk do te na thote qe u krye “bashkimi midis kishave te krishtera”,
  pasi eshte thjesht nje dialog nderfetar dhe nje studim i mesimeve te verteta te Krishtit.

  Burimi:
  Perkthim i nje shkrimi ne Blogun
  Calabriaortodossa.
  Pershendetje Niko,
  un mendoj se lista e "MOS" eshte absurde tani ne shekullin 21.
  Personat per te cilet besimi fetar eshte fondamental ne jeten e tyre, eshte thjesht e pakeshillueshme qe te ndertojne cerdhen e tyre ne nje vend katolik.
  Per ata te cilet e bejne, pra ndertojne shtepine e tyre ne nje vend katolik, nuk eshte e llogjike qe te mbyllen ne bunker se bashme me femjet e tyre, sic te udhezon lista e mesiperme .
  Do te ishte me e vlefshme per te gjithe qe ate te behen ura lidhjeje midis ketyre dy besimesh te aferta.

 6. #5

  Pr: Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  O Shabon,
  njeri nuk te detyron te MOS behen se ndryshe i vene pushken ne lule te ballit.
  Por qe po te duan te jene orthodhokse DUHET te veprohet ashtu sikur eshte shtruar ne postimin e pare...
  O je mish o je peshk, ndryshe je i pa bese, pasi me pare genjen vet-veten dhe me pas kujton se po genjen Zotin, gjithmone nese beson.
  Ndaj eshte nje "detyre" me ndergjegje te lire te MOS behet turli me ngjyra qe per pastaj te kthesh ne nje materie pa identitet te mirefillte ( pra as mish e as peshk ).
  Por qe duhet pohuar qe ka shume qe as nuk e ven ne kandar kete problem, sidomos kush nuk beson fare, por kjo gje ne kete teme nuk po diskutohet ...
  Ndaj kush nuk do te jete nje orbe pa shije dhe pa kuptim, eshte i LIRE te veproje sipas ndergjegjes se tij, pasi eshte po ai vet PERGJEGJES per sa vepron.
  Kjo eshte nje teme per ke beson dhe qe mos te tjetersohet, DUHET ME DO E MOS , te zgjedhe me pare rrugen , pastaj te mbaje kursin drejt,
  me ne fund ti qendroje koherent ndergjegjes ... Vetem kaq!
  Pershendetje edhe ty, Shabon.

  Ps: Platoni e thote drejte ; " ... ti nuk mundesh kurre te kuptosh si eshte deti, nese nuk e ke pare me syte e tua..., sado te jem ne gjendje une ta pershkruaj ".
  Ndryshuar pr her t fundit nga arbereshi_niko : 05-02-2017 m 16:53
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 7. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  Ne Kishen e Shen Joan Gojartit ne Philadelphia, kam njohur dy shqiptare qe ishin martuar me heterodhokse. Rasti i pare ishte nje burre i lindur ne Amerike nga emigrante shqiptare, qe ishte martuar me nje grua qe i perkiste besimit romano-katolik. Ky nuk vinte shpesh ne Kishe dhe ne moshen e pleqerise, i ktheu Kishes nje toke qe e kish blere i ati i tij vite me pare, tek varrezat ku varroseshin te krishteret orthodhokse. Babai u kish blere te gjithe femijeve te tij nje varr, pasi deshira e tij ishte qe te varroseshin sipas zakonit orthodhoks, edhe pse ne nje vend e toke te huaj. Arsyeja perse e beri kete gje, ishte se "donte te varrosej ne nje varr me gruan e tij romano-katolike".

  Kurse rasti tjeter, nje burre plak kish lindur ne Shqiperi dhe kish ardhur femije ne Amerike, pasi kish kaluar peripeci te medha gjate luftes se II Boterore. Historia qe tregonte ishte se kur gjermanet kishin ardhur ne fshatin e tij, gjithe fshati u fsheh ne pyll nga frika, pas masakres se Boroves. Sic ishte zakon i gjermaneve, bombardimi me predha para hyrjes ne nje fshat, nje nga keto predha ra shume prane femijes 7 vjecar ne ate kohe, dhe e la ate pa ndjenja per 48 ore. Per plot dy dite, askush nuk e dinte se cfare u be me te, dhe familja mendonte me te keqen. Kur u permend pas 2 ditesh, femija nuk e dinte ku ndodhej apo se cfare i kish ngjare, dhe zhurma e madhe e predhes i kish demtuar degjimin. Por qe nga ai moment, pas ribashkimit me familjen e tij, nga goja e se jemes dilnin pa pushim fjalet "Ma shpetoi djalin Zoti!" Gjate atyre 48 oreve, e ema ishte lutur pa pushim per te. Dhe ato fjale ngelen ne mendjen e plakut 84 vjecar gjate gjithe jetes se tij. Gjithe familja emigroi ne Amerike dhe ai sherbeu gjithe jeten e tij ne Floten Detare amerikane, si nje marinar i thjeshte. Shume peripeci te tjera i ndodhen ne jete, sic ishte vdekja e gruas se tij te pare, qe i la pas dy vajza te vogla qe u detyrua ti rriste vete. U martua perseri me nje grua qe ishte e krishtere, por jo e besimit orthodhoks, por e besimit Lutheran. Gruaja e dyte ishte po aq fanatike ne besimin e saj Lutheran, sac ishte edhe plaku per besimin e tij te krishtere orthodhoks. Ne fund te jetes se tij, ne moshen e thyer te pleqerise, edhe pse ne nje gjendje shume te veshtire fizike e mendore, ky njeri nuk mungonte ne Kishe se dielave dhe gruaja e tij tregonte nje perkujdesje te madhe per te, pasi ishte ajo qe respektonte deshiren e tij duke e sjelle ne Kishe. Deri ne fund te jetes se tij, ai ruajti besimin e tij me fanatizem dhe u varros sipas zakoneve orthodhokse.

  Perendia i prefte ne paqe shpirtrat e tyre, dhe na ndricofte ne te gjalleve erresiren tone shpirterore, per te mesuar se nje jete mbi toke nuk zgjat me shume se 1 shekull, kurse ajo jeta e pertej varrit me Perendine te nje shpirti te pavdekshem, nuk ka fund.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2017 m 08:55

 8. #7

  Pr: Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  Por gjithesesi, nuk eshte e mjaftueshme te jemi xheloze dhe fanatike ne menyre mekanike, pasi nuk na on as'gje kundi .
  Duhet te jemi me sinqeritet besimtare te mire, e kjo eshte shume - shume e veshtire, por sido qe te jete ndonse perfekt nuk jemi,
  neve duhet te provojme ti afrohemi perfekt-shmerise, e kjo behet vetem me ane te lutjeve, kudo qe te jemi, pasi Zoti i Gjithesise eshte kudo,
  mund te konsiderohet si nje teoreme e padiskutueshme. Vetem me lutjet neve jemi te thirrur te perfeksionojme jeten tone ku te shenjterohemi...
  Pra gabimisht dikush mund te mendoje qe me ane te " piketave qe na diktojne rrugen " pra me "Duhet" dhe me "Mos" nuk hecet perpara.
  Neve duhet te jetojme me nje siguri te perulur, ku ushtrimi i vazhdueshem duke i'u drejtuar Atit tone ne qiell sa here te kemi mundesi ne dite
  vetem kjo do te na garantonte te qenet orthodhoks "te vertete" , ku nuk do te influencoheshim as'pak nga zhurmuesit e modernizmit ku jetojme...
  Me pelqen shume sa shkruan Shen Joani i Kronstadt-it, ne lidhje me lutjen qe eshte aq e fuqishme dhe e pa krahasueshme per shpetimin e te gjitheve.

  Ndonjehere quajme lutje ate qe nuk ka fare te bej me lutjen. Per shembull, dikush hyn ne kishe, qendron aty pak, hedh syte perrotull, sheh ikonat, njerezit,
  veshtron veshjet e tyre dhe sjelljet dhe ne fund thote se ka qene ne kishe dhe i eshte lutur Zotit. Ose ndryshe ne shtepi te tij, qendron perballe nje ikone,
  perkul koken, reciton disa fraza te mesuara permendesh, pa kuptuar dhe pa shijuar e me pas thote se eshte lutur.
  Por ne mendje te tij dhe ne zemer nuk eshte lutur fare, ishte gjith’kund , me njerez dhe me gjera, perve se me Zotin.
  Lutja eshte ngjitja e mendjes dhe e zemres drejt Perendise, eshte kontemplimi i Zotit, eshte dialogu i guximshem i krijeses me Krijuesin,
  eshte prezenca e perulur e shpirtit perballe tij, sikur perballe Mbretit ,eshte ushqim per shpirtin, eshte ajri i domosdoshem, eshte drita, ngrohtesia riperteritese,
  eshte purifikimi i mekatit, lutja eshte pushteti i bute i Krishtit, eshte ngarkesa e lehte.
  Lutja eshte nje ndjenje e vazhdueshme e dobesise tone dhe te varferise shpirterore; eshte shenjterimi i frymes dhe nje paradhenie e lumturise se ardheshme;
  nje mireqenie engjellore, nje shi qiellor qe freskon, qe vadit dhe mbjell terrenin e shpirtit , eshte pastrimi dhe nderrimi i atmosferes mendore, eshte ndriimi i fytyres, gezimi i shpirtit;
  eshte lidhja e arte qe bashkon krijesat me Krijuesin, guximi dhe kurajo e gjithe provave dhe vuajtjeve te jetes; eshte qiriu i ekzistences , suksesi ne do iniciative,
  eshte dinjiteti i krahasuar me ate te engjejve, eshte forca e besimit, ne shprese dhe zemergjeresi.
  Lutja eshte nje kontakt me engjejt dhe shenjtoret qe aq fort i do Zoti qe nga fillimi i botes; eshte konvertimi i jetes, eshte nena e vuajtjeve dhe loteve,
  eshte nje thirrje e fuqishme per te kryer vepra bamiresie, sigurimit te jetes, zhdukjes se frikes nga vdekja dhe permimit te pasurive mondane;
  eshte deshira e pasurive qiellore, eshte pritja e Gjykimit universal, e ngjalljes dhe e jetes ne boten qe do te vije, eshte nje ushtrim i vazhdueshem per ti ‘u shmangur vuajtjeve qe nuk duken ( ne shpirt ),
  eshte nje thirrje pa ndalim drejt perdellimit te Zotit; lutja do te thote te hecesh ne prezencen e Perendise dhe eshte njekohesisht vetmohimi paqesor perballe Krijuesit te gjithekaje, i pranishem ne do gje.
  Eshte uji i gjalle i shpirtit.
  Lutje do te thote gjithashtu te terheqesh ne dashuri hyjnore te gjithe njerezit ne zemer te tyre, eshte zbritja e qiellit ne shpirt, eshte banimi i Trinise ne shpirt, sikur eshte shkrojtur:
  “ Neve do te vijme tek ai dhe do te banojme ne te” (Joani 14,23).

  (Shen Joani i Kronstadt – Jeta ime me Krishtin)

  Pra nuk ka asnje dyshim, qe nuk mjafton vetem te vetquhemi orthodhoks, pasi nuk do te kishim dallim me asnje, por te sillemi si te tille, kjo po qe perben diference ne thelb.
  Nuk eshte izolimi, si mund te mendoje dikush, pasi kushtet e sotme na imponojne te jetojme jo si eremitet por midis njerezve,
  pra impenjimi, niveli i lart i njohurise qe pasurohet me sakrifice te perditeshme, perkushtimi dhe kontributi personal sipas mundesive,
  do te krijonte kushtet per te ngritur jo vetem jeten tone por edhe ate te njerezve qe na rrethojne ( te aferm dhe miq ).
  Ky eshte edhe misioni qe mban 'do i krishtere i mire, te afroje ne Zotin qe eshte e mira ekskluzive dhe superlative qe i takon 'do njeriu,
  pra mos te jemi egoiste, por duke dhene shembullin tone, ti bejme te ditur te gjitheve ( kuptohet kush do te degjoje ), qe Perendia eshte edhe destinacioni perfundimtar.
  Pershendetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 9. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  163

  Pr: Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  Faleminderit Albo per deshmite qe solle.

  Me te vertete rruget per tek Zoti jane te shumta e te ndryshme.
  Ashtu sic te shumta jane kombinacionet, mundesite dhe provat qe jeta na sjell perpara.

 10. #9

  Pr: Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  E Hna e bardh -Kreshma


  Emri: kreshm.jpg

Shikime: 1369

Madhsia: 77.1 KB

  E hna e bardh (ose e hna e pastr sic quhet ndryshe ) sht dita e par e kreshms s Pashks s Madhe .
  U quajt e bardh ose e hna e pastr sepse pr t krishtert ortodoks fillon periudha e pastrimit shpirtror dhe trupor.
  E hna e bardh nuk sht fest e qndrueshme sepse varet nga data q bie Pashka e Madhe cdo vit.E hna e bardh kremtohet pikrisht 48 dit para Pashke.
  Kreshma
  Kreshma sht nj ndrmjets dhe nj arm shpirtrore gjat s cils nuk mjafton vetm kufizimi ndaj ushqimeve por vecanrisht krkohet pjesmarrja shpirtrore.
  Shn Joan Gojarti na thot :tregoje kreshmimin nprmjet veprave.Nse shikon dik me t cilin je armik ,t pajtohesh me t.Nse shikon nj t varfr ,jepi lmosh .
  T kreshmojn edhe duart,duke mbetur t pastra nga vjedhjet ose lakmit.
  T kreshmojn edhe kmbt,duke mos ecur n rrugt q t cojn drejt mkatit.
  Nuk ha mish? Ather mos ha papastrti as me sy .
  Le t kreshmoj edhe dgjimi yt.Kreshmim i dgjimit do t thot t mos pranosh t dgjojn vesht e tu sharje dhe thashethem.
  Le t kreshmoj edhe goja nga fjalt e kqija.Sepse cfar dobie kemi kur kreshmojm dhe nuk ham mish e peshk por kafshojm dhe ham vllezrit tan ?

  Le t kreshmojm me trup dhe me shpirt dhe t jet pr ne kjo prpjekje nj ndrmjetim pr tu afruar m pran Perndis.
  Kreshm t mbar!



  Prgatitur nga N. Ikonomi

  Burimi: Orthodhoksia E Bashkuar.al
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 11. #10

  Pr: Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  Direktivat pr klerin dhe laikt n marrdhniet me heterodoksin.


  Kjo linj e sjelljes u prpilua nga sinodi i shenjt i ROCOR n vitin 1974 pr besnikt e vet dhe pr klerin q do t kishte kontakte me joorthodhokst dhe sht, sipas mendimit tim, m i ploti dhe m i balancuari.

  1. N asnj rrethan, klerikt Orthodhoks nuk lejohen t koncelebrojn me klerikt heterodoks (katolik, anglikan ose protestant), as t jen t pranishm n ceremonit e tyre ku t mbajn veshjet, as t dgjojn ceremonit e tyre. Nse nj klerik joorthodhoks futet n nj ceremoni Orthodhokse, ai duhet t krkohet t qndroj n navatn ose naosin, dhe t mos hyj n altar, n mnyr q t mos jap prshtypjen e kremtimit. Nse kleriku joorthodhoks vesh rrobat e tij t klerikut le t dbohet nga kisha.

  2. Nse klerikt dhe besimtart Orthodhoks e gjejn veten n prani t njerzve heterodoks pr shkak t ngjarjeve t ndryshme t rastit si civile ose bamirsie dhe njri prej heterodoksve vendos t recitoj nj lutje, orthodhoksi nuk duhet t prgjigjet "amen" ose t bj shenjn e kryqit, por duhet t qndroj vetm ulur ose n kmb.

  3. Nse Orthodhoksve u krkohet t bekojn nj vakt ( ushqimin ) si duhet t luteshin gjithsesi, orthodhoksi mund t thot lutje para ngrnies.

  4. Nse klerikve Orthodhoks u krkohet t luten gjat nj ngjarjeje civile ose bamirse, lutja mund t lexohet, sepse gjithmon sht e nevojshme t lutemi. Megjithat, kjo praktik duhet t ushtrohet me maturi n mnyr q t mos jap prshtypje t rreme.

  5. Me rastin e festimeve civile dhe kombtare, lejohet t lutemi pr shtetin dhe pr autoritetet, nse qeveria e vendit nuk sht hapur kundr orthodhoks si dhe fes s krishter. Nse kryetari i shtetit nuk sht orthodhoks , ai nuk mund t prkujtohet n liturgjin hyjnore: n vdekjen e tij, nuk do t shrbehet asnj prkujtim n shtpin e tij. N rast t vdekjes s nj figure publike, kleriku mund t shpreh me shkrim ngushllime formale ose t drgoj nj delegacion, si e krkojn rregullat e nj edukate t mir. [1]

  6. N asnj rast, famullit, manastiret, kishat ose komunitetet orthodhokse nuk duhet t bhen pjes e organizatave sinkretiste apo ekumenike.

  7. Nse nj klerik orthodhoks thirret nga nj grup heterodoks pr t diskutuar mbi pozitn e kishs orthodhokse n nj tem ose n lidhje me doktrinn e Kishs, kleriku mund t shkoj, por pa krijuar skandale ose konfuzion: ai nuk mund t marr pjes n shrbimet heterodokse. Prifti orthodhoks i cili shkon n nj mbledhje teologjike duhet t jet i sigurt pr studimin e tij dhe t jet n gjendje t argumentoj, si dhe t prcaktoj qart parimet e besimit. Prifti orthodhoks duhet t konfirmoj ( deklaroj ) gjithmon se e vetmja Kish e vrtet sht ajo Orthodhokse .

  8. Klerikt dhe besimtart orthodhoks thirren n mnyr absolute pr t mos qen pjes e lozhrave masonike.

  9. Martesa e przier, apo martesa midis nj orthodhoksi dhe nj heterodokse, duhet t dekurajohet sa m shum q t jet e mundur. Vetm n rrethana t veanta dhe nse jo-orthodhoksi deklaron publikisht se fmijt do t ndjekin Kishn Orthodhokse, mund t lejohet kjo martes. Martesat e festave jasht kishs orthodhokse nuk kan vler sakramentale dhe ifti nuk konsiderohet i martuar. Klerikt orthodhoks nuk duhet t marrin pjes n festime t tilla, edhe nse jan t ftuar.

  10. N asnj rast nuk sht e lejuar q heterodoksi t jet nun n pagzim.

  11. Lejohet, nn lejen apostafat t episkopit, t marr pjes n ngjarje kulturore ose civile dhe t bashkpunoj me heterodoksin pr t mbrojtur vlerat e krishtera, si jan: Marshimi pr Jetn, mbrojtja e martess natyrore dhe t ngjashme si kto...

  12. Kishat dhe institucionet orthodhokse mund t marrin donacione nga benefaktort heterodoks, por kta t fundit nuk kan t drejt t modifikojn statutet ose t krkojn modifikime dogmatike ose t ritualit pr shkak t faktit se ata jan dhurues ( bramirs ).

  ***********************************
  SHNIMI I PERKTHYESIT

  1) T theni me sinqeritet, prgjithsisht konsiderohet e mundur pr t prkujtuar n liturgjit tona joorthodhokst, veanrisht nse ata kan patur funksione publike.
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 12. #11

  Pr: Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  Detyrat e t krishterit!

  Detyrat e t krishterit!



  1)’do i krishter duhet t doj Perndin.
  2)’do i krishter ka pr detyr t doj t afrmin,vllain e tij.
  3)T krishtert nuk duhet t ken konflikte ose t ndiejn urrejtje ndaj vllezrve t tyre, por edhe nse debatojn,kan pr detyr t pajtohen sa m shpejt.
  4)T krishtert nuk duhet t shohin me kurreshtje dhe lakmi.
  5)T krishtert nuk duhet t betohen as n t vrtet as pr gnjeshtr.
  6)T krishtert nuk duhet t jen hakmarrs,as ta shprblejn t keqen me t keqe.
  7)T krishtert nuk duhet t shkojn npr gjyqe pr t zgjidhur shtjet e tyre.Por
  nse sht nevoja,le t zgjedhin nj njeri t Kishs pr t sqaruar problemin q kan,sesa t shkojn npr gjykata.
  8)T krishtert kan pr detyr t mos mbajn npr goj t tjert.
  9)Nse t krishtert nuk falin fajet e vllezrve t tyre,as Perndia nuk do i fali mkatet e tyre.Nse ju falni gabimet e t tjerve,ather dhe Ati yn qiellor do fali mkatet tuaja.
  10)T krishtert duhet t bjn bamirsi,por edhe t luten dhe t mbajn kreshm,por jo me hipokrizi q t’i lavdrojn njerzit por vetm Perndia.
  11)T krishtert duhet t prpiqen jo pr fitimin e thesareve toksor por t atyre qiellor.T mos duan gjrat botrore por t krkojn qielloret dhe t prjetshmet.
  12)T krishtert nuk duhet t jen kryelart,por t jen t prulur dhe t duan me prulsi.
  13)T krishtert duhet t prballojn me durim gjith trishtimet q ndeshin n jet.
  14)T krishtert duhet t jen gjithmon n gadishmri shpirtrore duke pritur orn e vdekjes dhe t gjykimit t Perndis.
  15)T krishtert duhet t pendohen vazhdimisht nga thellsia e shpirtit.
  16)T krishtert,nse nuk kalojn n veprime t mira t drejtt e Dhjats s Vjetr,nuk hyjn n Mbretrin e Qiejve.Dhe nse mkatojn,do t dnohen m rnd se ata q nuk besojn.


  Shn Nikodhimi i Malit t Shenjt
  Prkthyer nga M. Vasili



  Burimi: Nga faqa e internetit
  Orthodhoksiaebashkuar.al
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 13. #12

  Pr: Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  Nga blogu i nj murgu q shkruan nj list me dyzet justifikime pr t mos u br i krishter orthodhoks,
  s bashku me prgjigjet prkatse, t cilat, megjithse shpesh ironike, nuk jan aspak qesharake: n fakt,
  ato shprehin thellsin e besimit ton, i cili sht themeli i jets son.

  Burimi: www.ortodossiatorino.net


  Dyzet justifikime pr mos antarsimin n Kishn Orthodhokse, shtrohen n nj vend ku popullata sht si shumic katoliko romane ose protestante, por fare mir mund edhe t shtrohen ku ka besime t tjera.....

  1-'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse kam lindur Katolik / Protestant'.

  (Jo, nuk sht e vrtet. Ju keni lindur pagan, si t gjith ne. M von u kushtzuat dhe u manipuluat nga nj sr vlerash kulturore etnocentrike. Shikoni apostujt: Ata kan lindur hebrenj, kshtu q ndryshuan lirisht duke zgjedhur krishterimin orthodhoks. .).

  2- 'Un nuk mund t bhem orthodhoks, sepse ju nuk keni n krye nj "pap".'

  (Ju nuk keni nevoj pr nj pap; Krishti sht kreu i Kishs)

  3- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse ju nuk keni filioque' n Besoren.

  (As Dhiata e Re nuk e ka ... shih Joan 15.26 ose Veprat 2.33).

  4- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse nuk keni purgatorin'

  (Ungjilli nuk e prmend kurr kt fjal latine, e cila u prdor pr her t par n fund t shekullit t dymbdhjet).

  5- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse sht nj sekt fetar'.

  (Pr rreth dy mij vjet, miliarda njerz nuk e kan menduar kshtu.
  A jeni kaq shum m i zgjuar se t gjith kta njerz?).

  6- 'Un nuk mund t bhem Orthodhks, sepse ju keni ( kultin ) shenjtor.'

  (Sa keq, por vetm ju humbni. A nuk doni t njihni miqt e Krishtit?).

  7- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse mnyra juaj e marrjes s kungats sht kaq jo-higjenike.'

  (Po pse ather nuk jan Orthodhokst t gjith vazhdimisht t smur?).

  8- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, pasi ju puthni ikonat'.

  (A nuk e puthni familjen tuaj? A nuk e doni Krishtin dhe t dashurit e tij? A nuk jeni pjes e familjes s Krishtit? Apo jeni viktim e shkencizmit protestant?).

  9- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse m duhet t rrfehem.'

  (Do t thuash q nuk ke mkate pr t rrfyer? Ather m jep fotografin tnde, dhe un do ta vendos n kndin tim t ikonave)

  10- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse Orthodhokst jan mkatar dhe grinden me njri-tjetrin.'

  (Po, ne e dim q jemi mkatar. Ne gjithashtu mendojm se Besimi yn sht i rndsishm
  - kjo sht arsyeja pse ne argumentojm, pse nuk jemi t vakt dhe indiferent.
  Dhe kjo sht arsyeja pse ne shkojm n kish, shkojm t rrfehemi dhe t kungohemi,
  bjm pendim, lexojm jett e shenjtorve.)

  11- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse ju nuk i kndoni himnet tona.'

  (Pse t kndojm banalitete romantike, kur mund t kesh nj thellsi shpirtrore nga lashtsia?).

  12- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse kori kndon keq'.

  (Pastaj eja dhe kndo vet dhe ndihmo n prmirsimin e tij).

  13- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse funksionet jan gjithmon t njjtat.'

  (Do t thuash q nuk ke qen kurr n m shum se nj lloj t vetm funksioni orthodhoks?).

  14- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse nuk mund t marr pjes n shrbimet.'

  (Do t thuash q nuk ke provuar kurr t lutesh?).

  15- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse nuk do t jem m i lir t ndryshoj besimin tim dhe t marr at q dua prej tij.'

  (Ju nuk vini n kish pr t ndryshuar besimin orthodhoks, ju vini n kish pr tu ndryshuar prej besimit orthodhoks.
  Apo mendoni se nuk keni nevoj t ndryshoheni?).

  16-'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse mund t lutem ku t dua, pa rituale'.

  (Me t vrtet? Nse mund t jetoni pa rituale, ather pse keni nj rutin t prditshme?).

  17- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse nuk ka asnj ndryshim me fen time sot'.

  (Pra, pse t hezitojm ather?).

  18- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse kjo nuk do t m ndihmoj.'

  (Kjo sht e drejt. Asgj nuk do t'ju ndihmoj nse nuk bni prpjekje pr t prmirsuar veten m par).

  19- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse ju nuk keni t njjtin kalendar.'

  (Jo, jeni ju q nuk keni t njjtin kalendar).

  20- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse Orthodhoksia nuk sht Perndimore, sht Lindore.'

  (Ather Ajo sht si Krishti. Ai erdhi nga Lindja e Mesme, dhe as Ai nuk ishte perndimor apo i sekularizuar.)

  21- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse kam lindur n kt vend.'

  (As Krishti nuk lindi n kt vend.
  Pastaj, un nuk e dija se 'ky vend' qnka nj fe.)

  22- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse ka t huaj n kish.'

  (Kjo gj sht sa racizm aq edhe ksenofobe.
  Si thash, Krishti ishte gjithashtu 'i huaj').

  23- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse ju jeni kaq ndryshe nga ne.'

  (Kjo sht arsyeja pse ne nuk jemi monoton).

  24- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse t tjert jan ndryshe nga un'.

  (A jeni antisocial? Edhe ju jeni ndryshe nga t tjert, dhe ata ju pranojn).

  25- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse klerikt mbajn mjekr'.

  (Edhe Krishti kishte mjekrr.
  Nj tjetr viktim e paragjykimeve kulturore).

  26- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse grat nuk mund t veshin pantallona n kish dhe duhet t mbulojn kokn. Si n Islam '.

  (Ashtu si Nna e Zotit? Apo mendoni se edhe ajo ishte myslimane? Apo mendoni se nuk keni asnj sens modestie?)

  27- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse burrat nuk mund t shkojn n kish me pantallona t shkurtra.'

  (As apostujt dhe shenjtort edhe vet paraardhsit tuaj nuk shkuan me pantallona t shkurtra n kish.
  Pse duhet t shkputni t tjert nga lutja duke u veshur pa modesti?).

  28- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse shrbimet jan shum t gjata'.

  (A do t thot kjo se jeni dembel?).

  29- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse shrbimet fillojn shum hert dhe mbarojn shum von.'
  (Shiko lart).

  30- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse nuk m intereson.'

  (Shikoni m lart, por faleminderit pr sinqeritetin tuaj).

  31- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse ne nuk do t jemi m n gjendje t jetojm s bashku si t fejuar'.

  (Po, ju mund t bheni: ju do t merrni vetm nj bekim hyjnor, bashkimi juaj do t bhet shpirtror, por edhe fizik, dhe nga t fejuar ju do t bheni bashkshort t ligjshm, n vend se bashkpuntor t mkatit).

  32- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse duhet t agjrosh.'

  (A do t dshironit t refuzonit sakrificn q bri Krishti duke agjruar n shkrettir dhe udhzimet e tij t ungjillit pr t liruar veten nga demont me lutje dhe agjrim?)

  33- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse nuk mund t ha mish do t Diel pr drek.'

  (A mendoni se pasioni pr mishin sht gjja m e rndsishme n jetn tuaj?).

  34- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse nuk mund t dal t shtunave n dark e t pij alkol'

  (A doni t thoni q jeni shum i dobt pr t hequr dor nga arratisjet alkoolike?).

  35- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse prifti thot q duhet t prpiqem ta l duhanin.'

  (A mendoni se pasionet tuaja jan m t forta se besimi juaj?).

  36- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse nuk besoj n Zot.'

  (Un ju kuptoj. Po si e dini ju kt?
  Kur ishit nn stres, ju dgjova duke thirrur emrin e Zotit.
  Po t filloni t krkoni tani, do t gjeni Besimin dhe do t jeni n gjendje t bheni Orthodhoks. Krkoni, dhe ju do t gjeni).

  37- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse familja ime do t m prbuz.

  (Un ju kuptoj. Por a jeni i sigurt? N do rast, Krishti nuk do t'ju prbuz ).

  38- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse nuk jetoj pran nj kishe Orthodhokse.'

  (Un ju kuptoj. Mundohuni t ndryshoni jetn tuaj n mnyr q prparsit tuaja t bazohen n Kish).

  39- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse nuk kuptoj asgj n lidhje me t.'

  (Nse doni t kuptoni dika, filloni t luteni pr t kuptuar.)

  40- 'Un nuk mund t bhem Orthodhoks, sepse m duhet t qndroj n kmb dhe t lutem.'

  (Do t thot q nuk ju intereson. T paktn ky nuk sht justifikim, por sht puro sinqeritet).
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 14. #13

  Pr: Manuali i mbijetess pr nj orthodhoks q jeton n Itali

  Nacionalizmi nuk sht i krishter!


  - nga At Theodore Bobosh
  Orthochristian.com, 9 Shkurt 2021

  Kur krishterimi u shfaq pr her t par n Perandorin Romake rreth 2,000 vjet m par, ai nuk u mirprit nga shumica e hebrenjve, edhe pse krishterimi pretendonte t ishte nj prmbushje e premtimeve dhe profecive t Zotit pr Izraelin.
  Dhe sapo Perandoria Romake u b e vetdijshme pr Krishterimin, ajo gjithashtu krkoi t dboj fen e sapolindur si t rrezikshme, imorale dhe joshse.
  Kshtu Kisha lindi n nj bot ku fuqit e vendosura ishin armiqsore ndaj saj.
  Sidoqoft, pas disa shekujve denigrim dhe prndjekje, Krishterimi pushtoi Perandorin dhe u b feja e institucioneve dhe kjo i detyroi t krishtert t rimendonin se far ishte marrdhnia e tyre me pushtetin dhe qeverin.
  N fillim, t krishtert dukej se supozonin se ata do t ishin gjithmon nj fe e pakics jasht korridoreve t pushtetit. Ata besonin se Mbretria e Zotit do t vinte para se bota ta eleminonte Krishterimin ose t'i nnshtrohej atij.
  Pra, ata nuk kishin asnj shqetsim real pr t'u br forca politike e bots.
  Ata nuk kishin iden se perandori mund t bhej i krishter dhe nuk planifikuan se far do t ndodhte nse ata vinin n pushtet.
  Ata kishin nj numr msimesh nga Krishti q dukeshin mjaft t qarta pr t krishtert q ishin nj pakic ose nj grup i prndjekur n Perandori.
  Por me pranimin e perandorit Konstantin t krishterimit, atyre tani iu desh t orvateshin midis pyetjesh si pushteti apo msimet e Krishtit.
  Pavarsisht nse krishterimi sht fe shumic apo pakic n nj vend dhe pavarsisht statusit t tij si fe institucionale apo jo, ai duhet prsri t bjer n ujdi me mnyrn e mishrimit ose prmbushjes s msimeve t Zotit ton Jisu Krisht, t cilat Ai nuk kishte treguar asnj interes pr fuqit e ksaj bote.
  Msimet e Krishtit mbeten t njjtat, sht statusi i t krishterve n bot q ndryshon.
  Kur u pyet nga Ponti Pilat nse ai pretendonte t ishte mbret ...
  Jesui u prgjigj, "Mbretria ime nuk sht e ksaj bote; nse mbretria ime do t ishte e ksaj bote, shrbtort e mi do t kishin luftuar pr t mos lejuar q un t'u dorzohesha Judenjve; por mbretria ime nuk sht nga ktu posht" (Jov. 18:36) .

  Para Pontit Pilat, Jisui duket i gatshm t pranoj titullin e "mbretit" pr veten e tij, por ai e sheh qart se mbretria e tij nuk vjen nga kjo bot dhe as q nuk jan t ksaj bote.
  Ai nuk sht nj mbret n kuptimin si Herodi ishte nj mbret apo Cezari ishte nj perandor.
  Mbretria e Krishtit nuk sht vetm nj nga shum mbretrit e ksaj bote dhe nuk mund t krahasohet me mbretrit e bots sepse ajo sht nj mbretri shpirtrore dhe hyjnore, jo toksore.
  Nnkuptimi duket i qart: Krishti dhe pasuesit e tij nuk po luftojn pr pushtet politik n kt bot: ata po pretendojn shtetsin n nj mbretri disi ndryshe nga mbretrit e bots. N t vrtet, n Ungjillin e Luks na jepet ideja se t gjitha mbretrit e ksaj bote i prkasin Satanait dhe prandaj nuk jan aspak pjes e Mbretris s Zotit; n fakt, ata nuk mund t jen pjes e Mbretris s Zotit sepse t gjith prfaqsojn fuqi dhe vlera t kundrta me ato qiellore.
  Djalli e ngriti Jisuin, i tregoi n nj moment t gjitha mbretrit e bots dhe i tha: "Un do t t jap tr kt fuqi dhe lavdin e ktyre mbretrive, sepse m sht dhn mua dhe un po ia jap kdo q dua. Vetm m adhuro, dhe do t jen t gjitha tuat ". Jisui u prgjigj: "sht shkruar: Adhuroni Zotin, Perndin tuaj, dhe vetm atij i bni adhurimin tuaj". (Lk 4: 5-8)
  Krishti i tregoi qart Satanait se nuk kishte interes t bhej nj mbret toksor (shih gjithashtu Jov 6:15).
  Satanai, nse duam ta besojm, pretendon t jet zot i t gjitha mbretrive t bots - nj pretendim q Krishti nuk e konteston.
  Jisui paralajmron t mos mbshtetesh te fuqit toksore si jan armt pr t arritur qllimin e dikujt. Me arrestimin e tij, nj nga dishepujt e Jisuit nxjerr nj shpat pr t mbrojtur Krishtin, por Jisui i thot dishepullit t tij:
  "Vendosni prsri shpatn tuaj n vendin e saj, sepse t gjith ata q rrokin shpatn do t vdesin nga shpata. A mendoni se nuk mund t'i lutesha Atit tim q do t m drgonte m shum se dymbdhjet legjione engjjsh n kt moment?" (Mt 26: 52-53)
  Pavli duket se ka nj ide t ngjashme n mendje kur thot pr armiqt e kryqit t Krishtit se mendjet e tyre jan t prqendruara n gjrat toksore:
  Fundi i tyre sht shkatrrimi; perndia e tyre sht barku dhe lavdia e tyre sht n at q kthehet n turpin e tyre; njerz q kan shpirtin pr gjrat e toks. Sa pr ne, shtetsia jon sht n parajs, nga ku ne gjithashtu presim Shptimtarin, Jisu Krishtin, Zotin, i cili do t transformoj trupin e poshtrimit ton duke e br at t prshtatet me trupin e lavdis s tij, prmes fuqis q ai ka t nnshtroj do send. (Fil 3: 19-21)
  Edhe Shn Pavli nuk parashikon nj mbretri toksore pr t krishtert, por ndoshta nj shtetsi t dyfisht: njra n bashksin qiellore dhe tjetra n nj mbretri toksore. Sidoqoft, ne nuk po punojm pr t krijuar nj mbretri toksore edhe pse duhet t jetojm n nj nga kombet n tok. Ne jetojm n bot q t jemi krip dhe drit pr botn. (Mt 5: 13-16)
  Ne duhet t kemi ndikimin ton n bot, por ndikimi yn sht t trheqim vmendjen tek Ati yn qiellor, jo t pretendojm pushtet mbi t tjert n bot.
  Krishti shklqyeshm bn nj dallim midis ksaj bote dhe sundimtarve t saj dhe Zotit dhe mbretris s tij:
  Ather Jisui u tha atyre: "Ktheni Cezarit at q i prket Cezarit dhe Perndis at q i prket Perndis". (Mk 12:17)
  Ekziston nj ndryshim midis Cezarit dhe Zotit dhe midis asaj q i prket secilit!
  Zoti dhe nj perandor i ksaj bote nuk jan e njjta gj dhe duhet t dihet ndryshimi midis t dyve dhe t'i jepet "Cezarit" vetm gjrat q i prkasin Cezarit. Prandaj, nse duam ta duam Perndin me gjith shpirtin, zemrn, mendjen dhe forcn ton (Mk 12:30), nuk duhet ta duam "Cezarin" n t njjtn mnyr. Ne mund t'i japim vetm nj dashuri dhe besnikri kaq totale njrit ose tjetrit.
  Kombet dhe qeverit mund t dshirojn q ne ta duam Perndin dhe vendin, por t krishtert duhet t ken kujdes q Krishti t na thot se nuk sht e mundur t'u shrbejm dy zotrve. Besnikrit tona do t bien ndesh. Kjo nuk do t thot q kombi ose vendi sht gjithmon n gabim, sht vetm se ne duhet t'i japim prparsi dashurive tona dhe t pranojm q ndonjher dashuria ndaj Zotit do t na vr n konflikt me kombin, nnshtetsin e t cilit kemi.
  Do t thot q kombi nuk mund t jet kurr nj vler absolute: ai mund t luaj vetm nj rol relativ n jetn ton dhe duhet t'i nnshtrohet gjithmon dashuris son pr ungjillin. Dhe ne duhet t pranojm q kombi mund t krkoj disa detyrime ose besnikri q ne t krishtert mund t'i japim vetm Zotit.Ne nuk njohim asnj komb apo perandori botrore si nj vler absolute - vetm Zoti, Zoti sht vlera jon prfundimtare. Meqense shtetsia jon sht n qiell, ne jemi banor dhe t huaj n kombin ton. Si dokumenti i hershm i krishter, Letra drejtuar Diognetusit thot pr t krishtert
  ... Ata jetojn n vendet e tyre, por vetm si alien;
  ata marrin pjes n gjithka si qytetar dhe mbajn gjithka si t huaj.
  do vend i huaj sht atdheu i tij dhe do atdhe sht i huaj ...
  Ata jetojn n tok, por shtetsia e tyre sht n qiej.
  Ata u binden ligjeve t vendosura; n t vrtet n jetn e tyre private ata i kaprcejn ligjet.
  Ata i duan t gjith dhe persekutohen nga t gjith.
  T krishtert duhet t jen qytetar t mir n vendet n t cilat jetojn, por ata gjithmon duhet t njohin vlern absolute vetm t Zotit dhe Mbretrin e Zotit dhe vlern relative t kombit. Si qytetar t mir, ata mund t jen patriot, t luten dhe t mbshtesin qeverin, por kurr nuk duhet t jen nacionalist. Nacionalizmi e vendos shtetin si nj vler absolute q bie ndesh me msimet e Krishtit.
  Por nse t krishtert jetojn n nj bot armiqsore dhe krcnuese pr ta, a kan ata t drejtn e vetmbrojtjes ose armatimit pr t parandaluar sulmet ose luftrat?
  Ktu hyjm n at q sht sigurisht pjesa e vshtir pr t qen dishepull i Krishtit, i cili thot se mbretria e tij nuk sht e ksaj bote. Kah fundi i jets s tij, sipas Lk 22: 36-38, meqense ai e di se arrestimi dhe kryqzimi i tij jan t afrt, Jisui u thot dishepujve t tij:
  "Por tani, kush ka nj ant, ta marr; po ashtu nj thes; dhe kush nuk ka shpat, t shes mantelin e tij dhe t blej nj. Sepse un po ju them se ajo q sht shkruar n mua duhet t prmbushet: Ai sht konsideruar ndr keqbrsit. N fakt, gjrat q m referohen mua do t prmbushen "
  Duket sikur Krishti po u jep miratim t heshtur dishepujve q marrin armt, megjithat, kur ata i sjellin Jisuit vetm dy shpata, ai u thot atyre se jan mjaft - nuk nevojiten m shum se dy shpata.
  Dhe ata than: "Zotri, ktu jan dy shpata!" Por ai u tha atyre: "Mjaft!"
  Harroni armt dhe armt moderne. Jisui e bri t qart se dishepujt e tij duhej t donin fqinjt, t huajt dhe madje edhe armiqt. Vlerat e Mbretris s Qiellit duhet t jen t pranishme n jetn ton n tok. Ne nuk duhet t jetojm m sipas vlerave t nj kombi ose t nj "Cezari": arm, ushtri, pushtet, luft. Ne duhet t jetojm pr t br vullnetin e Zotit n tok si dhe n qiell. Ne duhet t qeverisim jetn ton me dashurin me t ciln Krishti na do (Jon 13: 34-35). Ne gjithashtu mund t kujtojm at q shkruan Shn Jakobi: a nuk e dini se miqsia me botn sht armiqsi ndaj Zotit? Kshtu q kushdo q dshiron t jet nj mik i bots, e bn veten nj armik t Zotit (Jkb4: 4).
  Kshtu, ata q ndrthurin krishterimin dhe nacionalizmin s bashku, mohojn Krishtin dhe Ungjillin. Ne t krishtert nuk po prpiqemi t shptojm nga toka dhe t shptojm shpirtrat tan. Prkundrazi ne po prpiqemi t vendosim Mbretrin e Qiellit n zemrat tona ndrsa jemi ende duke jetuar n tok. Ne jemi n bot por jo prej saj. Ne duhet t kuptojm se si t'i jetojm vlerat e Mbretris ndrsa jemi akoma n kt bot t cils nuk i prkasim. Ne duhet t jemi drita pr botn - ne t krishtert duhet t'i zbulojm ungjillin bots, t zbulojm Krishtin, t zbulojm dashurin e Zotit, t'i zbulojm mbretrin e Zotit pjess tjetr t bots.
  Un nuk jam m n bot; por ata jan n bot, dhe un vij te ti. At i Shenjt, mbaji ata q m ke dhn n emrin tnd, n mnyr q ata t jen nj, si ne. Kur isha me ta, mbaja n emrin tnd ata q m ke dhn dhe i kam mbajtur; asnj prej tyre nuk ka humbur, prve birit t humbjes, q Shkrimi t prmbushej. Por tani un vij tek ju dhe i them kto gjra ndrsa jam akoma n bot, n mnyr q ato t ken n vetvete plotsin e gzimit tim. Un u dhash atyre fjaln tuaj dhe bota i urrente sepse nuk jan t bots, ashtu si nuk jam un i bots. Un nuk krkoj q ti marrsh nga bota, por ti ruash nga e keqja. Ata nuk jan nga bota, pasi un nuk jam nga bota. (Jov. 17: 11-16)
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •