Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime

  Shuhet ylli i skenės shqiptare Bujar Lako

  Pėson atak ardiak, ndahet nga jeta aktori i madh shqiptar Bujar Lako. Rolet e paharrueshme qė luajti

  Emri: bujar-lako1.jpg

Shikime: 1796

Madhėsia: 18.7 KB
  Emri: bujar-lako3-1.jpg

Shikime: 1630

Madhėsia: 10.4 KB
  Emri: bujar-lako.jpg

Shikime: 1928

Madhėsia: 38.4 KB

  Aktori i njohur shqiptar Bujar Lako ėshtė ndarė nga jeta nė moshėn 68-vjeēare, si pasojė e njė ataku nė zemėr. Ngjarja ndodhi mėngjesin e sotėm rreth orės 8:30.

  Bujar Lako, aktori i mirėnjohur shqiptar lindi nė Tiranė mė vitin 1948.  Karrierėn si aktor ai e filloi nė Teatrin Kombėtar pas mbarimit tė studimeve nė Institutin e Lartė tė Arteve nė Tiranė, mė 1973. Shumė shpejt u bė i njohur nėpėrmjet filmave “Nė fillim tė verės” i G. Erebarės dhe “Pėrballimi” i V. Gjikės. Pas kėsaj ai realizoi njė serė figurash nė rreth tridhjetė filma midis tė cilėve mund tė pėrmendim: “Gjeneral gramafoni” V. Gjika, “Udha e shkronjave” V. Prifti, “Ballė per ballė” K. Ēashku, P. Milkani, “Kthimi i ushtrisė se vdekur” dhe “Gurėt e shtėpisė sime” Dh. Anagnosti, “Amiko” Cizia Zyke, produksion francez.

  Nė teatėr ka interpretuar rreth shtatėdhjetė role, midis tė cilėve veēojmė: “Vizita e inspektorit” Xh. Pristli, (Dh. Pecani), `Monserati” E. Robles (P. Mani), “Vdekja e njė komisioneri” A. Miler (F. Haxhiraj), “Vdekja e Dantonit” Byhner (V. Milēin), “Ditė vere” Mrozhek, (B. Lako), “Ariu” Ēehov (S. Duni) etj. Nė vitin 1992 interepreton nė Teatrin e Kombėsive ne Shkup nė produksionin “Varrtarėt” .

  Nė vitin 1975 ėshtė nderuar me ēmimin e veēantė per filmin “Pėrballimi”. Nė vitin 1979 ēmimin e veēantė pėr filmin “Ballė pėr ballė”. Nė festivalin e filmit tė vitit 1979 vlerėsohet si aktori me i mirė i festivalit dhe nderohet me kupėn e festivalit pėr rolin e Halit i Beratit nė filmin “Gjeneral gramafoni“. Nė vitin 1979 ėshtė lauruar me ēmimin e Republikės sė shkallės se parė, pėr filmat “Gjeneral gramafoni” dhe “Ballė pėr ballė”. Nė vitin 1982 ėshtė nderuar me urdhrin “Naim Frashėri” klasi i parė, pėr interpretim nė teatėr. Nė festivalin e filmit tė vitit 1991 ėshtė shpallur aktori me i mirė pėr interpretimin e rolit tė gjeneralit nė filmin “Kthimi i ushtrisė se vdekur“.

  Nė vitin 1985 fitoi titullin “Artist i Merituar” Nė vitin 2005 ka marrė “Palmėn e artė” si aktori mė i mirė i Festivalit nė edicionin e 29 “Cairo International Film Festival” me filmin “Megic Eye” tė regjisorit Kujtim Ēashku. Ky ėshtė ēmimi mė i madh i marrė nga njė aktor Shqiptar nė njė festival tė kategorisė A.

  Nė vitin 2013 iu dha titulli “Nder i Kombit” nga Presidenti i republikės.

  Balkanweb

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime

  Pėr: Shuhet ylli i skenės shqiptare Bujar Lako

  Parandjenjat e Lakos: I madh nėse jeton edhe pasi ke vdekur

  TIRANE-Pak ditė para se tė vdiste, aktori Bujar Lako ka shkruar mbi jetėn dhe vdekjen. Bie nė sy njė postim ime thenien e aktorit James Dean qė Lako e ka publikuar mė 2 Dhjetor.

  "Unė mendoj se ka vetėm njė formė te madhėshtisė pėr njeriun. Nė qoftė se njė njeri mund tė ngushtoje hendekun mes jetės dhe vdekjes. Kjo do tė thotė, se ai mund tė jetojė edhe pasi ai ka vdekur, atėherė ndoshta ai do te ishte njė njeri i madh. Pėr mua i vetmi sukses, e vetmja madhėshti, ėshtė pavdekėsia "*" James Dean ........ 2016 #bujarlako

  Pak para kėtij postimi, ai ka sjellė sekuencė nga filmit, ‘Kthimi i Ushtrisė sė Vdekur’. Spikat pjesa ku njė kafkė nxirret nga varri dhe mė pas zėvėndėsohet nga fytyra e Gjeneralit, roli qė luhet Bujar Lako.

  Nuk dimė pėrjetimet e aktorit ditėt e fundit se pėrse ka zgjedhur kėto pjesė, nėse ka pasur parandjenja pėr vdekjen ose jo. Por pak ditė pas frazės dhe videos, zemra e Bujar e Lako pushoi sė rrahuri ditėn e hėnė, 26 Dhjetor.

  Aktori i mirėnjohur ėshtė pėrcjellė dje pėr nė banesėn e fundit nė Sharrė.

  Homazhet disa minutėshe u mbajtėn nė shtėpinė e tij pranė rrugės “Myslym Shyri” ashtu siē kishte lėnė amanetin dhe aktori.

  Ai nuk kish dashur tė pėrcillej nga teatri po nga shtėpia ku u nda nga jeta, tė hėnėn nė orėn 8:30 tė mėngjesit.

  Nė varrimin e tij, morėn pjesė kolegė, miq e tė afėrm, e mes tė tjerėsh edhe kryeministri Edi Rama.

  Emri: 265735_2.jpg

Shikime: 416

Madhėsia: 27.8 KB

  Shqiptarja

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime

  Pėr: Shuhet ylli i skenės shqiptare Bujar Lako

  Shuhet Bujar Lako,Mevlan Shanaj: Iku Bujo, klithmė nga qielli

  Emri: 265464_m.jpg

Shikime: 481

Madhėsia: 21.4 KB

  TIRANE-Aktori Mevlan Shanaj ka qenė njė ndėr miqtė e aktorit tė famshėm Bujar Lako. Kolegė nė film e miq nė jetėn reale, Shanaj e ka hedhur me dy rreshta dhimbjen pasi mėsoi ndarjen nga jeta tė Bujar Lakos.

  “Klithme nga qielli nga shpirti, gjithe ajri me merr frymen , ka ikur Bujo!! Lajm i dhimbshem theres qe ne miqte si edhe familja e kemi te pa perballueshem”, shkruan Shanaj ndėrsa publikon dhe njė foto me mikun e tij.

  Shanaj e Lako kanė luajtur sėbashku shumė role, por mė i famshmi ka qenė filmi ‘Ballė pėr ballė”.

  Shqiptarja

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime

  Pėr: Shuhet ylli i skenės shqiptare Bujar Lako

  Ndarja nga jeta e Bujar Lakos Rama: Trishtim, si e njoha/VD

  Kryeministri Edi Rama ka ngushėlluar ndarjen nga jeta tė aktorit Bujar Lako.

  Pėrmes njė statusi nė Facebook, kreu i qeverisė e quan trishtues ndarjen nga jeta, ndėrsa tregon dhe si e ka njohur aktorin e madh tė skenės shqiptare.

  Rama ka postuar edhe njė video me sekuencė nga filmi “Gjeneral Gramafoni”, ku Lako luan njė rol protagonisti.

  “Kam qenė sa ky fėmija kėtu kur e njoha Bujon... E s'kam si ta besoj dot se nuk do t'i ēoj dot mė shishen e verės pėr ditėlindje e s'do ta marr mė mesazhin e tij pėr Vitin e Ri... ĒFARĖ TRISHTIMI!”, shkruan Rama.

  Shqiptarja

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime

  Pėr: Shuhet ylli i skenės shqiptare Bujar Lako

  Shfaqja e fundit, Laert Vasili rrėfen pengun e Bujar Lakos  TIRANĖ-Shfaqja e fundit e Bujar Lakos ka qenė nė veprėn e Ismail Kadare tė vėnė nė skenė nga Laert Vasili, “Kush e solli Doruntinėn”. Lako luante rolin e kryepeshkopit krah aktores sė njohur Margarita Xhepa.

  Regjisori dhe aktori Laert Vasili rrėfeu nė njė lidhje telefonike nė Report TV pengun e fundit tė aktorit Bujar Lako, i cili u nda nga jeta mengjesin e sotėm.

  Sipas Vasilit, Lakos i mbeti peng roli i Ali Pashe Tepelenės, pėr tė cilin po bisedonte pėr ta vėnė nė jetė. Regjisori e cilėsoi Bujar Lakon si patriarkun e skenės dhe ekranit shqiptar.

  Zoti Vasili Pėrshėndetje. Ju keni bashkėpunuar pak muaj mė parė me Lakon pėr pejsėn ‘Kush e solli Doruntinėn’. Pse e zgjodhėt Bujar Lakon pėr rolin e kryepeshkopit.

  Ndarja nga jeta e mjeshtrit Bujar Lako ėshtė njė dhimbje e madhe pėr skenėn e teatrit, kinematografinė shqiptare, miqtė e tij, e shqiptarėve qė kanė parė filmat e tij. Kjo ėshtė arsyeja qė zgjodha Bujar Lakon pėr rolin e kryepeshkopiut tek ‘Doruntina’, pasi ai ishte patriarku i skenės shqiptare. Ai vazhdon tė jetė patriarku i skenės sė aktrimit shqiptar.

  Pengu qė Bujar Lako pati, qė nuk e realizoi dot…

  Njė rol qė Bujos i mbeti peng ishte roli i Ali Pashė Tepelena. Kemi qenė duke biseduar kohėt e fundit pėr ta vėnė nė jetė kėtė rol. Pengu i madh, ėshtė qė Bujo u nis pėr t’u prehur mes engjejve, ne na la pengun mė tė madh, sepse nuk ėshtė mes nesh. Pengu i madh ėshtė i joni sepse ai iku i plotė, por boshllėku qė na la ne, ėshtė dhimbje e madhe, shumė e madhe.

  Emri: 265609.jpg

Shikime: 318

Madhėsia: 30.8 KB

  Emri: 265610.jpg

Shikime: 319

Madhėsia: 42.3 KB
  Ne rolin e kryepeshkopit tek pjesa, 'Kush e solli Doruntinen')

  Emri: 265461_2.jpg

Shikime: 299

Madhėsia: 16.6 KB
  Bujar Lako

  Emri: 265498.jpg

Shikime: 353

Madhėsia: 20.3 KB
  Laert Vasili

  Shqiptarja

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime

  Pėr: Shuhet ylli i skenės shqiptare Bujar Lako

  Bulku: Peng i Lakos, qė lindėm nė vend tė varfėr e komunist  TIRANE-Aktorja Rajmonda Bulku mes lotėsh shprehet se Shqipėria humbi njė aktor tė rrallė. “Nuk ka mė Bujar Lako, nuk ka mė aktor si ai. Do i mungojė teatrit, filmit, neve na mungon, artit shqiptar i mungon, ne do vuajmė pėr kėtė mungesė”, thotė Bulku nė njė telefonatė pėr Report Tv.

  E pyetur nėse kishte ndonjė peng, Rajmonda Bulku shprehet se shpesh me Bujarin bėnin shaka duke hamendėsuar sesa tė famshėm do tė ishin bėrė nėse do tė kishin lindur nė njė vend perėndimor.

  “Nuk e di nėse mund tė quhet peng, por shpesh bėnim shaka e qeshnim kur thoshim, ‘Na ra koka nė njė vend tė varfėr dhe komunist, ndryshe do ishte diku tjetėr’. Shokohesh kur mėson kėtė humbje. E duam Bujarin tonė ne aktorėt, e duam tė gjithė shqiptarėt kudo ku janė”.

  Bulku madje shpreh habi sesi zemra u bė shkak pėr vdekjen e Bujar Lakos.

  “Bujari ishte ndėr ata meshkuj, qė as bark nuk vuri kurrė, e kishim zili pėr fizikun e tij dhe na habiti ky atak kardiak”.

  Shqiptarja

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime

  Pėr: Shuhet ylli i skenės shqiptare Bujar Lako

  Bujar Lako, mė lejo mik tė tė them 2 fjalė

  Emri: 265638_m.jpg

Shikime: 276

Madhėsia: 37.5 KB

  Ike Bujar Lako, ike mik i shtrenjtė, njeriu i ngrohtė me atė fjalė tė butė tė zgjedhur dhe tė shqiptuar si njė jehon qė vinte nga hone tė brendshme.

  Sa herėt u njohėm bashkė, diku nė vitet 70-tė tė shekullit tė kaluar, ju luanit njė rol dytėsor te Prefekti i Besim Lėvonjės dhe vėllai yt Adhurimi shoku im i fėmijėrisė na prezantoi, …Skena dhe ekrani do njihnin mė pas njė artist tė pėrmasave tė mėdha.

  Aleksandėr Prosi dhe Kadri Rroshi, Sulejman Pitarka dhe Thimi Filipi, Reshat Arbana dhe Tinka Kurti, por edhe aktoria e ndjerė Violeta Dede partneria juaj nė shumė filma, do tė njihnin forcėn dhe madhėshtinė e artit tuaj.

  Ti mik iu the me artin tėnd tė interpretimit regjizorėve, 'Ja ku jam'. Dhe Dhimitėr Anagnosti, Viktor Gjika, Kujtim Ēashku, Muharrem Fejzo etj punuan me ju…Kinematografia fitoi me artin tėnd ndoshta aktorin mė modern nė kinematografinė shqiptare. Portreti i plotė, dialogu, lėvizjet dhe dramaciteti tė bėnin njė aktor mė vlera botrore. U habitėn me ty mik te Gjeneral Gramafoni, aq sa menduan se ishe klarinetist dhe i thanė Viktor Gjikės, nė njė festival nė Stamboll, se si e bėre dot dhe aktor kėtė muzikant…Te filmi “Ball pėr Ball” ishe njė model i ushtarakut, te filmi “Dora e Ngrohtė” interpretuat rolin e njė brigandi, te filmi "Udha e Shkronjave," njė fshatar qė zgjohet njė ditė nga ideja e iluminimit, madje edhe tė "Syri Magjik" qė mori ēmim ndėrkombėtar nė Egjypt (festivali Kairos) si konkurues nė njė festival tė kategorisė sė parė iu u nominuat me ēmim. Por edhe te filmi "Muaji e Mjaltit"…ju kishit rol kryesor. Nė Theatėr mik…ishe brilant, tek “Macja nė ēatinė qė pėrvėlon”, te ‘’Portreti i Dorian Greit”…Eh Bujar, sa e pabesė ėshtė vdekja.

  Para dy javėsh u pamė tek merrje karburant pėr makinė kėtu pranė ish ekspozitės Shqipėria Sot.

  Mira gruaja juaj e mrekullueshme nė makinė buzėqeshte dhe ti ngrite krahun e mė pėrshėndete, me atė zėrin tėnd tė ngrohtė prej baritoni. Sa herė takoheshim pauza para se tė flisje dhe balli qė ngrihej nė valė meditimi si tregues i njė pasioni tė rrėgjur brenda vetes. Oh sa dhimbje na le me ikjen e beftė. Andej sigurisht Panteoni tė prźt. Bekimi Femiu, Kadriu-Parandili i pakėt si kandili, Sandėr Prosi, Prokop Mima, Drita Pelingu, Agim Qirjaqi, madje dhe Lazri qė sapo iku nė kėtė gji dimri, janė shumė aq shumė sa frigohem se janė mė tepėr andej se kėndej.

  Mė lejo mik tė them ca fjalė qė ndoshta s’ti kam thėnė tė plota. Tė gjithė popujt dhe shkollat kinematografike kanė ikonat e tyre, ne tė kishim ty Bujar Lako. Edhe me mėnyrėn si luaje me kameran, ai lloj hutimi qė shpėrqėndronte shikimin hedhur pėr askund, tė bėnte njė mjeshtėr, mjeshtėr, mjeshtėr…atė lloj sjellje me kamerėn ia kisha parė vetem Marlon Brandos…Ju e kishit aq organike, aq origjinale dhe aq tė natyrshme. Futja nė dialogun me partnerin ishte njė mjeshtėri e rrallė, ju i bėnit dhe tė tjerėt tė ishin tė pėrfshirė, tė kuptonin se sa i thellė ishte arti interpretimit, se ēdo tė thoshte tė luaje nė njė film me Bujar Lakon…

  Prej kėtij mėngjesi nuk je mė si tė gjallėt,…por je mes nesh, arti yt tė ka bėrė tė tillė qė nuk do harrohesh nė gjithėkohėsi. Mua do mė mungosh…sa herė mė thoje ta pimė njė kafe tė gjatė se dua tė flasim…dhe se pimė. Tė kėrkoj ndjesė, tepėr vonė, por mbase do mė falėsh…

  Sa mirė qė u lidhėm sė fundmi dhe ne Fb..dhe herė pas herė shkėmbyem mendime dhe kujtime…Ike me paqen mik duke na lėn pas misterin…! Nisi tė na mari malli…Qofsh i Parasjės! Amin !

  Perparim Kabo
  26 dhjetor 2016
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 02-01-2017 mė 17:27

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime

  Pėr: Shuhet ylli i skenės shqiptare Bujar Lako

  Bojken Lako flet pėr herė tė parė pėr humbjen e babait

  Emri: 265613_m.jpg

Shikime: 260

Madhėsia: 9.6 KB

  Bojken Lako, djali i aktorit tė madh tė filmit dhe teatrit, Bujar Lako qė u largua dje nga jeta si pasojė e njė infarkti nė zemėr, ka reaguar pėr herė tė parė nė rrjetet sociale pas humbjes sė babit.

  Kėngėtari i njohur falėnderon miqtė tė cilėt i kanė qėndruar pranė nė kėto ditė tė vėshtira, ndėrsa shpeh dhimbjen pėr humbjen e njeriut tė shtrenjtė.

  “Miq tė Bujos, dashamirės , tė afėrm e shokė”, – shkruan Bojken. “Jemi tė prekur pa masė e na keni dhėnė mbėshtetje e emocion tė fortė, me ndjeshmėrinė qė treguat nė kėto ditė tė vėshtira. Ju falėnderojmė shumė. Duam t’ju njoftojmė se ceremonia mortore do tė zhvillohet sot nė varrezat e Sharrės nė Kombinat, duke u nisur nga shtėpia kėtu nė Myslym Shyri nė orėn 11:00. Duam t’ju lajmėrojmė se ditėn e Mėrkurė dhe tė Enjte ju presim nė ambientet e Hotel Mondial nė dy orare : paradite 10:00 me 14:00 dhe pasdite 16:00 me 19:00 pėr ta kujtuar Bujon dhe pėr t’ju falėnderuar nga afėr.”

  Postimin e tij, kėngėtari e mbyll duke shkruar: “Ju falėnderojmė shumė”.

  Shqiptarja
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 02-01-2017 mė 17:26

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime

  Pėr: Shuhet ylli i skenės shqiptare Bujar Lako

  “Tunxh bir!” Aktori Ēun Lajēi poezi pėr Bujar Lakon

  Emri: Cun-Lajci.jpg

Shikime: 432

Madhėsia: 36.1 KB

  Aktori i njohur nga Kosova Ēun Lajēi i ka kushtuar njė poezi, ndarjes sė parakohshme nga jeta tė artistit dhe mikut tė tij Bujar Lako. Njė poezi qė flet pėr dhembjen dhe mungesėn qė do tė sjellė kjo humbje jo vetėm miqėsisė sė tyre, por edhe artit shqiptar. Ēun Lajēi ėshtė njė personazh i njohur i teatrit dhe kinematografisė shqiptare. Njė tjetėr pasion i tij ėshtė dhe poezia. Shpesh ai ka zgjedhur kėtė formė pėr tė bėrė homazhe ndaj figurave tė njohura si ish presidenti i ndjerė i Kosovės Ibrahim Rugova. Por, poezinė ai e sheh edhe si njė formė tė revoltės ndaj problemeve aktuale nė botėn shqiptare. Poezia kushtuar aktorit Bujar Lako, titullohet “Tunxh bir“. Frymėzuar nga filmi “Udha e shkronjave” prodhim i vitit 1978, sipas skenarit tė Dhimitėr Shuteriqit, ky rol ėshtė njė tjetėr arritje nė karrierėn e Lakos.

  Poezia:

  Tunxh bir

  (Bujar Lakos)
  Mjfatonte ta dija se n’ rrugėn Myslim Shuri
  Merrje frymė
  Ti fjala ime tjetėr e “moshės sė bardhė”

  Mjaftonte t’i kujtoja ditėt e largėta
  Tė njė ėndėrre t’acart
  Pėr Gjeneralin qė eshtra mblidhte
  Nė natėn pis tė zezė
  Pėr t’bėrė gjumė qingji unė k’tej atdheut

  Shallvaret frymonin me mustakun tėnd
  E artin e shkronjave
  Qė udhė bėnė e gjurmė lan Shqipėrisė

  Emri: Sander.jpg

Shikime: 284

Madhėsia: 37.3 KB

  Unė sa herė hapa krahun zog u bėra mbi ‘Bllokun’
  N’cicėrimė veē sa s’thashė:
  Lako, thuaj Timos e Rikardit, k’tu m’keni
  Erdha t’marr pak art nga shikimi yt i thellė
  E t’bėhėm
  “gramafon” e gisht n’vrimė klarineti

  Lum unė qė fjalėn pėr Ty shumėherė e thashė
  Hej, Tunxhin vetun pse ma leni.

  Shqip

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •