Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Shuhet ylli i skens shqiptare Bujar Lako

  Pson atak ardiak, ndahet nga jeta aktori i madh shqiptar Bujar Lako. Rolet e paharrueshme q luajti

  Emri: bujar-lako1.jpg

Shikime: 2845

Madhsia: 18.7 KB
  Emri: bujar-lako3-1.jpg

Shikime: 5751

Madhsia: 10.4 KB
  Emri: bujar-lako.jpg

Shikime: 3060

Madhsia: 38.4 KB

  Aktori i njohur shqiptar Bujar Lako sht ndar nga jeta n moshn 68-vjeare, si pasoj e nj ataku n zemr. Ngjarja ndodhi mngjesin e sotm rreth ors 8:30.

  Bujar Lako, aktori i mirnjohur shqiptar lindi n Tiran m vitin 1948.  Karriern si aktor ai e filloi n Teatrin Kombtar pas mbarimit t studimeve n Institutin e Lart t Arteve n Tiran, m 1973. Shum shpejt u b i njohur nprmjet filmave N fillim t vers i G. Erebars dhe Prballimi i V. Gjiks. Pas ksaj ai realizoi nj ser figurash n rreth tridhjet filma midis t cilve mund t prmendim: Gjeneral gramafoni V. Gjika, Udha e shkronjave V. Prifti, Ball per ball K. ashku, P. Milkani, Kthimi i ushtris se vdekur dhe Gurt e shtpis sime Dh. Anagnosti, Amiko Cizia Zyke, produksion francez.

  N teatr ka interpretuar rreth shtatdhjet role, midis t cilve veojm: Vizita e inspektorit Xh. Pristli, (Dh. Pecani), `Monserati E. Robles (P. Mani), Vdekja e nj komisioneri A. Miler (F. Haxhiraj), Vdekja e Dantonit Byhner (V. Milin), Dit vere Mrozhek, (B. Lako), Ariu ehov (S. Duni) etj. N vitin 1992 interepreton n Teatrin e Kombsive ne Shkup n produksionin Varrtart .

  N vitin 1975 sht nderuar me mimin e veant per filmin Prballimi. N vitin 1979 mimin e veant pr filmin Ball pr ball. N festivalin e filmit t vitit 1979 vlersohet si aktori me i mir i festivalit dhe nderohet me kupn e festivalit pr rolin e Halit i Beratit n filmin Gjeneral gramafoni. N vitin 1979 sht lauruar me mimin e Republiks s shkalls se par, pr filmat Gjeneral gramafoni dhe Ball pr ball. N vitin 1982 sht nderuar me urdhrin Naim Frashri klasi i par, pr interpretim n teatr. N festivalin e filmit t vitit 1991 sht shpallur aktori me i mir pr interpretimin e rolit t gjeneralit n filmin Kthimi i ushtris se vdekur.

  N vitin 1985 fitoi titullin Artist i Merituar N vitin 2005 ka marr Palmn e art si aktori m i mir i Festivalit n edicionin e 29 Cairo International Film Festival me filmin Megic Eye t regjisorit Kujtim ashku. Ky sht mimi m i madh i marr nga nj aktor Shqiptar n nj festival t kategoris A.

  N vitin 2013 iu dha titulli Nder i Kombit nga Presidenti i republiks.

  Balkanweb

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Shuhet ylli i skens shqiptare Bujar Lako

  Parandjenjat e Lakos: I madh nse jeton edhe pasi ke vdekur

  TIRANE-Pak dit para se t vdiste, aktori Bujar Lako ka shkruar mbi jetn dhe vdekjen. Bie n sy nj postim ime thenien e aktorit James Dean q Lako e ka publikuar m 2 Dhjetor.

  "Un mendoj se ka vetm nj form te madhshtis pr njeriun. N qoft se nj njeri mund t ngushtoje hendekun mes jets dhe vdekjes. Kjo do t thot, se ai mund t jetoj edhe pasi ai ka vdekur, ather ndoshta ai do te ishte nj njeri i madh. Pr mua i vetmi sukses, e vetmja madhshti, sht pavdeksia "*" James Dean ........ 2016 #bujarlako

  Pak para ktij postimi, ai ka sjell sekuenc nga filmit, ‘Kthimi i Ushtris s Vdekur’. Spikat pjesa ku nj kafk nxirret nga varri dhe m pas zvndsohet nga fytyra e Gjeneralit, roli q luhet Bujar Lako.

  Nuk dim prjetimet e aktorit ditt e fundit se prse ka zgjedhur kto pjes, nse ka pasur parandjenja pr vdekjen ose jo. Por pak dit pas frazs dhe videos, zemra e Bujar e Lako pushoi s rrahuri ditn e hn, 26 Dhjetor.

  Aktori i mirnjohur sht prcjell dje pr n banesn e fundit n Sharr.

  Homazhet disa minutshe u mbajtn n shtpin e tij pran rrugs “Myslym Shyri” ashtu si kishte ln amanetin dhe aktori.

  Ai nuk kish dashur t prcillej nga teatri po nga shtpia ku u nda nga jeta, t hnn n orn 8:30 t mngjesit.

  N varrimin e tij, morn pjes koleg, miq e t afrm, e mes t tjersh edhe kryeministri Edi Rama.

  Emri: 265735_2.jpg

Shikime: 1354

Madhsia: 27.8 KB

  Shqiptarja

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Shuhet ylli i skens shqiptare Bujar Lako

  Shuhet Bujar Lako,Mevlan Shanaj: Iku Bujo, klithm nga qielli

  Emri: 265464_m.jpg

Shikime: 1404

Madhsia: 21.4 KB

  TIRANE-Aktori Mevlan Shanaj ka qen nj ndr miqt e aktorit t famshm Bujar Lako. Koleg n film e miq n jetn reale, Shanaj e ka hedhur me dy rreshta dhimbjen pasi msoi ndarjen nga jeta t Bujar Lakos.

  “Klithme nga qielli nga shpirti, gjithe ajri me merr frymen , ka ikur Bujo!! Lajm i dhimbshem theres qe ne miqte si edhe familja e kemi te pa perballueshem”, shkruan Shanaj ndrsa publikon dhe nj foto me mikun e tij.

  Shanaj e Lako kan luajtur sbashku shum role, por m i famshmi ka qen filmi ‘Ball pr ball”.

  Shqiptarja

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Shuhet ylli i skens shqiptare Bujar Lako

  Ndarja nga jeta e Bujar Lakos Rama: Trishtim, si e njoha/VD

  Kryeministri Edi Rama ka ngushlluar ndarjen nga jeta t aktorit Bujar Lako.

  Prmes nj statusi n Facebook, kreu i qeveris e quan trishtues ndarjen nga jeta, ndrsa tregon dhe si e ka njohur aktorin e madh t skens shqiptare.

  Rama ka postuar edhe nj video me sekuenc nga filmi “Gjeneral Gramafoni”, ku Lako luan nj rol protagonisti.

  “Kam qen sa ky fmija ktu kur e njoha Bujon... E s'kam si ta besoj dot se nuk do t'i oj dot m shishen e vers pr ditlindje e s'do ta marr m mesazhin e tij pr Vitin e Ri... FAR TRISHTIMI!”, shkruan Rama.

  Shqiptarja

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Shuhet ylli i skens shqiptare Bujar Lako

  Shfaqja e fundit, Laert Vasili rrfen pengun e Bujar Lakos  TIRAN-Shfaqja e fundit e Bujar Lakos ka qen n veprn e Ismail Kadare t vn n sken nga Laert Vasili, “Kush e solli Doruntinn”. Lako luante rolin e kryepeshkopit krah aktores s njohur Margarita Xhepa.

  Regjisori dhe aktori Laert Vasili rrfeu n nj lidhje telefonike n Report TV pengun e fundit t aktorit Bujar Lako, i cili u nda nga jeta mengjesin e sotm.

  Sipas Vasilit, Lakos i mbeti peng roli i Ali Pashe Tepelens, pr t cilin po bisedonte pr ta vn n jet. Regjisori e cilsoi Bujar Lakon si patriarkun e skens dhe ekranit shqiptar.

  Zoti Vasili Prshndetje. Ju keni bashkpunuar pak muaj m par me Lakon pr pejsn ‘Kush e solli Doruntinn’. Pse e zgjodht Bujar Lakon pr rolin e kryepeshkopit.

  Ndarja nga jeta e mjeshtrit Bujar Lako sht nj dhimbje e madhe pr skenn e teatrit, kinematografin shqiptare, miqt e tij, e shqiptarve q kan par filmat e tij. Kjo sht arsyeja q zgjodha Bujar Lakon pr rolin e kryepeshkopiut tek ‘Doruntina’, pasi ai ishte patriarku i skens shqiptare. Ai vazhdon t jet patriarku i skens s aktrimit shqiptar.

  Pengu q Bujar Lako pati, q nuk e realizoi dot…

  Nj rol q Bujos i mbeti peng ishte roli i Ali Pash Tepelena. Kemi qen duke biseduar koht e fundit pr ta vn n jet kt rol. Pengu i madh, sht q Bujo u nis pr t’u prehur mes engjejve, ne na la pengun m t madh, sepse nuk sht mes nesh. Pengu i madh sht i joni sepse ai iku i plot, por boshllku q na la ne, sht dhimbje e madhe, shum e madhe.

  Emri: 265609.jpg

Shikime: 1211

Madhsia: 30.8 KB

  Emri: 265610.jpg

Shikime: 1214

Madhsia: 42.3 KB
  Ne rolin e kryepeshkopit tek pjesa, 'Kush e solli Doruntinen')

  Emri: 265461_2.jpg

Shikime: 1206

Madhsia: 16.6 KB
  Bujar Lako

  Emri: 265498.jpg

Shikime: 1260

Madhsia: 20.3 KB
  Laert Vasili

  Shqiptarja

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Shuhet ylli i skens shqiptare Bujar Lako

  Bulku: Peng i Lakos, q lindm n vend t varfr e komunist  TIRANE-Aktorja Rajmonda Bulku mes lotsh shprehet se Shqipria humbi nj aktor t rrall. “Nuk ka m Bujar Lako, nuk ka m aktor si ai. Do i mungoj teatrit, filmit, neve na mungon, artit shqiptar i mungon, ne do vuajm pr kt munges”, thot Bulku n nj telefonat pr Report Tv.

  E pyetur nse kishte ndonj peng, Rajmonda Bulku shprehet se shpesh me Bujarin bnin shaka duke hamendsuar sesa t famshm do t ishin br nse do t kishin lindur n nj vend perndimor.

  “Nuk e di nse mund t quhet peng, por shpesh bnim shaka e qeshnim kur thoshim, ‘Na ra koka n nj vend t varfr dhe komunist, ndryshe do ishte diku tjetr’. Shokohesh kur mson kt humbje. E duam Bujarin ton ne aktort, e duam t gjith shqiptart kudo ku jan”.

  Bulku madje shpreh habi sesi zemra u b shkak pr vdekjen e Bujar Lakos.

  “Bujari ishte ndr ata meshkuj, q as bark nuk vuri kurr, e kishim zili pr fizikun e tij dhe na habiti ky atak kardiak”.

  Shqiptarja

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Shuhet ylli i skens shqiptare Bujar Lako

  Bujar Lako, m lejo mik t t them 2 fjal

  Emri: 265638_m.jpg

Shikime: 1184

Madhsia: 37.5 KB

  Ike Bujar Lako, ike mik i shtrenjt, njeriu i ngroht me at fjal t but t zgjedhur dhe t shqiptuar si nj jehon q vinte nga hone t brendshme.

  Sa hert u njohm bashk, diku n vitet 70-t t shekullit t kaluar, ju luanit nj rol dytsor te Prefekti i Besim Lvonjs dhe vllai yt Adhurimi shoku im i fmijris na prezantoi, Skena dhe ekrani do njihnin m pas nj artist t prmasave t mdha.

  Aleksandr Prosi dhe Kadri Rroshi, Sulejman Pitarka dhe Thimi Filipi, Reshat Arbana dhe Tinka Kurti, por edhe aktoria e ndjer Violeta Dede partneria juaj n shum filma, do t njihnin forcn dhe madhshtin e artit tuaj.

  Ti mik iu the me artin tnd t interpretimit regjizorve, 'Ja ku jam'. Dhe Dhimitr Anagnosti, Viktor Gjika, Kujtim ashku, Muharrem Fejzo etj punuan me juKinematografia fitoi me artin tnd ndoshta aktorin m modern n kinematografin shqiptare. Portreti i plot, dialogu, lvizjet dhe dramaciteti t bnin nj aktor m vlera botrore. U habitn me ty mik te Gjeneral Gramafoni, aq sa menduan se ishe klarinetist dhe i than Viktor Gjiks, n nj festival n Stamboll, se si e bre dot dhe aktor kt muzikantTe filmi Ball pr Ball ishe nj model i ushtarakut, te filmi Dora e Ngroht interpretuat rolin e nj brigandi, te filmi "Udha e Shkronjave," nj fshatar q zgjohet nj dit nga ideja e iluminimit, madje edhe t "Syri Magjik" q mori mim ndrkombtar n Egjypt (festivali Kairos) si konkurues n nj festival t kategoris s par iu u nominuat me mim. Por edhe te filmi "Muaji e Mjaltit"ju kishit rol kryesor. N Theatr mikishe brilant, tek Macja n atin q prvlon, te Portreti i Dorian GreitEh Bujar, sa e pabes sht vdekja.

  Para dy javsh u pam tek merrje karburant pr makin ktu pran ish ekspozits Shqipria Sot.

  Mira gruaja juaj e mrekullueshme n makin buzqeshte dhe ti ngrite krahun e m prshndete, me at zrin tnd t ngroht prej baritoni. Sa her takoheshim pauza para se t flisje dhe balli q ngrihej n val meditimi si tregues i nj pasioni t rrgjur brenda vetes. Oh sa dhimbje na le me ikjen e beft. Andej sigurisht Panteoni t prt. Bekimi Femiu, Kadriu-Parandili i pakt si kandili, Sandr Prosi, Prokop Mima, Drita Pelingu, Agim Qirjaqi, madje dhe Lazri q sapo iku n kt gji dimri, jan shum aq shum sa frigohem se jan m tepr andej se kndej.

  M lejo mik t them ca fjal q ndoshta sti kam thn t plota. T gjith popujt dhe shkollat kinematografike kan ikonat e tyre, ne t kishim ty Bujar Lako. Edhe me mnyrn si luaje me kameran, ai lloj hutimi q shprqndronte shikimin hedhur pr askund, t bnte nj mjeshtr, mjeshtr, mjeshtrat lloj sjellje me kamern ia kisha par vetem Marlon BrandosJu e kishit aq organike, aq origjinale dhe aq t natyrshme. Futja n dialogun me partnerin ishte nj mjeshtri e rrall, ju i bnit dhe t tjert t ishin t prfshir, t kuptonin se sa i thell ishte arti interpretimit, se do t thoshte t luaje n nj film me Bujar Lakon

  Prej ktij mngjesi nuk je m si t gjallt,por je mes nesh, arti yt t ka br t till q nuk do harrohesh n gjithkohsi. Mua do m mungoshsa her m thoje ta pim nj kafe t gjat se dua t flasimdhe se pim. T krkoj ndjes, tepr von, por mbase do m falsh

  Sa mir q u lidhm s fundmi dhe ne Fb..dhe her pas her shkmbyem mendime dhe kujtimeIke me paqen mik duke na ln pas misterin! Nisi t na mari malliQofsh i Parasjs! Amin !

  Perparim Kabo
  26 dhjetor 2016
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 02-01-2017 m 17:27

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Shuhet ylli i skens shqiptare Bujar Lako

  Bojken Lako flet pr her t par pr humbjen e babait

  Emri: 265613_m.jpg

Shikime: 1171

Madhsia: 9.6 KB

  Bojken Lako, djali i aktorit t madh t filmit dhe teatrit, Bujar Lako q u largua dje nga jeta si pasoj e nj infarkti n zemr, ka reaguar pr her t par n rrjetet sociale pas humbjes s babit.

  Kngtari i njohur falnderon miqt t cilt i kan qndruar pran n kto dit t vshtira, ndrsa shpeh dhimbjen pr humbjen e njeriut t shtrenjt.

  Miq t Bujos, dashamirs , t afrm e shok, shkruan Bojken. Jemi t prekur pa mas e na keni dhn mbshtetje e emocion t fort, me ndjeshmrin q treguat n kto dit t vshtira. Ju falnderojm shum. Duam tju njoftojm se ceremonia mortore do t zhvillohet sot n varrezat e Sharrs n Kombinat, duke u nisur nga shtpia ktu n Myslym Shyri n orn 11:00. Duam tju lajmrojm se ditn e Mrkur dhe t Enjte ju presim n ambientet e Hotel Mondial n dy orare : paradite 10:00 me 14:00 dhe pasdite 16:00 me 19:00 pr ta kujtuar Bujon dhe pr tju falnderuar nga afr.

  Postimin e tij, kngtari e mbyll duke shkruar: Ju falnderojm shum.

  Shqiptarja
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 02-01-2017 m 17:26

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Shuhet ylli i skens shqiptare Bujar Lako

  “Tunxh bir!” Aktori un Laji poezi pr Bujar Lakon

  Emri: Cun-Lajci.jpg

Shikime: 1372

Madhsia: 36.1 KB

  Aktori i njohur nga Kosova un Laji i ka kushtuar nj poezi, ndarjes s parakohshme nga jeta t artistit dhe mikut t tij Bujar Lako. Nj poezi q flet pr dhembjen dhe mungesn q do t sjell kjo humbje jo vetm miqsis s tyre, por edhe artit shqiptar. un Laji sht nj personazh i njohur i teatrit dhe kinematografis shqiptare. Nj tjetr pasion i tij sht dhe poezia. Shpesh ai ka zgjedhur kt form pr t br homazhe ndaj figurave t njohura si ish presidenti i ndjer i Kosovs Ibrahim Rugova. Por, poezin ai e sheh edhe si nj form t revolts ndaj problemeve aktuale n botn shqiptare. Poezia kushtuar aktorit Bujar Lako, titullohet “Tunxh bir“. Frymzuar nga filmi “Udha e shkronjave” prodhim i vitit 1978, sipas skenarit t Dhimitr Shuteriqit, ky rol sht nj tjetr arritje n karriern e Lakos.

  Poezia:

  Tunxh bir

  (Bujar Lakos)
  Mjfatonte ta dija se n’ rrugn Myslim Shuri
  Merrje frym
  Ti fjala ime tjetr e “moshs s bardh”

  Mjaftonte t’i kujtoja ditt e largta
  T nj ndrre t’acart
  Pr Gjeneralin q eshtra mblidhte
  N natn pis t zez
  Pr t’br gjum qingji un k’tej atdheut

  Shallvaret frymonin me mustakun tnd
  E artin e shkronjave
  Q udh bn e gjurm lan Shqipris

  Emri: Sander.jpg

Shikime: 1203

Madhsia: 37.3 KB

  Un sa her hapa krahun zog u bra mbi ‘Bllokun’
  N’cicrim ve sa s’thash:
  Lako, thuaj Timos e Rikardit, k’tu m’keni
  Erdha t’marr pak art nga shikimi yt i thell
  E t’bhm
  “gramafon” e gisht n’vrim klarineti

  Lum un q fjaln pr Ty shumher e thash
  Hej, Tunxhin vetun pse ma leni.

  Shqip

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •