Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-10-2016
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Prejardhja (shperngulja) e familjeve.

  Pershendetje.

  Desha ta hap kete teme per ta treguar prejardhjen e familjes suaj.

  Pra, prej nga jeni ardhur apo shperngulur? Ne qoftese e dini edhe arsyen pse, kish qene mir me naj tregu

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-10-2016
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Prejardhja (shperngulja) e familjeve.

  Po ia filloj i pari.

  Jom i ram prej Leskovcit qe nga viti 1844, familjen time e ka perzon vojvoda Zivijin Misic, na ka nis ne fillim per ne Turqi, po nuk e di pse jemi tasht ne Gjilan prej 1844

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  518
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Prejardhja (shperngulja) e familjeve.

  Sangjaku i Nishit (Toplica) (1877-1878)
  Nje autor i ndjere ka botur nje liber per trevat sangjakut te Nishit (Toplica) Sabit Uka

  Toplica eshte krahine shqiptare ne juge te Serbise. Nė ditet e sodite pjese te kesaj krahine quhen me emra te ndryshem si: Lugina e Presheves, Kosova Lindore etj.
  Kjo krahine perbehet prej me shume se 400 fshatra e qytete tė cilat ishin tė banuara me shqiptare. Serbia me perkrahjen e Rusise ben okupimin e ketyre trojeve rreth viteve 1878-1881. Okupimi shoqerohet me dhune dhe terror, Shqiptaret ndiqen, vriten e masakrohen.
  Ata qė arrijne te largohen i shpetojnė masakrės serbo-ruse. Njė numėr i vogel i tyre arriten te shpetojne duke ikur nė Kosove. Historianet thone se dikund rreth 90000 shqiptarė vendosen ne Kosove dhe pastaj shumica u shpergulen Azi te vogel (Turqi).
  Pėr ta mbajte gjalle historine dhe me shprese se ata nje dite do tė kthehen nė vendin e tyre ata marrin pėr mbiemer tė ri emrin e fshatit, qytetit prej nga vinin. Por qka ndodhi me tė tjeret te cilet iken ne drejtime tjera si drejt Shkupit, Sofjes, Rumanise Turqi etj nuk dihet. Keshtu sot ne Kosove kemi mbiemrat siq janė Bllaca, Bajqinca, Konjusha, Konjuhi, Perbeza, Pllana, Qyqalla, Restelica, Teverlani(Gashi),Gerguri,Kongjeli,Gajtani,(Sopi) etj. Tė cilet jane emertime te vendbanimeve shqiptare ne Dardaninė Lindore. Vendbanime nė te cilat sot nuk jetojne shqiptaret sepse ata qe nuk arriten te largoheshin u vranė e u masakruan nga forcat ruso-serbe.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 03-01-2017 mė 04:34

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-10-2016
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Prejardhja (shperngulja) e familjeve.

  fegi II, faliminderit per kete informate. Por desha te shtoj se e gjithe ana e Gjilani, Ferizajit, Kumanoves e viseve perrteth jane nga sangjaku i Nishit (rrethina e Leskovcit) 90% e tyre e pohojn kete, ne Gjilan jetojn edhe njerez me prejardhje nga Gjakova ku gjate 1887 shume shqiptar u shperngulen nga Gjakova per te mberritur ne rrethinen e Gjilanit.

  Pare ketyre shpernguljeve Gjilani dhe Ferizaji ishin 2 fshatra te vogla, por sot jane nder qytetet me te medha te Kosoves, ashtu siq eshte edhe Kumanova ne Maqedoni.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-10-2016
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Prejardhja (shperngulja) e familjeve.

  Te gjitha familjet qe jane shperngulur jane te regjistruara ne arkiven e Leskovcit apo Nishit, ata qe jane te interesuar mund te paguajn ndonje serb apo dike tjeter qe te shkoj ti shikoj ato dokumenta, por ne 95% te rasteve serbet nuk i hapin arkivat e tyre per shkak te ndjeshmeris se rastit.

  Une kam paguar nje njeri dhe per habi ai ka hyre ne ato arkiva dhe ka marr informacion per familjen time. Po ashtu dua tju njoftoj se nese eshte dikush nga Leskovci dhe jane larguar ne vitin 1843-44 si ne vijim:

  Leskovci eshte pastruar nga shqiptaret ne vitet 1843-44, nga Vojvoda – Zivijin Misic, se bashku me 630 fshatra te tjera shqiptare.
  kjo eshte nxjerre nga arkiva e Leskovcit

  Nuk kam mundur te gjej ndonje informacion ne internet per kete "Zivijin Misic".

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,761
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Prejardhja (shperngulja) e familjeve.

  Citim Postuar mė parė nga Sabri Hakuli Lexo Postimin
  Te gjitha familjet qe jane shperngulur jane te regjistruara ne arkiven e Leskovcit apo Nishit, ata qe jane te interesuar mund te paguajn ndonje serb apo dike tjeter qe te shkoj ti shikoj ato dokumenta, por ne 95% te rasteve serbet nuk i hapin arkivat e tyre per shkak te ndjeshmeris se rastit.

  Une kam paguar nje njeri dhe per habi ai ka hyre ne ato arkiva dhe ka marr informacion per familjen time. Po ashtu dua tju njoftoj se nese eshte dikush nga Leskovci dhe jane larguar ne vitin 1843-44 si ne vijim:

  Leskovci eshte pastruar nga shqiptaret ne vitet 1843-44, nga Vojvoda – Zivijin Misic, se bashku me 630 fshatra te tjera shqiptare.
  kjo eshte nxjerre nga arkiva e Leskovcit

  Nuk kam mundur te gjej ndonje informacion ne internet per kete "Zivijin Misic".
  Shko ne Google.shkruj emri etij, po shkrun, qe ai ishte vojvode ... edhe fotoja e tij eshte...
  Vetum serbia nuk mundur mi debuar shqiptaret, shume oficer otoman ishin te shitur ne anen serbve, pastaj Rusia ka pasur forca te medha ne Ballkan
  Populli shqiptar nuk ka pasur shtet ne ate kohe nen perandorin otomane ka qen..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 04-01-2017 mė 10:35

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-10-2016
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Prejardhja (shperngulja) e familjeve.

  Akumarini, po e kam kerkuar por ai me duket se nuk eshte edhe emrin e ka Zivojin Misic me "o", po ashtu edhe data e lindjes se tij nuk perputhet me vitin e shpernguljes.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  518
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Prejardhja (shperngulja) e familjeve.  Shqiptarėt e fundit tė Mollės sė Kuqe... Policia serbe ndalon Top Channel - Gjurmė Shqiptare
  •Jan 25, 2020

  Shqiptarėt e fundit tė Mollės sė Kuqe... Si jetojnė ata sot nė Serbi? Ēfarė ka mbetur pas? Pėrse policia ndalon grupin e Top Channel? Ēfarė duan tė fshehin? Ndiqni tė plotė videon e dokumentarit te gazetarit Marin Mema.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •