Greqi, nj lajm i mir pr t gjith emigrantt: Leje qndrimi biometrike nga prilli 2017

Emri:  greqia-turizmi-1.jpg

Shikime: 3353

Madhsia:  43.3 KB

Q nga prilli i 2017 n Greqi do t nis procesi i pajisjes s emigrantve me leje qndrimi biometrik. Ministri i Politiks s Emigracionit Janis Muzalas shpjegoi projektin e qeveris greke.

Gjith emigrantt n Greqi do t pajisen nga viti i ardhshm me leje qndrimi biometrike. Ky proces do t filloj t vihet n zbatim n muajin Prill. Lajmi sht br konfirmuar nga Ministri i Politiks s Emigracionit Janis Muzalas.

Gjat nj konference pr shtyp dhe i pyetur nga gazetari i ABC News n Athin Robert Goro, Muzalas dha detaje pr kt projekt. Me lejet e qndrimit biometrike, do t pajisen gjith emigrantt, gjat rinovimit apo marrjes s lejes fillestare. Deri sa t vij momenti i rinovimit, emigrantt do t mbajn lejet ekzistuese, q jan t ngjitura n pasaportat e tyre.

N fakt, pajisja e emigrantve me leje biometrike, sht nj detyrim komunitar. Q Greqia duhej ta kishte prmbushur q n vitin 2011.

Por Ministri i Emigracionit, tha se kjo po bhet pr t modernizuar sistemin dhe e prshpejtuar procedurat, si dhe pr t luftuar rastet e falsifikimeve.

Sipas ministrit Muzalas, pajisjet e nevojshme jan instaluar faktikisht n drejtorit e emigracionit t administrats greke n t gjith vendin.

Ministri komunikoi edhe nj mas tjetr: Aplikimet pr leje qndrimi pr arsye t jashtzakonshme nuk do t bhen m vetm n Ministrin e Brendshme, por n gjith shrbimet prkatse t prefekturave, apo periferive, si quhen tashm. Kjo mas konsiderohet si jashtzakonisht favorizuese, pasi emigrantt nuk do t duhet m t shkojn n Athin, por do t aplikojn n vendbanimin e tyre.

Nga kjo mas prfitojn veanrisht emigrantt shqiptar, t cilt pr shkak t krizs nuk kan mundur t rinovojn lejet e qndrimit dhe rrezikonin t deportoheshin nga Greqia.

Koha Jone